1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огледалце, огледалце...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 јули 2010.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Огледалце, огледалце мое кажи на светот најубав кој е?
    Ти си, ВајтЕјнџел, најубава! :lol:

    Без зезање, ќе кажам искрено: да, мислам дека сум убава! И тоа е многу важно за мене!
    А за тоа дали е поубаво да си убава ама глупава или грда ама паметна, го одбирам првото! Зошто?
    Па кога некого прв пат го гледаш не знаеш колку е паметен, туку гледаш дали е убав или не е! Паметот потоа доаѓа на виделина и општо внатрешноста, ама прво е убавината!
    Кога коментираш некој, велиш види го каков лепотан е, а не велиш леле којзнае колку е паметен!
    Мислам дека надворешната убавина е секогаш пресудна!
     
    На Idiotka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ^
    А што кога ќе отвори уста и е туп/а и незнае да сврзе една реченица?
    Што ќе праам, ќе ја ставам на во ветрина и ќе ја/го гледам? м?
    Или иде на интервју за работа убавиица но глупа и интелигентна а грда... која ли ќе ја примат? Сигурно не убавата затоа што е само налик убава.. :^)
    Според мене грдо девојче нема, секој може да биде убав ако сака и ако знае да си се потсреди, жените се совршени, така да знаете! :!:
     
    На CoverGirl10, Mishela и butterfly.93 им се допаѓа ова.
  3. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Јас мислам дека сум просечна. Ни нешто убава, ни грда. Просек, најдобра работа.

    Кога би бирала би одбрала убавина, бидејќи памет веќе имам. :D
     
  4. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Убава сум си :lol:
    А за комбинацииве-дефинитивно убава-џабе гениј ако немаш никаква убавина-и нема да бидеш задоволен сам од себе кога ќе се видиш во огледало,е сеа рековте да не правиме комбинации ама немозе никако :wasntme:
    Се знае златна средина-просечна убавина со просечен мозок :D кој правилно ќе знаеш да го искористиш :!:
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Можам да кажам дека сум задоволна со својот изглед, иако имаше и периоди кога не беше така. Незнам дали би менувала нешто на себеси, во овој период секако дека не. :!: За мене најважно е тоа што имам доволно самодоверба, свесна сум дека совршенство не постои и никој не е идеален. Постојат работи кои се многу поважни од надворешната убавина, која пред се е минлива работа. :)
     
  6. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    не се сметам за убава,лепотица некоја на гз да пандеш :lol: се сметам за симпатична,просечна млада мама,но сепак сум горда на мојот IQ :lol: Никогаш не би си го сменила знаењето,снаодливоста,културата,внатрешната убавина за надворешен перфектен изглед.Гласам за второто,подобро помалку убава а паметна отколку убавица а глупава ;)
     
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
  8. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    За една личност да биде убава треба да зрачи со харизма, самодоверба (не претерана секако), сромност.
    Не постои грда личност, само постојат луѓе кои имаат грдо мислење за себе и тоа ги кочи во многу работи.
    Тие со својата несигурност и постојаните комплекси и праќаат таква порака на средината и останатите ги гледаат на истиот начин. Не можеш да очекуваш некој да те сака и почитува доколку ти самата себе не си се сакаш и почитуваш.

    И да се сметам за убава :$ :lol:
     
  9. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Сметам дека сум убава, но има некои работи кои ми се комплекси. Би сакала да имам малку понежни и поизразени црти на лицето и "помирна" коса :D Сепак мислам дека самодовербата е клучна за тоа дали останатите луѓе ќе ве доживеат како убава или не. Бидете задоволни со себе, прифатете ги недостатоците и истакнете ги вашите квалитети....зрачете со позитивна енергија и така ќе бидете најубави ;)
    Инаку, факт е дека денес убавината отвора многу врати, но не можеш цел живот на убавина да се провлекуваш доколку немаш ништо во главата :)
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    порано не се гледав често на огледало, зашто ке нервирав... себеси се нарекував грда :$
    ноо со тек на време, со тек на промени, (кои се при крај), мислам дека можам да застанам пред огледало и да се насмевнам, затоашто конечно ке гледам во убаво девојче ^_^
    мислам дека е подобро да си паметна и грда :)
    не дека паметот е повреден од надворешната убавина, туку ако човек е паметен, може да се снајде, да превземе нешто за да биде поубава, нели ^_^
     
  11. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Толку сум убава, згодна... па тоа тело... мх мх мх... ми доаѓа сама да си влезам во нечиј фрижидер. :wasntme:
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  12. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Да не се фалам ама многу сум убава ;) Висока, слаба со плави очи! :)
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Па се сметам за убава, бидејќи и други ми кажале. Кога имав 20 години, многумина се чудеа зошто не се занимавам со манекенство :lol: Инаку висока сум, со костенлива брановидна долга коса, темно зелени очи, убава насмевка :) Се на се задоволна сум како изгледам. Ништо не би сменила.
     
  14. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Толку сум убава што неможам од огледалцето да си се одделам :D :D Најдобро другарче ми е, дури и кога учам, си се огледувам како зборам :D На телцето мое слабичко, само малце би си ги зголемила градите, друго се е перфект. Уште и кога почнав да вежбам аеробик си се зацврстив 5ка, баш мераклиски.
    Косата ми е долга, али треба уште подолга да ми биде, работам на тоа.

