1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Фала за советот ,јас и така дур сум дома ке пробувам по еднаш два пати на ден ако се угоде арно ,еве и денеска имавме повторно еден успешен обид ,ама гледам дека е рано нема да форсирам.
     
  2. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    На нас не ни оди. Ма не се замара.
    Ќе го убедам со убаво со зборење да си седне на нокширчето, че се седне, ќе седи 5 минути , ќе капне 2 капки, ќе стане.ќе се растрча гол и ќе се измоча насекаде....и тоа во неколку наврати.
    Понегогаш и успева во нокширчето да остави солиднаа количина течност, ама тоа не етоа.
    Сам не кажува ни за голема ниту за мала.Мува не го лази ....
    Упорна сум и ќе бидам. На сила не го терам, макар цел ден да го убедувам со полека со убаво....
    А веќе и касниме.Имаме 2 години и 2 месеца...белки до крај на лето ќе се ушемиме....
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Син ми има година и 9 месеци и уште не сака да мочка и да кака во нокшир. Го седнувам на нокшир, ама џабе. Одма го фрла.
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.055
    Пол:
    Женски

    Не се откажувај. Не ни на сила, но пробај да го занимаваш, пуштај му цртани, песни кои ги сака, и на секои 2 часа на почетокот ставај го да мочка. И никако пелени да му ставаш, само по гакички преку ден
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    И тоа го имам пробано. Не сака.
     
  6. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    оф мака мачам со ова. :@ син ми има две години и четири месеци, абе се знае да зборува се, но за пусто какање и мочкање не знае да кажи, од кога ќе се измоча или покака вели мочан сум/какан сум оффффф нерва ме фака веќе една и пол недела му зборвам, пелена не му оставам, го седнувам на нокшир и ништо. се надевам дека до крајот на летово ке се научи. кажете некој совет, некој трик ако постои, нешто! плс.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Исто како син ми. Уште не знае да зборува, па затоа не знае да каже кога му се мочка или кога му се кака. Тешко ни оди одвикнувањето од пелени.
     
  8. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ќерка ми има 2 год и 8 мес.Уште во мај почнавме да се одвикнуваме од памперс,прво и ставав само ноќе денски не носеше зошто чат пат кажуваше,се случуваше да се измочка и да не каже ама тоа еднаш или двапати во денот.После неколку вечери памперсот и беше скроз сув и мислев дека детево готово се одвикна веќе не мочка ни ноќе и престанав да и ставам папмерс и ноќе.Ама она си продолжи да си мочка ноќе и еве скоро 4 месеци мака мачам со тоа,незнам што да правам со детево,помина голем период а она уште мочка ноќе.
    Дајте некој совет... :sweat:
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Дење кажува? Ако кажува дење, супер. Ноќе треба да ја стануваш за мочкање ти сама, додека не се навикне да се буди и кажува. И помалку течности пред спиење. Ако веќе нема напредок, врати ја ноќната пелена. Кога ќе биде спремно детето, ќе ја исфрли и неа. Без форсирање. Потребно е детето да биде спремно, а не ти. Ние како родители сме спремни, ама децата кој ги прашува, па ги форсираме беспотребно.
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    ДА само ноќе не кажува,а сум пробала само еднаш така како што викаш ти да ја разбудам и да ја однесам на шоља и ке се измочка и продолжува да спие,ама не можам да погодам баш кога ке и се мочка.
    Откако ке заспие после колку саати да ја будам?
    А за враќање на ноќната пелена и она самата ми вика стај ми памперс,мене тоа ми е криво знае дека не треба да мочка ама не сака да каже.
     
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Ти сама треба да пробаш и да видиш после заспивање кога да ја измочкаш. Ќе пробаш пример после половина час од заспивање. Ако не се измочка тогаш ќе пробаш после еден час и отприлика ќе си знаеш. После во текот на ноќта не давај течности и мислам дека не би требало да има проблем.
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Пробав една ноќ така да ја разбудам заспана беше накај 11h ја разбудив во 02h се измочка и до сабајлето беше сува.Ама не бев сигурна дали така е правилно да ја будам ноќе да не и стане навика,зошто од искуства на деца на пријателки ми викаат дека откако се одвикнале веќе не мочкале ноќе,па ми беше страв да не и наметнам некоја навика секогаш да станува ноќе.
    А преку ноќта не пие течности,ама затоа пред да заспе пие многу вода.Ке пробам деновиве со будење ноќе па ке видам дали има позитивни резултати,фала Ви за советите :*
     
  13. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Малиот има 23 месеци и решив да го одвикнам од пелените. Веќе 1 месец се обидувам и нема некој успех. Најпрвен му ставав пелени само за спиење. Потоа една пријателка ме советуваше воопшто да не му ставам пелени, па и тоа го пробав. Станувам навечер скоро на секој саат да го пресоблечам да не спие воден. Пробав и како „казна“ да го оставам помочкан но приметив црвенило во пределот на препоните (претпоставувам поради жешкото). Немам веќе идеи што да направам па ве прашувам за совет и искуство Поздрав :*
    П.С. Успех од сето ова е тоа што понекогаш знае да каже дека се помочкал одкога ке направи беља :D
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Одвикнување од пелени

    Искрено, не форсирај а па со казни никако, ќе му створиш фобија. Само ќе си покаже кога ќе биде спремно. Ние му кажавме дека ако не носи памперс ќе добива повеќе играчки и не форсиравме и едно утро пред да одиме во градинка ми рече прво да мочкам во нокширчето па ќе одам и така се одвикнавме.
    Тоа е мое мислење.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anuHka

    anuHka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    не го форсирам а таа „казна“ еза да свати дека не трева да мочка во гаќи, дека не е пријатно чувство. Со убаво му кажувам дека е голем и дека треба да мочка во нокшир ама сега за сега нема фајде од тоа. А што е најинтересно кога излегуваме не мочка дур јас не го соблечам, а тоа може да потрае и неколку саати, и штом ќе ја види портата на враќање одма прави беља :)
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Штом сте до тоа ниво, верувај набрзо ќе се одвикнете.
     
  17. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.644
    Допаѓања:
    251.458
    Пол:
    Женски
    Каков нокшир користите? На малава и купија еден обичен нокшир кој и е тесен односно позади на грбот ја боцка и не и е пријатен за седење. Сакам да ја одвикнам од носење пелени па да знам каков посоодветен да купам. Инаку има 32месеци.
     
  18. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    И нас тешко некако ни оди одвикнувањето. Само што ќе го види нокширчето бега ко од ѓавол :( . Не знам дали да му земам даска за во вц, може така ќе успее... поим немам :( :(
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ние имаме нокшир имитација на вц шоља и добар е.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А зошто не ја ставиш директно на адаптер на шоља?