1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Абе седеше и мојов мада што јас не го оставав да седи оти беше мал тоа друга приказна е оваа не можам да ја замислам и сватам у пракса и крај. Тоа е.
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ај второ мож ќе седи уше рано :D Јас ќе го кренев тој паѓаше. потпри го тој се лизга. На 8 мес директ седење лазеење и на 10 прооде. Се на брзинка. нокшир и ден денес не сака мада Софи арно праела. ко мал е полесно да го научиш ако знае да седи .
    А заби миење е бетер квантна физика од ова.
     
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Хахаа ама Д не седел на 6+ ама па праел/прави многу подруги работи од С :D барем јаде твојов не се моликате :) мојов еве го трча ама да лази незнае како маринец е кога лази.
    Ама знам јасно ми е све, па и јас бев со подотворена уста кога у паркот се сретнавме со комшиката нејзиното трчаше на 10+ а мојот ни чекор незнаеше да направи.
    Ајде бидејќи си ги знаеме дечињата ќе ти пратам слика кога ќе седнам на лаптоп , документирано ми е првото седнување на нокшир па да се посмееш :hug:
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    периодов од љубов живее. не јаде баш |( ај прати ми баш мене у другиот тел ми се да го напунам и ќе извадам некоја смешка хахахаха
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Купив и јас нокширче, искрено, најмногу ради коментари дека време и било веќе, иако јас мислам дека не е спремна. 22 месеци има и не знае да каже уште.
    Ја оставив по гаќи и прво ставивме една кукла демек ке мочка, после јас седнав :D, и се виде интересно ајде и таа да седи.
    Отидов до кујна и кога се вратив се измочкала на ламинат до нокширот. Ја пресоблеков, и објаснував, ја седнував на секои 15 мин., ништо. Пак на ламинат.
    Е после тоа не сакаше ни да седне, го носи низ сите соби, го вади капакот, пак го става, како играчка и служи. Наредниот ден не сакаше ич ни да седне. Паузираме 1 недела па пак ке пробам. :D
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Две години и два месеци е синко, веќе некое време се убедуваме околу откажувањето на памперсот и искрено да ви кажам мислам дека ќе полудам. Единствен напредок во последните неколку месеци ни е што го прифати нокширот и адаптерот да седне и тоа ќе заседи само со занимација инаку за десет секунди станува, седи и стенка како демек кака досега не искакал ни во нокшир ни во шоља. Денес втор ден како му тргнав памперс преку ден и тоа за денски кога преспива му ставам. Цело време одам по него му ги слекувам гаќите стои до нокширот да моча прави пшшш мочка нигде. Ќе најде кога ќе измоча в гаќи и молчи седи така додека не го видам јас. Сите играчки мечки, коли мочаа (со шприц прскам во нокширот) тој не, му дојде како игра. Ни награда, ни да го скарам не помага. Му зборувам уста пена ми фати досадна сум си на себе и веќе нервоза ме фаќа, а знам дека нема да е од помош со викање. По 15 пати преслекувам гаќи. Го зачекав за мочка на два пати во два дена и тоа кога го оставив без гаќи па го видов како се подрасчекорува и подчучнува и му ставив одма нокшир пред него па отидовме да ја истуриме мочката, пушти вода, измивме нокшир, па рачиња и сега бара цел ритуал да го правиме ама пак неможам да го убедам да мочка за тоа да го повториме. За какање вчера цел ден не искака, два пати бараше памперс да му ставам за да кака, тогаш го седнав на нокшир, па на шоља и неуспешно, вечерта кога му ставив памперс за спиење се опушти и искака. Еве и денес е иста песна, а обично кака околу 11 сабајле, и тоа време го ставам и го занимавам да поседи и ништо. Давајте совети, што да правам веќе немам идеи, или само да терам вака да чекам да даде знак за нешто повеќе, да продолжам да прашувам на секој 5 мин дали ти се мочка, да чекам демек мочкаме и на крај само што ќе се облече на прво свртување да е веќе помочкан, па зборуваее па објснување, преслекувње и се така во круг. Очајна сум навистина.
     
