Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

 1. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.293
  Пол:
  Женски
  Хелп мајки.. веќе може 2-3 месеци го тргнавме памперсор т преку ден и за мочкање си кажува или се соблекува и седнува на нокшир сама и си мочка. Голем проблем ни е какањето. До сега само 2 пати се искака во нокшир друго се во гаќи(facepalm) за жива глава не сака да седне на нокшир (или шоља и да кака таму) и само во гаќички. Веќе немам нерви. Се со убаво и кажувам имаме и пример у куќа (поголема братучедка) ама џабе е се.. давајте совети.
  2,5год и памперсот навечер уште си го носиме:?: и за навечер се мислсм што да правам. Мм вика да и го тргнам ама она еден ден сув го вади ама другиот ден е полн цел
   
 2. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Мојот поќна да кака во нокшир едно 6 месеци по научувањето на моча. Научи да моча сотечки па му требаше време да сконтка дека треба да седне за какање. Мислам и дека му беше страв дека ќе пропадне ако седне (дури и на нокшир). Зборувајте дека е убаво да се кака во нокшир и еден ден ќе сфати.

  За мочањето навечер гледај да не пие многу течности едно два саати пред спиење за да не му се полни бешиката.
   
  На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.293
  Пол:
  Женски
  Зборено зборено више пена ми фати устата ама абер нема.. не знам дали и страв или што е ма да за мочкање немаме проблем. А за навечер леле не знам.. она преку ден што спие саат саат ипол па мочка а не па навечер.. изгледа секој саат аларм и на мочкање а? :)
   
 4. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Е па ние 6 месеци зборевме. Мора упорност. На неколку дена пред 3 роденден почна да кака во нокшир.
  Мојот ужасно реагираше на будење ноќе. После тоа саат време се успивавме. Ништо на сила.
   
  На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  1.293
  Пол:
  Женски
  Оффф верувам дека и ние ќе бидеме исти.. зошо ние проблем со спиење немаме туку со успивање. А за спиење си спие по цела ноќ без будење ама ова со будењево тешко ќе и дојде.
  Фала ти многу:)
   
 6. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали после неколку месеци од одвикнување од пелените се случува да примочкуваат во гаќи? И дали е нормално? Од кога појдовме во градинка почна ова инаку супер си беше ни навечер не ставаме пелени веќе два месеци не згрешил ни преку ден ни во спиење..ама деновиве пушта во гаќи се забрава мирам да опименам дека ова се случува само дома и во градинка надвор не. му зборам со убаво ама пак секое мочкање пушта малку а и некоаш скроз ќе пушти...дали до мене е грешката :sweat: знае дека не треба после ме цунува вели нема вице ма ма:sweat:
   
  Последна измена: 27 септември 2019
 7. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.184
  Допаѓања:
  43.568
  Малата е 1год.и 10месеци.
  Пред месец и купив нокшир-столче.
  И објаснав за што служи,ќе си поседеше и ќе станеше.
  Реков не форсирам,мала е.
  И го ставив во бањата.
  Додека пуштав машина го зеде рече мама какам.
  Ја соблеков си седна,се покака и кажа бравос.
  Сега ме фати неподготвена и незнам кога да ја ставам за мочкање.
  За какање одамна кажува дека ќе се кака,за мочкање не.
   
  На bella12, Herrera, Chantal и 3 други им се допаѓа ова.
 8. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Zdravo Majki
  Malata mi e 2 ipol godini
  Se odviknavme ova leto od peleni si kazuva za mockanje kakanje nema problemi no noke seuste sme na peleni.
  Se budi noke I pie mnogu sok, taka ni ostana bidejki se odbivme od cicanje pred tri meseci I moravme nekakva zamena da najdeme pa prodolzivme so sok bidejki mleko ne saka.
  Noke mocka sabajle I e polna pelenata.
  Kako da se odvikneme od nosenje pelena I noke?
   
 9. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Нема да пие никакви течности во текот на ноќта.
  Секој стоматолог изречито ќе ти каже дека сок во текот на ноќта или пред спиење е нај штетно за забите. Забите ќе и се расипат ид шеќерот.
  Ќе поплаче некој ден и ќе сфати дека ноќе сок не и даваш.
  И синко после одбивање од доење до ден денес млеко не пие нит сум му понудила, сметам дека нема потреба од млеко. А, сок нит под разно не му давам навечер. После одбивање нема потреба од никаква замена во текот на ноќта. Сепак е ноќта за спиење и нема потреба од сок.
  Вечера убаво, пие вода, мие заби и си легнува. Ноќе не пие ништо. Ретко може да потстане и побара вода и нормално му давам. Како и јас некогаш ноќе кога станувам за чаша вода. Но, сок ( шеќери ) ни под разно за време на ноќен сон зашто забите се расипуваат.
   
