1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ограничувања од страна на родителите

Дискусија во 'Дете' започната од Aurora05, 17 јули 2015.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто постојано алудирате на оние кои биле стого држани од страна на родителите.
    Пуштени од синџир, абе ајде ви се молам ?!

    Ете јас сум дете кое до 19 години беше баш на т.н. строг режим, па ништо не ми фали моментало.
    Излегување строго до 1 по полноќ, ако некогаш посакував до покасно, дозволуваа да се задржам уште пола саат и тоа беше тоа, немав многу простор за преговарање.
    Не ми беше скратено ништо, ги правев речиси сите работи кои ги правеа останатите, ама едноставно го почитував нивниот збор.
    Имав многу коментари од другарки и „другарки“, дека требало да си се изборам за моето (се прашувам кое ли било тоа „мое“ на 17 години ?!), дека вака не можело, дека јас требало да менувам дечковци во средно, а не на 20 и врвот на сето тоа - дека во првата прилика кога ќе треба да одам на студии негде на страна или да живеам сама, јас секако ќе бидам растурена девојка која нема да знае што попрво да направи.
    Секако.
    Еве гледам каква станав, окапав со еден дечко, за греота. :(


    Прочитав многу убав пост некаде поназад, дека самиот родител едноставно знае кога детето созреало и е спремно за справување со посериозните предизвици во животот.
    Моите се сменија кога тргнав на факултет и кога очигледно самите видоа дека знам да се справам со она кое ми се нудело.
    Самоиницијативно си најдов работа минатото лето, иако и моите, посебно татко ми, беше против тоа и собирше веѓи кога ќе спомнев дека сакам да работам нешто - цитирам: „Не сакам моето дете да се мачи како што сум се мачел јас на таа возраст, блаблабла.“
    Сеедно. Повеќе ме измачуваше фактот што требаше да чмаам и да се досадувам цело лето по дома, а ми требаа пари и ми беше срам да барам од моите за да одам на одмор со дечко. Откако си заработив, моите уште првиот месец сами ме прашаа дали планираме да одиме на одмор со дечкото и дали имаме пари.
    Никакво иницирање од моја страна - сами си прашаа.
    И не само тоа, ред други работи одамна згаснаа - ниту ми мерат време до кога сум излезена, ниту ми прават проблем кога ќе кажам дека ќе преспијам кај дечко ми или кога ќе го викнам кај мене на гости.

    Можеби понекогаш проблемот е кај детето, а не кај родителот. Јас сум убедена дека во првиот момент кога тие ќе видат како детето размислува на посериозни теми од „што ќе носам вечер на излегување“ и тупкање нозе за подолг излез од вообичаеното, ќе сфатат со каков човек си имаат работа.
    Мислам дека ниту еден нормален родител не би си дозволил да прави нешта за инает на сопственото дете, ако веќе одиме до таа некоја граница, а старо добро правило е дека со добар разговор се решаваат сите нешта.

    Има исклучоци и од тука и од таму, немојте да мислите дека оние пак кои имале зелено светло за сите „забранети“ нешта не се нашле во таа ситуација да реагираат како пуштени од синџир во првата прилика кога родителите се подалеку од нив.
    Имам секакви случаи околу мене, од едните и од другите, ама во ниту еден случај не треба да се генерализира до толку.
     
    Последна измена: 18 јули 2015
    На cresa-jagoda, Binka, 1209 и 24 други им се допаѓа ова.
  2. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ubavo shto ne te pushtaat na toj odmor. Ubavo kazha mimi, i da ne te pushtaat, ti sama treba da znaesh deka ne treba da odish so tajfa drugari a samo ti zhensko.
    Pred da se javi advokatkata, ne e rabota za seks ili grizha za bezbednost od grupen seks ili ne znam shto vo takva smisla. Koga site dechki ke gledaat i zboruvaat za cicki, noze, i fudbal, normalno i zdravo megu grupa drugari na tie godini, tebe kaj i da e ke ti pripadne od niv. Ako i drugarite nosat devojki, meshani ste, ima drushtvo za site potrebi na muabeti, i intimno vreme za parovi i romantiki, ok, ama sama ti, ke im prechish kako prvo, a i glupo ke ti e, i ovaa iluzija shto ja imash ke ispari za eden den. Toa shto prv odmor zaedno e dobar test kako bi si trpele loshi naviki, vo vakva sredina delen odmor e stavanje noga vo trn.
     
