1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    ^^ леле бабиве сите со исти приказни (facepalm)
    @Spidy внимавај само да не и створите контра ефект на малата и да го замрази нокширот, па ќе ја збуните, па ќе се појави револт итн итн. И наместо да ја одвикнете "порано" , ќе се пролонгира да ги откаже "покасно" ..


    Пишете не и нас у клубот мочковци и на почеток на голем предизвик :rock:

    Некоја да не знае каде има црни гаќи?
    Таа боја ни фалат :tmi:
     
    На pile30, kukla21, Chantal и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми е премногу нежна во пристапот за да има било каков ефект. Само и повторува "ајде бабе пшт-пшт" и ја седнува на нокшир, а мојава си станува и си се шета со гол газ. Единствено ако братучед и седне прв, па да го имитира него ќе седне 10 секунди, ама во секој случај не доседува доволно за да моча. Не очекувам дека ќе биде тоа некаков проблем. Јас кога ја ставам на шолја во вц, морам и играчки да носам со мене, иначе и таму не седи. Затоа и не сум била нешто посебно конзистентна и упорна со тоа.

    Дефинитивно со сила седнато да го држиш детето на нокшир сигурно ќе има спротивен ефект, особено ако не разбира зошто треба да седи таму.
     
    На happygirl, lackygirl, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @Spidy леле старите. Па дете пред година не знае самостојно да оди , не па да кажува за мочкање.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.845
    Пол:
    Женски
    Јас од кај 9 месеци го издржувам за какање, секогаш го сеќавав и одма го слекував, супер беше до пред месец-два кога почна да се крие за да се кака :D значи од кај 16 месеци почна вака, некогаш одма завршува работа, ама ако видам дека неможи го земам и го издржувам над нокшир и се буни несака да го земам, но пак остава...многу пати сега го оставам гол или само по пижамчиња да се луфтира и се моча кај ќе му текни :rofl: не му велам ела мочкај в нокшир или не треба така, не го карам, само го оставам и после бришам, ова еднаш до 2 пати денот, а некогаш и ниеднаш. Ми е страв да не направам контраефект, имам пример во фамилија, детето препаметно, да знае песнички напамет, азбуки, се знаеше, до 4, 4 и пол год никако не се откажуваше од памперс, нешто беше изгледа засрамена од градинка.
    Според ова што го гледам моментално мислам дека нема шанса да биди за брзо одвикнувањето, не форсирам 18 месеци е имаме време :)
     
  5. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Целосно се согласувам :)
     
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Читајќи тука коментари, а и јас со тазе искуство, би сакала да кажам дека најдобар период за одвикнување од пелени е после 2год. Ова е мое мислење, значи не убедувам, не осудувам, и на крајот секој си прави како што мисли дека е најдобро за своето дете.
    Мене многу ме убедуваа почни сега, почни тогаш, јас никој не послушав и буквално за 1 недела го научив да мочка, а да кака процесот го сфати за 10 дена, без никакви трауми. Точно на 3год и 1мес. Полесно ништо не сум поминала од ова. Едностсвно знаев дека на 2год не е спремен и крај,нема што да го малтретирам нит него нит мене. Најбитно е мајката да е спремна, да не слуша од страна како сите паметуваат а поминуваат 3 саати неделно со детето, и ако извадат еднаш памперс да е изваден, јас паралелно извадив и денски и ноќе, за да не го збунам во процесот. И уште еден совет наоружајте се со мн трпение и живци, бидејќи во 95% од случаевите се потребни за успешно поминување на овој процес.
     
    На happygirl, emkaemka, pile30 и 9 други им се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Се знае пелена кога се трга кога само детето ќе каже дека сака да се тргне. И тоа си е научно докажано и баш ви се чудам што ви се увртело во глава нешто спротивно од биологија да правите. Ама ако ви е интересно само напред.
    Јас не ни помислувам да тргнам пелена пред сама да каже. И во градинка така ја учат ја прашуваат дали сака нова пелена. И има дете кое не носи пелени и само си кажува наскоро три ќе полни.
    За да се тргне пелена детето треба прво да разбира, а второ да зборува.

    Тоа со свекрвите ќе го заобиколам. Не само што не е точно туку е и смешно. На девет месеци им тргнале пелени @Spidy добра добра е твојата у математика :rofl:
     
    На happygirl, lackygirl, emkaemka и 10 други им се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Што знам, може маж ми и девер ми биле генијалци на година дена. Блазе си ми каков маж имам, ич не мочал во пелени :)
    Јатрва ми беше јака, на муабетов и рече на свекрва ми: не викам дека лажеш, ама не ти верувам дека кажувале за мочање на една година.:rofl:
     
    На pianogirl, happygirl, emkaemka и 7 други им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Сигурно ги измешала апчињата внимавајте што оставате на маса:D
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Да кажам случка поврзана со муабетов. Другарка моја зема да ме теши зошто детето мое не одеше на 8 месеци зошто нејзе мајка и и кажала дека она на 6 проодела. Нема дете другарката па не пробав да се објаснувам, реков има време ќе прооди :D. Така и со пелените и свекрвите |(.
     
