Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. cvet.pet

    cvet.pet Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Овие не се ни јавија. Се работи за фирмата ELPHARMA Phoenix во Визбегово.
     
    На SummerGirl, Kiko9 и izabela.nik им се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.691
    Допаѓања:
    15.442
    Пол:
    Женски
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Па и овие мене не ми се јавија, туку јас им пишав и ми вратија дека не вработуваат колку да ме откачат. Не ми е јасно, кога бев на интервју рекоа дека ќе почнам, а потоа се се смени. Безобразност.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    10.453
    Пол:
    Женски
    Јас губам надеж. Не можам да најдам работа по струка а не можам ни нешто надвор струка.
    За што е LinkedIn не разбирам. Додека работев, само ми стигаа понуди, кога излегов од работа тогаш веќе никој не ме контактираше, праќам CV-а, само ги отвараат.
    За струка да не зборам. Дипломирана со висок просек ама џабе.
    3 месеци дома полудев :(
    Пробав и свој бизнис да отворам, и тоа не иде. Епа како сеа? Парталите и во странство останува
     
    На steela.honey, izabela.nik и Kiko9 им се допаѓа ова.
  5. golemiotmalisan

    golemiotmalisan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    54
    Кромберг некој да сподели искуство
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Ja
    Devojko zivotot e padni stani...So ovakvo razocaruvanje nisto ne postigas. Jas I otkazi dobivav I sum se tepal u glava so ke bide utre ama drzi u sebe Malce pozitivno. Makedonija od den za den toni ja mislam deka privatniot sektor nikogas NE e bil u ovaa faza da i oni ne znaat so pravat so vrabotenite I oglasive poput pusti vikni pa cao....Makedonceto e ubieno obicniot naród ...ovie so se smeskaat po kancelarii zalno ama ke im dojdę Malce pokasno ...BOMBITE AKO GI SLUSAVTE SO VIKASE STAVREVSKI nemame za LEB a cokolada barame... epa eve go sega rezultatot ...sve poskupeno davacki ogromni smetki i Ti rabotis i poise Tones u dupka
     
    На steela.honey и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
  7. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем сум го имала со LinkedIn. Додека бев на работа, цело време стигаа понуди, пораки дрн дрн. Кога си дадов отказ, само некои огласи, на кои што не одговараат. Се согласувам со членов погоре, Македонија навистина тони.
     
    На Tam4yy и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
  8. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    10.453
    Пол:
    Женски
    Нели. Зошто на луѓе што бараат работа не им пружаат шанса не разбирам а на луѓе со работа им нудат :)
     
    На izabela.nik и Kiko9 им се допаѓа ова.
  9. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е нешто поврзано со конкуренција со други фирми, али во секој случај глупо е.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Free Spirit

    Free Spirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Јас бев на интервју пред од прилика два месеца. Огласот беше за позиција custom's officer. Интервјуто го прават претставник од човечки ресурси и уште еден што веќе работи во тој сектор во фабриката во битола. На почетокот е на македонски,па потоа кратко англиски,ама основни работи. Јас не поминав лошо,ама мн беше непрофесионално од нивна страна што не добив никаков одговор. Ми рекоа дека ке ме известат во рок од две недели,телефонски или по маил,без разлика дали позитивно или негативно. Не знам за која позиција се имаш пријавно,ама ти посакувам среќа. Поздрав.
     
  11. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Ова е многу чудно, оти наводно цело време бараат работници.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Free Spirit

    Free Spirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Бараат да,ама за во производство.
     
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Мене пред некое време ме нападна една членка кога пишав дека во вакви фабрики (поточно Ван Хол, Џонсон) администрација не примаат, може само производство. И во Кромберг имам слушано дека за производство бараат.
     
    На izabela.nik и SummerGirl им се допаѓа ова.
  14. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Значи бадиела факсот, изгледа ти требале врски/конекции/препораки. Очигледно, не се влегува така само со резиме и интервју.
     
  15. Free Spirit

    Free Spirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Може да е така,јас искрено очекував дека барем по маил ке ме известат,како што ми рекоа. Мислам дека не е коректно од нивна страна што немаше никаков повратен одговор.
     
  16. Free Spirit

    Free Spirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Навистина е разочарувачки што за секаде требаат врски. Јас аплицирав на тој оглас и затоа што имам 10 год искуство во таа област. Нема врска,мојот случај беше таков. Ти можеш да си ја пробаш среќата.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    6.633
    Луѓе, не се бараат врски за во администрација, не знам зошто не мислите на можноста дека има некој со подобро резиме од вашето, побарал помала плата, подобро поминал на интервју и слично.

    Многу фактори играат, не е само факултет или само искуство.
     
    На Waverly Raven и Kiko9 им се допаѓа ова.
  18. Free Spirit

    Free Spirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Затоа и пишав дека кај мене беше таков случај,но не мора да значи дека ќе помине исто и членката која прашуваше. Може имало и поквалитетни кандидати,не ја исклучувам таа можност.
     
  19. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Познавам личност која се вработи во администрација, во слична фабрика, не Кромберт. Ниту имаше искуство, ниту добро резиме, ништо. Само некои партиски конекции. Сличен случај со моја братучеда која сакаше да аплицира во администрација, во слична фирма. Вработените таму се вработија пред да се пушти оглас, огласите се пуштаат само ради реда, откако ќе се најдат вработени. Зборувам за овие два случаи, овие два не се Скопје или Битола, и знам многу добро што зборувам, а и информациите ми се потврдени од блиски луѓе. Истава личност се вработи во маркет со конекции од сопругот. Дали е ова за плачење или не, тоа друг нека размисли. Ама во земја каде владее корупција, кражби, убивање на пациенти и да не редам какви криминали, да ми тврди некој дека имало транспарентност за вработување, фала ама не ти верувам. Знам кај живеам, мене ми се посреќи да се вработам оти не беше за македонска фирма или некоја “странска“ инвестиција и слични глупости. Да не ги туркаме трошките под тепих, треба отворено да се зборува за ова, оти многумина не знаат. Исто како што и јас не знаев. Си убив драгоцено време, аплицирајќи на лажни/наместени огласи. Никогаш повеќе.
     
    На izabela.nik, SummerGirl, Kiko9 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Кои се тие фирми каде што ќе се вработиш регуларно во администрација? Навистина ме интересира. Јас во Нелт, Ред шпед, Џонсон имам аплицирано, не сум добила покана за интервју, и тоа по трипати сум пуштала CV.
     
    На eliesaab, cresa-jagoda и izabela.nik им се допаѓа ова.