1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Оф леле, нокширот е сред дневна година и пол (facepalm) .
    Си зборам јас секојдневно, ко празна воденица си мелам. Оваа недела е дома и секое сабајле кога ке стане го нудам и ми вика НЕ. Со лошо, викање и карање нема да настапам никогаш.
    Ке си зборам и нудам и понатаму, нема друго.
     
    На Espadrila, makedonkamak и zuto им се допаѓа ова.
  2. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Тргај тоа нокширот да не го гледа веќе детето, година ипол го молела па веќе досадна си му на малиот :D (се шалам).
    Мислам дека и инает ти води, ама проби смени нешто, и нас не ни одеше со нокширот па го баталивме и ние како @galapce одма на шољијата и така со радости дека тој ќе пушти вода функционираше.
    А најпрвиот пат дека во лето се одвикнувавме ни беше надвор во тревата :$

    Еве 7,8 месеци како сме одвикнати а на вечер уште му ставам пелена за сигурност.
    Му се има случено и да е полна, сум приметила тоа кога пие млеко пред спиење.
    Дали да му го прекинам млекото на вечер или до детето е?
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Пие млеко од шише? Нема потреба да пие млеко пред спиење, освен ако е во склоп на вечерата. А само млеко како оброк пред заспивање не, пошто откако ќе се измијат забите, само вода може да пие.
     
  4. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Шишето го исфрливме од употреба уште есента, пие исклучиво од чаша и тоа само еднаш во денот млеко, баш пред легнување.
    Прво го пие млекото потоа ги миеме забите.
    Мислам дека и нема да ми прави проблем ако го оставам без млеко, јас сум таа која настојува повеќе.
    После 3-та год. колку млеко треба да консумираат дневно?
     
  5. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Дајте совет од искуство каков нокшир сметате дека треба да се купи? И од практична гледна точка :D
    Најобичен , со капак, со делот што се вади за перење...да свири, да не свири ?
    Малиот е 17 месеци, сакам некако да почнам да работам на случајот
     
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Јас не сум за нокшир.
    Нај практично и нај хигиенски ми е адаптер за wc шоља. Ни да турам ни да мијам, чиста работа.
     
    На LadyC, Mari*, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Може и без млеко, не е толку неопходно ако јаде се друго. Особено ако јаде млечни производи, пие јогурт, млекото не мора да го пие.

    Ако купуваш нокшир, најпрост, најобичен да биде. Оти нокширот не е играчка да свири и и да е многу шарен, туку средство за хигиена (ај така да го наречам). Најобичен, и во тоалет да се чува, по можност таму да се врши голема и мала нужда. Според мене нокшир не е за во дневна или други соби.
    Инаку, лично јас, преферирам адаптер за wc шолја, најпрактично и најдобра варијанта ми се покажа.
     
    На Kaetana, Monella, wings и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    За машко подолг, зашто ако е краток и мал ке им мочка курето надвор :lol: сменив 3 на почетокот пред да почнеме на адаптер.. и најубав ми е нокширот за 2+ години на Чико, малку повисок е и супер е за седење.. најобичен сина боја, не свири и е некаде 300ден.
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На нас тешко ни оди одвикнувањето ко му дадеш нокшир ќе моча во него ако не не кажува и моча во гаќи. Совет. ?
     
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Би ти препорачала адаптер. Исто правеше мојата, ама со адаптерот се подобри работата.
    Малку и јас и го претставив како нешто ептен специјално, демек само големите деца таму мочкаат, и мама и тато еве на шоља... го тргнавме нокширот... Кај неа многу палат такви финти.
    И после завршена работа обавезно пофалби еден тон. Не знам дали ќе ви успее и вам, ама вреди да се проба.

    Инаку, со какањето уште од декември сме некако држ-не дај, си има бубачки детево мое... ама сега е ок. Не ја форсираме, ама некако оди на два дена.. а претходно одеше секој ден па дури и два пати. Не знам дали и е метаболизмот успорен или уште држи додека ептен не и дојде.
    Заради тоа и давам и Смокван сируп, секој ден, ама... тоа е што е. Столицата и е во ред, не и е тврда како порано кога држеше.. ама сепак.
    Уште е со ноќна пелена иако веќе месец скоро сите пелени и се суви - само една или две беа мочани.
    Не знам дали да и ја извадам, ама се нервирам дека ако се измоча нема да се разбуди и ќе спие така помочана што стварно не е во ред...
     
    На *Лорена* и Rabbit им се допаѓа ова.
  11. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Kaetana, зимно време ако е помалку активна може поради тоа поретко оди по голема нужда...спореди со летниот период како ќе биде.
     
    На LadyC и Kaetana им се допаѓа ова.
  12. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    majki mala pomos ako moze.
    Od vcera pocnav dago oducuvam na sinko od oeleni mu go izvadiv pampersot i na sekoi 15 min go sednuvam ili na noksir ili na adapter ama kese izmocka malku a. poe samo sto kego oblecam vo gaki se mocka ili nema vo noksir da zavrsi rabota voopsto poe nekoe vreme se. mocka vo gaki i kaka i odkako kese izmocka togas vika mi se mocka inaku e 2 god i 10 meseci
     
  13. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
  14. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Трпение треба.
    Два дена не се којзнае колку, му треба време да сфати што треба да прави.
    Само со убаво, немој на сила па да си направиш беља.
    И, откако ќе заврши работа дај сам нека пушта вода, така се радуваат ;)

    Со среќа :)
     
  15. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    abe i belja me fati sega so golo gaze seta nesaka dase oblece. Sobrav i tepih i noksirot mu go drzam na vidno mesto. Cudno e sednat nese mocka od stoecka polozba mue polesno i taka se mocka vo gaki... denes sest pati go presoblekuvav
     
  16. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Нека мочка стоечки дирекно во шолја.
    Подобро за него а полесно за тебе да не разнесуваш нокшир по соби и да треба да чистиш ако згреши.
    За машките и полесно е стоечки, еве мојот така си почна од почеток и така си тера.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    i jas taka si pomisliv ama uste nema custvo koga treba da kaze i da se vozdrzi
     
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.394
    Пол:
    Женски
    Да се пофалам дека моево е 15+ и веќе три недели исклучиво кака на шоља со адаптер. Но како започна се ова. Маката мислам го натера.
    Доби запек кој сеуште го држи и знам дека му беше преголема мака да се олесни во пелена, па така го ставив на адаптерот и виде дека полесно и се олесни таму. Од тогаш навака и иако не знае уште да каже "кака" иако јас му зборам постојано, сам доаѓа до мене тропка силно со ноџињата и вришти. Така вадам пелена и го седнувам на шоља. Инаку има аверзија према нокшир не знам зашто.Врши инаку работа и ставаме нова пеленка. За мочкање богами ќе почекаме. :D
     
    На green.eyes, TutiFuti, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  19. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Ozbilno ova? :o
    Prava retkost, bravo
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @wings има деца што се напредни. Внук од братучетка на 1.8 месеци ги откачи пелените. Синче на моја другарка на 1.6 месеци.
     
    На LadyC и wings им се допаѓа ова.