1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    А претходниот пасос кај што ја замолувам да ја облечам и ичешлам не те фана за око, него одма доби претпоставка како јас ќутенката се правам ?

    Цело време спомнувате трауми, знаеш што е траума?

    Секој ден мајка ти и татко ти да се тепаат и дерат.
    Секој ден детето да го тепаат.
    Траума е да не му дадеш ни вода ни храна 3 дена.
    Траума е силувано дете.
    Траума е да го затвориш со саати во ВЦ со изгасена ламба.
    Траума е да гоизвадиш на ладно среде зимо а после да го ставиш да седи на жешка печка.

    Затоа..траума од одвикнување на пелени и седење на нокшир е малце за ставање на прст на чело.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Ок, ќе си го ставам прстот на чело.
     
  3. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас неколку дена и објаснувам дека пред да кака и мочка да ми вика кака и дека ќе ја слечам како голема да си мочка. Арно ама изгледа интересно и се виде и денес цел ден ми вика кака и се држи и трга за памперс. Кога ќе ја слечам абер нема од какање. Не ни очекував да сфати на 19 м, ама ајде сите од околинава ме тераат одвикнувај ја, голема е што чекаш. За џабе објаснувам дека и да знае да каже, таа треба да има развиен осет, а кај некои деца може да се оформи и до 3 г.


    Јас ќе продолжам да и објаснувам, секако е лето, можам да ја оставам и гола да шета, ама дека ќе се одвикне сега не очекувам.
    Ете како свеки ги одвикнала на 1 г јас не знам, не ми личи мм за вундеркид. :^):rofl:
    Ако до 3 г не успеам да ја одучам и ја пуштам на поседок да се покаже на дело.
    И да најмногу го мразам муабетот денешниве млади ставаат памперси оти не мора да перат каки, ги мрзи да ги седнуваат на нокшир, да чистат ламинат и сл муабети од тој тип. :emo: Некако преголеми очекувања имаат од 1 год дете. Наполни една година и ајде фрлај памперс, одбиј го ид цице, и да треба да знае да каже колку години има, како се вика, кои му се родители и по можност матичен број да рецитира. Абе ајде ви се молам на сите со овие затапени муабети.
     
    На ludoto19, AlicaInWonderland, cisifio и 11 други им се допаѓа ова.
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.175
    Допаѓања:
    23.853
    Најблиско ми е на кумашините малата. Мајка и ја форсираше и од една ипол година, ја ставаше на нокшир долго време. Со играчки, пред ТВ, секако.

    Виде џабе е, се откажа. Сега има 2 ипол години, само дете рече дека не ги сака пелените и за 2 дена скроз ги тргнаа.

    Пак доаѓа до тоа дека кога е спремно детето, само ќе покаже.
     
    На ludoto19, Mimmi39, eli25 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако знае да ти каже дека и се мочка кака. Ако веќе неколку часа има сува пелена. Ако знае да ти каже дека се искакала во пелена. Ако знае лесни инструкции да следи.

    И да, одвикнување многу рано е траума. Не правете се психолози сосила. Си има стадиуми детето и не ги форсирајте тие стадиуми. Сите деца различно учат. Некои уште на 6 месеци ги редат над нокшир. Погрешно многу.
     
    На ludoto19, Annath, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Втор ден - не ми даваше ја да мочам, таа сакала да седи. Пак не се измоча.
    Пелената и беше сува од кога стана сменета, ова беше после 2-3 часа.
    Малце се штрецнува дека во дупка и оди газето, па ме држи за рака.
    Сака да седи, уште да успее да се измочка дур седи, мислам ќе поврзе.
    Кажува дека не сака пелена на секое менување ама не кажува пред да се измочка туку додека мочка.
     
    На ludoto19, Sexybaby86, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Dikinzi ова ти е налик паткањето пред одење. Дете не може да стои на нозе, а не пак да оди ти го тегнеш под мишка со месеци. Себе уверувајќи се дека така треба се додека во еден момент кога детето ќе сака нон стоп да биде паткано те здоболува половината и таква исцрпена го пцуеш денот кога прв пат му покажа.
    Исто и ова, оно плаче не сака да седи на нокшир ти седиш до него и со сила го притискаш на нозете да не ти стане. Во еден момент ти прелетува мисла “сери или те убив!”. За неполна година детето иде и ти вика мене ми се оди во веце помогни ми. Ти бираш како ќе ги минеш деновите до целта која иде речиси во иста временска рамка за сите. Некој порано месец два три, некој подоцна. Налик одењето како процес, вртењето, седењето.


