1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Да да носи, мал е уште за одвикнување нема ни 15 месеци, ќе пробаме в лето, ама за какање си кажува и го сеќавам, се стега, прди :) и одма го слекувам и го издржувам, одма се кака лесно, ако не го сетиш ќе се искака в пелена ама ќе кака уште 2 пати потоа, а вака одма се олеснува :D
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ај не зезајте. Бебе од 2-3 месеца ќе го какате на шоља :)

    Моево за какање си кажува најчесто. Почна се повеќе да е свесна. И сака да седи на нокшир т.е. ќе ја седнеш и не и се станува. (facepalm) Битно кака и вика "гомно, гомно" :rofl:
    Ќе биде. Гледам полека, полека се навикнува.
     
    На Sexybaby86, karibian, sofi2107 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Имам слика од синко од 2 и пол месеци ко беше мајка ми го издржуваше :) ама не ја оставав јас :)
    20200225_223731.png 20200225_223856.png
     
  4. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Све супер ако за тебе е некој успех тоа што го држиш и чекаш да се искака.
    Одвикнување од пелени има друго значење. Детето да знае да ти каже ми се кака и ми се мочка. Ако во моментот нема можност за тоа да може да додржи.
     
    На sofi2107, duffi, wannaBeMomma и 2 други им се допаѓа ова.
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Знам, никаде не пишав дека го одвикнувам од пелени туку дека го сеќавам и му помагам да се покака полесно, бидејќи в пелена неможе да се покака, суво кака и многу кака и не очекувам ни да знае на 14 месеци да го контролира тоа, само пример давам, каживам за мојот случај, незнам зошто ваков ироничен одговор ми даваш.
    И да успех ми е да ти кажам право. Еве кога веќе ме цитираш да ти објаснам.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Извини ако друга ти била поентата. Да воглавно секој родител препознава кога детето ќе кака, да имам проблем можеби и јас би го правела истото. Ти и слика стави за да докажеш дека ете не кака во пелена, па незнам како требаше да го сватиме постот? Дека треба до две години да ги издржувам децата зошто кога ќе дојде време ќе ни биде можеби полесно да ги тргнеме скрос пелените или детето ќе се одвикне порано од детето на комшиите?
    Не е важно стварно не ми е намерата да те навредам или да се расправам, само не ми беше јасно зошто е успех ако на секое какање го издржуваш.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Може не е успех ама каде, каде е похигиенски одколку да се рашлака цела и да не ти дава да а измиеш, па да се мачиш со пеленски осип. Не гледам ништо лошо што пишала. Ниту го форсира детето, ниту пак наведи некоа членка исто да го праве. Одма се рипа за се и сешто.
     
    На babydust и lackygirl им се допаѓа ова.
  8. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @Цвет88 исто и мојата. Две години и осум месеци.
    За какање кажува оддамна. Навечер пред спиење оди мочка,наутро станува па одма ја седнувам одма. Кога сме надвор обавезно кажува дека и се мочка. Дома не.
    Пред две недели имаше стомачен вирус па ај реков полесно дека ја седнував цело време ќе пробам да ја откажам.
    Џабе, не знам дали и е фаза не сакаше да кажува. Ќе ја седнев и ништо, си дремеше така цело време.
    Најлошо беше што кога ќе се помочкаше воопшто не и смета дека е водена, не
    ни кажува дека е мочкана. Ако не ја видев јас ништо така си седеше водена. А знае се , ја знае функцијата на нокшир, адаптер, знае да си стави гакина, знае за што служат. И на крај ми рече" сакам да ми клајш гакина, да си се мочам во нив , да си седам водена и да ми студи.
    Да беше топло ќе бев поупорна и мислам дека ќе успеев, ама сепак уште е ладно и ми беше страв од што седи водена да не настини пак, па одложив за на пролет.
     
