1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Пробај со бебе играчка демек тоа кака на шоља па да го види :) или место бебе, некое мече, играчка која ја сака :)
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Од "свеж воздух" ни е преку глава нам :tmi:

    Торта 8-|
    Роденден славевте?
    Изумив кога беше, мислев август беше роден малиот :?:
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    На 8јули наполни три.
     
    На kukla21 и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Аииии па он поголем батко бил.
    Најсреќен да е :party::hug:
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    Мојава е без пелени од Јануари, кажува за мочкање и какање и дури некогаш сама оди моча (ке видам полн нокшир) :D е сега за навечер... Со син ми мака немав, сува пелена имаше од 1ипол год сабајле па кога тргнавме пелени, тргнавме скроз.. А она е поплава со полна пелена, по 3 пати мислам моча навечер и навечер и ставам пелена. Спие сама во соба своја и не станува, моча во сон :?: До кога вака? Треба нешто да превземам? Свекрва ми вика за маж ми дека станувала ноќеска и го будела да мочка... Иначе и јас се сеќавам дури, многу мочкав во сон (до кај 4,5г пелена мајка ми ми ставаше), а кога престана да ми става имав најлон навлака под мене и многу често ја мочав(facepalm)

    Инаку сега е малава 2 и 8м.
     
    На 24.07, Sexybaby86, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    За одвикнување од пелени која возраст е најдобра? Син ми сеа ќе полни две години, ама уште не збори, ни кака ни моча. Што и да го прашаш вика не :D
    Денес пробно со нокшир, ја дур се свртам, господинчево си заврши работа два пати на ламинат, а на нокшир еднаш седна и му беше чудно.
    Знам дека летно време е најубаво, зарем треба да го оставам скроз голо и да чекам да му дојде или да го оставам дур не почне да збори?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    Ништо нема да направиш ако го оставаш голо и да мочка кај стигне. Пробај зборувај му, и седнувај го на 2ч, да види дека позгодно е да не е мочан и какан. Ако не иде, не е спремен. Пробај 2,3 дена така преку ден седнувај го и пелена не ставај преку ден, ако не збори он... ако е спремен ке даде знак некаков, па и ке научи кака да рече може :D Може му е рано, ама пробај си. Инаку има деца од 1ипол до 3,4 што учат, нема правило и најдобра возраст. Син ми за какање од 1 и 3м кажуваше, а за мочкање не.. тек на 2 и 6м.
     
    На mal.ecka, Dikinzi и Girly90 им се допаѓа ова.
  8. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти дадам совет, туку само ќе ти потврдам дека исто прави и ќерка ми: влегува во нокшир и става играчки. :D:D Но, таа да седне, никако. Не ја форсирам, кога ќе биде подготвена, сама ќе си покаже (сега е 2г 2м).
    На шоља ја седнувам и одма се смее, се кикоти.....
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.948
    Пол:
    Женски
    Исто и мојов. Цела година кај шо нема пелена за денски, само за навечер. И сабајле е преполна, некогаш дури и воден станува. (facepalm) Сум пробала да го седнам на нокшир во спиење и то беше вриштење невидено. Не сакам дури и во сонот викаше. А вода пие премногу, само шо ќе се измочка пред спиење, го спремам со пижами и пак бара вода. Ако не му дадам оди сам си зема. А и ова. Си легнува в кревет, после 5 мин ми вика, мама имам пелена, ќе се мочнам, сабајле станува, мама мочнав во пеленава, ако. Ако му речам не, ќе одиме во вц, пак вришти. :headbang:
    Не знам искрено немам идеја како да напрам. :drunk:
     
    На 24.07 и mariz им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    И мојава многу пие... ако се разбуди ноќе, шише имаме обавезно и бара пие, пие како вода да не видела... А сигурно и она ќе вришти да ја разбудам зашто е луто пиперче ако ја разбудиш ненаспана.. И плус после нема да можам да ја заспијам, зашто сама заспива... ако ја расонам толку ке биде..
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што му стана на син ми. Од март месец е без пелена, многу лесно одеше одвикнувањето, се беше супер, и навечер е сув, станува сабајле и мочка. Кога ги отворија градинките, и таму без проблем си мочкаше, а сега од понеделникот наваму, една недела секој ден се помочува. И дома и во градинка. Секој ден по двапати. Од градинка велат дека се заигрувал и заборавал. Му зборам дека тоа не е убаво, дека е голем дечко, а тој извини мамо, ќе бидам умен и после пак. Денес дури и го плеснав по газето, свесна сум дека ништо нема да постигнам, ама ме изнервира, како намерно да почна да прави.
    Не знам како да постапам. Совет некој? Инаку, уште малку 3 ќе наполни.
     
