1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одбивност без причина

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 26 октомври 2017.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило некогаш да почувствувате одбојност кон особа која не ја познавате!?

    Чудни негативни вибрации добив пред некој ден додека се запознавав со комшика на мојата колешка...една голема одбојност а прв пат ја гледам во мојот живот, значи ништо лошо ми нема сторено жената... ама, ете, нешто во мене се растревожи:wasntme::wasntme:

    Некои стари велат, ако имаш одбојност кон некого што прв пат го гледаш, тоа значи дека тој ти бил непријател во минатиот живот:?:
     
    На elimkd, piglet1, stilas7 и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Нешто си препознала бабо.
    Нема со особата врска тоа, туку со тебе.
    Ова со минатиот живот не знам, ама на несвесно ниво многу веројатно дека си имала искуство кое не било убаво со личност на која не си ни свесна дека таа личност те потсетува.
    Или препознаваш нешто што го имаш и не сакаш да го имаш или го немаш, а сакаш да го имаш и ти е болка и комплекс.

    Е сеа... ако си многу емпатична особа со иразена спиритуалност и интуиција, едино да фаќаш нешто друго, на друго ниво. И при тоа не е препознавање или не е она што сите го викаат - лелееее многу сум интуитивна особа, а врска нема, туку таквите луѓе се баш баш ретки и ако си една од нив, осеќаш нешто друго кое што е баш на личноста и нема врска со тебе.

    Ако ти е така битно, размисли си...ќе добиеш одговор.
     
    На MarigoldA, ♡BuBaLe♡, Jas! и 7 други им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Размислувано е милион пати, значи немам разумен одговор за таква одбојност или антипатија кон таа особа.
    Мислам дека аурите не ни се совпаѓаат, штознам, не сум единствена се надевам во овој поглед.
     
    На ♡BuBaLe♡, Petar80 и Lolo5 им се допаѓа ова.
  4. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    И јас сум сензитивна на енергии, ако имам лош впечаток уште од старт мислам на лоши вибрации од страна на извесна личност по некое време тоа се потврдува како точно дали преку нејзините/неговите постапки или дела сеедно не ме лаже интуицијата и да, тие што се премногу емпатични многу лесно препознаваат енергии.
     
    На Lolo5, Glasna и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Насловот на темата треба да биде ОДБИВНОСТ а не одбојност :^)

    Непознати личности не ми предизвикуваат негативни вибрации, иако имам изразена интуитивност. Тоа е така затоа што не се замарам да ги перцепирам и да си создавам каква било слика без причина. Не очекувам ништо и не правам анализа на нивната аура.
    Но не негирам дека има такви личности.
     
    На Bankarkata, Lolo5, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Одбојност кон личност без никаква причина не сум почувствувала.

    Одбојност бар кај мене секогаш има некоја причина, било да е ради стилот, начинот, односот, гестикулации, целокупен изглед
     
    На Lolo5 и Таа Сум им се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Сум почувствувала . И ден денес чувствувам од истите личности .
    Едната , колешка на мајка ми . Имаме муабет и се е ок , ама кога ќе излезам од таа соба , чувствувам некоја вознемиреност , тмурност , нерасположеност .. Ај оваа можам да ја одбегнувам , не одам секој ден кај мајка ми на работа , втората особа е баба ми по татко . Жената ми е во куќа цел живот . Од секогаш ми се случувале чудни работи поради неа . И отсекогаш сум чувтвувала одбивност кон неа , за разлика од дедо ми на пример .
     
    На SunnyGirl2, Lolo5 и honest girl им се допаѓа ова.
  8. Schhhh...

    Schhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Машки
    Јас имам одбивност кон @baba Rada без причина
     
    На EraBon, Gosh, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Можно е и таа одбојност да се почувствува ете и на форум, од некој член....без причина да не ти се допаѓа неговиот виртуелен лик и неговите мислења.
    Мислам дека тоа што ние не се поднесуваме има причина, но не би сега тука јавно обеледенувала.
     
    На Petar80 и Lolo5 им се допаѓа ова.
  10. Schhhh...

    Schhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Машки
    Се нашалив бе Баба Радо :*
    Да нема ликови како мене и тебе форумиве ке пливаат во летаргичност.
     
    На Lolo5 и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Ми се случило да ми се јави одбивност но после извесен период откако ќе запознаам некоја личност. Отпрво си мислев дека е случајност но потоа кога малку подлабоко ги проанализирав тие личности, сфатив дека сите тие припаѓаат во онаа група на паразити, џаболебари и лицемери кои не поседуваат аполутно никаков квалитет а се во животот добиваат преку мамење, лажење или лигавење. Значи не е без причина сепак, можеби мене лично не ме повредиле но самиот факт дека се способни да повредат друг ме иритира и е доволна причина да неможам да ги смислам.
     
    На Matotheja, Сама Дома и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Не може да има одбивност без причина, мора да постои макар мало жарче. Имам и јас ваква личност. Точно знам каде лежи зајакот.
     
    На Arthur, Сама Дома и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Бившите на дечко ми што така на изглед ги знам а во живо не сите ми се одвратни|(|(
     
    На Sar-Ste и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. Сама Дома

    Сама Дома Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    566
    Истото
     
    На baba Rada и Zaljubena26 им се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Порано или подоцна секогаш ја наоѓам причината поради која некој ми е одбивен, иако на почетокот не ми било јасно зошто. Некогаш причината е врзана за самата личност, ама ете еднаш ми се случи една познаничка да ми стане одбивна од старт, само затоа што многу личеше на моја поранешна другарка :) Некогаш ми се чини дека само името може да создаде одбивност, ако имате некоја таква личност во животот со која не сте во добри односи.
     
    На SV1911, Sar-Ste, piglet1 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не сум почувствувала и не постои според мене такво нешто како одбивност без никаква причина, бесмислено е.
    Дури и да е во првите моменти од запознавањето, би било прво поради негативна енергија (намуртеност), циничност во изразот на лицето, па потоа лоши манири итн.
     
    На Sar-Ste, blonde_supergirl и Florenсе им се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Постои..да, да..постои и се вика АНИМОЗИТЕТ!

    Браво за чичко Гугле(y)
    Анимозитетот се провлекува на разни начини, има разни"врсти" како на пр.за народ, раса, боја на кожа, религија...ете имаме анимозитет во политика, фудбалски натпревари..ОЧИГЛЕДНО е дека постои и овде на форумов, без причина некој член едноставно ни е иритантен, антипатичен а причина немаме.
     
    На Feminka192, augustd, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Одбивност имам, али увек причината е карактерот на особата.

    Не патам од анимозитет.

    Не ми се случило да судам човек, освен по карактерот, нит осеќам вибрации и аури. :|
     
    На +++ и Someonespecial им се допаѓа ова.
  19. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Во претходни животи не верувам, а ни во тоа дека може да чувствуваш одбивност спрема некого, без причина. Еден голем проблем е дека многу често, пред да запознаам вистински некого( а добивам некакво одбивно чувство за него , неубаво) се обвинувам зошто така мислам. Дека треба да го запознаам, пред да пресудам, дека сум на штрек па затоа така и разно разни глупости.
    За на крај да се вратам на она моето, првото и да си признаам дека сум била во право.Иако во цела таа фарса, сум се убедувала колку личноста нема потреба да ја бркам од себе, дури сум и додавала особини и слично, кои ги нема.
    Ова се повторува како дежаву, само што во последно време си ја слушам интуицијата и не давам шанси, едноставно не ми се губи време, Си верувам на моите емоции кои никогаш не грешат.
    Обично се тоа луѓе кои сакаат и бараат преголема близина со мене, спротивни енергии итн.
     
    На theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. Carissa

    Carissa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    Да, исто како што може да се случи и некој да ти се допаѓа пред да го запознаеш.
    Препознаваш одреден шаблон на однесување кој го поврзуваш со некоја индивидуа или однесување од свое претходно лично искуство, па заклучокот доаѓа сам по себе.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.