1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ограничувања од страна на родителите

Дискусија во 'Дете' започната од Aurora05, 17 јули 2015.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Е ова сега овде што го напиша да ги седниш вечер и да му го кажиш истото и на нив,убаво си кажа све и кажиму дека се чуствуваш осамена и сакаш да одиш на одмор со твоето друштво да си имаш спомени,овие години никогаш не се враќат повеќе назад само еднаш си тинејџер,не заради тоа све е дозволено но едноставно некои работи во животот треба да ги доживејме на своја кожа за да можиме да создрееме залудно е некој дома да те чува во златен кафез,еден ден мора да излезиш од него сакале ти или не,ако си добра и одговорна девојка треба да ти дат шанса,незнам што е тука проблемот толку и зошто се толку ограничени,и бравос за тоа што си заштедила пари за на одмор...
     
    На Dust, Lady Phoenix, Val-Dim и 2 други им се допаѓа ова.
  2. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Имаш сопствена плата, 19 години и изигруваш нечив роб? Уште ќе им даваш отчет дали ќе имаш секс со дечко ти на 19 години? Епа извини, ама сама тоа си го дозволила.
    Мене кога имав 20, а не заработував, мајка ми се обиде така да ми се постави, да ми брани да спијам кај дечко ми, се спакував за 40 минути, си најдов работа и очи не ми виде 2 месеца. Како може некој на возрасен човек да му каже што да прави? Тоа што го прават твоите родители извини ама е најобична психопатија, онаа рурална, демек „женското треба да биде поштено, а син ни кај сака нека оди“. Абе не ми расправај вакви работи, се нервирам од кожа излегувам! А за тоа со сексот, немам што да кажам, ако сакам да имам секс (што е нормално за секоја здрава 20 годишна личност) ќе го имам до 9 изутрина, додека тие мислат дека сум на работа/факс. Самите родители прават невнимателни деца, наместо да те информира мајка ти како да се заштитиш од несакана бременост, таа ќе ти брани да се сексаш до дечко ти :D
    Мој совет ти е следен пат кога ќе најдеш заклучена врата, да си ги собереш работите, да си најдеш стан и да почнеш сама да се грижиш за себе, што верувам дека можеш и немој да мислиш дека тоа што го прават они е грижа. Тоа е најобична посесивност. Родителска љубов е едно, а овој родителски мобинг, нема врска од љубов и грижа. Никогаш не би била таков родител, а верувам ни никој што е нормален и нефрустриран.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iggy.A

    Iggy.A Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Едноставно колку и да се лутиме ,расправаме и обвинуваме,никогаш нема да ја сфатиме родителската грижа додека сами не осетиме на свој грб! Посебно денес ,каде што живееме во ненормални времиња ,човек ни дома не е безбеден. Најдете компромис некаков , платата нема никаква врска со бариерите ,барем ја така мислам.А за тоа со анксиозноста си во право,има и те какво влијание... И јас имам престроги родители , но некако преку ноќ станав инает(благодарение на мојата помала сестра која секогаш постигнуваше се што сака) ,им давав постојано до знаење дека не сум дете ,возрасна личност која знае со кого и каде излегува... И од помалите се учи ете :D. Ја разбирам грижата ,но мислам дека е претерана, верувај ни они не се криви,до тоа довело и начинот на нивно воспитување и времето на живеење,кое според мене имало далеку поголеми вредности од денес... Малце повеќе инает,муабет,да ги разубедиш дека си доволно возрасна и паметна да се чува сама и тоа е тоа... Инаку за утеха како пример ке ги дадам моите другарки ,на кои ништо не им беше скратено,немаат ништо повеке постигнато од мене,освен разочарани од долги врски кои ги почнаа на 15год,беа како во брак,одеа сами на одмор )додека ја одев со мама и тато), низ муабети покажуваат каење за таа преголема опуштеност и сл. Едно сфати,родителите не ти го прават тоа за лошо...
     
    На cresa-jagoda, galapce, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Имаш излаз до 3 часот по полноќ и се жалиш?Додека сите се забавувале ти си седела дома?Малку не ми оди едново со другово,до колку треба да си излезена за да бидеш задоволна???...Немаш воопшто другарки???Тогаш не се твоите родители криви,неможат тие да ти донесат некој со кој ќе се дружиш!Ако имаш 19 години не значи дека треба да правиш што ќе ти падне на памет,сеуште си дете и не и согледуваш баш најдобро работите а ќе ги разбереш со тек на време.
     
    На cresa-jagoda, WORRIED.BT и Iggy.A им се допаѓа ова.
  5. Iggy.A

    Iggy.A Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Уффф не видов дека е 19год... Ах џабе објаснуваме,кога ке дојде на 26 нема да и се стапнува у диско од сељачана ,ке сака во 1 креветот да си го фати :rofl:Тоа се тие млади,луди и критични години на кои покасно си се крстиме на глупостите ! (facepalm)
     
    На cresa-jagoda, SV1911, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Во случај да не ти помогнат советиве погоре, стрпи се уште неколку години додека не заработиш доволно пари да земеш свој стан, или под кирија и пресели се. Бидејќи само така ќе ја добиеш потребната слобода. Иако, за неколку години нема ни да одат по диска веќе твоја генерација, ама ај.
     
