1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.661
    Допаѓања:
    12.136
    Имав непријатна случка со нив пред некоја година. Купивме апарат за домаќинство, и моиве прашале дали да го земат самите да си го носат, тие рекле имаме превоз. Моиве оставиле телефонски број, тие утнале некоја бројка и ги нема 4 дена да го донесат апаратот. Не за друго, чекаме по некој да има дома, да се растовари. Вртам телефонски, никој не крева, земав револтирана им пишав на фб страничката во инбокс. Ме исполажаа дека апаратот го носеле 4 дена по ред кај нас, ама никој немало да го прими. Глупости, дома бевме, никој не дојде. И на крај доаѓа човек кој куца со нога, се извини сиротиот затоа што каснеле, не сакаше да му помогнеме, инсистираше со помагалото само да го симне шпоретот. Ме фати срам и жал, затоа што им пишав дрска порака во инбокс. Ама човекот не е крив, и не е фер ако со инвалидитет работи за минималец.
     
    На ijana и Kiko9 им се допаѓа ова.
  2. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Vo Alfi rabotat so invaliditet ...čak i prodazba i dostava .... zarem e mozno
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Da site vo prodazba se so invaliditet. Ako ti treba nesto ne moze da prasas nekoj bidejki ili tesko zboruvaat Ili imaat nekoj drug problem. Realno, ne znam kako moze tehnika da kupuvaat tamu lugje koga e poskapa i od Neptune,plus samo Favorit imaat sto posle 1 godina se ti crknuva od niv..... realno za tehnika Setec i Neptun se neprkosnoveni . Da kupuvas u alfi nema logika...
     
  4. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Verojatno, vekje nema da kupuvate od tamu , bela tegnika od Alfi NE SE KUPUVA ne znam kako ne sfatija lugjeto do sega. Od tolku prodavnici za bela tehnika da se kupuva vo Alfi ne znam ama lugjeto poleka sfatija i sega bela tehnika ne kupuvaat mnogu tamu.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.661
    Допаѓања:
    12.136
    Кај мене дојде сам човек со инвалидитет. Значи едно лице, барем да беа двајца. Греота. Како ќе симне самиот шпорет, фрижидер на пример ако апаратот го однесе на адреса каде живее некоја бабичка на пример? Секоја чест за луѓето што сакаат да работат, што се упорни, но кога видов сам човек, ми беше жал.
     
    На ijana и Kiko9 им се допаѓа ова.
  6. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Da, mnogu loso . Jas kupuvav vo Setec i besplatno mi gi vnesoa i namestija. Bez zamarancii premium usluga
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kati428

    Kati428 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Moram da se nadovrzam za Alfi (za vo Skopje)..Brzo po diplomiranjeto mi se javija od Alfi za rab.pozicija Kasier.Otidov na intervju utredenta.Gi cekav skoro 1 saat za da dojde nekoj.Pomina intervjuto,super se i mi vika PRIMENA SI (NAMERNO VI GO POTENCIRAM OVA) ke ti se javam od koga da pocnes i so koja smena.Ja srekjna odam doma,gi castam se super.Pomina 1 nedela,2,3..Od niv ni traga ni glas.Pocnav da vrtam i dobivav odgovor pretpostavenata ne e tuka.Za na kraj posle 2 meseca da mi recat ne im trebam-ne sum primena.Posle toa sezaebavav so dokumentite da si gi zemamNa kraj lugje stvarno gi oterav vo tri lepe.Kasierkite gi gledaa kako da sum cudak.Pa da mu se snevidi sto mi zboris primena si?Za da ne se javis i da se kries?I posle 3 meseci abe ne si primena?Vo nasava drzava e se ludo zimi se.
     
    На ijana и Kiko9 им се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Слично искуство имав со Инбокс во Општина Илинден. Ми прават интервју и ми кажуваат дека ќе почнам со обука, само дека ќе ми се прејават кога да одам. Јас се израдував. Поминаа шест месеци, никаде ги немаше, им пишав мејл и ми вратија дека не вработуваат?? Ќе ми се јавеле понатаму. Шипак се јавија.Оттогаш помина година и пол. Страшно, преваранти. Си играат мајтап со кандидатите.
     
