1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од носење пелени

Дискусија во 'Дете' започната од slavica999, 8 мај 2010.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Јас на почетокот првите 1-2 недели за навечер ставав памперс гаќички и му кажував дека се гаќи. Некогаш памперст беше мокар ама почна почесто да е сув. Значи за навечер така теравме недела, две. После тоа и за навечер ги тргнавме и почнав да го будам еднаш во текот на ноќта инаку обавезно мочкан беше. Сега после 2 месеци сам станува ако му се мочка, иако јас гледам ако имам можност пак да го разбудам. Така да полека ќе научи и за ноќе битно е трпение и на детето самиот процес природно ќе му доаѓа.
     
    На Ownage му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Ајде да си го кажам и јас нашето искуство. Син ми минатото лето наполни 2 години и одма по роденденот почнав да го учам за да кажува кога му се мочка/кака. Го прашував буквално по 1000 пати на ден додека да почне сам да ми кажува. Не верував дека за 2 недели ќе се научи, но се научи, што беше уште по интересно по 1 месец почна и сам да се соблекува и мочка ^_^ Одма од кога почна дента да кажува му ја тргнав и ноќе пелената и мислам дека тоа е многу битно за да не ги збунуваме. Обавезно мочкаше пред спиење и во текот на ноќта се будев да го прашам дали му се мочка, или ако осетам дека немирно спие обавезно прашував. Воопшто немавме проблем, а сега ќеркичката е 21 месец и сакам да и дадам уште малку време, мада кога ќе се искака обавезно доаѓа и ми кажува дека имала кака. Кога ја ставам во базен излегува надвор и вика мочам :D но не клекнува него стоечки моча (facepalm) . Раат е да се научат мали да кажуваат, се надевам ќе ја имам истата среќа и со неа како со брат и, но како што е инает којзнае :?:
     
    На ludoto19, Dikinzi, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас уште немам почнато со одвикнување. Ме интересира машките за мочкање како се учат, со седење на нокшир или стоечки?
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Од моето скромно искуство многу подобро е стоејќи. Купи му го писоарчето жабичка многу е практично и интересно. (fingers)
     
    На emkaemka, Feodora и lackygirl им се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Стоечки.
    Фати ред и од старт учи го да го држи курето дури моча :D
     
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Го научивме уште на самиот почеток да стои и искрено многу се каам.
    Инаку од старт мочка во шоља, нокшир не сакаше.
    Кога се обидов да го натерам да седи и да мочка веќе беше доцна.
    Поинтересно му беше да стои и немаше шанси да го предомислам.
    Од моментот кога ги тргнавме пелените до ден денеска (има 6 години) по секоја негова посета на тоалетот, јас трчам и чистам шоља.
    Не дека секогаш греши, се труди да биде внимателен и прецизен ама мноооогу често морам да интервенирам после него.
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Мажот ми е 35 год, па одам бришам после него..(facepalm)
     
    На lackygirl, Leo_29, hristinan12 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    597
    Допаѓања:
    2.026
    Пол:
    Женски
    Јас првите неколку вечери му ставав пелена одкако ќе заспиеше, и сабајле одма штом ќе станеше му ја вадев и на нокшир седнуваше. Не ни приметуваше дека носел пелена.
     
    На Ownage му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Веќе 2 вечери не му ставам памперс и не се помочка. Еднаш стана и си кажа и мочкаше а вчера ниту еднаш не мочка во ноќта. Ќе продолжам така па ако има инциденти ќе менуваме чаршави
    Сега само се плашам за во градинка. За една недела почнува, имаа 3 нед одмор. Таму сигурно нема толку да му посветат внимание... да гонпрашуват дали му се мочка...дали ќе го слушнат кога ќе каже дали ќе го разберат (во германија сме).... дали ќе сака на шоља...мислам дека немат нокшир...
     
    На kalinaka и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Денес одеднаш и текна дека не сака памперс.
    Сама си го извади,го фрли и кажа дека и се кака.
    Се покака во нокшир и беше пресреќна,го гледаше:tmi:си кажа бравос,па му кажа чао.
    Ама мислам дека не се доискака убаво,во памперс повеќе каки има или само така изгледа:wasntme:
    Сега што,не сум спремна,?
    За мочкање не кажува.
     
