1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за работа во државна администрација

Дискусија во 'На работното место' започната од Marilyn-Monroe, 27 март 2011.

  1. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Не се кајам воопшто што сум во Државна институција, на крајот на краиштата тоа ми е професијата - си имам соодветни квалификации. И од каде тоа дека без воопшто труд сакаме плати како во приватен сектор? Ние може не, ама Судиите си зимаат пристојни плати за нашиот стандард каде каде поголеми од приватен сектор.
     
  2. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Па стани судија ќе се стекнеш со квалификации и за тоа:D
     
  3. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Имам квалификации за Судија, но немам стаж доволно, а и се стега обрачот, не е како порано, мора да поминам обука на Академија.
     
  4. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Ќе биде бе сесре, помалце на форумот повеќе во книгичките, ќе поминеш и Академија и св.Академија:D
     
  5. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Зошто, зошто? Не исполнувам сеуште услови, кога ќе дојде ред, ќе учам за прием на Академија, ама треба стаж поминат како Стручен, Англиски познавање Б2 ниво, условите се многу ригорозни, не оди тоа така.
     
  6. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Епа ако се ригорозни фати си да си учиш со време, англиски до Б2 ниво не се доаѓа преку форум, а ми залета преку ноќ:D
    Инаку ни Академија ни св.Академија не може да те стори судија ако не те бива, ако си немаш предиспозиции и акл за тоа, ај сега толку и имај пријатен ден.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ноќ е, и ти не си репер за тоа дали исполнувам услови за на Академија или не. Си има Судски Совет си цени кој ќе биде примен. Секое добро
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    1.942
    Пол:
    Машки
    За исполнување на условите - ќе ги исполниш тоа е сигурно, проблемот е, многу кандидати има кои ги исполнуваат условите, и по некоја ,,случајност" секогаш влегуваат оние кандидати кои се политички активни... Исто е и за нотар и за извршител да се стане, министерот за правда определува кој од сите пријавени кандидати ќе биде нотар односно извршител...
    Случајност нема, иако и мене ако ми се пружи шанса би се пријавил на оглас од Академијата, али заради реда, не верувам да влезам иако не се проблем исполнување на законските услови за прием. :)
     
    На Eli23 и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  9. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Проблем се колега. Среќа што ги спуштија критериумите. Бараа просек најмалку 9,5 познавање на Англиски А2 или Б2 ниво не сум сигурна, со сертификати да докажеш а не со дипломи од курсеви, компјутерски вештини исто така, незнам што да речам. Академијата ја отворија за мамини, татини. Затоа немам амбиции да станам Судија.
     
  10. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    1.942
    Пол:
    Машки
    Во право си, така е, за жал...
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Во Македонија, ниту во минатото, ниту сега, а ни во следните 20 години не би сакала да работам во државна институција.
    И не разбирам млади и образовани момци и девојки кои бараат работа исклучиво во државна институција за (под) просечна плата и никаква шанса за напредок во кариера.
     
    На GirlLove и Queen8 им се допаѓа ова.
  12. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Јас ги имам сите прашања од Стручен дел и Англиски (ниско и средно ниво) одговорено со точност 100%. Кој е заинтересиран нека ми пише во порака за подетални информации.
     
  13. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,

    некој што работи државна работа односно ситуацијава е следна, на оглас за вработување на јавен службеник на кој ги исполнуваш сите услови. Притоа огласот е објавен на страна на институцијата а не на Агенцијата за администрација (дали е исто јавен и административен службеник?) и на кој оглас пишува документите да се поднесат по пошта а не пишува никаде електронски ( дали сите службеници се пријавуваат на оглас некаде електронски исто ме интересира). Испратени документи комплетно се, одговор за следна фаза на селекција, испит па интервју не добиваш ниту меил, ниту порака, дека не исполнуваш услови ако веќе има нешто такво ( а знам дека се во целост е исполнето и уредно примено по пошта) туку после месец време добиваш по пошта исто Одлука на која стои само име и презиме на кандидатот кој е примен. Кога сум исфрлен, во која фаза, од кои причини никаде образложение ниту во одлуката, ниту маил. Стои дека жалба може да се поднесе.
    Некој што знае, барав по закон дали некаде евентуално требаше да се пријавам можеби И електронски!? Зошто не добив ништо кога сум исфрлен и дали по закон треба да ми се даде некакво обрсзложение што не сум исполнил од условите и какво бодување е извршено или сл?
    Молам за одговор од некој кој е упатен во оваа проблематика. Фала Ви
     
  14. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не
    Не се дава образложение, туку по Закон се должни само да те известат со име и презиме кој кандидат е примен, ништо повеќе од тоа.

    Но, секако имаш право на жалба.
    Ама верувај џабе ќе ти биде.
     
  15. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Веројатно објавиле на огласна табла и веб страна на институцијата. Ако те интересира ќе си провериш. Со самого непојавување на испит и интервју, отпаѓаш од конкуренција. Џабе ќе поднесуваш жалба.
     
  16. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Сите што полагат испит за државни службеници и административно управување и имаат потреба од прашањата нека ми пишат порака
     
  17. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    НОВ
    Здраво,

    доколку на оглас пишува работно искуство дали тоа подразбира и работно искуство како стажант и издадена потврда од институцијата за стекнато раб искуство или работно искуство подразбира само работен стаж кога си пријавен во пиом?

    Може ле некаде да се провери точно? Фала дечки
     
    На Tanjat78 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tanjat78

    Tanjat78 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Се вади потврда наречена ИСТОРИЈАТ во Агенцијата за бработување,Капиштец каде стои стажот и позицијата!Со среќа:l:
     
    На MS90 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил на полагање на испитите за административен службеник да сподели искуство, и доколку ги има некој одговорите на прашањата за општ дел ако сака да ми ги прати. Фала
     
  20. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски

    Jas imam
    Odeno pred 3 godini. Nisto strasno, labavi prasanja, okej mozda nekoi dvosmisleni ama sepak nisto strasno. A sega da me otepas nema da mi tekne ni del od nekoe konkretno prasanje da ti kazam niti pa odgovor.

    Dali nekoj znae kolku plata se zema so visoko obrazovanie za vrabotuvanje vo opstina , sekoj del si ina posebni ili kako?