1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Ја мислам оваа фаза ќе ја завршиме тек наредно лето.
    Неќе и неќе.
    Гаќи носи, ќе се измочка во нив и плаче дека е мочана :D
    Или ќе почне да моча и ми вика “мама јас тука моча,ако?”
    И тоа е било каде, на тепих,на ламинат,надвор.. секаде.
    Нокшири два купив, го користи како столче. (facepalm)
    Шоља неќе, ама ми рече дека сум лоша мама,оти сум ја користила нејзината шоља :D
    Мислев летово ќе ги тргнеме, ама но-но.
     
    На Coco31, Sexybaby86 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Биди упорна, таман ќе ти се олесни работата кога ќе дојде новото бебе.
    Првата ќерка ја одвикнував од мај, до крај на август. Процес е, неможе секогаш да биде "преку ноќ".
     
    На mal.ecka и Dikinzi им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    А знаеш колку е полесно да биде преку ноќ? Со малиот син ми беше буквално така, преку ноќ. И затоа сум да не се форсираат децата на одвикнување кога не се спремни. Ако се спремни, сами ќе ви кажат и покажат. Не е во ред процесот да трае со месеци, кај нас последиците траеја со години. За недела-две, треба да се заврши.
     
    На zuto, Mimmi39, RainBow и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Се сложувам и со ова, но јас не сакав да ја чекам ќерка ми да направи 3 години бидејќи баш на почеток на лето е родена. 2-2 и пол години се таман за одвикнување од пелени. И во контекст на членката, ако веќе почнала не треба да се враќа назад, само се збунува детето.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Немам почнато јас ништо.
    На неколку пати ја оставам по гаќички, но не со намера за тотално тргнување на памперсот.
    Чисто за разладување :D
    Само ја учам каде се врши нужда, дека е време и е голема за во купатило да оди а не во памперс.
    Не гледам збунка тука, збунување би било да ја оставам ден два, па пак да и враќам пелени...
    Неќе, нема ни С од спремност она.
    Ама мое е на секое одење во купатило пак да ја потсетам за што и како служи..
     
    На Coco31, Lolipop23, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Мојот е поголем од твојата дада. 2г и 5м скоро па никако не е спремен.
    Не сака да седне на нокшир, ни на адаптер, ни шоља. Буквално има одбивност. Ќе се помочка во гаќи и толку. А за какање се стиска.

    Не сакам и не планирам да правам притисок. Нема дете кое останало во пелени .
     
    На ludoto19, redhead, FreeMind и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Од стискањето ми е најмногу страв.
    Проблем плус ќе и направам така.
    Некогаш е расположена и ми кажува дека сака да седне на шоља и да ја држам за да мочка, ама тоа е повеќе како игра, пошо само еднаш -два пати има успеано да се измочка.
    Стално е со мене во купатило, после кажува по сите мама мочка/тато кака шоља.. (facepalm):rofl:

    Ќе биде еден ден.
    Мене до 3 год ми е нормално некако да е дете во пелени.
     
    На Coco31, Sexybaby86, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Сепак на крајот родителот најдобро си го знае детето.
    Сакав само да споделам од искуство, бидејќи скроз различно поминав со двете деца, едното го одвикнувавме 3 месеци, но имавме челични нерви, и сепак на крајот не беше ништо на сила, едноставно поспоро течеше процесот. А со помалата ќерка мислевме дека ќе има проблем зашто скоро ич не збори за разлика од големата на иста возраст. Исто така како и секое дете, почнавме со помочување во гаќи и по паркети, но се на се процесот траеше 2 недели. Многу брзо го прифати нокширот. Сега ставам само за спиење пелена зашто се случува некогаш несвесно да пушти. Мора од некаде да се почне.
     
    На Coco31, Sexybaby86, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Вика мама ми се кака.Ајде и викам мами во вц,сакаш на шоља,не ајде на нокшир.
    Плачи несака во нокшир,гола на ламинат да се какала:!:
    Едвај ја убедив бар памперс да ставам.
    И?? Навистина незнам што да направам.
     
    На 24.07, eli25 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ретко кое дете сака од прва да седне на нокшир или на школка. Непознато им е, се плашат, мислат дека ќе паднат.... Јас син ми со месеци после одвикнувањето го издржував за какање, па потоа почнав постепено да го спуштам да седне и јас седнував до него на земја и го држев за рака додека се опушти да види дека нема ништо страшно.
    Кај машките е полесно за мочкање, учете ги стоејќи, во када, во двор, или она писоарчето жабичка е супер и вреди за сите пари.
    За момево да пишам... има скоро 16 месеци и веќе почнав да ја запознавам со процесот. Ја носам со мене во ВЦ, со батко и исто, и даваме да пушти вода и објаснувам.... За какање веќе ја сфати работата, кога ќе и се прикака веднаш трча во ВЦ и или ќе се искака во пелена или се тегне да и ја тргнам па клекнува на плочки и таму сака да кака. Да седне на нокшир или на школка не сака, да ја држам исто не, затоа ја оставам така клекната и ја подметнувам пелената оздола и завршува работа. Неколкупати и бербат се направи, ама и тоа е делод процесот. ]:)
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Нокширот ни стои во вц,па јас седнувам на шоља таа на нокшир,па демек пушта вода и се тоа,не и е непознат.
    Некни се измочка во него,ама не сака да кака.
     
