1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Obicni ima li? Ne kako bokserki neke takvi. On bi samo beli kako na tato haha dzebce imale haha. Najdov vo Struzanka takvi beli bas ko za vozrasni ama mali :D ama samo eden par imase, moze donele treba da proveram. Ne go pritiskaj za kakanjeto da ne mu napravis fobija i mojot prvata nedela si kakase vo noksir normalno posle neznam sto mu stana nekese pa ajde vo tus kabina pa vo bazen pa eve go pocna pak da se opusta pu pu da ne go urocam. Bidi spremna na takvi fazi site pominuvaat. Jas bi uste malce vo peleni dur sam ne kaze nekam veke ama vo gradinka nema peleni direkt odime vo prva mala. Najvazno e da ne se pritiska na sekoi pet min ti se mocka ti se kaka, koga veke ke nemoze da drzi sam ke si otide.
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Изгледа ги решивме пелените, страв ми е да кажам ама изгледа средивме таа работа. Вчера после спиење како стана не згреши воопшто, се случуваше да се стрча сам на нокширче да си седне и да си заврши работа, Чао мочки кажуваме и толку. Синоќа воопшто не се измочал мада му ставив пеленка, имаше, сабајле стана на нокширче пробав порано да го станам рече Не, кога заврши сам работа рече Чао мочки и толку. Изгледа сепак не бил доволно спремен претходно, зошто друг пат и по 1 недела сме имале мака, моча насекаде само не во нокшир. Или па не сум била јас доволно мотивирана. Ми дадоа кураж и во градинка, рекоа ќе помогнат, па да видиме. Едвај чекам дома да си одам да видам како поминало. Уште не кажува мама ми се мочка, трча накај нокширче и соблака гаки или па јас ако го ставам по моја некоја претпоставка, ако не му се мочка станува, ако му се мочка седи. Какање вчера делумно во гаки делумно во нокшир, ама ќе се среди мислам, тек почнавме, трет ден денес. Ај да видиме, па ќе кажуваме искуство. Дефинтивно треба детето да е спремно, и родителите исто, ама до детето е. Мене ме убедуваа дека требало од 3м да го ставам на нокшир, да го издржувам, нон сенс, до 6м детето нема меморија, не може да створи навика, од 9м ајде де некако, ама пред тоа ми нема смисла. Ајде помина, за второ дефинитивно ќе се обидам порано, уште после 1г, зависи од периодот, ама ќе биде порано бар моето да си го направам, да пробам.
     
    На iki26, 24.07, Maremama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Готовоооо... 3 дена без пелени, не кажува ама кога ќе го седнам отприлика на 2ч си завршува работа, повеќе не моча ни во гаки. Е сеа татко му го фатил на спална да го гмечи, да го стиска, да го скокотка и тоа 3 саата и кусур и нормално дете се мочнало, ама трк на нокшир да се домочка. И навечер сува пелена, се мочкаме пред спиење, пелената сува ја вадиме сабајле и убаво го полни нокширчето после тоа. И во градинка сув вчера си дојде. Сепак треба и детето да е спремно, ама многу е важно и родителот да е решен, оти иначе нема успех. Јас решив, купив мало пакување пелени и толку, ама го скрив за да не го гледа. Еднаш рече обечи ми пеена, ама ја чував празната кеса и му викам види нема. Уште какањето ни е проблем, да бидам искрена, ама мислам ќе сфати. Да се искака во нокширче и нема да има проблем, вака кака пола пола, вчера го фатив во лет а нокширчето беше со мочки не сакаше во него, па на една хартија на земја го држев заврши работа. Ќе се среди, до тука дошло време е.
     