    На joy1 и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  7. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Абе, ај доста со тоа душебрижништво! Нема да ѝ се идело во диско! Може да прави ШТО САКА со свои 19 години и никој нема апсолутно право врз нејзините избори! И да и се оди на 10 дена, на месец дена, на година некаде, тоа е нејзин избор и престанете да оправдувате некои посесивци дека тоа го правеле од родителска грижа! Ова нема ни „г“ од грижа!
    Сели се од дома под итно! Тоа не значи дека не ги сакаш, туку да докажеш дека си СВОЈ ЧОВЕК!
     
    На Lolo5, sj *O*, Sanjichka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Не се твоите родители виновни што ти немаш другарки... Верувај, тие го гледаат тоа и не им е сеедно... Ти самата потруди се повеке да се зближиш со оние девојки кои се слични по карактер со тебе... Сигурно има девојки со кои си одела заедно на училиште или си играла „ластик“ во маало... Договори се со нив да испиете кафе, да отидете на базен или во диско... Другарки можеш да имаш многу, а колку ке ти бидат „најдобри“ за да делиш се со нив, ке процениш самата!!!
    Не живеам во мало место, но можам да претпоставам дека е многу потешко да се оддржи интимноста отколку во поголем град... Сигурно секој за секого се интересира и се се знае... А и мноооогу се оговара!!! Оваа излезе со овој, таа има секс со оној... и слични муабети има секаде, но сигурно во мало место тие се „пострашни“... Најверојатно, твоите родители плашејки се за твојот „добар глас“ не ти дозволуваат да одиш со друштвото мегу кои се наога и твојот дечко, на одмор!!! Ги разбирам, се плашат нивната керка во малото место од „оговарачите“ да не биде прогласена за „лесна“!!! Убаво си кажа самата „внимаваат на мене“!!! Затоа не им се лути на родителите, крива е „околината“ за твојот проблем... Со добро однесување, искрени разговори и понекој „решителен“ став пробај да ги убедиш родителите дека НЕМА ДА БИДЕШ ИЗЛАЖАНА!!!
    Инаку, на „народ уста не се затвара“, па ако има оговарања за твоето летување, може да има и за твоето шетање до 3 часот по полноќ!!!
     
    Последна измена: 17 јули 2015
    На cresa-jagoda, girl-miri и Aurora05 им се допаѓа ова.
  9. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Џабе пишувам тука џабе ми е све,и совети и се.
    Мајка ми ми рече : Оди кај сакаш ама после дома да ми се невраќаш. Кај сакаш да си седиш,ич не ми е гајле.
    Крај на приказната.:sweat:;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(
    Им пречело тоа што ќе сум била само со машко друштво.
     
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.746
    Допаѓања:
    137.403
    Пол:
    Женски
    Kaj ke se seli na 19 god.kazi mi ti mene..ako nemas primeteno vo makefonija sme..taa ne raboti,za svoi pari zastedeni gi smeta parite dadeni za rodenden.togas i mojata 10god.kerkaima svoi pari..
    ..duri ja izdrzuva drug i zivee pod nivniot pokriv toj drugiot gi postavuva ogranicuvanjata i pravilata...zalno no vistinito.
    I da zarabotuva tesko deka moze da zivee nastrana so nasite primanja..
    Ne palete fitli kaj sto nema potreba...
     
    На cresa-jagoda, ivi1987, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
  11. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ми го рече многу пати, додека не сфати колку сериозна сум. Плус немаш потреба да споделуваш со твоите дали имаш дечко и дали си сексуално активна штом се такви фрикови. Отиди кај некоја другарка после таков муабет, седи недела дена не ѝ се јавувај, сама ќе те побара. Вака потпаѓаш под влијание нејзино и знае дека си зависна од неа. Покажи малку заби.

    Се што се сака се може. Не е дека нема работа во државава. Како келнерка да работи, минимална е 12 илјади. Со три другарки да се договори да делат стан, по 50 евра месечно ќе плаќа вкупно за све, другите пари ќе и останат. Ќе се потруди. Подобро да живеам за почеток скромно но слободно, отколку од пиле млеко да ми даваат дома и тоа да го користат. Мада со ваков однос, сигурно и даваат само за да им купи леб и млеко дома.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    @Aurora05 па ти на почетокот не кажа дека само со машко друштво ке одиш!!! Значи ти си единствена девојка, дечко ти + Х дечковци?
    Ете, причината што не те пуштаат родителите е оговарањето од околината!!!
     
    На Lolo5, cresa-jagoda, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Iggy.A

    Iggy.A Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Малце го претеруваш извини,живеам со твоја врсничка и гледам како ви лета паметот! Оди еден ден во дом за деца без родители,кои кројат од ден за ден,нема кој да ги мисли и да им бдее на глава додека се болни! Биди среќна со тоа што го имаш,не аздисувај !
     
