1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одбивање работа заради лекување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Zero_Cool, 30 октомври 2018.

  1. Zero_Cool

    Zero_Cool Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Луѓе ми затреба помош за цв, ако може добро, ако не ќе смислувам чаре да измислам јас цв.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не викај де...
    Имав еден период, кога 6 месеци не излегов од дома.. Буквално.
    Ама дома беше цакум-пакум! Мама никогаш пред и потоа, не ме видела во толку 'домаќински моуд'.

    Чекај... планираш ли да испраќаш ЦВ? Одлучи да аплицираш?
     
    Последна измена од модератор: 2 ноември 2018
  3. Zero_Cool

    Zero_Cool Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Изгледа не читате се што пишувам, работата ќе ме носи во ск под кирија, каков член од семејство, не сме богати да плаќаме посебна грижа, оставете тоа.

    Те молам њилд мк прочитај мојот претходоен долг пост те молам
     
    Последна измена од модератор: 2 ноември 2018
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Па не читаш? Зошто се изнервирав јас. Тој не иде да бара совет, иде да му напишеме цв, да биде добро за да ги импресионира ама да му фали нешто за да не го викнат на интервју.
     
    На Avery, vrapce.b, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    препрочитав.

    Зиро. Соочи се со твоите.
    То е.

    ЦВ тука нема да ти направи никој.
     
  6. Zero_Cool

    Zero_Cool Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Не да ги импресионирам со цв работодавачите, само еден добар но нема да ме прифатат, ќе се погриќжам понатаму, сега да смислувам

    ВО ред, благодарам за сег досега поздрав.
     
    Последна измена од модератор: 2 ноември 2018
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Zero_Cool доволно е да изгуглаш, еве ти најпрост пример што треба да содржи едно CV.

    Лични податоци
    Име / Презиме:
    Датум на раѓање:
    Адреса:
    Мобилен:
    E-mail:

    Образование
    Титула/ Назив
    Образовна институција
    Мајчин јазик
    Работно искуство
    Возачка дозвола

    Повеќе од ова на форум нема да добиеш. А ако се надеваше на мотивациско писмо, еве ја ти гарантирам дека никој нема да ти го состави.

    Е сеа, треба да се одлучиш дали семејството ти е влијателно па затоа добиваш толку понуди за работа или немате пари. Треба и да се одлучиш каква ти е психичката состојба и зошто одбиваш стручна помош. Исто така, размисли како би можел да носиш девојки на кафе ако не си способен за работа. Доколку си болен, пиење кафе со рандом девојки не би требало да ти биде приоритет. Ако не сакаш работодавачите и колегите да те гледаат таков, зошто би ти било океј да излезеш со девојка на кафе?
     
    На lovestoneddd, Someonespecial, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Zero_Cool

    Zero_Cool Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Благодарам. Не е за пари, барем додека се живи моите, а дотогаш се надевам да бидам целосно или делумно излечен, па сам ќе бидам во потрага по работа. И ве молам ИГНОРИРАЈТЕГО делот со частење девојки кафе, многу згрешив со тоа во мојава состојба, исто како ич да не сум го напишал. Веќе кажав дека лечењето со стручнава помош од психијатар ми е врвен приоритет, ете се повторив, ама очигледно по форумиве не е пракса да се читаат претходните постови. Поздрав и до тебе.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    л
    не те познава доволно не можеш да му веруваш ама ти дал терапија и ја пиеш....
     
    На lovestoneddd, Abeja, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не мора се' да знае за тебе психијатар, за да те дијагностицира и да ти препише терапија.
    Некои се толку добро уходани, што 'од врата' знаат дали нешто, и што му е на пациентот.
     
  11. crnotreF

    crnotreF Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Трагично е кога некој бара совет/помош а другиве го проверуваат и се потсмеваат.
    Но уште потрагично е играње на карта на нечии емоции.
    Сите понекогаш во животот сме биле соочени со психичка криза или блиски ни биле соочени со тоа,ама
    ама прво треба да сакаш сам да си помогнеш себе си за да ти помогне и некој друг.
    За совет за cv сметам ако му е битен пријателов и таа втора работа некогаш во животот да објасни дека му значи што го земале во предвид и дека прифатил друга работа. Или ако не му е гајле за пријателот и таа работа воопшто и да не пушта и пишува лажно cv.
    Зошто нечија психичка состојба не е оправдание да се прави и пушта лажно cv.
    Проблемите не се решаваат со ставање испод тепих туку со соочување со нив и во соработка со психијатар,терапија и најважно поддршка од блиските.
    Не мора близок да е родител може и најдобар пријател.
    Сигурно @Zero_Cool имаш барем еден добар пријател стекнато досега дали од досегашни студии,дали од претходни работни места.
    Така да ако не те познава психијатарот најдобро долгогодишен пријател не да те познава,те знае како дишиш,обрати се за совет кај таква личност.
    Тука на форумот никој добро не те познава за да ти даде најточен совет ко за тебе.
    А за девојка ќе дојде,поработи на себе и твоето здравје дека тоа е најважно.
    Здравјето пред се.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zero_Cool

    Zero_Cool Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Добро, ти благодарам црно за добронамерните совети веќе дадени од другите, ако темава продолжи да оди во истава насока со совети вакви, замерки за психијатар, она што го повторував итн, @cresa-jagoda предлагам да ја затворите, повторно благодарам до сите за се. Поздрав.
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Па што не кажеш одма дека ти е за CV а не тука не моташ цело време психијатри, моите, членот за кој се грижам... Па уште и не те знаел доволно психијатарот. Ајде бе... Ти на кафе да не одиш кај него? Па и уз кафе ќе те дознаеше до сега.
    Не ми е јасно, факултет си завршил а не можеш да скоцкаш едно CV.
    Ај ѕирни тука малку
    https://forum.femina.mk/threads/Совет-за-cv.4193/
     
    На baba Rada и Јаневски им се допаѓа ова.
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Bratko ako ti si professor I neznaes kade da najdes resume/CV a sakas na angliski da pisuvas :^) kako ke znaat ovie sto ke gi ucis.

    Seriozen si ili se podigruvas. :worried:

    Napisi resume template I napisi ja profesijata I ke ti izlezat beskonecno mnogu primeri.
    Preraboti go so tvojte kvaliteti I dosegasno iskustvo.

    Izvini ama 30 god covek I da neznae resume da napise, stvarno moras da rabotis na sebe.

    Moras pod hitno da rabotis na sebe I nekakov work experience.
    Apsolutno nikoj nema da ti zameri za tvojata psihicka sostojba I sekoj, sekade bi ti dal rabota, ama bez rabotno iskustvo nemoze.
    Ako sakas rabota treba da prezemes se, ako ne treba jasno da kazes da ne se angazira cel forum, a ti neozbilno vrakas. Mnogu raboti nedrzat.
     
    На baba Rada и Јаневски им се допаѓа ова.