    На Coco31, 24.07, karibian и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Ќе се научи и за какање и јас еве пробувам два дена без пелена сме за навечер ставам зошто мочка пие течности пред спиење многу ...не греши кажува и за какање и за мочкање до сега сме супер не прави беља по дома..не ми се верува дека го користиме нокширчето после 5ти обид. Е сега како да го навикнам на шоља е проблемот несака да седне таму :sweat:
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Читав некое истражување дека не е добро да седат на шоља додека нозете не почнат бар малку да им допираат до земја или пак да користат сакаличка. Дури и за нас е подобро да креваме нозе на скаличка за голема нужда заради поправилно празнење на дебелото црево. Искрено има логика голема, јас не брзам со менување на нокшир сега, нека потпорасне уште малку, ќе смениме ако треба нокшир, таман ќе потпорасне и ќе се научи. Еве го сабајле конечно и се искака сам во нокшир, не да го терам на сила. Очекував мочки со недели, со месеци, ама само 2 дена реално мочаше кај стигне, и тоа вториот до пола.
     
    На Maremama, Coco31 и duffi им се допаѓа ова.
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Изгледа ќе носат маливе пелени уште извесен период :(
    Септември 2 год ќе полнат. Големата на 2,5 год. се одвикна од пелени,ама овие....
    Цел месец се обидувам да ги одвикнам,но слабо оди.
    Девојчето кажува кога ќе се искака,сама легнува на кревет и кака вика,чека да и сменам памперс,но синот абер нема за одвикнување.
    Ќе тераме до пролет со памперс изгледа. :(
     
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мали се уште твоите, пробав и јас на таа возраст и нормално беше неуспешно. Месецот кога полнеше 2 години се одвикна многу лесно. Можеш и ти да пробаш октомври/ноември пак, нема врска што е поладно, син ми во декември се одвикна, дури вака од мое скромно искуство во зима повеќе им пречи кога се водени отколку на лето, дури им годи на жешкото помочани да седат.
     
    На duffi, Maremama, iki26 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам сега вака совет, некои типс анд трикс што мене ми кажале и ми успеале кога гледам од оваа гледна точка иако не е така одамна, не е дека сум завршила скроз работа.

    1. Стојам на тоа дека детето и мајката треба да се спремни, ако не се џабе. Мајка ко мајка, стално ќе се сеќира, јас сум па таков тип, брзоплета, сакам се одма, се нервирам кога ќе згреши, ама ќе си расчистите со себе еден викенд дека нема карање, викање, смирено, нема да работите ништо цел викенд, само на детето ќе е посветите. Се што ви треба тој викенд е едно пакетче Глос марамици антибактериски, шише дезентал за поголеми површини, големо пакување сода бикарбона за тапацираните делови и еден голем топ кујнска хартија (брисач). Дете ако не е спремно, ако му лета паметот кај чафките, ако седи на нокшир по поише од пола саат и не врши никаква работа не се мачете.

    2. Првиот ден соблечете го скроз надоле, само по маичка, пократка некоја за во моментот кога ќе мочне да се осети и да ја сфати процедурата. Ние почнавме во саботата и уште одма ми се случи тоа, мочна малку и додека мочаше се осети, погледна и сфати што е работата, срипа. Пратете го тој ден и следниот ден, мене викенд ми се фати па можев убаво да следам, на колку време одприлика врши работа. Кај поголеми дечиња тоа веќе е полесно, подолго држат мокрача, можат полесно да се контролираат и тотално е зрел тој нерв за контрола (ова не лупам на памет од уролог/нефролог ми е кажано). Очекувајте можеби и подолго да трае оваа процедура, 2-3-4 дена, кај нас траеше само 1 ден, веќе вториот го облеков во гакички и толку беше.

    3. Ми кажа убав совет @TheSecret само бидејќи јас веќе имав гакички купено ја преиначив приказната, немој да мочкаш ќе го измокриш Супермен нема да може да лета или немој да мочкаш количките нема да може да возат, ќе се расипат (имаме гакички со супермен и коли). И за ова треба дете кое е контактибилно, може да се разберете со него, со бебиња е џабе муабетот.

