1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.665
    Пол:
    Женски
    И мојот кака од 1год и 3м на нокшир.. ние само од голем проблем.. отровање салмонела, па пролив имаше на секое и сакаше да седи на нокшир.. па после тоа а му се какаше кака кака. Ама затоа за мочање научи да кажува дури на 2год и 6м :D
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.393
    Пол:
    Женски
    Нема зашто да лажам. :)
    Ама го ставав на нокширче од помал, од време на време и не сакаше, имаше аверзија, па купив адаптер. Му напињам кога ќе го седнам, изигравам малце мајмун, ама успешно е битно. Не знам дали ќе продолжи кога запекот ќе мине, ама се надевам. :D
    @mariz епа за мочкање богами кој знае. Со Господ напред. :D
     
    На mariz, wings и SummerGirl им се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    До никаде. Деновиве е дома, само е со висока тт, изгоре дете, па не ни замарам со мочкањето зошто и онака е се му е на плачење.
    Рече учителката дека од пролет ке почнеле и во градинка да се учат. Па нека оздрави, пак ке зборам, јас дома, они во градинка, па валда ке постигнеме успех.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Душичка, побрзо да оздраве. Се ќе биде, нека е здрав и жив само. Позз
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    a posle kolku vreme dobivaat oset i mozat da go kontroliraat nagonot
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.665
    Пол:
    Женски
    Јас мислев нема да има осет и контрола ако се најдеме некаде каде што треба време за до вц.. и ни се случи во Веро Џамбо да му се примоча, па држеше до веце, тогаш беше 2г и 8м.. :)
     
  7. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    nie eve sega ideme. od na gosti i za rok od eden cas 3 pati se pomoca a nesakav damu stavam pampers da nego zbunam

    Dase samo citiram... eve denes petti den cel den kazuva za mockanje i moze kolku tolku da izdrzi. Eve denes celo popladne bevme izlezeni se plasev kako ke pomineme se mislev i pampers damu stavam ama kazuvase e sega ednas i vo zbun se izmockavme nemozevme da najdeme wc vo blizina:$
     
    Последна измена од модератор: 16 март 2018
  8. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки керка ми веке една година не носи памперс но навечер си бара ако не и ставам плаче вришти..Пред неколку месеци кога преспиваше и преку ден ако заспиеше без памперс кога ке и се мочкаше стануваше мочка и пак си легнуваше..Незнам дали да правам напори или сама ке се одвикне..Малиот нокшир несака да види нека се потстопли лето низ двор на гакички ке се научи :D
     
  9. Milla989

    Milla989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Добро Утро :) Син ми има 1г и 9м. и има осет кога му доаѓа да кака, ама никако не сака на нокшир или на шоља. Оди на шоља седи ама не прави ништо и откако ќе го облечеш пак во памерс ќе си се искака. Знае да каже што ќе прави и му велам ајде ќе одиме во веце и не сака, а после какањето во памперс сака да одиме во веце :) нокшир не сака, го користи како столче ама не сака да ја извадиме пелената и да седи така на него. Се надевам сега летово ќе се научи бидејќи планирам да не му ставам памперс и да биде само на гаќички.
     
  10. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Конечно се одвикнавме од пелени, во петокот се договоривме дека повеќе нема да носиме пелени бидејќи е голема (2 години и 3 месеци) и од тогаш само првите два дена направи беља со мочкање, но вети дека нема да се случи повеќе и си го одржа зборот :)
    @Milla989 паметно е да почекаш, да зборуваш дека е голем, и кога ќе мислиш дека е спремен повторно да се обидете со многу трпение и без карање, и ќерка ми не го сакаше нокширот па затоа заедно избравме адаптер за шоља сега, и со мерак ги остави пелените во минатото.
     
