Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

 1. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.387
  Допаѓања:
  26.126
  Пол:
  Женски
  И син ми на таа возраст ги остави, 1г и 11 месеци. Тргни и ги, девојчето само ти дава до знаење дека и е доста и мислам дека многу лесно ќе поминете. (fingers)
   
  На Sexybaby86, Girl-Rabbit, marlonbrando69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.067
  Допаѓања:
  64.361
  Пол:
  Женски
  Ке и тргам дома тогаш... :) Еве и сабајлево станавме и стои и вика кака кака, ама јас зафатена со др додека ја земам и соблечам ја пипкам топличко, пуштила :D Ама битно пред секое ми кажува... Ем е како птица слободна без пелените живи радости е, најверојатно дека поудобно.. :)
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.387
  Допаѓања:
  26.126
  Пол:
  Женски
  Пробај ништо не те кошта, стави и го нокширот на видно место а и ти потпрашувај ја повремено. За 2 дена ако има резултати тргај и за надвор и за спиење.
   
  На Girl-Rabbit и mariz им се допаѓа ова.
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Тоа е затоа што немаме афторитет, нажалост повеќе ќе ја послуша баба му и тетка му од мене и татко му, тоа е. Јас молев некој да ми помогне да го одвикнеме, аман луѓе, ми треба помош, ама шипки варени, на крај негователките во градинка најмногу работа ни завршија искрено.
  Тргај мајче, на сите им кажувам исто, првиот ден гола, вториот облечи гаки и чекај. Нас ни упали. Самото дете си дава знак. Имаш сега продоложен викенд, ќе ја средиш.
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.067
  Допаѓања:
  64.361
  Пол:
  Женски
  Еве ја веќе 2ч е во гаќи и ја чекам што ке направи :D

  Ама за надвор како? :?: За машки полесно е :rofl:
   
 6. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  4.146
  Пол:
  Машки
  Ќе ја дигниш со рацете под нејзините колена, а грбчето нејзино на твоите колена потпрено и со најзините рачиња ќе се држи за твоите рачиња и ќе мочка :) без проблем , ова ако сте надвор
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.067
  Допаѓања:
  64.361
  Пол:
  Женски
  Ај ке пробам и дома над шоља прво :lol:
   
  На Melinda85 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.901
  Допаѓања:
  97.820
  Тебе како те кревале :) хахаха
  И јас мислам машко е полесно.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.067
  Допаѓања:
  64.361
  Пол:
  Женски
  Абе знам како ама дека мало се чудев како. Ја кренав така и вика болии, незгодно и беше... и ја фатив со една рака преку гради под мишки, една кај колена и странично свртена.. некако позгодно и за мене и за неа вака е. Сум кревала на другаркиве женски да мочкаат ама поголемки и не се бунат.

  Машко вади тулето и стоечки, нема филозофија... малку патики и сандали мочкаше на почеток само :lol:
   
  На Girl-Rabbit и kukla21 им се допаѓа ова.
 10. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Моето не научи простум стоечки да мочка никако, лом се прави. Или на нокширче или на писоарчето ама да мочка не знае вака без ништо. Мутле. Кога сме надвор како женскиве го држам.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Macito007

  Macito007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  448
  Допаѓања:
  2.308
  Пол:
  Женски
  Совет барем :D
  Малата е 2 год и еве веќе 5 ти ден кажува сама за денски не и ставам памперс веќе. Првите 2 дена имаше ноќе памперс. Сега не и ставам веќе дека ми рекоја да не се збунува и ќе се опушта со памперс. Дали да продолжам без или ноќе да и ставам некое време? Дека скоро секоја вечер се моча во кревет :doh:
  Како е полесно :D
   
 12. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Ставај ноќе ама откога ќе заспие. Немај гајле нема да се збунува
   
  На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  17.779
  Пол:
  Женски
  Или ако имаш од тие пелените со мушама од една страна , ставај и под газето . Јас на малава и ставав кога веќе реши дека не сака памперс . Додуша се сува ја вадев , ама превентивно ја ставав. Многу практични се тие пелени за бебиња кои се одвикнуваат од памперс .
   
 14. Macito007

  Macito007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  448
  Допаѓања:
  2.308
  Пол:
  Женски

  И ставам од Бекутан што се едни за под чаршав како заштита , ама ќе земам од овие баш да пробам.
  Фала :*


  *** мислиш на гаќички така ?
  Го има во аптека ?
   
  Последна измена: 6 септември 2019
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Macito007

  Macito007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  448
  Допаѓања:
  2.308
  Пол:
  Женски

  Ќе пробам уште некој ден без па ако продолжи да греши ќе и ставам памперс или како што предложи членката погоре од тие гаќичките со мушама .
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  17.779
  Пол:
  Женски
  Не знам каде би можело да ја има , во аптека не верувам , бидејќи тоа е како еден вид пешкирче само со мушама од едната страна . Јас ја имав од мене кога сум била бебе , мајка ми ја сочувала и ми ја даде за децава . Веројатно ја има по продавниците за облека за бебе .

  Нема на што , секогаш сум тука да помогнам :*
   
  На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Vo waikiki ima
   
  На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Тие со мушама многу загреваат. Подобро буди ја за да мочка кога мислиш дека и се мочка и редуцирај течности навечер. Пеленките со мушама се други, не се за облакање, ставај испод чаршавче.
   
  На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  1.710
  Допаѓања:
  8.723
  Ќерка ми е 2 год и месц дена, ги тргнавме пелените точно на година ипол и мочка 5/6 пати во текот на денот. Сега повеќе се потат и нормално е ако мократ помалку.
   
  На Coco31, kukla21 и Aw-aw им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.552
  Допаѓања:
  132.606
  Пол:
  Женски
  Морам да си кажам, колку што видов мака со првото дете за одвикнување од пелени, толку со второво не го ни осетив тоа.
  На неполни три години ги фрли одма штом се ослободи од стравот од нокшир/шолја.
  Цела година наназад, можеби и подолго, ноќе е со сува пелена. Пробував уште оттогаш да го одвикнам, ама не форсирав оти не беше спремен. Ми беше проблем што не сакаше да го види нокширот, а уште помалку шолјата, трпеше само да не седне на нив. И конечно решив во август кога ќе сум на одмор да го одвикнам. Многу, ама многу ми помогнаа во градинка, таму успеаја да го надминат проблемот со нокширот, детето почна да седнува, исто и дома. Од прв ден кажува кога му се мочка и кака. Имаше грешки (и уште има, не дека не), ама дефинитивно многу лесно поминавме. Се надевам така и ќе остане.
   
  На duffi, Ava.84, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.