1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Ако нема во еден дуќан ќе им кажете да проверат кај има и да ви резервираат, одите таму на лице место, си купувате.Мада мене тие во Вајкики ми се видоа ептен малечки, ко за помали бебиња.
     
    На Poppins и VDT2906 им се допаѓа ова.
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Не не, добри се
     
  3. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Јас имам гаќички обични купено вакви и мн добри се покажаа еве за ефна недела месец правиме и нема згрешено ниту еднаш со нив, ноќта кога му ставав памперс он си подмочкуваше во него. Бидејќи го осеќаше дека е памперс. 20190823_071326.jpg
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.589
    Пол:
    Женски
    Најдов и јас овде во мојот град донеле , еден пар околу 160ден убави мекички се внатре а надворешно како мушама ќе видиме вечер како ќе поминиме со нив
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Еме 22

    Еме 22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Во октомври ќе правиме 3 год и уште не кажува сам се др знае да каже тоа не.Пробав на нокшир не дека не ако случајно го погодам моментот ќе се измоча ако не кај ќе стигне оф мислам дека на школо ќе тргне во пелени.Некој слични искуства?
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Исто, пред месец дена ми се плачеше. Ама сега се осеќам како да не поминало толку време. Мене мислам најмногу ми успеа финтата да не ги намокриме колите на гаките, да не го измочкаме супермен... Такви работи.
     
    На Еме 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Еме 22

    Еме 22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2016
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Фала на финта ќе се пофалам кога ќе успееме:D
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    На година ипол веќе сама сум ги отрфлувала пелените.Ми сметале и мајка ми ми вика, цело време ги влечеше пошто ти сметаа.И дека сум во лето родена, на 2от роденден веќе сум носела гаќички :D
    Сафра ме мавало и детето решило или голо или со гакички(не дека сум знаела што сакам ама сум знаела дека пелените ми сметале и ми држеле топло)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Kolku cesto mockaat vasite decenja sto se veke bez peleni na 2-3 godisna vozrast. Nie sme veke 2 nedeli bez pelena i poslednata nedela primetuvam deka epten go oretci mockanjeto 3 do 4 pati vo denot, ne brojam nokno mockanje, za spienje seuste sme so pampers
     
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.843
    Пол:
    Женски
    Ние сме во некоја фаза на подготовки за одвикнување. Научи за што служи нокшор и кога седи завршива работа во него. Сега на одмор се обидов да го оставам без пелена, само по гаќички или купачи и му зборував дека треба да каже кога ќе му се мочка, да не ги измокриме купаќите, па дека ќе мочка во морето и слично, ама воопшто не е заинтересиран да каже. И кога ќе се измочка не му смета што е мочан ниту пак кажува. Незнам дали да одложам или да продолжам со процесот. Мајка се нафаќа да го вежба сега кога ќе се чуваат.

    Друга работа, многу често кога мочка во нокшир уствари моча надвор, зошто му се дига курето и моча нагоре. Дали е ова нормално вака?
     
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Да, многу нормално за машко детенце кога е на нокшир или на адаптер на шоља да мочка надвор. Сепак при само мокрење ( млазот кога тече ) им е подигнато куренцето. Некој дечиња кој повеќе го совладале ова самите си го држат ( со прсте/раче го спуштаат надоле ) и мочкаат внатре. Но, сепак сметам дека не им е пријатно/згодно така да мократ. Затоа би ти рекла да му купиш писоарче и да си мочка стоечки. Сепак подобро е да стои и мочка, ем ќе му е интересно, ем ќе совлада мочкање стоечки како и што треба секое машко да мочка.
    Неколку пати кога мојов сум го седнала на адаптер исто куренце нанадвор му искача, па таман мочка и се нервира што мочка нанадвор. Па го спушта со прсте ама џабе го фаќа нерва и одма бара да стане. А, на писоарот мака нема интересно му е и си мочка стоечки внатре во самиот писоар.
    Затоа сметам дека од мали машките кога се одвикнуваат од пелени треба да мочкаат стоечки. Дали на скаличка качени на сама шоља или писоар. Сепак да стојат.
     