    А што ако си поседи во пелена додека не сака сама? Не сфаќам.
    Освен ако нема проблем со пеленска регија како на бејби па да се трудиш и порано со сила во надеж да ја спасиш од тоа црвенило порано некој месец. Имаше и мојава знам колку е лошо и зошто по секоја цена ќе настојува да фрли пелена.
     
    На ludoto19, AlicaInWonderland, Lady*Bug и 12 други им се допаѓа ова.
  8. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Оставија по гакички, со пелената ја збунуваш. Одете заедно изберете гакина, нокшир направи и да се осеќа голема и важна, како таа донесува одлуки :)
     
    На ludoto19, cisifio, TeddyGrey и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Не не не..не знам каде згрешив во објаснувањето, да се обидам пак :D Детето си кажуваше, "мама моча" и за мочање и за какање ,ја седнувам и си врши работа, ама само за мочкање. За какање неколку пати се има искакано, и сеа кога сака да кака ако ја седнам и се буни, ја тргам одма и ја оставам да се искака, а за мочање си моча. Ама овие 3- 4 дена, не знам што и стана, си пушташе во гаќи, а денеска пак почна да мочка во нокшир. Е сега, јас тоа го гледам какп фаза, затоа што долго време си мочкаше во нокшир, а овие денови реши да изводи. Она после една недела престана навечер да моча, а и денски кога преспива.


    Да се надополнам за кичма трансот, паткањето за среќа не траеше ни еден месец. Прооде на 11 и пол месеца :D
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Знаев дека си паткала! I know it!

    Таа е таа матрица.

    Касниш со азбуката уклучи ја додека кака на нокшир да не губи време :D

    Ти стискам палци да ти помине периодов без нервоза:*
     
    На AlicaInWonderland, kukla21, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ммм,малку тешко без нервоза :D Се нејзе и се моча или јаде додека цица малата, а таа па научена у гужва некој да и џавка да се мота пред неа ( па и научи да сс превртува сама па не е баш за оставање) . Ќе помине..ќе пијам и ја кафе на раат, и ќе мочам и какам на раат :D
     
    На PeachGirl, lackygirl и FreeMind им се допаѓа ова.
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Чекам да стопли.
    Од утре. Ова вовед и беше.
     
    На kukla21, kiki_riki и duffi им се допаѓа ова.
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Пушти и малку вода од чешмата да тече додека седи, ќе ја испровоцира да се измочка.
    Мене неколку пати ми помогнало ова за да мочка во шоља, иако неќе често.
    Она седнува и праи “чшшшшш,готовоо” а не прави ништо всушност.
    Интересно и е да седи само.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Се зезнав така. Рипна да мие раце :rofl:
     
    На mimiiiii, Sexybaby86, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    17.203
    Да, сврзуваше реченици тој период и разбираше што и зборам.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Дете 2 год и 8 месеци се одвикна за 1 ден. Претходно пробував со зборење и гледав дека едноставно не е спремна. Сега и тргнав пелена и покажав гаќи и адаптер за на шоља какви сум купила и толку беше. Еднаш направи само грешка. Кажува сама и трча накај тоалет. Купив водоотпорен чаршав и од прв ден и навечер е без пелена и успешно, се нема помочкано. Значи све во свое време, ако не е тајмингот погоден мачење и за дете и за родител.
     
    На Mimmi39, karibian, kukla21 и 13 други им се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    И ние сме на добар пат, а само две недели трае процесот. Почнавме од нула, не ни знаеше да каже кога ѝ се кака или мочка. Но зборевме и зборевме па сега вика на цел глас "какааа" :D и одма ја седнуваме. Иначе "кака" ѝ е и за мочање.

    Првата недела неможеше да додржи, па завршуваше работа по нозе и на паркет. Вторава недела изгледа веќе го контролира нагонот, кога сме излезени или после спиење редовно вадам сува пелена.
    Сабајлево ми дојде у кревет и кога викна, одма сум срипала по нокшир... Додека да ја соблечам и извадам пелена, мислев веќе се измочала, но гледам сува пелена и веднаш го наполни нокширот. Да не ја подречам ама се надевам месецов ќе завршиме (fingers)

    Пред еден месец наполни 2 години.
     