    На emkaemka, Coco31, kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    :rofl:
    На другарка мајка и рече дека седела од четири месеци:rofl:
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Баба ми ми кажуваше дека татко ми и чичко ми ги ставала на нокшир од 3 месеци. Мислам!!
     
    На KuklickaSk, emkaemka, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Kokomama87

    Kokomama87 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki , sin mi ke polni 20 meseci sega na 25 mesecov . Pred 5 dena koga sakav da mu stavam pelena ne sakase , go prasav dali saka gaki vika gaki Taka da mu oblekov gaki i go pustiv taka , pa resiv da probam da go odviknam. Prvite tri dena mocase kade ke stigne , a koga ke sedne na noksirce ne sakase da mocka . Se izmocka na parket ,se lizna padna i si povredi na usta . Soprugot rece ne e spremeno deteto obleci mu pelena , taka do vecer si bese so pelena a na sekoe negovo mockanje kazuva moca a za kakanje koga ke go prasas kazuva . Utre koga stanavme za prv pat u zivot pelenata mu bese prazna i vednas go sednav na noksirce (mala soljicka) i bingo se izmocka prv pat . I si dadov nadez deka mozebi ova e znak deka e svesno sto se slucuva .Znaci ovija dva dena e taka koga ke se izmocka vo noksir koga vo gaki . Vcera stana vo 4 ipol sabajle i sam se nasoci kon wc i pak bese uspesno . Da dodadam ova mi e prvo dete i ne znam dali da prodalzom i kolku vreme e potrebno za da sovlada Sega imame nova igra vrti mama na cicko za internet da mu pusti pesnicka kap kap i vo ist moment koga go zemam telefonot on pocnuva da mocha :)i koga ke se izmocka dobiva nagrada stiker , edna pesnicka na youtube avtomobilce i sl. Btw kazuva dosta ne zboruva cisto ama jas kolku tolku go razbiram Ve molam za sovet kako najdobro i najbezbolno da se otkazeme vasi iskustva Izvinete za dolgiot post
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Да го пишам моето искуство иако откако ги прочитав последниве три страни се збунив скроз. :drunk:
    Ја одвикнав на 3 години и 1 месец. Планирав точно на 3 ама цел месец врнеше и ладно беше па чекав сончево и топло време.
    Немав ниту еден памперс дома бидејќи се плашев да не се откажам и и ставам ама успеавме од прва без никаков проблем. Од тогаш еве цел месец немаме памперс, моча и кака во нокшир, само еднаш мочкаше во шоља по нејзино барање, кога кака сама претура каката во шоља и пушта вода, за мочката не е заинтересирана, еднаш прокоментира портокалова дека била, за каката еднаш рече била мн вкусна и се наведна вика нјам нјам, секогаш кажува дали мало или големо топче какала, моча кака во парк за деца од прва без проблем, моча насекаде надвор и така.

    Кога ја прашав дали не сака памперс веќе туку гаќи и нокшир не одговори ништо ама по скриената насмевка ми изгледаше спремна и заинтересирана.

    Нокширот цело време во дневна ни стои, ни на крај памет не ми текнало во купатило. Нокширот ме асоцира дека е помагало за преод во шоља. Кога би требало нокширот во купатило да стои директно би ја учела на шоља.

    Купатилово сега не ми е баш за деца и искрено реално со нокширов во дневна и мене ми е полесно. Додека кака може торта да направам на пример. Нејзе и е поудобно, попријатна атмосфера.

    Првото облакање гаќи и маица го направив уау. Уште кога ги купив уау беше работата. Првото мочкање во нокшир уште огномет дома ми фалеше за да е целосно. И така :)

    До 2 години и 11 месеци немав ни помислено на одвикнување.
     
    На Sexybaby86, babydust, Coco31 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.069
    Јас само да ве потсетам дека платнени беа пелените едно време. Не дека децата генијалци, ама ела да те видам да переш и повиваш дете 3 години:sweat:
    Мојата за мочање не кажуваше на година, ама од година се научи да кака на нокшир.
     
