1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одбивна храна во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Tsukinory, 16 октомври 2020.

 1. Tsukinory

  Tsukinory Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  5.861
  Пол:
  Женски
  Епа мешиња гледам често дискутираме за тоа што ни се јаде а што ни смета во текот на бременоста.

  Како интересна тема би предложила да споделиме што ни станало одбивно до степен на мирис додека сме трудни а и потоа откако ќе се породиме дали е сеуште така.

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  Кај мене тоа е сувомесмато и пушено преработено месо. Не можам да поднесам ребра/врат и колбасици. Ако се во манџа/чорба инстантно ми е одбивна. Дури не ја сакам ни во дневна да ми мириса. Мм има рок од ден, ден и пол да касне и остатокот се враќа назад кај тој што ми ја спремил или се донира кај мачорот. :lol:

  Исто така упорно ме мачат киселина од благо и знам дека ќе е така ама секој пат си негувам блага закуска па за кратко после барам спас од киселините со гастал и други средства. Од тоа нема откажување.

  Разбрав од другарки сега мајки дека некои до ден денес нешто што сакале сега нејќат дали е тоа така?

  Пишете тие што сте со две и повеќе дечиња? Да не ми скрати менито на секое наредно дете.:o
   
  На Ava.84 и naturallmess им се допаѓа ова.
 2. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  2.353
  Допаѓања:
  8.287
  Пол:
  Женски
  Јас скоро се можам да јадам, само манџи никако, а гравот го јадев до кај 20та недела, после го повраќав. Пробав и тавче гравче џабе и тоа го повратив и не јадам повеќе грав.
   
  На Ava.84, naturallmess и Tsukinory им се допаѓа ова.
 3. naturallmess

  naturallmess Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.694
  Пол:
  Женски
  секоја бременост ми била различна , првата сакав многу суви работи и благо , и зелени јаболки , а неможев да поднесам мирис на лук и на риба ни да вкусам , втората ми беше домакинска бременост:rofl: сакав манџи секакви , посебно компир манџа , и многу јадев риба во конзерва ( туна , рио маре ) а неможев ни салати да јадам ни овошје имав страшни коселини ..... сега со оваа бременост невројатно е каква одбивност имам спрема месо ( секаков вид ) скара неможам ни да смислам и благи работи исто , друго јадам се , околу јуни, јули и август имав период кога живеев само на овошје во огромни количини , на пр. пола лубеница , 5 праски , јаболки , кило грозје.....
   
  На BeloMache, BabyD0ll и Tsukinory им се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.846
  Пол:
  Женски
  Месо :|
   
  На Tsukinory и BabyD0ll им се допаѓа ова.
 5. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  10.834
  Пол:
  Женски
  Во првата бременост одбивност кон овошје
  Втора бременост кон месо:x
   
  На BeloMache, abc1234, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  3.017
  Пол:
  Женски
  Во првата немав према ништо, да не растеше мешко ко да не сум трудна. Сега, одбивност од сабајле од се имам, во текот на денот некогаш. Од мирисот на зачини ми се гади, лук или било што готвено јадење. Мирис на јајца исто, не ни пробувам нешто да јадам ако ми смета на мирис. Е почнало да ми се јаде бурек иако не сум стрвна кон ништо, тоа мислам секој ден би јадела. Чудно, а 9 недела сум.
   
  На drugarka и Tsukinory им се допаѓа ова.
 7. Tsukinory

  Tsukinory Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  5.861
  Пол:
  Женски
  Терај со тоа што можеш. Јас до 14та недела јадев само потпечени лепчиња на тост со маргарин, круши и сок од јаболко. Вода не можев да замислам. Затоа сега пијам на секој саат по една чаша. Мислам црево да поврзам од чешмата до кревет да не станувам безвезе.
   