    Последна измена: 4 септември 2018
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Да го оставиш. Прибај понатака. Не форсирај толку
     
    На zuto, M&M, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Незнам дали сега да се откажам, да не му дојде како чекор назад. А декември треба да се породам и со новороденче знам дека нема да можам да му се посветам на синко и на процесот колку што можам сега и плус зима ладно. Кога би одложила тоа би дошло за година отприлика, затоа и ме фаќа нервоза
     
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Исто тука се нашите и на @wannaBeMomma.Јас не форсирам пробав не бива.Што да форсирам дете што не кажува дека му се мочка и кака.Он буквално си седи во мочкани гаќички и си ќути а пробува и да си кака во гаќите,значи е тотално неспремен.Ништо мајка од декември ќе си менуваме памперси и на бебињата и на големиве батковци.
     
    На zuto, wannaBeMomma и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  10. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Изгледа така ќе биде, со по две бебиња дома (facepalm) само нека се здрави и живи :inlove:
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Jas menuvam na dvajca peleni, osven po dzebot drugo ne e strasno :)
    Sami ke pokazat koga ke se spremni
     
    На zuto, vitamina, simona_baby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Па и тој фактор ми е еден од пресудните, пие многу вода на сат два бара да го преоблечам вика мама аууу јас, 5 дена ако ми трае едно паковање памперс. Сакав и во градинка да го пуштам ама поради тоа што не е одвикнат од пелени ќе треба во јасли да оди со од 18 до 24 месеци , а првенствено сакав да оди за да се научи да јаде се и да си најде другарчиња. Ќе пробам со помалку притисок од моја страна и без нервоза барем додека не залади. Добив трошка надеж голо низ соба застана за да мочка, му го ставив нокширчето и прекина, после 5 минути го зеде само и рече ''мама дете мано(само) моч'' и навистина се измочка, јас и мм осцилации урлање, браво шлапање мислиш светско првенство освои дете. Му стана интересно изгледа укапира како да мочка по желба и уште неколку пати измочка на сат време кога ќе му речев ајде да мочкаме, сепак и измеѓу си измочка кога него си му дојде во гаќи и искака предмалку кога му ставив памперс за спиење по само две минути.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Godina dena dvajcata bea vo peleni. Dusa ni izleze. Aj sto potrosivme kolku za edna kola pari na peleni, tuku i ne se postignuva bre, mi se cini samo peleni menuvav cel den.
     
    На M&M, wannaBeMomma и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    На 2 и 2м пробав да го откажам, немаше шанса, не покажа интерес и беше се џабе, исто бев бремена и сакав пред да се породам да го откажам од пелени, зашто после со бебето да не сакаше да носи и он пелени се додека она носи :D
    Пробав на 2 и 5,6м и успешно месец пред да се породам го научив, иако се само три месеци, за нив се доволно. Се породив на 2 и 7 скоро имаше, одбиен од памперс, плус скроз забораи дека и носел. Дури некогаш во играње само знаеше да пушти, па ке му речев, сакаш памерс да ставиме? не не, само бебето носи пелени ми викаше :D Само чим ги тргнав, ги тргнав скроз, не ставав ич ни навечер.
     
    На TutiFuti, M&M и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  15. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Тој уште од сега вика не дада бебе, јас бебе(facepalm) денес од сабајле до сега три пати во нокшир и само еднаш во гаќи измочка. Не е спремен мислам за тргање и за спиење памперс, да се научиме денски за мочкање и какање па постепено ќе си дојде вечерното. Оптимиста сум денес 8) ќе биде
     
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    А мочање на мебел како превенирате?
     
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас на креветот ставав од тие прекривките со најлон одоздола што се.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ми ги трга бе. Ќе поседи дур му е интересно и после на земја
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Земај поголеми за да ги ставиш на целиот кревет. Ако е помало, полесно ќе може да ги трга.
     
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Кај има големи? И колку големи се?