    На duffi, Chantal, Dikinzi и 4 други им се допаѓа ова.
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Денес и следни два дена - почетна фаза.
    И го претставив адаптерот за шоља и и кажав дека пораснала да седи сама како мама што моча. Малце се сецна дека дупка и дојде, па се држеше за мене ама не стана.
    Не се ни измоча ама беше воодушевена и викаше - ********а моча сама, сама мама - демек како мама. Па уфрлив и некои деца што ги знае и ги збори дека мочаат исто сами.
    Седеше и сакаше да стане и цело време збореше дека моча.
    Се измоча од кога стана.
    После и кажав дека треба да кажува кога и се мочка и цел ден доаѓаше да каже дека моча, ама касно, ќе ја пипнев вруќа пелената, значи кажувала додека моча.
    Толку за денес.
    Утре пак ист ми е план, а задутре да ја прашам повеќе пати дали и се мочка и дали сака да оди во тоалет.

    Да си пишам да си знам.
    Ќе допишам што сум напраила.
     
    На mimiiiii, Sexybaby86, babydust и 9 други им се допаѓа ова.
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    @Spidy Свекрва ти иста како мојата (fingers)
    Само што кај мојата девер ми проодел на 8 месеци. Ќе проодел и маж ми,ама и паднал на нејзината свекрва при проодување и се исплашил,па од страв проодел на 13 :rofl:

    За одвикнување и јас гледам дека е рано. За какање @lackygirl и мојот седеше,сега воопшто не дава да го седнам,веднаш станува.
    Има време,ќе се одвикне. Зависи од детето,мислам дека секоја мајка ќе примети кога е спремно детето за одвикнување.[/QUOTE]
     
    На duffi, Spidy, Coco31 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Се согласувам.
    Да, имаат врска и пелените.
    На децата им смета повеќе, а мајките се помотивирани. Добитна комбинација.
    Затоа и сега се остава во гаќи да се измоча, да му засмета и само да сфати.

    Ама на 8месеци нема како да каже за било што.
     
    На pile30, Sexybaby86, KuklickaSk и 5 други им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    И порано... едит: ај за мене и мајка ми лично нека е ова споредба порано и сега
    Немале седмосед од 1000 евра туку кауч пропаднат на средина
    Тепиците мајка ми два три пати годишно ги переше, сега или сме на ламинат или тепих немаме време да переме
    Мајка ми не одела на кафе со мене па да пази в кафич да не и се измочам
    Претежно сме биле во двор, на улица или на нива па сеедно е дали ќе мочаш или какаш
    Шоља немавме туку едно рамно со дупка тука ако ставеле некое да моча или кака на годинка сигурно ќе пропаднело
    Немале од кај да читаат околу одвикнување
    За пелените да не збориме памтам мајка ми како ги переше нз како и е здрава кичмата и како имала време за се

    Свекор ми викаше цел ден ги оставале какани кој можел да ги прати кога ќе се искакаат како ние што сега одма мењаваме памперс

    За крај според мене со златни памперси и за детето и за мајката е најдобро околу 3 години ама секој има право да размислува и одлучува поинаку, како што и јас еве мислам дека правилно сум постапила на 3 така некој мисли дека правилно постапил на 2 и се тоа е правилно
     
    На babydust, BabyT*, Spidy и 4 други им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Се научила да кака ако ја сетиш и седнеш на нокшир. А дека ти рекла мамо мене ми се кака сигурно си почекала уште добри година и пол. Тогаш и за мочкање ти има речено и завршил процесот.

    Да не ги мешаме работите. И јас ја седнувам на нокшир да искака оти и е полесно ама тоа не е одвикнување од пелени туку и помагам да и е полесно во моментот. Се надевам ова не го сметате за одвикнување :)

    Јас сум можеби минимум десет години постара од тебе што значи и мајка ми е доста постара од твојата по некоја логика на нештата која не мора да значи.

    Сум носела памучни пелени до речиси три години при тоа сум одела во јасли во градинка, сум проодела на 11 месеци, а од осум сум почнала сама да седам. Од шест полни месеци сум почнала да пробувам вкусови, сум одбила града на 11 месеци. Информации во никој случај не и фалеле зошто во Југославија имало и центар за деца и бебиња кои помагале со совети. Плус бабиците биле доста вешти и искусни. Се прашувам како мојата одела по совет на лекари, а не по совет на комшии?

    Тоа е исто како денес јас идам вака, друга го рани со компир на три месеци. Секако информациите се подостапни со еден клик ама и на чело да им ги истетовираш се е џабе. Затоа не се сложувам дека нашите не третирале така “поради недостаток на информации”. Плус во Југославија ако немале можност да заработат, денес пак ич. Јас сум на мислење дека тогаш и биле на многу повисок степен од денешниов. Имале и тогаш нокшир. Само адаптер за шоља немале.
     
    На Sexybaby86, KuklickaSk, happygirl и 4 други им се допаѓа ова.