  На kukla21, Lolipop23, Luna91 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Fala Sofi na odgovorot I sovetot.
  Znam deka od sokot ke pocnat da I se rasipivaat zabite mn rano.
  Jas I davam domasni sokovi,tecnosti od kompoti sto sum gi pravela so mn malku seker,isto cedam od ovosje I takvi pie razredeni so voda isklucivo domasni ne pieme kupecki no najverojatno I taka ke I se rasipat.
  Mieme zabi I nie pred spienje probav nekoja vecer koga se razbudi so voda da ja zalazam ama tesko ide ili pak da ja prezaspijam na drug nacin no mi bara sok.
  Taman mislev se spasivme od ciceto nov problem haha..
  Neznam sega kako I od ova ke se odvikneme, se budi tri cetiri pati znaci ne svrzuva cela nok, do pred tri meseci bese uzasno dodeka cicavme po cel nok se budese ama I sega ne spie cela nok.
  Pozdravce
   
  На sofi2107 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 11. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Те сфаќам потполно. И јас го одбив само зашто 21мес немав сврзано повеќе од 2ипол-3ч сон. И после одбивање може 2-3 недели беше хорор стануваше исто по да ја наречам навика. Му нудев вода. Помина тој период и дете и сврза цела ноќ спиење. Знае и ден денес некогаш 1-2 пати да потстане за вода ќе се напие и продолжува со спиење. Вода ноќе не му кратам доколку сака ни под разно, зашто еве и јас некогаш станувам за вода во текот на ноќта.
  Но, без разлика дали ти се домашни сокови, компоти или купечки сок сепак е штетно за забите. Секој стоматолог кажува дека за заштита на забите благо пред спиење, сок пред спиење или во текот на ноќта, цуцла лажливка или пиење од шише е штетно за забите. Тука и генетиката игра улога, но сепак советуваат и на овие работи исфрлање за заштита на забите млечни.
  Малата ти стекнала веќе навика да пие сок ноќе и затоа се биди по дефолт. За нејзино добро ќе издржиш и нема да попуштиш без разлика дали плаче или се бунтува. Ќе биде тешко може 2-3недели па и помалце, но нема да и даваш сок. Ќе понудиш вода. Ако нејќе тоа е тоа, ќе поплаче, ќе се гушкате и ќе ја презаспиеш колку и да ти е жал и тешко. Сок ќе си се напие во текот на денот. Нема мама сок утре ќе купиме ќе пиеш и крај. Ќе се навикне дека не и даваш сок без разлика плачела и бунтувала. Пробај и издржи. Знам дека ти е жал кога плаче и бара, но за нејзино добро ќе издржиш. Нејзе и е сега навика сокот исто како цицањето што и било.
  Со лесно и бакнеж до дадата :*
   
  На LanaDelR, Girl-Rabbit и Spidy им се допаѓа ова.
 12. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.611
  Допаѓања:
  29.394
  Пол:
  Женски
  Ќе купувам нокшир гледам има многу модели и дизајни, на што треба да внимавам?
  Дали оние кои се како реални шољи психолошки се полесни за нив за подоцна? Или со музика? Кои се полесни за манипулација и хигиена?
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.110
  Допаѓања:
  7.913
  Пол:
  Женски
  Сакав да ти пишам во темава заради слилата со нокширот, да не бидам оф топик таму. Што се реши така рано за нокшир, ако идеш по некој ред/правило/книга кажувај. Почнав да ја ставам малата на детско седиште на големата шоља, дури и мочаше еднаш на несакајќи. Знам дека е ептен рано, ама сакам да се привикнува. Не очекувам пред лето нешто да биде, ама ако има некој принцип во Германија, баш сакам да знам.
   
 14. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.397
  Допаѓања:
  3.052
  Пол:
  Женски
  И мојата е 2ипол , од јуни/јули е без пелени , исто пие многу течности независно сок или вода, си бара ноќе , мочкаше многу , фулл пелени , пробав со гаќички за одвикнување тогаш некоја ноќ знаеше да пуште малку , решив една вечер ја остаив на гаќиња обични да спие да видам реакциа , и цела ноќ додржа :smirk: иако пиеше нешто и сега е исто :x , уште си пие навечер :x иако знам дека е штетно и давам што си сака , веќе намалува самата со течности и спие цврсто . Се мочка пред спање , па легнуваме , ретко се буде за мочкање , скоро секогаш наутро околу 7 мочка ..