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Со синко во мај направи 2 до октомври извадивме преку ден пелени. Малава сега ќе полниме 2 абер нема ниту збори ниту знае нокширот за што служи. Ја седнувам зборам правам чишшшш по препорака на логопед да седнуваме ако е мала но свесна сум дека нема ништо да постигнам
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.207
    Пол:
    Женски
    Не се секирај воопшто, пробав и јас така еднаш, исто не одеше и никому ништо, и ставив пак пелени. Па после тоа сама си побара гаќи и баш преку ноќ ги тргнавме пелените, страшно е полесно така отколку и двете да се мачите со месеци. Ќе биде секако работата, па поубаво што е можно полесно да помине процесот. Нека те гледа и тебе во вц, направи ја нормална работата, зашто нели, и е нормална. Јас ни награди давав ни ништо, едноставно си е природна работа и толку. Сите мочкаат и какаат, прво во пелени, после на нокшир или шолја и тоа е.
     
    На Coco31, Annath, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Без неа одам во вц само кога спие :D
    Стално е со мене она.
    Воопшто не се преоптеретувам со ова, верувам дека сама кога ќе биде спремна ќе покаже дека сака на шолја.
    Некое на годинка, некое на четири.. ќе се тргнат пелените еден ден секако.
     
    На mal.ecka, lackygirl и RainBow им се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.442
    Пол:
    Женски
    Моево денес седна на нокшир за какање, не протестираше, претходно воопшто нејќеше да седни. Па се покака малку и браво му направив, го пофалив :) г
    Го сетив и одма го слеков, нокширот си стои во дневна.
    Не сум и јас уште во процесов, но сакам полека полека да се навикнува, оти од 9 месеци го издржував за какање, што убо му беше чисто газето, без црвенила. Па после еден период не сакаше ни да го издржувам, се криеше за какање. Ќе видиме како ќе биди, барем за какање да кажува за сега.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Јас гол го оставам дома :) чим му се мочка/кака одма трча во Вц и си седнува на нокшир :)(highfive) Вака нит има какано, нит мочкано низ дома :hai:
    Да му влезе во навика, и после гаќички ќе носи :) Да видиме и така дали ќе трча на нокшир:wasntme: Оти две недели со гаќи немаше ефект :) све во нив си "бркаше"работа само 2/3 пати кажа дека му се оди во Вц
     
    На duffi и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  17. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    49
    Majki imate li koristeno gakicki za odviknuvanje i da mi pisete nesto poveke
    Bidejki probuvame na noksir,na solja ama ne sakame nikako
    Mu oblekov vcera pamucni gakicki i rece deka ke kaze za mockanje ama nisto
    2 god sme
     
  18. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
    Детето кога ќе биде спремно одма ќе ги фрли пелените. Јас пробав на 2 год и видов дека не е спремно(не сакаше да седи на абе, ќе се измочаше в гаќи и ќе си заминеше како ништо да не било). А на 2 год и 4 м за три дена ги откажа пелените дење-ноќе, без никаква мака, нервози... Секое успешно мочкање во абе беше со аплаузи и такви работи :) И ги откажа на сред зима, зошто мора да е лето посекако е топло дома.
     
    На Mimmi39, Lolipop23, lackygirl и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Веќе 6ти ден како го тргнавме памперсот. За преку ден ми кажува кога му се мочка/кака. А за навечер нз што да правам. Вчера го оставив во гакичќи и сабајлето беше малку мокар. Не сакам да го збунувам со памперс за навечер но не сакам и да спие мокар. Многу пати и му беше скрос сув памперсот затоа пробав да спие без. Сега пак го успав без памперс... нз дали ќе биде мокар. Како да го убедам да ми кажува и навечер? Инаку е 2ипол год.
     
  20. ivana--aerodrom

    ivana--aerodrom Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.039
    Јас процесот го почнав на почетокот на јули затоа што ќерка ми ги вадеше пелените постојано и шеташе гола, не сакаше никако пелена, инаку е 20 месеци.
    Првата недела беше катастрофа по 10 пара гаќи измочкани на ден, после тоа почна да кажува за какање, а за мочкање ништо.
    Ако ја седнам на нокшир и заврши работа добро ако не кај стигне си клекнуваше и од кога ќе се измоча ќе каже. Сега веќе почна да кажува и за мочкање, па мора да се даде аплауз и браво да се каже.
    На спиење и ставам пелена но почесто е сува, многу ретко и е моќна.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.