    На cresa-jagoda, Oscar Lady, omg92 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Имам 18 год и Моите ретко се случува(ло) да ми забранат нешто. Ми веруваат и не сум ги изневерила никогаш. Излез имам до касно ама секогаш знаат каде сум и ме пуштаат. Ако ми требаат повеќе пари за некоја забава или нешто а неможат да ми дадат, свесна сум и сама им викам ОК тогаш јас не одам. Некогаш ќе се случи и да ми се јават да си одам порано и не се противам сосем е во ред. За одмор со дечко знам дека би ме пуштиле без проблем..


    @Aurora05 твоите не се строги толку. Нормално е некогаш да има некои ограничувања. Само малку е неубаво тоа што немаат некоја доверба во тебе барем како што прочитав. Инаку , имам другарка која има родители толку не иживеани што не е мрдната од дома. И тоа ако се договри со некоја другарка да се види, они и го одредуваат времето. Ниту мајка и ниту татко и не ја разбираат за ништо. И се јавуваат на секој пола саат каде е и што прави( кога излегува некогаш ретко) Што би правела ти со такви родители?? Биди благодарна има и полошо.
     
    На sj *O*, Oscar Lady, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    имам 17 год и моите родители ме пуштаат да излегувам до 12 часот минут да не закаснам,не ми даваат да имам дечко,а имам година и 4 месеци сме заедно и врската на конец ми виси поради нив,затоа што преку глава му е од криење,односи не можеме да имаме,лани бевме заедно на одмор со уште една другарка...ме пуштија затоа што мислат дека ми е другар,ме пуштат и да излегувам сама со него но подоцна кога ќе се вратам мајка ми е толку досадна со прашања дали ги лажам,дали тој ми е само другар...а татко ми е престрог,пари не ми бранат ми даваат колку имаат и не се противам на тоа..ама за излегување и за дечко не можам да ги разберам,а и никако не може да се промени нивното мислење,ми доаѓа да се убијам..а другарки како да немаам...океан би можела да направам од плачење.....
     
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Samo da nadopolnam edna rabota.
    Roditelite bile obicni luge kako site drugi,taka bese napisano pogore me mrzi da vrakam da citiram.
    Vasite roditeli za mene se ubicni luge kako i site drugi.No moite za mene se RODITELI,SEMEJSTVO.
    Ovie dva zbora veruvale ili ne,zivot znacat.
    E sega,bog da cuva ima sekakvi roditeli,no nitu edni ne se bezgresni.
    Ima i roditeli,ne roditeli.
    No tie takvite ne se narekuvaat taka samo zaradi prestrogost.Toa dali podrzuvam pregolema strogost e druga rabota,no vaka letanje vo oblaci zaradi ne davanje izlaz do pokasno i odenje na odmor kako sto nie sme sakale,na tie godini i jas letav,no ne tolku do krajnosti.
    Definitivno so tekot na vremetokako sto sozrevav pocnuvav da gi razbiram site nivni grizi.Sega ne mislam deka se neosnovani.
    Sega pak od nivna strana naiduvam na drugi "prepreki"za koi mislam deka im se neosnovani.
    No sega veke edno znam.Ubavo razmisluvam za taa nivna griza,prepreka.Ne sakam da zgresam,mozebi pak
    se vo pravo i sum pretpazliva.
    I znaete zosto?
    Zatoa sto tokmu tie go imaat sestoto setilo.
    Ne deka toa setilo znaci deka tie se vidoviti i magionicari,tuku nivnata griza nemoze da ni nasteti.
    Dokolku nivnata griza e neosnovana a nie nemozeme da najdeme nacin da im dokazeme,pogolemi se sansite deka tie se vo pravo.
    Sevo ova vo zivotot izgleda tolku komplicirano a e tolku ednostavno dokolku i nie pridoneseme da e sto pokorekten odnosot so nasite roditeli.
    Da ne zaboravime deka i nie nesme sovrseni kako sto mislime deka i tie ne se.
    Mozebi ni tie ne se sekogas vo pravo,no i nie ne sme.
     
    На girl-miri, joy1, bruno.com и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Те читам и ти се чудам искрено..
    Ти кога си имала 20 години си заминала од дома и си спијала кај дечкоти кога ти ке посакаш и оние да знаат така како што разбрав нели?
    Па големо БРАВО за твоите родители што толку ти допуштале.. како можеш да си заминиш од дома на 20 години и да те нема 2 месеци?!
    Немаш грижа дека тие ти се родители и дека се грижеле за тебе и дека те барале?!
    Моите родители ми забранувале нормално како и сите некој нормални работи како напочеток со време и да сум закаснела ке ги известам..
    како можеш вака да советуваш 19 годишно девојче.. ако си заминеш од дома нема да си најдеш чарето моме туку ке си направиш дупло повеќе проблеми од кои ќе се каеш..