    На Sexybaby86, Цвет88, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ти тера инат. Син ми на таа возраст сe одвикна ама сам, го миев и рече не сакам веќе пелени. Во градинка тргна на 2 години и таму го ставаа 3 пати на нокшир.
    Месец дена претходно пробав и во рок од пола саат се измоча 4,5 пати и баталив.
    Ќерка ми ги остави на 1г и8м исто сама
     
    На Sexybaby86, snegulkata, kiki_riki и 5 други им се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Не ми беше ни мене намера нешто да докажувам, или да навредам некој, само кажав за моето искуство со какање, што навистина е многу похигиенско, значи сега не го мијам после секое какање бидејќи не се валка воопшто, не е потпарен никогаш. А и не ми е тешко еднаш во денот да го издржам, да го подржам в раце 3 мин. Ете тоа ми е успех нема проблем детево ни со какање ни со потпарување.
    Само од секоја тема мора да се направи лом, да се расипи, да се препукуваш и да се докажуваш, незнам што ти паднав баш тебе во очи, никогаш не сум прочитала твое мислење по темиве кај што сум јас активна, сега прв пат во мајчински те читав.
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А зошто секое мислење спротивно на вашето одма на карање го терате?
    Темава е за одвикнување од носење пелени и нормално, кога некој ќе напише дека 2 месечно бебе го кака на нокшир/шоља повеќето да помислиме дека не е нормално. Мене овие муабети баба ми ми ги има правено. Дека татко ми на 3 месеци го седела на нокшир. И друг пат сум го кажала ова, да не биде сега вреѓам и јас.
    За хигиенски, секако е, ама да чучам дете кога природно не треба тоа да го правам мене не ми е во ред и за грбчето и за газето.
     
    На Sexybaby86, karibian, sofi2107 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Студии има кај што е потврдено дека држење бебе над нокширче е ептен непрепорачливо. Дека може да му се поремети текот на психолошкиот развој. Ризик за уринарни инфекции. Не знам што ќе му фали на 2 месечно бебе да кака во памперс.
     
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Не знам дали имам видено и слушнато поголема глупост (facepalm)
    Абе глупостиве на бабиве треба да ги забранат со закон!
    И ете оти сум против баби деца да чуваат :@
     
    На sofi2107, Lady*Bug, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Значи ако реплицирам нешто и тоа не е браво и тапшање по рамо одма е препукување? Само пишав мислење не те барав баш тебе са се расправам.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Ајде изедете ме ]:) :devil: ви отворив тема за докажување и покажување на најмајка
     
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Ма неќе мојава кога јас и кажувам.
    На одмор носевме нокшир, сега на зимување исто.
    Само првиот ден еј нокширот, ајде ќе седне и само меле, мамааа мочкам.. татоо мочкам а не праи ништо.
    Гаќи ќе и облечам, ќе кажеш да.. и си се моча во нив, некогаш ќе каже се измочав, или ми се моча и пак во нив моча, а некогаш ме лаже не сум мочана.
    Во градинка ја прашувам мочкаше на шоља, не, зошто, не сакав.
    Еден период ме лажеше, дека седнувала на нокшир, па ми бараше да и го бришам прво целосно со влажна зошто така правеле во градинка, а нема врска.
    Секаде каде што идеме ако некој оди во вц, бара и она, ама се е џабе.
     
    На Poppins и kiki_riki им се допаѓа ова.
  17. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски
    Мојава ќе полни уште малку 3г , на 2г и месец ги одвикнавме скрос пелените , месец ипол ни траеше фазата на одвикнување :drunk: денски и облекував гаќиња , пелени ноќе само ставав првите недела две после од оние за одвикнување гакичките и ставав ноќе и коа шетаме денски подолго за сваки случај дур траеше процесот . Се помочкуваше цело време на старт и мака си немаше што е мокра само перев цело време , после втората недела дур почна осет да има да и смета и одма трчаше кај мене штом се помочкаше , ја на пола саат а прашував ти се мочка , ако сакаше ќе а слечев ако не не за пола сат пак прашував и по еднаш два пати ништо не форсирав оти така на инат ни одат , ноќите полнеше пелени со мочки фулл си мислев никоаш нема да извадиме , што и ставив гакички дали еднаш два пати и се згреши да се подмочка , после секоа ден се по успешни беме , само трпение и без форсирање извади и пелени набави гакички и скриј пелените и ќе видиш ден два па и три нека се ќе почне да и смета помочкана , ја по цел ден мисам само перев се :lol:
     
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @Poppins кои се тие гаќи за одвикнување и кај ги има?
     
  19. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.148
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    јас од ваикики земав 2 пара у комплет околу 300-400 ден беа. као на попуст нешто одеа лани летото.
     
    На Poppins и emkaemka им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Во ваикики има сигурно. Доле гаќи, горе мушама.
     
    На Poppins и emkaemka им се допаѓа ова.