    На cresa-jagoda, ivi1987, WORRIED.BT и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Ејјјј... Што е со советиве??? Од еден проблем на девојката што го сподели со нас и советувате да си направи големи глупости (n)... Многу Ви „лета“ паметот... Ова е Македонија, работа тешко се наога, становите под кирија се прескапи, сметките високи, а храната (facepalm)... А кога и сето тоа би било лесно „остварливо“ што е со семејството??? Мислите така лесно се ври грб и се оди од дома???
     
    На cresa-jagoda, Miss.N, ivi1987 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    WTF? Само со машки се дружам јас и нон-стоп сум едино женско. Така ми се ќејфа. Ти ако излезеш само со женски тоа значи дека оргијаш или дека си геј?

    Да, јас така направив. Пошто сум свој човек и никој не смее да ми се меша во животот. Глупост е тоа тие што го прават, имам една другарка од 40 години, од нејзините нит успеа да се омажи, кај мене на гости кога доаѓа и ако заспие ја замараат да се врати дома под хитно. И кај неа почнало од 19 години. Ок е тоа според тебе?
     
    На Lolo5 и sj *O* им се допаѓа ова.
  16. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Ne e resenie pravo da se seli od doma sepak roditeli se i na mene ne mi dozvoluvaa baš se no sega koga stanav majka gi razbiram.
     
    На Iggy.A му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Баш би сакала да ги послушаш советите да се спакуваш и одиш.
    Ете вработи се ко келнерка.Нема да им бидеш роб на тие дома ама ке му бидеш роб 8 часа на некој исфуран напиен газда.Едвај ке сврзуваш крај со крај.Од раб дома ке треба сама да си зготвиш,измиеш.Па книгата да ја фатиш да учиш за факс.И се така во круг.Толку ке ти биде 'интересно' што не до три нема да имаш време ни до 12 ноке да искочиш.

    Рака на срце и не живееш мн лошо колку што може самата си драматизираш.До еден по полнок седиш на кафе,до три изутрина на искачање што и не е толку лошо,
    Дечко имаш.

    Замисли да те тепаа,заклучуваа дома,да немаш дозвола за факс?Пошто верувај и тоа го има.И јас во мое време немав дозвола за сама на одмор со дечковци,па што знам ете преживеав без трауми.

    Темата дали имаш или немаш секс со дечкото зачувај си ја само за себе.И да те прашаат нешто културно,дистанцирано дај одговор и тоа е тоа.
     
    На cresa-jagoda, Victorian, SV1911 и 17 други им се допаѓа ова.
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Тоа што некоја не се омажила до 40 е нејзин проблем, и не разбирам како можеше до таа крајност да отиде темата. :D
    Искрено, имаш повеќе слобода од мене на твоја возраст, затоа што јас секој ден летно време одев на работа и не можев ни да замислам во работен ден да излезам. Мислам дека немам излезено (освен на кафиња попладне, или нечиј роденден или празник), во работен ден со години. И тоа е сосема океј.

    И заштеда не се пари добиени од родендени девојче. Најди преку лето некоја работа, и ќе видиш дека многу подобро ќе поминуваш кај твоите кога ќе видат дека можеш да бидеш одговорна.
     
    На cresa-jagoda, SV1911, WORRIED.BT и 4 други им се допаѓа ова.
  19. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Ако си неспособен на 20, неспособен и на 50 ќе бидеш. Има многу работи каде што се бара само Ссс, тоа ми беше пример. И не знам кој стил е тоа да браниш на ќерка/син на 20 години да се забавува. Самиот муабет "врати се до три" изазива бес. За инает ќе седам до 7 па да видиме што ми може. Ако ме избрка од дома, тоа значи дека стварно ниту ме сака, ниту се грижи за мене.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    А твојот инает им предизвикува бес нив.Па ги доведуваш самата во ситуација да ти кажат излегувај од дома.

    Родителот мора да се почитува.А по ова како се изразуваш немаш нит култура нит почит кон постарите.Така да и мое дете да беше колку и да те сакав ке те отерав у три лепе.
    Па ај што ми можеш ти тогаш мене.

    Мислам стварно претеруваш

    Јас кога излегував секогаш прашував:До колку смеам да останам?Знам тебе патетично ти звучи.Но бидејки бев крајно коректна кон моите беа и они кон мене.Затоа никогаш немало казни,закани,лупање врати или бегање од дома.

    Кога дечко ми прв пат дојде кај мене на преспивање ,седевме во соба кај мене до полноќ.Со малце отворена врата.Вратата беше отворена бидејки несакав на татко ми да му дадам чувство дека правам нешто дур тој и мајка ми се во соседната соба.Дојдов нокта да си легнам кај моите.
    Татко ми ми рече :ако сакаш преспиј во соба кај него за мене не е проблем.Тоа што си наумила да го правиш ке го праиш и дома и во кола и секаде.Разбрав што сакаше да каже.

    Значи кога ке покажеш почит кон родител,ке покажеш дека може да ти верува може истиот нема да ти даде ултиматум до кога да се вратиш.Ке ти даде право на избор.Но треба пак да си доволно паметен да не го злоупотребиш тоа.
     
    На Dream-Girl, eloves, cresa-jagoda и 20 други им се допаѓа ова.