    На ludoto19, redhead, Ownage и 4 други им се допаѓа ова.
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Купувај гакички и пробај без пелена. Ќе греши нормално ама биди упорна не се откажувај :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Не ми се смеј,какви гаѓички,обични или?
    Навистина незнам:whew:
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Да да обични како за нас, имаш на тритекс, силви стајл струшките, донела, во вајкики.
    Јас на почеток кога се одвикнуваше изнакупив од тезги што се 3 рала за 100, пошто првите два дена по 10 пати менував, па ми требаа повеќе рала. Супер е сега лето и од ма се сушат. Идеално е сега времето и долу немора да и ставаш ништо може само по гакички и маичка.
     
    На redhead и mal.ecka им се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Мислев некои специјални има што не пропуштаат:wasntme:
    Ти благодарам:hug:
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Имало некои внатре осеќа дека е водена, а надвор се како мушама не пропушта. Јас немам такви користено не знам ама мислам ќе ја збуниш со нив, да си тераш со обични гакина.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мојава веќе втора недела е без пелени (освен за спиење). Сама ги отфрли постепено и почна да бара да носи гаќи. На почетокот прво мочаше во нив, ама и’ сметаше, плачки беа зошто и’ течело по нозе. Сега веќе кажува и мочка на нокшир без проблем, сама вика ми се мочка, трча, соблака гаќи и седнува. За какање прво бараше пелена, па имаше два дена кај што воопшто не какаше, се воздржуваше и на крај вчера се искака во гаќи и се одра од вриштење (facepalm) Сама си викаше после тоа не пАи белји, во гаќички не се кака, тЕба на нокшиЧе да седнеш :D Се надевам ќе се опушти наскоро во нокшир да проба да се искака, засега нејќе да чуе, а најголем страв ми е со какањево да не се стиска, оти какачка си е :sweat:
    Воопшто не форсирав инаку за одвикнувањево, пробав пред месец дена со многу зборување и облекување гаќи, ама протестираше и ја оставив, не беше спремна.
    Сега сама побара да извадиме пелена, откако почна да и’ смета кога е полна. Веднаш штом се измочкаше во неа бараше да и’ ја сменам одма и плачеше, за на крај сама да рече нејќам веќе, сакам гаќички.
    Оставам полека да се одвива процесот, па ќе видиме. (fingers) Две ипол години е инаку.
    И да кажам, на почетокот сакаше на шолја со адаптер да седи, нокшир нејќеше да види. Сега вика нејќела на шолја, во нокширче сакала и ете, успеа на нокшир стварно.
     
    На 24.07, ludoto19, Coco31 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    И ние ги оставивме пелените пред две недели :) и одма и за навечер ги извади. Ако и покажам пелена се лути и ја фрла.
    Прво пред некој месец пробавме ама не сакаше ни да седне на нокшир сега си кажува и трча накај купатило.
    А како што не збори само да ја гледаш е како кажува дека и се кака мочка. Вика мамаааа и почнува да стенка, а за какање вика мама бљаки.
    Битно сеуште ко ќе ја прашаат како се викаш одговара : Бебе :D
     
    На ludoto19, Coco31, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Навечер не мочка во гаќи, или ја стануваш на нокшир?
    На мојава некогаш и’ е сува пелената кога ќе стане, ама најчесто е полна, мочка преку ноќ и страв ми е да и’ ја тргнам. Денската дремка од +-3 часа ја спие без пелена и досега се нема измочкано, ама за навечер не се осмелувам да и’ ја тргнам.
     
    На EuHenIa и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Ако се разбуди сама ја ставам да мочка ако не не ја будам оти после амин заспивање :)
    Ама затоа сабајле трча и полни до горе
     
    На Coco31, Dikinzi, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И јас не сум тргнала ноќе. Исто, некогаш сува, некогаш полна. Вода исто пие.
    Ноќе не би да ја будам. Ќе се ококори, после оди легни ја.
     
    На mal.ecka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.