  На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  1.558
  Допаѓања:
  2.330
  Пол:
  Женски
  Одбивност кон риба поготово лосос и ракчиња дека на почеток ептен ги јадев ( двапати неделно) и сеа неможам да ги смислам толку од нив :puke: од самата помисла ми се повраќа
   
  На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
 9. rainbow_bb

  rainbow_bb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.256
  баш бев заинтересирана дали ќе имам некоја одбивна храна или пак храна по која ќе бидам стрвна во бременост, ама немам. сѐ што сум обожавала претходно и сега го сакам (само се контролирам во однос на пици, пецива и тестенини) и сѐ што ми било одбивно и сега не го јадам. единствено одбегнувам некои јадења што сум приметила дека ми создаваат тегоби/киселини, а не дека не сакам да ги јадам (како на пр. грав).
   
  На naturallmess и Tsukinory им се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.996
  Пол:
  Женски
  Првата бременост ми беше ок, немав одбивност према ништо, а во втората бременост отсакав риба. Тогаш ич не ја јадев, сега ја јадам ради реда, почесто ја избегнувам. Не е дека не ја сакам, ама некако...одбивна ми е. А порано се давев во риба, особено пастрмка и лосос. Сега ги јадам од што морам, ради разновидност. Не ги отфрлив сосема, ама ако порано ги јадев двапати неделно, сега одвај еднаш месечно.
   
  На Bozica1980, naturallmess и Tsukinory им се допаѓа ова.
 11. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  8.870
  Пол:
  Женски
  Јас пред да останам бремена на прсти се броеа јадења што ги јадев. Поточно манџи и салати си јадев скоро секакви ама месо не јадев воопшто, не бев вегетаријанка ама не сум била од никогаш обожавател на месо.

  Е од почеток во првите недели уште коа останав бремена приметив дека сакам да пробувам нови вкусови, поточно месо, јадев хамбургер, бурек со месо, скара, не во големи количини или по цели парчиња туку по еден залак оти ми сакаше душата и ми беше многу чудно, си реков што ако вака продолжам ќе станам огромна до крај, после среќа во несреќа скоро од се ме фаќаше киселина и еве до крај веќе 9ти месец не успеав да се спасам од киселините, па пак си се вратив претежно на по лесна храна.

  Единствено од претходно што обожавав, а сега ми е гадно е рибата. Во глобала се исто си остана.
   
  На Tsukinory, BeloMache и Ava.84 им се допаѓа ова.
 12. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  4.885
  Во првата бременост за ништо немав посебен ќеф освен за салати, слабо јадев и немав апетит. Единствено се сеќавам дека кафе не можев да поднесам. После пораѓај премногу се навлеков на благо, ми бараше организмот. И кафето после пораѓај си го пиев нормално.

  Оваа бременост многу сум стрвна се сакам да јадам што ќе видам. Без леб ми се гади исто ко да не сум јадела. Одбивност сепак имав и сега кон кафе пиев со сила бидејќи имам главоболки ако не се напијам. Кон благо имав огромна одбивност и вода не можев да пијам. Сега веќе во второ тромесечие не ми е толку проблем можам се.

  И да, во двете бремености сакам да јадам паштета, што инаку многу многу ретко, скоро никогаш не јадам.
   
  На Tsukinory и BeloMache им се допаѓа ова.
 13. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.840
  Допаѓања:
  108.846
  Пол:
  Женски
  Ме потсети софија.
  Да и кафе не можев да пијам, а иначе пијам по 3 обавезно.
   
  На Tsukinory и SophiaBella им се допаѓа ова.
 14. K7M10J

  K7M10J Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  1.305
  Допаѓања:
  3.368
  Пол:
  Женски
  Поминаа 40 дена и уште сум ненормална :rofl: Мене уште ми се повраќа од салати, значи јадам и после ми се слошува и повраќам...Од манџи ми се лошеше само да помирисам, сега не ми се лоши ама некако нејќам да јадам. Во глобала од се ми се лошеше и таа храна уште ми е одбивна, може е психа не знам... Моментално доста се ограничувам со јадењето и некако јадам ради реда, ништо не ми е убаво. Е благо нон стоп ми се јаде, може дека имав гестациски... Менито ми е благо, месо, млечни производи, житарици, компири, тестенини :tmi:
   
  На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mamaJana

  mamaJana Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  7.254
  Пол:
  Женски
  Јас кафе не можам да поднесам, ми се пие ама од првата голтка ми се гади..
  Исто и благо многу малку и ретко каснувам, а предходно крцкав по една 100 грамска чоколада минимум на ден.

