Одберете чанта според вашето тело

Дискусија во 'Мода и стил' започната од anastasija85, 2 мај 2011.

 1. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.023
  Чантата е моден додаток кој го заокружува вашиот изглед. Но, чантата може да го направи изгледот префинет или сосема да го уништи. Затоа, внимавајте кога купувате и одбирате чанти. Тие треба да ги нагласат вашите најдобри делови од телото и да бидат дел од вас.
  [​IMG]


  Жени со голем граден кош
  [​IMG]
  Жените со широки раменици и голем граден кош треба да избегнуваат чанти со мали рачки, бидејќи нивното носење го акцентира токму тој дел во кој се најшироки. Одберете чанти со долги рачки со кои ќе може да се одвлече вниманието од рамениците и градите, а ќе ја потенцира вашата облека. Ако пак целта ви е да ги нагласите вашите големи гради, тогаш чанта со мали рачки или без рачки е онаа која го прави тоа најдобро.  Жени со широка половина и колкови
  [​IMG]
  Широката половина, големиот стомак и широките колкови ќе изгледаат речиси незабележително ако носите чанта чии рачки завршуваат под рацете (под пазувите). Држете се настрана од чанти со долги рачки до колковите или стомакот, затоа што тие го нагласуваат тоа што вие не го сакате кај себе.  Жени со нагласени облини
  [​IMG]
  Избегнувајте мали коктел чанти, бидејќи со нив ќе изгледате уште поголеми од тоа што сте. Чанта со нормална големина или од средна до голема димензија е тоа што ви треба за да ја задржите вашата пропорција со пропорцијата на чантата.  Високи и слаби жени
  [​IMG]
  Најдобро ќе ви прилегаат мали коктел чанти и чанти со мали, незабележителни рачки. Големите и масивни чанти не изгледаат убаво на висока девојка.  Ниски жени
  [​IMG]
  Бидејќи ниските жени сакаат да изгледаат барем сантиметар повисоко, тоа можат да го постигнат со чанта со долги и тенки рачки во боја на нивната облека која ја носат. Избегнувајте широки чанти со големи рачки и разни додатоци, бидејќи тие прават да изгледате уште пониски од тоа што сте

  извор-кафе пауза
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  одберете чанта според вашето тело

  Абе глупости. За облека да носиш според формата на телото - ОК, ама чантата? Пффф.... Носете си тоа што ви се свиѓа, ваквите формули не треба да не ограничуваат. Ако ми треба милион работи да ставам во ташна, сигурно нема да излезам со минијатурно ташниче зашто така ми одговарало на телото. Што не ќе измислат веќе.
   
  На TS-310 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.023
  одберете чанта според вашето тело

  не би се сложила со тебе,прифаќам мислења и новини,но ако поубаво размислиш чантите многу помагаат и кажуваат за нас,барем јас имам незнам колку ташни и сум забележала сите ми се скоро слични на изглед,затоа што други не ни ми одговараат.

  советите ги најдов и ги споделив,со цел да помогнат некому кој се двоуми за тоа каква чанта да избере ;)
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  одберете чанта според вашето тело

  Па незнам за останатите , ама јас чантите ги бирам според намената. Ако ми треба за на работа, или за на факултет нормално дека ќе купам некоја поголема да ми собира се. Али за вечерни излегувања нормално дека ќе купам мала ташничка, а за свечености нешто уште помало.

  Нема врска, ти не си го пишувала ова, зборот ми беше - не верувам дека некој ќе се придржува до овие совети :)
   
 5. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  одберете чанта според вашето тело

  нема врска . јас сум ниска па секогаш носам големи чанти и ми стојат. :*
   
 6. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.294
  Јас ги носам сите форми на чанти. Искрено, гледам да ми одговараат според приликата или според аутфитот. Баш сум висока и слаба и наместо мали чанти (како што е прикажано на сликата) обожавам да носам големи чанти и мислам дека баш убаво ми прилегаат.
  Можеби оваа класификација има врска, но сепак јас не би се држела и не се држам строго до правилава ;)
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Високи и слаби за мене ама воопшто не ми се допаѓа.
   
  На Justinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 8. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.864
  Пол:
  Женски
  абе зависи за каде треба да носам чанта :)
   
 9. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  До негде се сложувам со овие таканаречени правила бидејќи навистина не оди огромна ташна на некое мало ситно човече. Али сепак повеќе сум за тоа да си носиш и да уживаш со тоа што ти се допаѓа ама и ти стои, сепак треба малку да се внимава како што веќе кажав да не лупнеш голема ташна, а ти си мало ситно човече....и други такви работи.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.954
  Пол:
  Женски
  Воопшто не се водам според вакви работи.
   
 11. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  Најчесто носам чанта која ми одговара.
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Браво сте ми погодиле И такви чанти носам.Високи и слаби жени