1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Една табла киндер јајца скриени дома за да не мораш да излагаш :)
    Морам да смислам нешто и јас
     
    На irena.1 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  2. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Можам само да ви посоветувам да не форсирате. Јас и лани планирав да ја одвикнувам ќерка ми, беше 2 години и 7 месеци, но без успех. Годинава, без никаква најава и претходно зборување извадов пелена. Се помочуваше в гаќи два дена и престана. И одма престанав да ставам навечер. Две ноќи мочкаше в кревет и еве сега се буди сува и мочкаме кога ќе станеме сабајле. Само без притисок и вие најубаво ќе си познаете кога дечињата ви се психички спремни. Мене баби и тетки ми збореа дека била голема, било срамота, јас рецка не им ставив. Сега си одлучив и си немав мака. Иако за многумина беше веќе "голема" (3 и пол години). Правете како ви кажува срцето и колку ви е спремно детето.
     
    На M&M, zuto, Fatalnata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, синчето ќе пуни летово 18м и од септември во градинка планирам.Меѓутоа сакав да пробам летово да го пдвикнам одпелени...Сеуште цица и не ми е во план да го одвивам..Е сега,прашањето ми е,што мислите вие и кое е вашето искуство околу тоа да цица а да се одвикнува од пелена?Бидејќи ноќе се буди бар еднаш да си поцица,а сабајле пелената е секогаш полна...Далиможеби е подобро да почекам прво да го одбијам (можеби околу вториот роденден) па отпосле да го вежбам на нокширче?
     
  4. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Според мене таквата идеја тргни си ја од глава и почекај кога ќе престане да цица.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Ја оставив вчера попладнето без пелени 2 пати се измочка, ама очекувано. Денес само за надвор и ставиле пелени важно и двете ги искористила да се искака :D.. заспала пладнево без пелена, не се измочка, успеав да ја ставам на адаптер па мочна во шоља. Гаќи пробав да и облечам се изнаплака, така сакаше по боди и тренерчиња. Па плачеше за пелена и ставив. Не сакам да ја форсирам ама мораме бар по пола ден да ја оставаме без пелена се исфрла многу од топлото. Полека полека па мора да се научи, без многу притисок и по малку со лажги како кај @irena.1 си заработи денес едно киндер :)
     
    На CurlyBlossomGirl и irena.1 им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @flower30 @M&M уште не сум постирала. Чекам другарка ми да ми прати слики оти нејзе и го дадов книжурето да го прочита.

    Инаку книгата е за женски деца, иако верувам може да се употреби и кај машки. Кај мене големиот не носи веќе пелени, а се навлече на играва. Накратко ќе ви кажам додека да постирам.

    Ќе земете некое омилено мече/кукла што му е на детето и ќе му облечете гаќички исто како него. Ќе го ставите на нокшир и додека седи мечето скришно истурете течност/водичка во нокширот. Заедно радувајте се за завршената работа. По некое време детето ќе сака само да ја повторува играта, а со тоа постепено ќе учи како треба. Важно е да се пофали дека тоа е правилно.
    Следно е куклата/мечето да направи грешка. Ќе му ги натопите гаќичките и на детето ќе му укажете дека тоа не е во ред (заедно ќе го прекорите мечето).

    Јас си импровизирав и по мое, плус имам два нокшира и паралелно ги ставам да мочкаат заедно. Плус во пакетот со сликовницата има стикери/ѕвездички како награда за секоја добро завршена работа. Основата е таа, понатаму зависи од детето и родителите.

    П.С. оваа книга се вика Toilet time, имам иста и за спиење, се вика Bed time. Таа е на син ми и исто ми помогна оти имав мака со заспивањето (многу доцна легнуваа) и синко не сакаше сам да спие во свое креветче.

    IMG-5d26f4617699c497afe7f7b8522e9fcc-V-1.jpg IMG-63a3e3b27ad79f9ccd453cef45191fa5-V-1.jpg IMG-0e42dd54cd1ad6a18ab26ae9100e274c-V-1.jpg IMG-a1202dce931157b074442b0cb508123f-V-1.jpg IMG-fc68399d82daab979646d02a8794c866-V-1.jpg IMG-48e846428edffb21ef9ee12e779f9816-V-1.jpg IMG-539ec4168e3d978e8adf576d6c463b50-V-1.jpg IMG-27470447ed58dc821680889504fd3381-V-1.jpg IMG-855bb0377eecdb9b53fb9b7eaed4d18d-V-1.jpg IMG-6e687b22bb2c0d194f7800b6ba74585b-V-1.jpg

    IMG-ca943efcba917000acaa9ea2a6d757d9-V-1.jpg IMG-26ca647f1d2a815d1b28c61150775238-V-1.jpg IMG-2729315beece3c3a6a3e2b7d93ed1620-V.jpg
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2018
    На Anarchy, MissDior, blessed.an и 9 други им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Тенкс ќе пробам некако да ги симнам и испечатам. Уште да бев дома малку повеќе време а имав ама ќе се вежбаме поручечки
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме да седиме по дома без пелена. Еве веќе 5 дена ништо никако да седне на нокшир за да се измочка/искака. Сите плишани животни на нокшир седат, пробав да го поткупам со животниско царство, со играчки и никако не сака. Седи дури и без гаќички, скроз гол долу и не седнува на нокшир. На шоња со адаптед па ич.
    Не знам веќе која фина да ја применам. Убаво им кажува на животните што треба да прават. Само зборува дека кога ќе се измоча во нокшир ќе добие награда си бира награди и се што треба ама чинот на мочање никљако да се случи.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Јас не можам да ја убедам да седи бе пелена кај нас е тоа проблемот. Плаче да и се стави пелена. Решив да не и зборам ништо едно бедела две па пак да пробам. Вака како да и се прави поголема одбивност. Со големиот как8 л3сбо поминав не очекував со зверкава волку тешко да оди
     
