1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одбиени работни места

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 11 јануари 2012.

  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Бев на разговор за работа и се договоривме што се договоривме,газдата напомена дека постои дрес код ,дека мора деловно да се облекуваме,ок велам и онака не планирав да одам по стартки на работа.
    Кога утредента одам,тој ми напоменува дека нувниот дрес код опфаќал здолниште над колена или во превод минич и дека треба да ги служам клиентите со кафе и да ги "забавувам" кога тој че биде отсутен. Во истиот момент му реков " со должна почит Директоре,но јас не учев 5 години факултет за да заработувам со кратко здолниште,во овој момент ја прекинуваме соработката!". Тој пак ми вика,па добро и онака гледав дека не си тој тип ,дека не можеш да се вклопиш во оваа работа.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    ilyan уште поодвратно ми е што настапуваат со понижување кон таквите девојчиња, демек заостанта си што не можеш да се вклучиш во таква група на девојчиња :puke:|(
     
    На SummerGirl, theowndemon и DAngel им се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Нека мисли што сака,јас имам гордост,сакам да заработувам чесно и го избирам потешкиот пат во градење кариера,ако беше за провокативна облека немаше да се образувам и да учам по цел ден.
    Тој ми нудеше добра плата,службен автомобил и мобилен,а и платени семинари во странство. Се одбив зошто очигледно имаше друга цел,друга замисла во однос на тоа како ќе ги заслужам горенаведените поволности и бенифиции затоа работно место.
     
    На SummerGirl, theowndemon, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Имам чувство @ilyan дека сме одбиле исто место за работа. До душа моево искуство е поодамна, ама исто добра плата, службен автомобил, обуки, кодекс на облекување, бла бла бла...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Ова беше пред 4 години :)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Работам како професор и преведувач од руски јазик, што значи дека за стабилна работа по струка можам само да мечтаам. До сега имам доста работено, и имам поминато милион интервјуа и имам одбиено доста од нив.

    Првата работа што ја одбив беше за некоја квази фирма којашто уште не знам со што се занимаа. Зачадена канцеларија, демек директорот и 5 кандидатки одеднаш интервјуираа. Демек одма не примија мене и уште едно девојче. Јас не се појавив наредниот ден, се јавив дека маж ми не ме пушта да одам по службен пат (демек често ќе се одело), а не бев ни мажена тогаш :) Цело време имав чувство дека господинот пуштил оглас за швалерка. Бљак.

    Последно одбив да работам во фирма што имаше пуштено оглас за секретарка, а описот на работното место вклучуваше да бидеш се‘ - од чистачка до сметководител и комерцијалист. Саботи работни, работно време до 5-6, а плата 250еур. Нејсе, може ќе се сложев да не ми кажеше: „А, бе, чим маж ти е програмер, тебе работава ти е за да не седиш дома, не ти е тебе до платата дојдено.“
    3 пати ми се јавуваше после интервјуто и 3 пати му викав, не ми е за парите, дома ќе си седам.

    Имам одбиено многу преводи поради тоа што сум знаела дека нема да ме платат, или не ми одговарале условите (нереални рокови, прениска цена и сл.)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    сум одбивал заради арогантен однос на неписмени газди, демек имаат завршено факултети ама немаат.
    Дека треба се да работам, да помогам да кревам како обичен работник, иако сум инженер.
    И секако заради ниска плата.
     
    На prashinka, eliesaab и SummerGirl им се допаѓа ова.