1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.702
    Допаѓања:
    172.555
    Пол:
    Женски
    Јас кога пишував тука на форумот дека во фабриките тука на истокот земаат по 36000, луда ме правеа.. Они слушнале од тетка стрина комшивка, друга патничка во автобус дека работат за минималец..

    Ако веруваме на рекла казала не стигаме далеку..

    Не знам во која тема пишував дека тука по пиланите и фабриките за пелети земаат по 40.000 ми се смееше некој.. Кога викав дека во маркетите тука земаат по 28000-30000 пак ми се смееа..
    Значи кој сака да работи ќе најде работа.. Не, не можеме сите да работиме во администрација ОК? Не постојат толку позиции за администрација колку што има луѓе што сакаат административна работа да работат..

    Проблем голем гледам и во нашето образование, благодарение на него сите добија дипломи и сега сите сакаат фотељи..
    Треба да се нормализира и работењето во фабрики, бидејќи ние немаме бог знае каква индустрија, за да имаме милион работни места..
     
    На Stark, butterfly6223, Angie1432 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.668
    Допаѓања:
    12.160
    По муабетите испаѓа дека секоја фирма треба да има минибус или автобус, па да носи потенцијални кандидати на интервјуа. Секој што се чуди го нарекувате бизнисмен или БОТ. И гратис сако за интервјуто за секој потенцијален кандидат. И после се чудите зошто работодавците одат на сигурна варијанта, тоест прават трансфер, земаат вработен од друга фирма за повисока плата. Значи не на оглас, туку ќе земат човек по препорака. Сигурно нема и превоз да праќаат за некој со кого не би се договориле.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Не викам дека мора да ги носат луѓето. Но доколку е позиција од ранг АДМИНИСТРАЦИЈА,МАРКЕТИНГ,ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ да ПОНУДАТ онлајн опција а не HI_TECH во некое село после 7те планини и после пруги до Бугарија да ти третира како СТОКА и да ти пишува МЕИЛ значи воопшто не ти се јавиле да се кориднираат со тебе за термин ти наредуваат да идеш во 12 во ОРЕШЕВО и не смееш да касниш и не може да не отидеш пошо друг термин нема да добиеш. НА ШТО ЛИЧИ ТОА?
     
    На Tam4yy, WarriorAngel и izabela.nik им се допаѓа ова.
  4. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Треба да си тешка лудача на таков меил да платиш 2000 денари за такси и да отидеш а веќе им се пополнети сигурно позициите.
     
    На izabela.nik и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.668
    Допаѓања:
    12.160

    Не мислев на тебе. Паметна си ти. Сама си рече, не се фрлаат пари за такси 2.000 денари. Ти се распрашуваш кај аплицираш. Ти си сосема ок, не наседнуваш.
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.702
    Допаѓања:
    172.555
    Пол:
    Женски
    Таков мејл заслужува соодветен одговор..

    Почитувани,

    Би сакала да ја одбијам Вашата понуда за интервју.
    Се чувствувам згрозено од Вашиот однос кон потенцијалните вработени и не се пронаоѓам во фирма каде што мобингот се гледа од прв контакт по мејл.
    Се надевам дека никој нема да се залаже да се вработи во Вашата таканаречена фирма..

    Со почит,
    Потенцијалната вработена
     
    На Tam4yy, eli25, butterfly6223 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Фабриките кои се надвор од градот имаат опција за онлајн интервју Vanholl за позиција во администрација ми беше онлајн за твоја информација. Не знаев дека се многу памети во Орешани па ќе ми пристигне таков меил. Никогаш не би дала 2000 денари за некој со таков став и однос кон мене. Ја не сум СТОКА а ти доколку се цениш толку иди во Орешани :)
     
    На izabela.nik и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Браво за одговорот , членка на место . Браво!!
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.668
    Допаѓања:
    12.160
    Да, да, сосема си ок ти. Ако е позади грбот на господ онлајн нека биде. И јас не би дала 2.000 денари за такси, ма ни 1.000 не би дала.
     