    Не сум сеуште родител, но нормално е да се грижат за своите деца и во ред е да им се дозволува, но во границите!

    Девојчето има проблем, но вие го нападнавте буквално едната оди си од дома другата не знам што..

    @Aurora05 обиди се да разговараш повторно со нив или со некој близок братучед - братучеда што е постар и истиот да зборува и со нив.. може ке влијае и тоа.. И да спротистави се и ти, но не и да си заминеш од дома! :)
    Ти посакувам што побрзо да си го решиш проблемот..
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Имам што да кажам на оваа тема
    Јас сум една од тие на која до голема и забрануваа излагање, седење до доцна, одење на одмор со дечко (значи со другарки организирано преку училиштето да, ама со дечко не)...пиење кај дечко ????-НИКАКО !!!

    Сега јас имам деца кои ја поминаа та возраст.
    Не бев толку ригорозна како моите родители, ама истото го зборев што мене некогаш ми го збореа.

    МНОГУ ИМ БЛАГОДАРАМ НА МОИТЕ РОДИТЕЛИ што не ме пуштиле како куче без стопан да одам кај сакам на 17 години, од денешна гледна точка тие правилно постапиле.
    Тогаш ме нервираа ама сега гледам што значи да си родител...каква одговорност е тоа.

    Еве мене лично (НАГЛАСУВАМ -ова е мој став и мое мислење) не ми се допаѓаат девојчиња кои немаат контрола.Често пати кога на улица во 3-4 сабајле ќе видам девојче како изведува глупости се прашувам - спие ли мајка и мирно ????
     
    На cresa-jagoda, girl-miri, Petar80 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Моите родители не беа строги туку беа родители во вистинска смисла на зборот, секогаш кога се враќав од излевање ја наоѓав мајка ми како седи и гледа тв и секогаш ми велеше дека не и се спиело, меѓутоа не беше работата дека не и се спие туку едноставно беше загрижена за мене. И мене понекогаш ме нервираа кога велеа неможе ваму неможе таму, еднаш не ме пуштија да одам на одмор со другарка и тогаш им се налутив за подоцна да им бидам благодарна бидејќи другарка ми си имала друг план таму да си биде со дечко и и негов другар, што за мене беше предавство од нејзина страна и не ми беше во ред да одам на одмор со луѓе што не ги познавам. Немав преголема строгост, со пари бев задоволена, завршив факултет, спиев сама во друг град и имаа доверба во мене, не ме ограничуваа до колку да бидам искочена навечер ама затоа во работни денови никогаш не излевав бидејќи сама несакав, а за викенд излевав во сабота и седев до 1 најкасно 2. Можеби за тебе и ова е строго ама за мене е контрола над детето и воспитување како што треба, па ако ми дозволуваа се што ќе ми текне, ќе сум забегала во лошо друштво и сега којзнае каде ќе сум била. Имам внука од братучед и секогаш му велев не и дозволувај толку многу работи, премногу и допушташ, а тој ми велеше дека има доверба во неа за ете сега од егзит да се врати целата напушена и во лоша состојба, 18годишна девојка која исто како тебе мисли дека знае што е во ред а што не. И преголемата слобода се одбива од глава не само преголемата строгост, ќе разберете некогаш кога ќе станете родители. Син ми е 14месеци и уште сега размислувам десет чекори понапред, што би било кад би било, пред време му бранам некои работи затоа што знам дека ќе се повреди или не е добро. А како што разбрав од твојот пост твоите родители ни најмалку не се строги туку загрижени родители за твојата иднина, можеби на погрешен начин го искажуваат тоа ама се во право. А ти сама размисли си дали е во ред сама девојка да иде со 5-6машки на одмор, да и јас сум се дружела со машки ама никогаш не сум се осудила да одам сама на одмор со нив, тоа не е во ред
     
    Последна измена: 21 јули 2015
    На cresa-jagoda и galapce им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Ех @Aurora05 лесно ти е тебе девојче..
    Кога бев во основно имав излез и тоа во населба до 10.
    Кога бев во средно имав излез кај сакам до полноќ, ама пред секое излегување истата реченица - Тато, до колку смеам да останам?!
    Кога наполнив 18 години почнав да работам заедно со татко ми. Почна да ми дава навистина тешки задачи за тие мои години кои ме исчеличија до немај каде.. Ме направија позрела личност, совесна, стабилна..
    Е тек после тоа, кога виде дека созреав, кога виде дека може да ми верува за се и сешто, никогаш не ми пререкоа зошто се враќам во ниедно време (а секогаш сама сум си ставала ограничувања, 2-3 часот по полноќ) иако мајка ми се јавуваше на телефон да праша "како си поминувам"

    И не, на моиве 25 год не се осеќам неиживеана, мразам дискотеки и сега повеќе од било кога мразам да се враќам касно дома. Или се враќам пред 12 или воопшто не се враќам..