  Тргни и ги пелените , заштити кревет , и види реакција , се дури носе пелена ќе пушта , бар кај мене беше така ..
   
  На LanaDelR и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 15. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.611
  Допаѓања:
  29.394
  Пол:
  Женски
  Земав ради проблем со протекување на пелени и пеленски осип. Ради конструкцијата која ја има 13 кг на 9 месеци баш е тешко да најдеш модел на пелени кои и одговараат. И за да не е вечно водена решив да почнам со учење како тренинг. За да и стане рутина не треба да ти објаснувам тебе знаеш како се прави рутина кај маливе кои се на ист развој како и бебињава. Ги вадиш надвор на почеток на саат време додека не навикнат каде мократ и каде прават тоалет. Тоа знае да трае и 6 месеци некаде. Нешто налик и заби миење. Рутина да стекне потоа ќе биде полесно.

  На истиот принцип ќе идам кај малава. Нокширот е од десет месеци на нук. Од тогаш почнува. За топлина имаме подно греење нема да и е воопшто ладно.

  Во принцип овде е од 18 месеци одвикнувањето. Претходно како и научно е докажано нема смисла бидејќи не им се развиени тие елементи. Од 2 години до 4 се одвикнуваат. Има чекори по кои се одвикнуваат ама за тоа треба да разбира за да и објаснеш. Во нашиот случај е рано.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.110
  Допаѓања:
  7.913
  Пол:
  Женски
  Така и читав, околу годината може да се става на нокшир секое сабајле (или ако има навика да кака покасно во денот, во тој период) за да фати ред дека се станува и се мочка/кака кај што треба. Никакви очекувања дека во скоро време стварно би научила да да биде без пелени. Мојава знае да стане и со речиси сува пелена цела ноќ, и во рок од 1 саат од станување да ја наполни и да си кака. Ама не можам да ја држам на шољата толку долго, ја држам да не падне па немам слободни раце да ја анимирам. Епа ќе си набавам и јас нокшир па ќе почнеме. Па здравје кога ќе има некој фонд на зборови, да учи да каже ако и се кака и некаде на година ипол до 2 да се почне со посериозен potty training. Значи така е и кај тебе. Фала многу на инфо. :)
   
  На Girl-Rabbit и FreeMind им се допаѓа ова.
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Малава е 21м, неделава бараше да и менувам често пелена мочана била. Какана не седи одамна во пелена ни секунда.
  Во градинка прават пауза т.е во пелени седи а на бокшир 3 пати дневнп јер почна да им моча во гаќи.
  Од денес е со гаќи, дома е болна, првиот пат згреши и сега, се измеѓу во нокшир па дури и 2 пати се искака.
  Имам надеж?
  Утре и задутре ќе излегуваме, да и ставам пелена или? Не знам колку ќе додржи ако и се прииде во вц.
   
  На Girl-Rabbit и kukla21 им се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.701
  Допаѓања:
  48.038
  Пол:
  Женски
  Од моето горливо искуство со пелени, не ставај. Првиот пат излеговме на 1 час од дома, вториот на 2, се зголемувавме. Грешеше, не дека не, првите месец дена грешеше. И сега знае да згреши, поминаа 4 месеци, ама разговараме за тоа. Откако откачивме пелени за брзо отидовме на одмор, не згреши ни еднаш по пат, застанувавме да моча на паркинг. Сега шетаме по молови, кафичи, одиме со кола на подалечни дестинации.
   
  На Girl-Rabbit и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 19. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Ради возраста и зборувањето ми е. Со брат и е друго, ама она не на исто ниво со него, у смисла да се договориме и да стои на договор итн.
  Иако зборува многу пак разликата е голема.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.701
  Допаѓања:
  48.038
  Пол:
  Женски
  Моето иако е поголемо не зборуваше многу кога почнавме, овие неколку месеци отвори, ама се повторува што сум му кажала за пелените. Знаат и можат се, само трпение.

  Ти сама ќе прашуваш почесто, ќе иницираш, не оставај на неа.
   
  На Girl-Rabbit и wannaBeMomma им се допаѓа ова.