Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

 1. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Официјално веќе цела 10 дена без пелени. Навечер не моча ама сеуште и ставам пелена откога ќе заспие. 21м е
   
  На Meckicja, Asja, Girl-Rabbit и 15 други им се допаѓа ова.
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.901
  Допаѓања:
  97.820
  Браво мами :)
   
  На mal.ecka и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 3. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.202
  Допаѓања:
  63.781
  Пол:
  Женски
  Браво :) Сподели како успеавте :)
   
  На Coco31, mal.ecka и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 4. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.112
  Пол:
  Женски
  Мојава абер нема :( ова најтешко иде. Ако види дете да седи на нокшир шоља, бара седнува 3 секунди и вика готово.
  Ако ја облеча у гаќи, ќе измочка ќе каже... ќе и облечам нови и пак во круг. Неќе и неќе да седне.
  Упорно збориме дека е голема и дека треба да каже, како нема веќе пелени... и на одмор нокшир носев, седна првиот ден, ништо. Толку беше. И адаптер за на шоља имам, неќе.
  Сега е во фаза не сака ни пелена да смени и лаже не сум какана сменав пелена.
  Порано кажуваше и кога ќе се искака и кога ќе се измоча. Не знам што да правам.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Во градинка од старт ја ставаа на нокшир и си вршеше нужда во него, еден период таму беше без пелена ама дома мочаше кај стигне па не ја форсирав.
  Последните 2 недели бараше нова пелена зошто мочана била, а за какање не трпеше да седи какана.
  Во вторникот остана дома болна, одби пелена облековме гаќи и тоа беше тоа.
  Гооолема улога градинката а и тоа што го гледа брат и. Сепак и си е до детето, брат и тоа го направи на 2г8м
   
  На duffi, Girl-Rabbit, Melinda85 и 6 други им се допаѓа ова.
 6. Еме 22

  Еме 22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  И дааа 3 год и 1 месец дење конечно успеваме без пелена ретко му се случува низ игра да згреши,градинка почнал да кажува е преку ноќ сме со пелена уште ☺️
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  382
  Пол:
  Женски
  Mojata ima 2 god I 1 mesec I kazuva za mockanje ama ne stalno. Koga me gleda vo wc mi vika mochkam ajdee I ja stavam na nokshir I mocha. Se nadevam za brzo ke gi ostavime pelenite.
   
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.067
  Допаѓања:
  64.361
  Пол:
  Женски
  Ништо од ова одвикнување. Тргна градинка и пресече, одеднаш престана да кажува. Сега е 2г и 1м, знае чатпат за какање да ми каже, ама за мочкање никако. Дури сега и викам сакаш гаќи? Нееее! А супер кажуваше и тргна градинка, трауматично беше плачеше може 2м, тек од овој месец престана да плаче и уште не е адаптирана (не спие таму), зашто мн паузи од разболувања имавме...
   
 9. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  2.190
  Пол:
  Женски
  Malovo se razbira... 2ipol e.. Ama nekako so molenje sam nikako, a drugite 2 na 2god prekinaa skroz..
  I toa mislam so pomos na gradinkata idea od 9 mes :)
  Maloto neide :(
   
 10. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.829
  Допаѓања:
  29.978
  Пол:
  Женски
  Синко се откажа конечно од пелени. За некој ден ќе ја тргнам и ноќната зошто станува сув. Мачно беше првиот месец. Со мајка ми соработуваше, со нас не. Таман мислев да се откажам и почна и со нас да соработува. Втора пречка беше градинка. Мислев ќе има проблем ,ама згреши само првите два дена и после се навикна и таму. Не дека не знае да згреши ама генерално е ок. И кога греши малку ќе пушти и почнува да вика мочка и довршува во нокширче. Наредна фаза да се научиме на шоља.
   
  На Girl-Rabbit, duffi, kukla21 и 5 други им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.901
  Допаѓања:
  97.820
  Само кај нас во градинка не ги седат на нокшир (facepalm) џабе дома ја седам на нокшир
   
 12. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.829
  Допаѓања:
  29.978
  Пол:
  Женски
  Како не?! Во нашава уште лани во јасли ги ставаа.
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  И јас чув од другарка дека во карпош не ги седнуваат. Нејзиното дете беше лани 2г и им рекле само тие што се научени, другите не.
  Овде од јасли
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.901
  Допаѓања:
  97.820
  А бе бог да сачува. Де неадаптирани, де ладно.. внуциве ги седеа. Џабе дома што и да правиш ако таму не се работи.
   
  На wannaBeMomma и eli25 им се допаѓа ова.
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Па да реално таму најмногу и се учи, другачие се однесуваат а и гледаат од друготе деца, заедно седат сите. Они се повеќе во градинка од дома, а и твојава нема ни 2 години малце и е работата дома. Треба да одседи недела две дома па да се научи. Секако ако е спремна нели
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.901
  Допаѓања:
  97.820
  Така е. Таму е 7ч. Џабе јас дома ја учам кога 7ч после носи пелени.

  Пс. За какање дома кажува најчесто.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.176
  Пол:
  Женски
  Кј нас во јасли ги седнуваат, пријатно се изненадив.
  Моево е 18м и од кога е во градинка, сама ми кажува кака, и седнува на нокшир дома.
   
  На Coco31 и kukla21 им се допаѓа ова.
 18. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.829
  Допаѓања:
  29.978
  Пол:
  Женски
  Баш жално. Не ми е јасно зошто? Мене пролетта кога го носев ми рекоа првата недела не додека се адаптира, после тоа ќе го седнуваат. И така правеа. Внука ми е уште во јасли и си ги седнуваат. Точно знае за што служи нокширчето. Баш ме интересира дали е пракса или уште се вадат на адаптација:^)
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Пишав погоре, не ги седнуваат таму ич.
   
  На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
 20. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Ќе почне и за мочање, мојава на крај и сметаше мочката само бараше нова пелена