    На eliesaab и ijana им се допаѓа ова.
  10. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Ова е во иронија кажано или реално си кажуваш бидејќи не можев да сфатам? Такси до Орешани испод 2000 денари нема да е во 2та правца што сметам дека на таков кретенски однос се џабе фрлнени пари подобро во Зара ќе си купам нешто за тие пари . Да се јавеа фино и културно да ме прашаа може ли да отидам како сите нормални фирми што прават можеби и ќе дадев во некој случај.
     
  11. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    И во Алфи многу понижуваат аплицираш за администрација ти нудат касиерка платата минималец мизерна не знам што се замислуваат фирмиве.......
     
    На Tam4yy и izabela.nik им се допаѓа ова.
  12. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    I jas imav cudno iskustvo so niv.Provoto intrevju na telefon ok se pomina ,ajde se na vtoro so niven klient super I toa pomina I na I kraj mi vikaaat nema da prodolzime so tebe a pritoa mi nudat druga pozicija.wtf?? Pa jas da bev interesirana ke si aplicirav sama.
     
    На Tam4yy, izabela.nik и ijana им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.668
    Допаѓања:
    12.160
    Не, искрено ти велам. Каква иронија. Барем си свесна дека 2.000 денари се многу. Девојчето што ја отвори темата за превозот, кажа дека веќе плаќала такси како што сфатив по 2.000 денари и не била вработена после интервјуата. Нема логика тоа. И добро е што споделуваш инфо каде, какви се условите, да знаат да не наседнуваат.
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Ааааа се извинувам, јас мислам дека ме напаѓаш . Моја грешка srry girl.Иронично сфатив.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Истото ми се случи, неколку пати значи БУКВАЛНО истото. Така прават на сите скоро пријавени.
     
  16. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Многу е чудно што не постои некоја членка што сподели ти нудат дргуа позиција а за таа те одбиваат. Изгледа стандард е тоа кај нив да не те одбијат скорз по културно ама невозможна мисија е да влезеш.....
     
  17. Monarch

    Monarch Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2023
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Мислев дека ја разбра поентата и те ослободи вистината, ама очигледно незнаеш да читаш седи единица.
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Интервјуата треба да бидат ОНЛАЈН за таквите фирми а за позиции инжинеркси каде што има тестови треба да имаат организиран превоз никој не е должен 2000 ден да плаќа такси пример за фирмите на автопат што се ептен се далеку од Скопје не гине 1000рка натаму и 1000рка наваму . Позиции од тип човечки ресурси ,маркетинг , администрација може комплетно онлајн да се . А оние за оператор доволно е само на телефон да те исконтактираат и да те примат. Ова пракса ја практикуваат фабрики како што се Vanholl и многу други интервјуата им се онлајн за администрација . Има 1-2 интервјуа онлајн.

    Останатото како фабриката во ОРЕШАНИ HITECH ги карактеризам како ШУНД компании кои треба да се избегнуваат. Точка . Просто и едноставно.

    А и реално никој не е должен во недолија да оди и да плаќа такси 2 илјади и да му кажат аа извини ние бараме некој со повеќе искуство и тоа се случувало каде што HR те вика на интервју и ти викаат после ама ти имаш академија ние бараме менаџер а во огласот пишува да знаеш дигитален маркетинг...... ЖИТО ЛУКС пример фирмата која е исто така далеку во мојот случај платив само 1000рка да ми кажат дека со академија нема да ме примат.

    Македонските фирми се иживуваат уште во старт на интервју додека странските имаат некое ниво . Со странска фирма сум немала проблем.

    Алфи,HITECH,ЖИТО ЛУКС се дел од фирмите кои треба да ги избегнувате на големо.
     
    Последна измена: 17 декември 2023
    На Tam4yy, Spicy Senorita и izabela.nik им се допаѓа ова.
  19. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    2.902
    Пол:
    Женски
    Така е, во право си.
    Седи дома и кукај, може ќе се најде некој да дојде од дома да те земе и да те вработи негде.

    Ова ви е само изговор, барам работа, ама подобро да не најдам!

    Поздрав и секое добро :hai:
     
    На Tanjamm и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
  20. Monarch

    Monarch Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2023
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Е тоа е веќе нешто конечно некој да разбере.
     
    На ijana му/ѝ се допаѓа ова.