1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Abe nekogas kolku i da se prasuvame na koj nacin razmisluvaat treba da se znae ... Covecki resursi ne se konecniot odgovor za vrabotuvanje .... i tie prenesuvaat na nivniot nadreden najcesto direktor ili menadzer na odreden oddel i so toa kolku taa ke te odraboti tolku i ke prenesi za tebe ... Kraj krajeva vrskite sekogas se na prvo mesto aktivni na pozicii za koi sto stvarno ne moze da se kaze deka se dobivaat bukvalno stani od krevet odi prv pat pojavi se i dobivas... E sea loso e so bukvalno na niv e edna cela odgovornost vo prepoznavanje na potencijalite na toj kandidat so moze da gi poseduva. Se vodat po iskustva prethodni i vrskite ako vekje nekoj kenja za da go/ja vrabotat. Toa so ne izvestuvaat ni so negativno e NEKULTURA i nisto poise od nivna strana ... NE NA FIRMA tuku cisto nivna na HR.. tie imaat emajlovi od kandidati so bile na intervjua nisto ne te kosta da napises poraka i bukvalno samo da ja prosledis do site.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Прво и основно, тие што се вработени во HR се со конекции. Има некои без ден работно искуство, влегуваат во тој сектор. Оттука и треба да биди јасно од кај доаѓа сета таа некултура. Не мора мејлови да праќаат, на интервју нека си ги викаат одбраните. Не вака, викај 50 души и трчај-лажи.
     
    На eliesaab и Vform им се допаѓа ова.
  3. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Пак ќе кажам, замерките не ми се во делот "зошто не ме одбрале" - Така решиле бе од менаџментот. Го сакале другиот кандидат и сметам дека не се должни да ми ја образлагаат нивната одлука.
    Дури не ни очекувам мејл да пратат - Имаат "многу работа" во HR и немаат време да се замараат со кандидати кои не се дел од тимот на компанијата....
    Ама тоа што можат да направат е на самото интервју да дадат временска рамка во која би очекувала повик доколку ме одберат... Таа информација сигурно ја имаат, знаат најдоцна до кога би го пополниле местото.
    Од една страна се жалат дека не можеле да најдат квалификуван кадар, од друга страна те третираат ко ѓубре и ако си светлосни години пред нив (мислам на HR) и во образование, и во доедукација, и сертификати, и вештини, и работно искуство во областа... Не можам да ги разберам.
     
    На Zagrizena84, eliesaab, Космонаут и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Kiko9

    Kiko9 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Машки
    Imav doziveano da "odbranite" ne se ni pojavile na intervju istata den koga site ostanati se borat i cekaat i se nadevaat deka ke dobijat rabotna pozicija... Samo americki zakon za oruzje fale kaj nas ... vlevas i gi bodes so olovca u glava site ovie prethodno spomnati od koga ke osetis ovakvo igranje so necii sudbini. Mene mi e do tolku skisnato u zivot i ko ke procitam ovakvo nesto kako denes ANA so napisa me vadi od takt ... Premnogu na svoja koza imam doziveano.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vform

    Vform Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    И тие што ке кажат ,сигурно ке ве известиме-искомуницираме во рок од .... можно само да пишат меил после 3-4 месеци кога кога зафршил изборот,обуката и пробниот период за избраниот кандидат -толку се сигурни во изборот..ова се однесува на навидум сериозни компании не на калл-центри од завчера што постојат,не очекувајте култура од никаде...
     
    На Ole.grbeva и Anna85 им се допаѓа ова.
  6. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    :nod:
    Само со емотикон вака, оти не вреди да се зборува веќе. Исто и исто... како да не сме луѓе.
     
    На Vform и Anna85 им се допаѓа ова.
  7. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Да Агиле се океј, платата им е околу 30-32 илјади со празници и ноќни часови се стига докај 36-38. Се работи од 4-12 по америчко време, мислам дека баш сега имаат огласи.
     
  8. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Дечко ми скоро година ипол работеше во американската фирма "Slice", имаат мислам дека моментално отворени позиции. Он беше конкретно Sales representative, и таму е поентата да правиш бонуси од затварање клиенти. Платата искрено според мене е малку мизерна, но се работи повеќе за бонус, платата беше околу 400-500 евра не се сеќавам точно со што со ноќни саати и ако работиш на празник излегува повеќе. На некои наши празници се работи на некои не, на америчките празници не се работи и исто сабота и недела не се работи. Од 4-12 е работно време, исто така е многу добро што пуштаат и во месецот еднаш пари за транспорт околу 2 илјади мислам. Значи викендите ти се слободни.
     
  9. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    11.366
    Пол:
    Женски
    Баш тоа и им е поентата, да те притиснат во ќоше и да се согласиш на помалку.

    Ваквите веднаш елиминирајте ги, пре би аплицирајте на скроз друго отколку некој да ве мота.
     
    На Anna85, Spicy Senorita и bookslover им се допаѓа ова.
  11. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Да, да, им ги научив тактиките јас веќе одамна.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.206
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Taskforce
     
  13. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Овој линк е одамна и не ги апдејтираат отворените позиции. Подобро е да ги следиш на Linkedin дека се поактивни таму.
     
    На Besbes24 и bookslover им се допаѓа ова.
  14. Elena Evet

    Elena Evet Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
     
  15. Elena Evet

    Elena Evet Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram nainfoto. Tuuu se prevarantski firmi so prodazba na magla se ispootvorija i gi ima po oglasive:(
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mac166

    Mac166 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Дали беше во фабрика на интервју?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    што е со огласов знае ли некој, кружи долго време, ама ептен изгледа на scam
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_9413.png
      IMG_9413.png
      Големина на фајлот:
      518,2 KB
      Прегледи:
      80
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    До пред некое време им беа апдејтнати, сега гледам не. Да линкдин е секако подобро
     
  19. Mac166

    Mac166 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил на интервју кромберг и да пише подетално како е интервјуто?
     
  20. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    14.027
    Пол:
    Женски
    Zdravo baram rabota na dnevnica Skopje itno pozz