  12. MajkataN

    MajkataN Нов член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Мојот син за некој месец ќе полни 3 годинки. Почнавме да се одвикнуваме оваа недела го извадивме памперсот на што се радуваше многу, зборува разбира се го фрли во корпа чао пелени не сум бебе...Се спремав да чистам по него го прашувам често и за еден ден се навикна преку ноќ за спиење и за дневна дремка не се помочкал ни еднаш на гаќи е, арно ама проблемот е во текот на денот се стега го држи во себе не сака ни на нокшир ни адаптер ништо само неколку пати и толку и кога неможе повеќе да издржи плаче..за какање му ставив памперс бидејќи се стегаше неколку дена а инаку немаше ден да не кака.. незнам дали да му го вратам мислам има страв да седне на нокшир ни награда ни браво не го занима да се мотивира и издржува по многу саати незнам како може толку ..надвор одиме без памперс никаде несака да мочка и веќе страв ми е така дали да продолжиме
     
    На Bibitron му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.948
    Пол:
    Женски
    И мојов исто праеше, на секое мочкање гаќи менував, пушташе по неколку капки. Еднаш на зафркавање му реков другиот пат ако ги измочкаш ќе му ги дадам на друго дете шо нема да ги мочка. Не знам дали беше од то ама престана. После некое време пак почна. Па му викав овие ти се последни гаќи, ако ги измочаш гол ќе седиш и ќе ти е ладно и го однесов во фиоката да си види сам дека вистина му се последни. Пробај така со некои финти, можда ќе ти успее некоја. :D Вистина се забораваат, не го карај и не се нервирај. :)
     
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Не прави намерно, заборава, огромна грешка е што си го плеснала, на тој начин може само контраефект да предизвикаш :(
    Не се ни кара и уценува, туку убаво се објаснува, стимулира и потикнува наредниот пат да не згреши.

    @mal.ecka
    @Mimmi39
    А зошто нокширот е секогаш на видно поле и стои во сред играчки?
    Се знае нокшир за што служи, ставете во вц и секогаш кога ќе миете раце, бањате ќе се потсетувате за што служи.


    Абдејт од нас.
    Тоа е тоа од пелените :party:
    Се сложи да кака на шоља ^_^
    За спиење не ни било проблем, не ни мочка оддамна..

    Сега се учиме кога мочка да држи куре и центрира :tmi:
    Инаку, писоарот е полн погодок за машко (y)
     
    На 24.07, Sexybaby86, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    Емче со беба неможам да бидам постојано во вц полесно ми беше вака,ама грешам знам.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Знам дека грешам што го карам, сто пати се покајувам, па и нему му викам извини, ама некако многу ми е сменет, само со мене е по цел ден, ама буквално само јас и тој, за се едно нешто кисне, тантруми ли се што ли е, и сега оваа недела капак помочувањето. А навечер и за какање ниту еднаш нема згрешено. Се надевам дека ќе помине. Фала ви :)
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.859
    Пол:
    Женски
    Нена подобра инвестиција од него :lol:
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    И Никола имаше таков период и тоа сега скоро, односно цела година откако ги тргнавме пелените. Секој ден се помочуваше по 1, 2 пати... ама траеше околу 10тина дена, објаснувај со убаво, ќе помине.
     
    На mal.ecka, WomanInLove и Chantal им се допаѓа ова.
  19. Kokomama87

    Kokomama87 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Eve skoro mesec kako se odviknuvame od peleni ama tesko ni odi , moca na noksir ama i vo gaki pa kaze deka se umocal Za kakanje druga prikazna voopsto ne sednuva na noksir samo vo gaki i nekogas mu padne gomce pa celiot ispanicen vika mama zeme ,mama gomce za da go izmijam .Se mislam da prekinam , ama od druga strana koga sme nadvor drzi ili pak mockame vo stoecka polozba , a i od sabajle koga ke stane peleneta e suva i mocka koga ke stane . Jas poveke imam zivci ama maz mi e prikraj :) i stavrno neznam sto e najpametno Nekoj slicno iskustvo Stanuva zbor za dete koe ke polni jos malku 21 mesec
     
  20. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.851
    Не форсирај за какање.
    За мочкање,нека си мочка во нокшир,а кога ќе му се кака ставај му пелена и збори му дека треба да кака во нокшир. Ќе се научи,има време,па и кога ќе споредам со моето кое има 18 месеци, мал е и твојот,21 месец :wasntme:

    Лично искуство немам,ама на девер ми синот си мочкаше во нокшир,а за какање му ставаа пелена.Ама и нив им дошло преку глава,па го оставиле без пелена, демек мора да се научи, па детето одбиваше да кака со денови. Дури и на доктор завршија, од што беше исплашен од какање на нокшир, зошто не какаше долго време,а и кога ќе му се какаше,се стискаше.
    Докторот им рече дека е до тоа,е сега,дали е или не,не знам.
    Ама знам дека на сила ништо не бидува.
     
    На lackygirl и mal.ecka им се допаѓа ова.