    На Milla989 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    II nie edna nedela sme bez pampers ,isto dva dena samo mockase vo gaki ,potoa se navikna .Nie sme 2godini i 4meseci,mislam dovolno e golema da razbere i brzo da svati,taka i bidna.Samo ne znam dali ke bide uspesno i za nokeska bez pampers,vie stavate ili ne?Jas do zavcera i stavav,nokeska ja ostaviv bez pampers (planiram da prodolzam taka)ama se izmocka vo gaki,se nadevam deka prva nok ,za ponatamu da sorabotuva malata i za nokeska :)
     
  12. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Не носи пелени на вечер, по гаќички е цело време. Веќе некое време се буди со сува пелена и при дневни дремки и навечер не ми се случило во сон да се измочка.
     
    На Pebeka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Вади и навечер памперсот. И мене како совет ми го дадоа тоа.
     
    На Pebeka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    јАС ИМАМ ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ. ќЕ ПРАВИМЕ 4 ГОДИНИ А УШТЕ НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО НАУЧИМЕ ДА КАЖЕ ДЕКА МУ СЕ МОЧА НА ВРЕМЕ. КОГА Е ДОМА ОТКАКО ЌЕ СЕ ПОМОЧА И ПОКАКА ВИКА КАКАШЕ. НЕ ЗНАЕ ДА КАЖЕ НА ВРЕМЕ. ВО ГРАДИНКА ЕДНАШ ГО ПУШТИВ МИ РЕКОА ОД ДР ДЕН ПАК ПЕЛЕНА. СЕ НАЛУТИЛ ОТИ МУ ГИ СМЕНИЛЕ ПАНТАЛОНИТЕ ОТИ СЕ ПОМОЧАЛ. ДАЈТЕ СОВЕТ. ИМАМ И ЗА НА ШОЉА ЗА ДЕЦА И СЕ СУМ ПРОБАЛА НЕ БИВА, КАКА МОЧА И КАЖУВА ОТКАКО ЌЕ ЗАВРШИ СО ТОА. ВЕЌЕ СУМ ОЧАЈНА ОВАА ГОДИНА ИМАШЕ И ОПЕРАЦИЈА НА КРАЈНИЦИ И СИПАНИЦИ БОЛЕН БЕШЕ И СЕ МОРАШЕ НА ПЕЛЕНИ.
     
  15. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имаме и ние. Ќерка ми е 3 год и 7 месеци. Откако ќе заврши работа вика Ми се кака, ми се моча. Или ќе ја седнам на нокшир/адаптер и глуми дека врши нужда а уствари ништо. После стави пелена, во неа завршила работа. Се утепавме од зборење сите ама нејзе не и чуе. Хелп.
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    ШТО ДА ПРВИМЕ ИМА ЛИ РЕШЕНИЕѐ///?????;(:sweat::worried:
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Јас искрено да ти кажам денес извадов пелена и по гаќи е цел ден. 6 пати ми се помоча ама па и 3 пати во нокшир се измочка. За еден ден нема промена. И вечер не ставам па ќе видиме како ќе биде деновиве. Со лесно ви посакувам и вас па пиши како ви оди.
     
    На mamita83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Си најдовме нова идеја за одвикнување од памперс. Сега кога одиме во вц си го носиме омиленото шатче со нас. Неа ја ставам на шоља со додаток а шатчето на нокширот. И и кажувам дека треба да мочка и неколку пати од вчера успеавме. Па по успехот ја наградувам со неколку бомбончиња. Само сабајле правев доручек и не ја ни видов се искакала :(
    Инаку за мочкањето имам напредок, пелената и е претежно сува бидејќи често ја ставам на шоља.
    И купив гакички со патролне шапе и многу ги сака. И и кажувам дека ако мочка на шоља ќе и ги облекувам и одма вика ајде мамо мочкам и бечи :D
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    @CurlyBlossomGirl супер си постапила, по мене е најдобро да се извадат пелените целосно и да не се ставаат повеќе. Можеби ќе направи повеќе пати беља ама после две недели ќе си го најдете решението @Cacuvche ви посакувам многу трпение и сигурна сум дека ќе успеете :)
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    I nie gi trgnavme celosno pelenite,Eve veke dve nedeli i super ni odi. Navecer pocnuva da se vrtka i znam deka i se mocka ,i pravo na solja.Samo trpenie :)
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.