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И кај нас беше исто. Значи не сакаше да чуе да е без пелена. Гакички па со очи не сакаше да види, ги мразеше. Лежеше и си чекаше пелена.
    Кога веке почнаа во градинка морав и дома. Па првите денови седеше само по тренерки ( без гаки) со војна. Го убедував дека нема пелени, веке не се продаваат. Па после купував гакички што би му биле интересни. Пробај и ти така. Заедно пазарете гакички, со некој лик што и е омилен. Па после го убедував да пази да не ги измоча том и џери. Првите неколку дена беше војна, си бараше нон стоп пелена, посебно кога му менував на брат му, тажно викаше сакам и јас.
    Ама вие сте мислам помалечки, имате време.
     
    На TutiFuti и M&M им се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Да пробам и ова ама ќе и направам пауза едно барам недела дена да не и зборам ништо. Вчера вика никогаш нема да ја фрлам пелената :shake:
    Имам гаќички еден куп ама ќе ја однесам и она да си одбере, иако не сака ни со гаќи ни без гаќи да седи ако нема пелена
     
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Знам, буквално истото го поминавме. И после секоја пауза уште побурно реагираше. Ама ке дојде денот Д, нема друго.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  14. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ние уште сме во овој процес со одвикнување. За мочкање успешно се одвикнавме, си кажува и си ја ставам на шољата со додаток. Си носи по цел ден гаќички. Значи и да и се моча, ќе стиска додека мочка ама не моча во гаќи. Ама сега имаме проблем со какањето, никако да каже :( Зборев, кажував ама безуспешно. Ќе се искака во гаќичките :(
    А и навечер за спиење и ставам пелена, ама гледам дека веќе недела дена и е сува, па страв ми е да и ја тргнам.
    А и проблем ми е кога излегуваме морам да и ставам, оти надвор ќе се заигра и не кажува...
    Се надевам во текот на летото скроз ќе ги фрлиме пелените.
     
  15. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Ние бевме исти, пишав овде. Ние се одвикнавме уште кога беше ладничко надвор. Мојата неќеше да чуе за без пелена, а има 3 години и 9 месеци. И зборев и се и без резултат. Но еден ден ме фати инат, и ја симнав пелената, и веднаш и вечерта ја тргнав. Два дена мочаше кај стигне и во гаќи и во спиење, па виде не виде почна да кажува.
    Мое мислење е да биде детето позрело и да сфати дека е поубаво така. Јас и лани пробував ама немаше ефект. Иако секое дете си е индивидуа за себе. Само трпение.
     
    На zuto и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  16. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Ние сме 2 год и 5 месеци. Претходно пробував ама немаше нешто успех. А сега се решив мора ова лето да ги тргнеме пелените. Секако е топло и само ќе и пречат. Она не бара да носи памперс си ги сака гаќичките. А кога ќе се искака ќе дојде до мене, знае дека направила грешка и со страв ме гледа и каже дека се искакала во гаќите. А претходно не кажува дека и се кака. Кога ќе ја ставам на шоља, кога мочка ако се погоди случајно може да се искака ама ретко. И кажувам дека треба таму да се кака, чукаме рачиња кога успешно ќе заврши работа па дури и награда и давам. Ќе бидам трпелива па кај и да е ќе почне да кажува.
     
  17. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Да мила, само трпение. И мојата не кажа за какање одма, два дена стомак ја болеше и третиот ден попушти. И ние лани на таа возраст пробавме но мојата е инаетчика голема и немавме успех. Со лесно да ви е вам.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Нов апдејт да направам.
    Ние веќе успешно мочкаме и какаме на шоља. Памперс не носиме преку ден. Дури и да сме излезени некаде ќе каже или ќе стиска ама не мочка веќе :sweat::clap:
    За спиење и ставам памперс веќе една недела кога станува и е сув. Дали е време и за ноќното да го тргнам, или да не брзам да не направам беља да сочекам?
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Штом си тргнала дење тргај ја и навечер. Вака само збунка и правиш. И да направи грешка неколку пати не е страшно, така ќе се научи.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.385
    Пол:
    Женски
    Јас не знам веќе што да пробам, еден куп гаќички има ама ај викам да ја мотивирам ја однесов до продавница сама да си избере. Избравме купивме, ги исправ и вика ќе облече другиот ден од новите. Сабајле станува, ајде и викам мама да облечеме од новите гаќички, ми вика не сакам џабе ги купивме :@
    Ајде некако се измоливме пред некој ден седеше цело попладне без пелени до спиењрќе, дури 3 пати се измочка во шоља па радости сите браво дома и викавме, и купив чоколадно јајце демек како награда, и после вечерта ја бацуваше пелената пред да си легне (facepalm), оо моја пелена вика и ја гушка:envy:
    Другиот ден пак исто плаче се треска од земја не сака да чуе без пелена да седи, не сакам да ја силам да не направам контра ефект не знам што да кажам. И со мечиња на нокшир и со се џабе. Вајда не е спремна не знам :(
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.