    На ijana и Kiko9 им се допаѓа ова.
  9. Kati428

    Kati428 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Ama vo red e da kazes:Ne si za kaj nas.I zavrsena rabota.A ne primena si i da cekas so meseci pa na kraj koga ke im se kacis na glava abe ne si primena.
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    So ima be da se nerviras tolku ...firmive sami se davat u kal od nemanje soodvetni kadri od edna strana i pustanje na oglasi na koi nikoj ne znae ni zosto se ni kako se ama se ke pomine po procedura i na kraj ili nikoj ne e vraboten ili epten za nekoj niven blizok ke go vrabotat :) Toa takvo pravenje majmun od tebe deka si vrabotena samo uste da ti kazat koga da pocnis i na kraj ti kazuvaat deka ne vrabotuvaat e poise UMOBOLNO.Ne se svesni firmive kakvi antireklami si pravat so ovakvi odnosi kon kandidatite za rabota. Od edna strana mu simnuvas zvezdi za firmata a od druga pokazuvas UMOBOLIE koe ni najmalce ke prepostavis deka zdrav mozok ne bi go smislil na toj nacin.Znaci zivotot ke stanuva se potezok i potezok za ziveenje kako ke ide sleden period nataki ...Em poradi namalena kupovina em ke se bara mnogu poise od vraboteniot em ke se pritiska mnogu :)
     
    На Sielo❤️ и ijana им се допаѓа ова.
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Вака. Јас не чекам на нив веќе, помина време. Но да ме е.... во здрав мозок, не чини. Као ај ќе почнеш, а после не вработуваме. Мислам wtf. А не нудат ни висока плата. Па барем да пишеа дека сум одбиена, а не да ми вратат дека ќе ме бараат понатаму. Епа ќе ги плукам каде што ќе стигнам. Безобразни.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Не постои 1 ЛИЧНОСТ со АЛФИ што имала позитивно искуство. Тие уше малце никој нема да имаат .
     
  13. Kati428

    Kati428 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Da ti kazam iskreno i srekjna ke bidam nikoj da nemaat.
     
    На ijana и Kiko9 им се допаѓа ова.
  14. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Од толкаво Скопје не може персонал да најдат, многу јасно дека не штима нешто. Плус робата е класа отпад.
     
    На izabela.nik и Kiko9 им се допаѓа ова.
  15. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    So e najjako MARKO im ja reklamira ona u živo koga snima lugevo se krijat da ne bidat fateni ovoj samo izvini im veli
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Во Скопје има многу подобри места Електрометал.Бриколаж,Меркур во EAST GATE може се да се најде. Не ми е јасно со кој памет луѓето купуваат отпад од бела техника.........Ако давам 25.000 за машина ке дадам за квалитетна машина а не за нивните FabbyGO и Favorit што не вредат.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    6.406
    Луѓе, го има некој видено огласот за Customer Support Adviser за Verv Group LLC на Linkedin? Пред 3 дена е објавен и има само 17 апликанти, а познат ми е огласов, ко и порано да се вртеше по Linkedin. Аплицирав и денес имав интервју со регрутерот/HR од Вработување и ми кажа на клиентот многу му се брзало, и малку чудно ми падна што толку малку апликанти има...
     
  18. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    На Линкедн се помалку и помалку апликации има, еден дел имаат веќе работа, и многу мал дел бараат на линкедн.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Ех LinkedIn, и таму стигна Македончето за да направи утки. Не знам колку пати дали 2 или 3 ми се случи да аплицирам на оглас таму, ми пишуваат во порака за интервју, им кажувам кога сум слободна и од тогаш се губи трага и глас. А па други, ме отруја со тоа чекорите на регрутација, за на крај да ми кажат, првиот месец е обука и обуката ќе биде платена дури по првата плата. Значи два месеци, ринтај како будала, цели два месеци неисплатени, за договор после. Епа курац после, им откажав. Сакам да кажам, куп дебилана има и таму, затоа и не аплицираат. Јас директно прашувам, уште на прво интервју. Сигурно нема да седам како заливена и да дозволам некој да ме лажи додека ме гледа во очи. Али дека треба да си добијат казни за ова, треба.
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    На LINKEDIN повеќе странски фирми објавуваат македонските на овие сајтовите кариера и вработување ама како што гледам понудата и побарувачката е намалена за енормно високо ниво ако пред 2-3 години имало милион огласи во сферата маркетинг.хр и сл денес едвај 2-3 дали има.......