    Убавината не е битна, али мене ми е битна и те како, затоа не оставам ништо на случајноста, па максимално си се негувам и си ја одржувам убавината која ми ја дал Господ (неа сите ја поседуваме)
     
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Како прво, убавината е релативна работа.
    Како второ, ние сите сме со милион комплекси и цел живот ќе се жалиме и ќе наоѓаме нови, и ќе се гледаме во огледало и ќе се нервираме али ако не прашат (анонимно) дали сме убави сите ќе одговориме ДА, како да е тоа нешто неповратно и како некоја тетоважа. Колку и да сме на моменти несреќни од изгледот, сепак сите си се сметаме за убави. Мислам и дека така и треба да биде.
    Ајде да не филозофирам многу.
    И јас се сметам за убава. Треба некои работи да се корегираат, на пр. имам неколку брумчиња али ќе поминат. Но на моменти многу сум нервозна и гласна и мислам дека тоа одбива луѓе.
    А за паметот неможам да се пожалам.
    Духовно сум најубава!
     
  16. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Далеку сум од нарцис, но важно задоволна сум од мојот изглед и сакам убаво да изгледам и се грижам за тоа, секако би променила некои работи на мене ама тоа е, никој не е совршен.
    или има и совршени хмм
    Ноубади ис прфект... Хај ај ем Ноубади :D
     
  17. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Па викаат дека сум убава, мојот коментар нормално би бил пристрасен :D Иначе прилично сум задоволна како изгледам, ама мислам дека секогаш можам да изгледам поубаво. Уствари ја сум ти еден голем нарцис што пола ден го поминува пред огледало, а другата половина со огледалце во рака :D Изгледот ми е многу битен, без добар изглед ништо не правиш во животот.
    Иначе малце оф топик...
    Нормално дека никоја нема да рече дека не е убава....
    Мислам дека не постојат убави и грди жени, само средени и несредени. Секоја жена е убава на свој начин, само треба да ја истакне својата убавина со одговарајуча гардероба, добра шминка и фризура...
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Убава сум од далеку, ама и далеку сум од убава :lol:
    Шала, прекраснотија невидена сум :P :lol: ама да не се фалам.
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Пред огледало во спокојството на сопствениот дом, ако не секој тогаш огромен број луѓе ги упатуваат своите најрендгенски и најласерски погледи кон самите себеси и со толку посветеност го анализираат секој милиметар од себеси што е права умешност. Па „стручно„ пронаоѓаат еден мал милион недостатоци од различен тип некои склони кон корегирање некои пак смртно непоправливи и си го задржуваат впечатокот како љубоморен лихвар за себе смајли што злобно трие рачиња вртејќи се на сите страни.

    Мислам дека огледалата се добар тренинг за физичка самокритичност ама и за фикшн сценарија правење. Само способноста за физичка самокритичност не е еквивалент на поседување и емотивната самокритичност, ама нејсе.
    Ама ни се неопходни да ни потврдат колку сме згодни, 8) !

    Сопствениот лик во огледало најпрво ни е толку зачестен во фреквентност на гледање што по навика ни е мил и е невозможно да го перцепираме како естетски неприфатлив. Иако може да се убедуваме себеси како духовната убавина е најзначајниот сегмент, сепак доколку не научиме да се сакаме себеси во пакет ништо од муабетов. А за тоа не треба да сме Меган Фокс. Јас сум нарцисоидно задоволна од сопствениот ум кој е во склоп на моето тело и од моето убаво тело кое е носител на мојот ум и така хармонијата е бескрајна, 8) . И пак ќе си правам стимулативни сценарија за незадоволство бидејќи тоа е движечки погон кон промени кои се конструктивни. Ако не сум доволно критички настоена ќе заглавам во статус-квото, па потоа наредна фаза е надолница. Ноу, тенкс.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Една моја другарка велеше, не сум нешто посебно убава да кажеш, ама сум ужасно многу симпатична.
    Па некако ќе пробам да ја цитирам. Немам класична убавина, така ми кажале. Немам димензии и црти на фацата кои се вообичаени, па затоа останувам забележана, така ми кажале. Имам силен сексипил и впечатливи очи, така ми кажале. Имам премногу јако дупе и убаво скромни гради, така ми кажале. Имам нежна и убава кожа, така ми кажале. Имам убаво балеринско држење на телото и стегнато ми е сеуште, така ми кажале. Убаво мирисам, така ми кажале.

    Све и свашта ми кажале. А огледалцето? Некогаш, да ви кажам право, си велам - среќа што се гледам само сабајле во него, тешко на другите кои мораат да ме трпат денес, затоа што изгледам како гомце :D
    И обратно, имам денови кога се осеќам премногу привлечно и убаво. Да ме сликаш! И тогаш се прчам бре како паун во Св. Наум. Со рима плус! :D

    Воглавно мислам дека имам здрава самодоверба и не претерувам со ништо. Знам да си кажам што е убаво и што не чини. А сигурно мора да има нешто во мене кога секогаш сум ги ќарила најголемите и најзгодните фраери, дали во основно, или во средно или сега, од пејачи до филмски глумци, па и локални маалски фаци. Па мислам, не дека се фалам, ама така е. Шта је ту је! Сигурно има причина за ова! :D

    Ах усто расчепи се па фали ме! Те молам.

    И да, пред се, ама пред СЕ сум максимално скромна :D
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.