Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.193
  Допаѓања:
  99.000
  На пролет ми рекоа (facepalm)
  Обавезно кака во нокшир пред градинка. Кажува и коха и се кака, најчесто. Со тренинг мислам брзо ќе сфати, ама џабе дома зборам и ја седам кога се ми паѓа во вода. Сепак голем ден од неделата/денот е таму.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  30.339
  Пол:
  Женски
  Не ти е џабе. Според мене убаво што има навика и знае за што служи нокширот. Може па сама ќе пресече некој ден и ќе побара да се трегне пелена.
  Со синко исто беше. Неколку месеци пред да го одвикнувам, наутро го ставав на нокширче за да се навикнува. Обавезно си завршуваше работа.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.768
  Пол:
  Женски
  Мајки со малиот од вчера почнав со одвикнување. Купивме нокшир заедно, знае дека таму треба да мочка ама никако не сака да седне. Т.е седна 2-3 пати неугодно ли му дојде или појма неам па веќе не сака. Вчера 2-3 пати се измоча во гаќи, а спомнав прв ден ни беше. Инаку има 2г и 10м. Лани ради селење и негова неспремност не почнав. Да продолжувам? Сигурно на сила нема да го седнувам ама па и како да го убедам?! :)
   
 4. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.192
  Пол:
  Женски
  I moeto sea ke pravi 3god.. Noksir nejke da vidi ama na solja sednuva, saka... I toa kazuva samo koa mu se kaka, nosi peleni ama ne kaka vo niv samo mocka. Ne go forsiram do letovo, ama letoto sigurno malku poise ke dadam napor :)
  Srekno!
   
  На SummerGirl и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.193
  Допаѓања:
  99.000
  Јас ја седнувам пред тв и и давам занимација :) Така седи инаку ако не е тв, ќе му ја шмугне за секунда.
   
  На Lady*Bug и SummerGirl им се допаѓа ова.
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.415
  Допаѓања:
  26.271
  Пол:
  Женски
  Не го седнувај за мочкање, учи го стоејќи да моча. За какање јас неколку месеци го издржував, не сакаше и мојот да седне сам ни на нокшир ни на шолја.
   
  На sofi2107 и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 7. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.768
  Пол:
  Женски
  И тоа ми одеше како варијанта, баш ќе пробам. И мочка? :)
   
 8. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.768
  Пол:
  Женски
  Се мислам дека и така нема да сака ама ќе пробувам. Мислам поише се плаши отколку дека не разбира, осеќам разбира дека е голем и не треба да носи памперс, ама пусто плашлив а и нема уште навика тек на почеток сме. :)
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.193
  Допаѓања:
  99.000
  Мочка и кака :)
   
  На Среќичка и Lady*Bug им се допаѓа ова.
 10. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Мојот прво почна да моча па после неколку месеци да кака во шоља/нокшир. Во нокшир ич не ни одеше ниту на адаптер. Почна да моча гледајќи го татко му како моча во шоља. И прво научи да моча нормално станат како што мочаат мажи, па му требаше неколку месеци да сфати дека треба да седне на шоља за какање.
  Ако е мирен ќе ти седи пред телевизор, ако има црви во газот како мојот тоа со телевизорот нема да ти пројде.
   
  На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 11. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.220
  Допаѓања:
  14.725
  Пол:
  Женски
  Мајки ми треба совет или искуство некое малиот 2год и 6 мес ) пред две недели почна сам да вика не сакам пелена да си ја вади и да кажува за мочкање супер беше значи не ни грешеше за мочкање ,за какање имавме проблем од старт несакаше да кака ни во нокшир ни на адаптер и се случуваше да не кака по два три дена на почетокот ,се до петокот каде детево како да чуствува страв кога ќе треба да кака и почна да се пика во мене и да се тресе од страв дури мислам дека качи 37.4 од стрес се дури не се искака на крај и се препороди детево се врати у нормала ,му зборував цело време од старт му објаснував дека не е ништо страшно да кака во нокшир или на адаптер или пак ако не е спремен не е проблем да му ставам пелена кога ќе му се кака .Од саботата неќе уопште нит да моча во нокшир или на адаптер и бара да му ставам пелена ,ако му ја извадам пелената трпи несака ни да мочка се дури не му ставам пелена .Не сум паметна што да направам искрено ако имате некој вакво искуство споделете ве молам.
   
  На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
 12. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.617
  Допаѓања:
  47.561
  Пол:
  Женски
  Исто,на 1,5 си какаше сам си го земаше нокширот за мочање по не разбираше. Летото пак почна за мочање да кажува и нагло престана. Ниту е исплашен од нешто ниту каран ако згреши. Му ги скрив пелените како што викаш се треси и стиска. Од страв да не му е нешто пак му ставив. Си вика кака клекнува ама во пелената,цел ден тоа му зборам,сам набројува кој носи гаќи кога ќе дојде ред за него вика аааа нееее и сам ја отвора пелената и легнува врз неа.
   
  На elcezelce и kukla21 им се допаѓа ова.
 13. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.791
  Допаѓања:
  58.639
  Пол:
  Женски
  Спремни сме (fingers)
  1581495192011.jpg

  + 15пара гаќи :D
  Досега најтежок шопинг ми беше за гаќи, не знам какви би му биле удобни :wasntme:
  Сакав од пролет да учам, али го гледам да е спремен и речиси на секое полнење пелена кажува, безразлика мочка/кака, па мислам со малку упорност или малку повеќе упорност ќе не биде 8)
  Јас го спремам директ со адаптер на шоља.
  Нокширов е поклон, па ако биде зорт нека седи у вц, за писоарчето е мал :)
   
  На mal.ecka, karak, bella12 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  30.339
  Пол:
  Женски
  Со лесно. Од каде е писоарчето.
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.791
  Допаѓања:
  58.639
  Пол:
  Женски
  Лотус.
   
 16. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  30.339
  Пол:
  Женски
  Да го нарачам да се учиме на стоење и ние
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Со среќа не знаеш што од ова ќе упали така што супер си спремна. Мојот на пример почна директно во шоља да моча станат. Така што писоарот може и би му бил хит.
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.193
  Допаѓања:
  99.000
  Да ти ја донесам и мојава на дневно чување. Никако да и фатам ред дур е во градинка. :(
   
  На mal.ecka и emkaemka им се допаѓа ова.
 19. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.791
  Допаѓања:
  58.639
  Пол:
  Женски
  Носи ја, во друштво поубаво се учи :inlove:
  Зошто да и фаќаш ред дури е во градинка, не разбрав, па таму ваљда и фаќаат ред со нокширот :D
   
  На mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
 20. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.193
  Допаѓања:
  99.000
  Јок. Дома на нокшир, таму исклучиво пелени. Нема шанси да се одучи вака:(