1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Да не куцкам се тука, пиши ми во ЛП.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Што мислите за овој оглас за работа? Гледам многу позитивни реакции, што не ми се логични затоа што иако се обидуваат да се искрени и интересни, многу ми изгледа дека немаат никаква емпатија кон вработените, не нудат никаков баланс туку од кандидатите се очекува да живеат за да работат. Еве не знам, би сакала да прочитам и други мислења. Линк
     
  3. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Истиов оглас го видов и бев исто скептична хахахха. И малку ми е што знам океј позитивни се, ама ова хонорар по договор?
     
  4. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Цитирам: "Нашата работа и проекти често имаат тесни рокови, настани, патувања, обуки и работилници за време на викенди. Доколку имате животен стил кој е компатибилен со ова или ви треба промена, аплицирајте."
    Ова звучи многу токсично. А исто така наметнуваат колективен одмор и слободни денови следуваат "со работа за викенди, патувања", што всушност не е слободен ден туку компензација, а истото законски треба да биде и соодветно исплатено.
    Кај делот кај платата "биле многу мали" и немале многу средства па сами да си предложиме "рејнџ" за кој би работеле уште при аплицирање.
    Како втф... најмногу ме чудат сите позитивни реакции на огласов...
     
    На Zavisnaodblago, KittyAgnes, Tam4yy и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    693
    Допаѓања:
    2.460
    Страшно... Ќе ве малтретираме кога и како ќе посакаме, ама искажано на хехе начин.
    Абе бегај....
     
    На Zavisnaodblago, Libra ❤, Viveki и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    693
    Допаѓања:
    2.460
    Кај читам еј..
    Сите што најмалце плаќаат имаат најголеми (читај: робски) очекувања од вработените.
    Треба да имаш минимум две години искуство, 4 рунди интервјуа, неплатена обука и да си достапен и кога спиеш и сереш за неверојатни 21.000 :inlove:
    Абе.....гонете се
     
    На Libra ❤, noteforself, FreeToGo и 7 други им се допаѓа ова.
  7. sviti

    sviti Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Мене искрено ми е смешен огласов, ме изеде туѓ срам, пробале да бидат кул а усвари ќути и работај позицијава
     
    На noteforself, KittyAgnes, Oscar Lady и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    693
    Допаѓања:
    2.460
    Како се изразуваат како друштво на камп да се тамо
    а уствари е само ринтај:
    „Не е лабаво, споро…Напротив…во канцеларија се чувствува динамиката од прв чекор, се слушаат телефонски разговори, Зум линкови,, има голема фрекфенција на мејлови, полни календари, состаноци и сл.

    – Во АРНО нема да слушнете „Ама тоа не е мој проект, не ме интересира тоа, јас сега немам задачи и толку од мене“ или да видите некој да седи, а некој да е 100 на час (се делегира работата со цел организацијата да оди напред).“
     
    На KittyAgnes, Leanne и Polyincognito им се допаѓа ова.
  9. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Ова изгледа ко јас да нема да имам ни еден слободен ден, и изгледаат на оние што викаат “ние сме фамилија“ :rofl:
     
    На Zavisnaodblago, Tam4yy, TheRGirl2 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. sviti

    sviti Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
  11. sviti

    sviti Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
  12. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    148
    Искуство со Junior Sales Advisor во А1? Исто, дали е нормално за рецепција во (колку толку луксузен) хотел на езеро да плаќаат минималец? А се работат и ноќни смени и недели.
     
  13. Feminist20

    Feminist20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Дали има некој вработен со студио модерна? Какво е денес искуството?
     
  14. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.946
    Пол:
    Машки
    Tоа се другари другарки на вработени.
    Сигурно не даваат плати ко амбасади или нека не се занесуваат дека испод 700-800евра ќе им се нафати некој со сите оние искуства.

    За едната има 1000 бруто читам, ама за таа и тоа искуство...со среќа нека им е у потрагата.

    Во слично поле сум, не ги познавам лично ама прилично се активни и се едни од поголемите, ај да не претерам можеби меѓу топ 10 во државата.

    Лани имав 12 патувања работни по 2-3 дена, некогаш и повеќе. Ако е викенд добивав плус денови, некогаш не се погодуваа летовите на тие денови шо требаше да сум на состанок па идев ден порано и тоа е некоја компензација, мослам да беа катиљ љуѓе ќе ти одземе ден... А дневници плус нема иако имаат средства сите тие организации...Во Хрватска дури и кога волонтирав те праќа на терен имаше дневници.

    И нема потреба јавно да се пишува абе слушај неаме пари немој да прибаруваш многу...туку се разговара на интервју.
     
    Последна измена: 26 јануари 2024
    На Leanne му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leanne

    Leanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.089
    Пол:
    Женски
    Па не би рекла дека се во топ 10, со оглед на проектите и донаторите, на најголемиот ИПА проект тие се партнери, а не лидери. Повеќе би рекла дека можеби се во подем.
    А земање на слободни денови за службени патувања се нон сенс, затоа што службениот пат се смета од кога ќе заминеш па додека се вратиш и самата фирма/организација треба да го организира истото. А законски треба да се исплатат и пер диеми.
    Плус, стварно за во тој сектор апсурдно е наметнување на колективен одмор во август, а со таа плата не знам дали како нивни вработен некој ќе може да си дозволи одмор во топ сезона.
     
    На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sviti

    sviti Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2024
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali moze nekoj da spodeli iskustvo so kompanijata Amiy?
     
  17. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Iskustvo so kfc nekoj marketing i hr kade e kancelarijata imaat li prevoz i sl?
     
  18. Mari4e91

    Mari4e91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Baram rabota za vo stip
     
  19. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Мој другар пред некое време имаше интервју со нив, и требаше да го примат во фирмата но не го примија. Фирмата е скроз ремоте, нон стоп на повици треба да правиш продажби, работиш како sales и го нудиш нивниот продукт. Платата е 600 долари (значи околу 550 евра) или 700 долари зависно од искуство. Он ги помина трите интервјуа и обуката и после тоа не го примија бидејќи не му се свиѓал на газдата. Рачунај дека тие 600-700 евра не си пријавен, сама ќе треба да си плаќаш данок. Мене не ми оставија впечаток по ова, плус треба да правиш по 100-150 повици секој ден што е исцрпувачки на максимум.
     
    На sviti му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.760
    Ја знам организацијата.
    Во Арно нема да те 'зезне' никој. Се очекува работа и е динамично. Кој не работел на проекти, не може да знае со каква динаминка се работат, одговараш пред донатор, пред соработници, мора се да биде добро сработено. Не е работа на биро колку да пројде денот.
    Ако сте млади и мотивирани да си го испотите газот за да научите и да напредувате понатаму, пријавете се.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.