    Едно да ти кажам..
    Се додека не почнеш да работиш, да заштедиш и да живееш САМО од тие пари, се додека не се иселиш од дома, ќе МОРАШ да ги почитуваш твоите. Татко ми многу пати ми имаше речено - се додека имаш желба да живееш под овој покрив, ќе ги почитуваш моите правила. Не дека има некои строги правила, сите се во стилот - Биди пристојна со сите, дури и со комшиите, биди културна со сите, дури и со оние што ти ги скенираат кесите од балкон, биди примерна - немој секоја вечер да те гледаат комшиите со различно машко пред зграда, почитувај го фактот што се ти е дозволено и биди благодарна за тоа, затоа што има деца што не можат да добијат ни 10% од тоа што го имаш.. и ред такви ситници..
    Кога ќе се осамостоиш и ќе си го платиш сама одморот од твои пари, не од парите што ти ги дале твоите, тогаш ќе ги седнеш и ќе им речеш - Овие пари ги заработив јас, ова е мое тело, ова сум јас, една и единствена, уникатна, слободоумна, стабилна, самоуверена Аурора! Овие пари ќе ги потрошам каде што јас сакам, како што јас сакам и ќе останам колку што јас сакам. Ако и тогаш ти речат да си ги спакуваш работите и да си одиш, значи навистина е време за одење.
    До тогаш - биди благодарна за тоа што го имаш!



    Истото важи и за @delevingne
    Девојче, на твои години не треба да мислиш дали ќе ти пропадне врската затоа што не те пуштаат да се сексаш со дечко ти, треба да мислиш на многу попаметни работи..
    А тој што дечко ќе беше?! Испаѓа како да те тера да имате секс..
    Па добро бе, ако толку сакате можете и сред бел ден, кој ќе знае?!
     
    Последна измена: 21 јули 2015
    На Rama, cresa-jagoda, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  10. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    тој не сака,затоа што има грижа на совест,ако го стори тоа затоа што моите кога би дознале што се нема да ми се случи заради него,а тој има 19 год и сака да има односи ;) и да ќе мислам на тоа дали да го изгубам или не,затоа што тој повеќе ме ценеше и од моите дома и е дечко кој секоја девојка ќе посака..заради мене изгуби другари,дремеше со мене на скајп по цел вечер,не излегуваше само за јас да не седам дома сама како утка во соба..
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски

    Е многу си ми конфузна
    Сега сака или не сака..
    Ако сака, ќе сака без разлика на последиците.
    Ако не сака, ти и стој на раце да направиш, пак нема да сака..

    Деца сте бе, уживајте малку во животот.
     
    На Oscar Lady и galapce им се допаѓа ова.
  12. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    го редактирав постот...
     
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Значи...
    Ти ако сакаш да имаш секс, нема да дознае никој освен ти и дотичниот. Па дали било ден или ноќ, не е ич важно. Ако на еден од вас двајца ви е долг јазикот, тогаш ви нема спас..

    Ако дечкото те сака и ако ти го сакаш, нема зошто да се плашиш дека ќе го изгубиш..
    Ама ти се плашиш затоа што очигледно е дека не си сигурна во чувствата на спротивната страна..

    Едно да ти кажам ...
    Не излегувал, прекинал контакти со другари и ред други работи ..
    Истото ми се случи еднаш одамна и на мене.
    И на крај за сето тоа ме плеснаа по нос.
    Ми пререкоа за секоја изгубена минута, за секој ден поминат пред монитор место на пиво..
    За секое изгубено другарство и "другарство"

    Не дека јас бев стално крива..ама некогаш е добро да си најдеш кривец и да го обвинуваш додека си жив..
    Пази и тебе да не ти се случи истото...

    И јас се надополнив, штом си редактирала..
     