    На Coco31, Lolipop23, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.843
    Пол:
    Женски
    Благодарам @sofi2107. Немам искуство па да си прашам. А се помислив за тоа писоарчето што го нарачувавте тука, па ќе го нарачам може така ќе му е интересно па ќе почне да кажува.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    12.934
    Пол:
    Женски
    Исто бевме и ние, 2 недели секаде се мочаше, ако го седнев плачеше не сакаше ни на шоља, не беше заинтересиран ни да кажува, ни пак му сметаше шо е воден. Прекинав само неколку дена да го форсирам и после пак пробав. Кога ќе кажеше, кога не, 15 пара гаќи во денот менував ама сега веќе сам оди и чека да го слечам. На некои им треба повеќе време да се навикнат. Е исто надвор ќе испрскаше па му зедов нокшир со напред испакнато и го местам баш тука.
    Ама најуба идеја е ова писоарчево, мислам и најлесно е така, зш јас колку пати дур го соблечам се подмочнал. :D
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.589
    Пол:
    Женски
    Исто сакав и јас да прашам , месец дена сме одвикнати 2г+ е , последниве денови мочка е така 3/4 пати на ден и се стиска мн,ако не а потсетам некогаш не и текнува сама па трчаме по нокширот . Сношти пример се измочка пред спање околу 9.30 и сабајле во 10:30 дури се измочка и тоа јас ја убедував (facepalm) а будна беше од пред 10.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Да ти дадам совет од веќе месеципол без пелена, се е џабе додека не му кликне кликерот. Се обидував скоро цела година, ај на нокширче, ај во шоља, купивме и писоар, не и не, наеднаш симнав пелена и оп, магично престана да моча, за неполн месец и ноќна извадивме. Мене ми упали советот на Сикрет, муабет дека ќе се налути Супермен ако ги измочка гаките со Супермен или дека нема да работат колите ако ги измочка гаките со коли, боже сачувај колите да не работат мислам него му се прво колите па ние. Нокширче да е на видик, кога седнува одма предупредувам држи курето доле и сам веќе си го држи, еве го сега научи и да мочка во писоарче, па да го видиш колку е смешен, си го држи ќе се измочка и на крај ќе си го истресе бе. Научи сега да го празни писоарчето, да си го мие, па ќе го врати назад, ќе измие раце, ќе се избрише и ајт. Уште ни е облакањето предизвик ама ок сме. Нема магија, само дете да е спремно, одвој еден викенд ако работиш и соблечи го, првиот ден гол за да сфати што му се дешава и до тебе голем котор хартија за бришење, антибактериски спреј или марамици и чекај, нема карање, викање, нема лутење, само охрабрување. Вака од денешна перспектива ми е многу лесно, ама пред 2м коси корнев, исто ко твоето, не се замараше ако е мочан, си седи. Сега кога ќе се измочка одма се осеќа, најчесто тоа е во игра. Со лесно!
     
    На Ano, Girl-Rabbit и Marmarin им се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.712
    Пол:
    Женски
    Толку моча мојот во текот на денот. Од лани нема пелени на него. .Сега има 3 и пол години и толку моча. Сега на жешково и само три пати дневно моча.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Go kupivme mu se izmocka ednas i sega samo so pelena sednuva na nego i kazuva deka svirelo tut tut noksirceto. Go krenav ne go forsiram mal e uste. Ke kaze koga ke e podgotven.
     
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.843
    Пол:
    Женски
    Фала на совет. Со баба му соработува преку ден. Со нас не сака баш:(
    Сега пробувам и јас разни тактики за да го убедам па се надевам ќе ја најдеме правата тактика.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Мене малава ми е 1г и 10м и веќе месец кога ке и текне ми кажува кака кака и ја тегне пелената, ја соблакам сува ја седнувам и мочка или кака (кака и за мочање и за какање и е). Последнава недела па доста често ми кажува. Ама што знам, рано ми е некако... тек и во градинка се адаптира и тешко дека и таму ке ја учат. Нз дали воопшто да и тргам дома пелена :?: Мислев од пролет таман на 2ипол, синко на 2ипол ги тргна скроз пелените (он од 1г и 3м за какање кажуваше, не какаше во пелена од тогаш ич). Пред некој ден не сакаше да и ставам пелена дури... И и донесов гаќички и и викам ова (гаќи) или ова (пелени)? :D и избра гаќи :D и живи радости е со гаќи :rofl:
     
    Последна измена: 5 септември 2019
    На Luna91, Sexybaby86, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми се одвикна од памперс , конечно после 2 месеци борба и зборување константно , дека нема да падне ако седне да мочка на нокшир . Кога бевме јас и мм на одмор , свекрва ми ја изжурала со коприва на газето , со цел да почне да кажува за мочкање . Јас бев против тоа да се присилува дете на таков начин , чекав сама да почне кога ќе биде спремна , меѓутоа , веќе биднало . Ајде после купивме памперс и го стававме само за спиење , преку ден нон стоп ја прашував дали сака во тоалет , кога да , кога не , неколку пати изврши мала и голема нужда на ламинатот , кога сите и се смеевме изгледа се засрами и почна да плаче . Тогаш и реков : " Гледаш , вака ќе ти се смееме ако и понатаму одбиваш да кажуваш за мочкање , и носиш памперс " . Па тука малку инает , малку љубопитни прашања .. Кога рече дете НЕ САКАМ ПАМПЕРС , веќе ни ден ни ноќ . И последните 2 ги фрлив суви скроз . Имам уште неколку останато од последното пакување ( имам навика да ги чувам во случај на дигестивни проблеми :D ) , ама мислам дека лесно поминавме :D . Иако со синот поминав мноогу полесно . Тој сам се откажа , на 1 месец по третиот роденден , го оставивме на кратко со прабаба му , кога се вративме , дете пиштол голо вели " моцкав у соја 8-| , баба Оки ме наути " .

    Сега веќе и двајцата сами влегуваат во тоалет , тој на шоља , таа на нокшир , и само слушаш : " мамооо , избиши ме , готовооо :D " .
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.