1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.760
    Цц. За сите сопствени неуспеси си имате утешителни зборови и оправдувања.
     
    На LiquidLuna, Калатеа, Tanjamm и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Pokk

    Pokk Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Ulizuvanje so poeni.
     
  3. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Можеби сега е променето...не знам. Тогаш кога беше другарката на разговор тие услови и ги рекоја и додуша не ја повикаа на второ интервју...кој си сака нека си проба...Со лесно!
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.760
    Во др сектор сум јас, не сум банкарство, ама имам доста блиски по банкиве. Ко што нема кадар, секој што е малку подобар одма напредува.
    Е сега јас сум 35г. И веќе сме сите со 10+ години работно искуство, па затоа и сме со поголеми плати. Ама во банка има почнати и на пракса за 5000мкд, сега се директори.
     
    На SummerGirl и Angel_G им се допаѓа ова.
  5. __Nina__

    __Nina__ Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Nekoja od vas iskustvo za vo Tom Tailor gledam imaat oglas ?? :hai:
     
  6. Milena2604

    Milena2604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Некој да не знае колку плата даваат за фармацевтски техничари во зегин, еурофарм, виола? :)
     
    На Skilover му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Дали некој знае колку пари земаат овие што одат како дополнителни девојчиња за диплење во Синсеј и другите дуќани?
     
  8. VerDuk

    VerDuk Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bi sakala da prasham dali nekoj od Vas bi se vratil na staro rabotno mesto?
    Lani si zaminav, bidejki posle 2ipol godini ne me unapreduvaa i samo kazuvaa deka ke bide. Kolegi shto gi obuchuvav pred mene unapreduvaa. Momentalno rabotam, no nemozam da se pomiram so faktot deka radi moeto ne chekanje si otidov od tamu.
     
  9. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Враќањето назад не ти ветува сигурност дека ќе те унапредат, доколку не те унапредиле додека си била таму 2 години најверојатно и нема да те унапредат сега кога ќе се вратиш. Така што ако сега ти е супер а ова работно место гледај можности тука да те унапредат, да не се враќаш на старо доколку целта ти е само унапредување.
     
    На noteforself, злоба, Curious cat и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Vform

    Vform Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    Minatata godina bev na intervju od baza na kandidati me izvlekoa ne znaev za koja pozicija idam 24.000 osnovna i te ubeduvaat da potpises 3 smena vikendi praznici i taka dokaj 30 se stigalo......bitno angliski da zboris i 3 smena da se soglasis za 24000 osnovna...pa marketi vo 2smeni poveke plakaat...ps so magisterski sum vo finansi i 2stranski jazici kako majcin mi se...i pobrzo vo trafika ke prifatev...
     
    На злоба, Tam4yy, Mumoftwo30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. VerDuk

    VerDuk Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Си отидов ради не-унапредување. Но фирмата каде што работам касно кажа хр дека не сакаат боледувања. Мало дете имам и тоа не е предвидливо, за секое притисок ми прават. Башка што не стојат на договорено. Не ме пријавија на датум што го договоривме, а ги прашав дали да дојдам, не сум требала па на крај испадна дека јас сум крива зошто не сум отишла или да сум се јавела. Маиловите за боледување се со докажувања. Јас сигурно не би сакала да седам дома и да ми се крати од плата… а на старото место воопшто не ми направиле проблем, само да се најавам дека сум на боледување и толку. Од човечка причина тука на новава работс имам провоцирање и затоа би барала подобро дури и да се вратам назад.
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.760
    Што работиш моментално ако не е тајна?
     
    На Vform му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mina30

    Mina30 Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дневница е 1000 денари минимум, а може да биде и за неколку стотки повисока зависи каде одиш и нормално за 3та смена е повисока дневницата меѓутоа не знам за точно да ти кажам колку
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зар и 3та смена одат? Дека ги имам видено во сред работно време.
     
  15. Mina30

    Mina30 Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ретко има понуди и за 3та смена но има побараност.
     
  16. VerDuk

    VerDuk Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Administrativna rabota, privatna firma so malku vraboteni za smetkovodstveni uslugi, a prethodno vo banka
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.760
    Само еден совет од некок ваљда постар од тебе со магистерски поминати со највисока оцена на еден од први 20 Универзитети во свет. До тебе, и до секој кој сака да прочита.
    Собирај работно искуство, џабе се титули. Зошто те прочитав како викаш дека си магистер. So what?
    Работи вредно, учи, слушај повозрасни кои знаат. Се цени знаењето, ретко кој гледа дали си магистар или доктор на науки ако не знаеш да работиш. Тоа не се учи во школо. И секако, позитивен став за работата, па ако не се пронаоѓаш, барај ново. Ама твоја задача е, и да зсмаш 10.000 мкд работи добро. Јас кога почнав со работа точно една година земав 10 000 мкд, имав факултет во странство завршено (немав магистерски), со 3 јазици течно зборење, не бев ни пријавена, на рака ми плаќаа. Искуство по искуство, сега (после 14г) имам работа која никад не помислував дека ќе ја имам.
     
    На VerDuk, Vio_let, злоба и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.645
    Допаѓања:
    4.513
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со PWC ?
     
  19. BraBru

    BraBru Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2023
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    812
    За ова не се согласувам. Не секој има време и живци и слобода за ич пари. Некој може има кредити, деца, родители дома за чување. Што ако му речат оваа година 10.000 плата, ама од наредна 15.000, а него деца му плачат, родителите му немаат за леб? Не дека и со 15.000 ќе заврши работа, чисто ради пример.

    Пак ќе речам, не треба да се глорифицира работењето беспари. Само мал процент се оние успешни приказни from zero to hero, каде што ете некој со магистер и три странски јазици работел за 10.000. Искуство може да се набилда и со плата малку повисока од минималецот, барем онаа која навистина некој ја заслужува.

    Никој не те цени во фирма, поготово ако е поголема. Што тогаш некој би се замарал да рмба за неа? Да е сопствен или партнерски бизнис да разберам, ама во фирма, кој ги врти. Утре да умрам нов ќе најдат без око да им трепне, а јас ако имам ист став, сум мрзлив работник.
     
    На Marina*F, TheSecret, unicorne и 12 други им се допаѓа ова.
  20. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.796
    Допаѓања:
    5.954
    Пол:
    Женски
    И ти си во право, и @KuklickaSk е, сега зошто?
    Според мое искуство и мислење, ретко на кој веднаш му даваат 35-40.000 ден. плата, и докторски ако сакаш имај, ако твоето искуство е zero, и немаш работено нигде а си +30 години, потешко е да најдеш работа добро платена од сам почеток.
    Пред 10 години работев и јас за 10.000 ден.стекнав искуство, некаде добро-некаде лошо.
    Сите финансии што ќе ги заработиш, се подобри отколку да не заработиш ништо.
    Имам скоро се работено во животов, и додека студирав работев за себеси, и ден денес професијата ми нема врска со факултетот, туку стекнатото искуство!
    1 година работев за минималец, после 1 година имам доста повисока плата, дури и одлична, во истата фирма, каде што со искуството и знаењето сум дошла до повисока плата, а не дека факултетот нешто ми донесе +
    Не може да седиме дома и да чекаме работа со почетна плата од 40.000 ден. Барем не кај нас во Мкд.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.