    На Lolo5, galapce и delevingne им се допаѓа ова.
  14. delevingne

    delevingne Популарен член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.018
    благодарам за ссоветот :*
     
    На galapce и Dust им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Нема на што:hug:
    Значи, сексот ти е најмала грижа. Ако и двајцата сакате, место секогаш се наоѓа, макар и на еден саат.
    Има многу поважни работи од сексот..
    А ако толку си го сакаш детево, дај му малку да дише и да си се дружи со другари. Ем тој ќе ти биде благодарен, ем ќе биде посреќен..а верувам и ти ќе бидеш посреќна штом тој е среќен
     
    На Lolo5, galapce и delevingne им се допаѓа ова.
  16. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    @Aurora05
    Еден коментар од малку поинаква перспектива. Моите родители на тие мои години, а и многу подоцна не ми допуштаа ништо. Имав излез до полноќ, се останато беше мислена именка. Запишав факултет, годините почнаа да си минуваат, 22, 23, 24.... јас ниту во дискотека излегов, ниту останав после полноќ, ниту отидов на фестивал, концерт... ништо. За имање дечко да не правам муабет. И мене ми се закануваа со „да не ми се вратиш дома, ако дојдеш во 1 сабајле“. Ме фати анксиозност со тек на време. Потоа и самата несакав да излегувам. Се затворив дома со недели, со месеци... Одев на факс - тие ме носеа, тие ме земаа. Кога веќе станав 25-6 години, почнаа да стануваат свесни што ми направиле. Јас и ден денес не излегувам, не се забавувам, едноставно се имам откажано од се. Не заради инает или нешто слично, туку затоа што како личност се научив да не барам и сакам ништо, тој затворен живот ми прејде во навика, се помирив дека ете така јас живеам, а и анксиозноста стана голем дел од мене. Моите сега се каат... ми велат „што не си се борела за твоите ставови?“. Епа... некогаш, колку и да се „бориш“, едноставно не допира до нив. Но не сум им лута, ниту ги обвинувам... така знаеле, така мислеле дека е најдобро, така правеле...
    Затоа, можеби подобро е да се (пот)скараш со нив илјада пати, објаснувајќи им дека нема да одиш оргии да правиш, туку само сакаш најнормално да си ги одживееш најубавите години, отколку да се затвориш, па потоа да неможат да те дигнат од дома.
     
    На Lolo5, sj *O*, Jordanovska-K и 11 други им се допаѓа ова.
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Лелеее и јас имам заостанати родители како твоите , дури за втората вечер од матура ме прашаа зошто се спремам каде ке сум одела :( неможиш да ги смениш бидејки проблемот е во нивниот мозок , и јас би сакала да имам современи родители али немам :D едноставно ако си самостојна и независна финансиски покажи им заби , ако правиш како што прават они ке те затуцет , покажи им заби свое јас , возрасна си , паметна и организирај го животот како што сакаш ти :) позз
     
  18. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Moze ke zvucam malku prestrogo i jas,no ke napisam ona sto pomisliv.

    Napustanjeto na domot i svoite roditeli,ke bide pravilna odluka samo togas koga ke go napustite od drugi pricini a ne zaradi strogosta na roditelite.
    A gi ima dosta.
    Zosto edna ne rece,ke si odam od kaj moite od sto sakam da ne sum im tovar,sakam da se gordeat na mene.Da se zadovolni od mene?
    Znam deka mozam d ai pokazam deka sum sposobna izrela da se grizam za sebe.
    Ete togas ke ste zreli i ke znaete deka se sto leta ne se jade.
    Samoto toa sto pricina za beganje od doma na tie godini radi deckoto,imanjeto red koga izleguvate i so kogo pokazuva deka ne ste spremni.
     
    На cresa-jagoda, Annath, Jordanovska-K и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Јас отсекогаш сум имала огромна слобода од моите родители. Од многу рана возраст почнав да излегувам и да останувам до 2,3 часот навечер. Никогаш не ми давале забрани, казни и ограничувања. И тоа се покажа како многу добар метод барем во мојот случај и случајот на сестра ми. Двете бевме свесни дека родителите бескрајно ни веруваат и во ниту еден момент не сакавме да ги злоупотребиме и разочараме. Не менувавме дечковци, не се пијанчевме, дрогиравме итн. И двете окапавме со по еден дечко и супер ни е. :D
    И сега во долгава врска повторно имам целосна слобода. Одиме по одмори, преноќеваме еден кај друг затоа што сме од други градови и сл.
    Довербата во децата е најубавото воспитување, но се зависи дали децата се вредни таа доверба да им се даде. Доколку осетите дека може сето тоа да го злоупотребат, ограничувањата се неминовни.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Немаш современи родители,затуцани се,проблем во нивниот мозок.Искрено се згрозувам од денешнава младина...