    4. Нокширот да е на видливо место, нека ви биде инвентар неколку дена во дневна, да го гледа, да може лесно да дојде до него и ако го преврти, го истури, направи беља без драми. Нас сеуште, денес 5ти ден, ни е инвентар во дневна, планираме на море да си го носиме и на плажа, зошто дете мора секогаш кога ќе посака да знае дека може да дојде до нокширче, да не мисли дека може да пушти и во гаки.

    5. Секој успех во нокшир се наградува со аплауз, храбрење, наградување со пофалби, ако сакате и мали ситни награди кои вообичаено не ги добива, се што ќе упали. Кај нас најмногу беше успешно пуштањето на содржината во шоља и викање чао на мочките и каките, дете изгорено чао да вика. Чао мочки, чао каки, со мафтање, со сите работи, на крај му давав да прсне озонер демек завршил работата он.

    6. Можеби скроз небитно ама кај нас упали, чување искористено пакување пелени, кесата на видливо место, особено кај деца кои се разбираат. Мама стави пелена! Нема сине! Ми носи кесата, Видиш празна е! Имам пелени ама на друго место се ставени. Да нема пелени на видик бар првите денови.

    7. Ако погреши не е страшно, ама укажувате, ете греота сега убавите гакички во корпа ќе одат, види ги какви се тажни...

    8. Никако рестрикции на течности, до пред вечера, не смее детето да е жедно никако, така ќе немате увид во вистинската состојба.

    9. Откако сте увиделе на колкав период мочка, макар и слободно или во гаки или на земја, ставајте го првите неколку пати на тој тајминг, после зголемувајте по 10-15мин. Вториот ден на 2ч мочкаше, веќе денес и 3ч може да издржи.

    10. Машки деца кои мочкаат стоечки ако не можат да се опуштат скренете им внимание со некое парче обоена хартија во шоља или нокширче, да го “потопи бродчето“, како игра. Успева, кај мене не успеа.

    11. Наградете ги за првот успешен ден, топка, количка, кукла, играчка... Што сака дете! Ама напоменувајте редовно, Види каква убава количка доби затоа што мочкаше во нокширче! Браво за моето дете! На сите имаме покажано каква количка доби зошто мочкаше во нокширче и веќе не купуваме пелени. И да, направивме торта, да се пофалиме, заедно, зошто сега не купуваме пелени и имаме пари да си купиме намирници за торта. Не дека никогаш не сме направиле торта, едноставно да му одвлечеме внимание.

    Се надевам помогнав некому, дел од овие совети ми ги кажале доктори, дел мајки кои како мене се изнамачиле, дел сама ги сфатив, ама мислам дека сепак ако точка 1 е исполнета, се останато е од помош.

    Искрено мајка му на Матео најголемиот мочко на свет!
     
    На Girl-Rabbit, duffi, Igle и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Убави совети,браво :clap:
    И ние така се радуваме и им викаме чао на мочките и накаките и навистина тоа највеќе успева..јас сакам да научи на шоља зошто навикнати сме на шетање и сакам да научи сегде да врши нужда на шоља...пример преска на гости бевме и јас морав нокширпт со мене да го земам...за седнување сами на шоља високо им е нормално неможат да дофатат..но ете пример кога сте излезени ако им се мочка како? Или на кратки прошетки извесно време? Позз мамичка
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас да ви кажам искрено мислам дека премногу се потресуваме на темата и дека имаме преголем притисок. Божем медал ќе добиеме порано ако се одвикнат од пелени. Што имаше едно видео, оди еден на интервју и го прашуваат, на која возраст престана да носиш пелени? Тоа не се случува, нели?
    И јас си викав порано да ја одвикнам, притискаа сите, ајде, уште ли е во пелени?
    Па добро, дали ние меѓу нас возрасните се прашуваме во што се*еме и каде, со извинување? Глупости.