    На ludoto19, babydust, Mimmi39 и 15 други им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Ние правиме стави-вади на гаќи и пампи (facepalm)

    Изборот е негов кога што сака да носи, ич не сум за вакво нешто :doh:
    Но кога бара да носи гаќи и трча до фиока да избере кои ќе ги облече не ми иде да го разубедувам да носи памперс. Али ниту еднаш нема кажано за мочање кога носи гаќи, има некоја пречка кај гаќите :^)
    Не успева ни седење на шоља и молење да моча на одредено време, едноставно рипа и кажува дека на курето не му се моча..
    Па ако запнувам да седи држи и после се жали дека меше го боли :(

    Кога носи пампи на секое мочање кажува кога моча, но си кажува дека е ок да моча у пампи и не дава да го вадиме :D
    Сам го соблака откако ќе се измоча, мочан нејќе да седи.

    Деновиве шета гол по дома (poolparty)
    Па сам трча во вц, влага во кабина и си моча, зима хартија и брише куре 8)
    Ниту еднаш нема згрешено кога е гол!
    Се објаснуваме дека може да мочка таму, кога носи гаќи треба само да ги смкне или да ја викне мама, но без напредок. Кога носи гаќи кажува откако ќе се измочка, абе барем еднаш да згрешеше и да кажеше :smirk:

    Какање мора во пампи, не се спогодува никако на заврши работа на друго место, ако е со гаќи или гол едноставно бара пампи и кажува дека ќе кака.
    Пробав да не облакам, па го изостави какањето тој ден и се жалеше на меше :(

    Ич го несакам ни ова, јас сум си замислила ќе извадиме пампи, ќе носиме гаќи и полека ќе се привикне да бидат деновите без грешки :doh:

    Ноќна пелена оддамна е сува, ритуал е се бања, моча дури се бања, се облакаме и спие |-)

    Вака некако иде тоа одвикнување кај некоја или јас нешто јако сум згрешила :|
    Каран никогаш не е, само кажуваме дека така не е убаво и дрн дрн како треба, од муабет дека гаќи се убави, а пампи е за бебиња ми преседна :D
    Поткуп не пали кај него, ионака знае дека "се" ќе добие :tmi:
    Со закани не се воспитуваме..

    Уствари јас чекам какањево да го решиме, па после се мислам полесно ќе е (fingers)
    Ама како да се спогодиме :smirk:
    Ич не сакам да научи дека за какање памперс ќе треба, за тоа и не сум му го извадила скрос. Баш имам неколку блиски примери каде дечињата и до 5год исклучиво какаа во пампи поради неможност да се олеснат без него..

    И така, ќе пишам апдејт по некое време, ваљда поубав (fingers)
    Инаку купивме и оринџ и блек и пурпул гаќи, али тетка купи едни боксерки со Немо, па дете се испозаљуби во нив :inlove:
     
    На ludoto19, Kitten, kukla21 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    2 години и 5 месеци е и видов дека сеуште не е спремна. Имаме гаќички, нокшир, адаптер, сето тоа. Зборувам нонстоп, знае за што служат, кажува кога моча и кака во пелена, ама не дава гаќи да и’ облечам, пелена бара. На адаптер и нокшир седнува, ама не прави ништо, бара да ја станам и пелена да и’ ставам. Еднаш само досега пушти две капки на шолја :tmi: Секој ден ја прашувам дали ќе облечеме гаќи и ќе мочка во шолја/нокшир, вика да и се радува, ама штом ја однесам да и’ облечам гаќи, почнува да вреска и бара пелена.
    Ќе продолжам со зборување, па ќе пробам пак за некое време. Нема да ја форсирам, уште не и’ е дојден моментот, иако делуваше спремна бидејќи знае се’ околу тоа, кажува дека ќе мочка и кака, знае мама како и каде мочка. Тоа е што е, нема ништо на сила.
     
    На ludoto19, Mimmi39, Kitten и 8 други им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Па така идеше и кај мојов, првин се убедувавме гаќи да облече и сега сака, ама не знае што со нив :rofl:

    Стандарт вика дека не се моча во гаќи, набројува дека сите носиме гаќи и тоа било убаво, во вц се мочало или надвор, во соба никако и покажува со прстот :D
    Само тетин носел пампи и на него ќе му го дал неговото :bandit: (ова е муабет на мајка, не мој :tmi:).
     
    На Kitten, Sexybaby86, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.