  Од кромид и лук од секогаш ми се лошело, трудна не трудна мене желудникот ми се крева ако мириса на лук дома, мм вика драма квин сум ама не е тоа, навистина ми е лошо :puke:
   
  На Tsukinory и BeloMache им се допаѓа ова.
 16. Lady_Bug

  Lady_Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Јас пред да останам трудна се чудев со кафето шо ќе прам ама ете неможам ни да го намирисам сега. Не сум ич стрмна за ништо на леб сум фрлена ако пред то многу слабо го јадев ама сега само тој не ми прај киселини, биено сирење и кисело млеко, многу јадам кисело млеко, рибата и мене ми е одбивна благо а каснав повратив портокали, лимони многу сакам ама ништо од то заради киселините посебно лимонот одбивен ми стана ќе видиме дали ќе пројадам пак.
   
  На Tsukinory и BeloMache им се допаѓа ова.
 17. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  Кафе не можев да помирисам до кај 12та недела, сега си пијам по едно, не можам мирис на сланина кога се пржи да поднесам, одвратно ми е, месо исто така, стек да пробам може само, друго се ми мириса, па некогаш така со сила пробувам, само едно залче и сфаќам дека ми е бљак, и не продолжувам, друго се можам да си јадам, немам проблем со други мириси и јадења.
   
  На Tsukinory и Ava.84 им се допаѓа ова.
 18. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.510
  Допаѓања:
  32.643
  Пол:
  Женски
  Во првата бременост леб домашен во пекарче не можев да го јадам.Ми смрдеше квасецот и повраќав.Па престанав да го јадам.После пораѓај сум јадела ама не ми е прв избор .
  Во првата бременост имав стрв за домат, а не јадам.Па седнав и јадев,ама оти не јадам па киселини ме утепаа.
  Исто мирисите на донераите и цигарите цела бременост ми сметаа, и некој прашоци како первол црвен:!:

  Сега во оваа бременост не сакам месо.Онака не бев месар ама сега уште толку не го сакам.Ама сирење и други млечни работи обожавам. Салата можам само од неа да се најадам.Кафе едвај пијам ,оти многу обожавав кафе па пијам.После кафе снемувам сила па го мешам со млеко и кафе 50:50 само да не попуштам на хормоните:D

  Свеќи кога била во мм трудна одјадела жолт делишест-јаболка и после скоро 38 години уште не ги јаде, мм па ги обожава:)
   
  На Tsukinory и thelittle17 им се допаѓа ова.
 19. BeloMache

  BeloMache Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2020
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  201
  Јас сум 25гн и прва бременост.Прво тромесечие ми се згади од дуел жолт и не го поднесувам сеуште. Цигари ми сметаа страшно, сега веќе не. Храна, се што сум јадела и сакала од секогаш - сирење на прво место од 2 год до денес и засекогаш и се од тесто што може да се направи. Две недели бев навлечена на помфрит а порано само печен компир јадев, ама и тоа помина. Сега благо ми се јаде секој ден неможам без тоа. А салати, месо, манџи-се јадам. На се сум стрвна како и до сега. Е последниве 3 дена почнаа киселините, почна со лимон и сега и од вода имам киселини. Дајте предлози за храна за помалку киселини, стварно е гадно многу, цел ден ги имам. Бадеми, крекери... Што друго?
   
  На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lovebug01

  Lovebug01 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  8.684
  Пол:
  Женски
  Прво тромесечие-одбивност кон кафе, манџи, месо. Сега веќе немам одбивност кон ништо, но не обожавам манџи како претходно :D пошо ме потсеќаат на периодот кога ми се лошеше :lol:
   
  На Tsukinory и naturallmess им се допаѓа ова.