    И така, и јас подлегнав под притисок и реков ај ќе пробам. Ѝ облеков гаќи, дете мака нема, ќе се измочка и искака во гаќи и ќе ми каже. Дента така цело време, си реков не е ова за мене и ставив пелена. :D

    Решив не пробувам пак во догледно време ако нема интерес од нејзина страна и не се замарам.
    По некое време ми вика сакала гаќи. Ја прашав дали е сигурна, зашто ќе треба во нокшир да се одвиваат работите. Да, ми рече сигурна сум. Ај на нејзина иницијатива штом е си реков ќе бришам мочки, барем она решила.
    И како рече гаќи, си почна да си кажува, си седнува, нема гајле, еднаш не ја утна работата.
    Ноќе исто не сакаше пелена, веднаш се тргна, се измочка еднаш само ептен при поголем внес на течности, инаку мочка пред легнување и по станување.
    За какање малку не и беше јасно кога и се кака, кога и се прднува само, па седнуваше почесто мислејќи дека и се кака, ама за брзо го среди и тоа.

    Сакам да ви кажам дека и не е страшно да почекате, не се оптоварувајте толку, некогаш и подобро е за детето да не се брза, ете ќе му дојде времето. Добро, не се одвикна на годинка да се фалам сегде, ама па и не поминав месец во бришење и перење. :smirk:
     
    На vitamina, eli25, Lady*Bug и 14 други им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Ти кога ми пиша јас се смирив искрено и си мислев е супер, има надеж. Ама немаше, никаква надеж немаше. Плус од септември во голема група, таму пелени нема, сакал нејќел морав да го форсирам. За притисок не ми збори, дојде на ред комшијата да ми дава совети како да го одвикнам. Не го форсирав кога гледав дека има мака, еден ден два, нејќе нејќе, враќам назад. Мојов и сега не кажува нешто посебно, си седнува, што е најбитно, сам или ако го прашаме, почна дури и на писоарчето да мочка. Многу бргу ми се одвикна а очекував со месеци да се тегнеме. На крајот и твојата поента е таа, дете мора само да е спремно. У право си!
     
    На 24.07, zuto и RainBow им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Знам, те читав дека имаш мака. Мило ми е што се среди.
    Мислењето ми беше повеќе накај раното форсирање и општо притисокот, па фалењето колку рано се одвикнало. Или кога ќе слушнам, година ипол имало, ама доста му биле пелени и решава мајката ги трга пелените и нема назад, крај. Па со месеци се учат, се нервираат... Зошто?
    Треба и да му се даде време ако не бива, не се сите исти. Мојата абер немаше, никакви знаци, ни кажуваше дека е какана, мочкана ништо. Се договаравме летово дека ќе биде топло и полесно е во гаќички, ама немав некоја надеж, па ете... Да продолжев кога ги тргнав првиот пат ќе поминевме страшно потешко и со нервози, да бев и јас решена, готово, крај нема пелени.

    Сакав да кажам дека не мора секогаш да се брза, да се фрустрираме, да се срамиме дека уште биле во пелени. Едноставно не е толку страшно и срамно, секако ќе се одвикнат.
     
    На vitamina, eli25, LiliBoz и 8 други им се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Баш така мислам и јас, се претерува со тоа споредување. Па кога ќе почнат, твоето на колку прозборе, ние веќе и англиски знаеме, до 25 броиме, до 10 собираме, читаме мали зборчиња... Ако ме праша мајка и одговарам ама секогаш на крај кажувам, секое дете е за себе. Фрустрира и тие фрустрации на детето си ги истураме.
     
    На eli25 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  14. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Зависи се од детето кога е спремно. Има деца што се одвикнуваат и на 9 месеци има и што зборуваат од година се....проодени на 9 месеца има..секое дете е различно..ние мајките ги споредуваме после. И мене колку пати ми викаат збори?уште не збори?па зошто? Дур прооде прашања уште не иде? И се така во круг...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Мајки едно-две прашања.
    Кога почнавте да вадите пелена на спиење?
    Син ми веќе месец дена е без пелена преку ден , во градинка итн но на спиење му ставам.
    Пие течности навечер и некако страв ми е да го оставам без пелена.
    Друго, кога ја извадивте пелената на спиење, ги будите да мочкаат ?
    Фала ви. :hug:
     
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Mojata ima dve godini i samo slusam od nekoi da ja odviknuvam. A sto e najtragicno tie gi odviknale svoite eden mesec pred da napolnat tri godini i sega mene zakoni mi kazuvaat. Pa na edna duri i i rekov. Jas smetam deka e se uste rano da ja odviknuvam.
     
    На mal.ecka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Тргни ги течностите навечер и немаш гајле. На моето му облекуваме пелена ама сува е еве веќе 6та ноќ, само еднаш ја измочка втор ден мислам. Не пие млеко навечер ни течности многу, понекогаш вода. Планирам да ја тргам одма ама и да го будам кај 3.
    Јас доцна го одвикнав, ама ги советувам сите да почнат порано, зошто на 3г е предоцна. Факт е дека секое дете не е исто, ама ако дете покажува интереси на 2 зошто да чекаш до 3. Не е ич рано на 2, нас како мали на година дена не одвикнувале, не им се переле усрани платнени пелени. Кога можеле нашиве мајки можеме и ние. Јас пробав на 2, не идеше никако, 2 недели мочаше секаде, на 3 сега веќе друго е.
     
    На CurlyBlossomGirl и VedaG10 им се допаѓа ова.
  18. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас за тргање на пелена не слушав никого , и не споредував со никого. Кога видов дека е спремен тогаш почнав . Предходно не сакаше да помисли да седне на нокшир а не па на шоља. Не му правев притисок и го остаив.Сега пред 2 месеци,му купив нокшир како шоља. Кога го виде малку фешти му направивме со викање со плескање . И од тогаш мочка во него без проблем. Сега веќе и на шоља седнува ама не обожава многу. Моето искуство кажува да не се форсира, следи го детето.Сите деца се толку многу различни кога станува збор за одвикнување од пелени.

    Со тие течности си имам проблем, никако да се одвикне. Сокови пие и вода . Ама според мене премногу ! Тоа ми е наредна цел, да тркнам сокови преку ден и навечер вода.
    Фала ти .
     
  19. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски

    ние помалку од месец сме без пелена , само ноќе ставам и јас , последниве ноќи ми заплакува и викa уште ми се мочка у сон , значи да почнам да а будам да видам реакции ама гарант ќе има плачки оти сонлива и ќе ме испотепа (lalala):rofl:
    и она пие мн течности овие денови и намалив само 100мл носам со мене у соба , предходно и до 250мл пиеше:tmi: и мора да и дадиш ако не крева у вис се , и тоа од скоро почна со толку пиење , помала не беше така , сеа малку кенка (lalala)оти нема , ама а гледам брзо се смирува вечер да си пробам со уште помалку , и она мн мочка , ама исто и тоа приметив деновиве не се толку преполни пелените и одма мочка како ќе стане , мора да ги будиме на старт и да прекиниме течности :worried: после ќе си држат а и кога ќе нема пиење подруго ќе е .
     
  20. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Мајки давајте совет... Од понеделникот е супер без пелена за мочкање, има 2.5 години и тоа ни тргна лесно како песна...Меѓутоа никако не му оди со какање, цел ден плаче од вчера се стиска има страв да кака во нокшир, на адаптер ниту да му спомнам, не сака... не цртани не награди.. ништо не помага, има напон ама го враќа и упорно не пушта, се презнојува и кинка... дури му ставив вчера и пелена за да заврши работа, ни тоа не сакаше.. Педијатарот советува орален лаксатив, ќе пробаме и тоа но и нешто друго да ми препорачате?