1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од ноќни оброци

Дискусија во 'Бебе' започната од jana31, 9 мај 2012.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не бара да цица од глад туку за да те осети тебе. Ако е гладно ќе цица подолго. Не мислам дека треба да воведеш Ад.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Баш поради тоа до сега му немам дадено АД знам џабе е за саат време пак ќе се разбуди да провери дали сум до него. Првите два месеци си спиеше во креветчето и се будеше со вриштење и имав многу проблем додека повторно го вратам во креветчето. Сега спие до мене и ми е многу полесно барем немора по 100 пати да станувам да го земам.
     
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Да ти кажам и јас така правам. И син ми уште си спие со мене навечер. И покрај тоа што ме убедуваат да спие во креветчето јас сум навикната на него и ми е празно без него и да не плаче си го земам.
    Јас и педијатар прашував за тоа често будење ноќно време и истото ми го рекоа, дека се буди често да провери дали сум до него.
    Ама ќе помине и тоа, секој проблем во моментот ни изгледа вечен, ама брзо поминува.
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Ние имаме 4 месеци и една недела,сме на ексклузивно доење и сега ќе започнуваме со пробување на вкусови.Синко преку ден спие по 30 мин мн ретко до 45,а плус и мн тешко заспива.А за навечер не сакам да правам муабет,на секој 1-1,5 саат станува и тоа не за цицање да го земам да го понишкам и продолжува да спие,некогаш успевам да го легнам,некогаш само што ќе го легнам мафта со рачињата,прета и почнува да плаче па поголемиот дел од ноќта ја поминуваме нишкајќи се во раце.Ама се наевам дека како што наголемува дека ќе смени на поарно.
     
  5. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    Ista prikazna, a sme 18 meseci. Na 13 meseci go odbiv od cicanje oti mislev se budi od navika, ne i ne. Sekoja vecer ja pominuvame vo niskanje, na sekoj saat. Uffffff
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е затоа викам јас лесно е за одбивање , нема цице и готово ама како ќе ги презаспиеме? Јас со првото дете се изнамачив така...
    Сега само се молам да имам млеко па не е проблем кога ќе решиме да се одбиеме.
    Инаку син ми беше бебе што ич не спие, ама околу 20 месец почна повеќе да разбира се убедувавме за спиење и почна да сврзува по цела ноќ. Штета што со него снемав млеко на 16 месеци па бевме нон стоп будни до 20 или се нишкавме.
     
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Вака гледајки ќе испадне дека е многу потешко со доенче него со хранилче. Мене и педијатерката ми нагласи дека доенчињата се многу по приврзани за мајката и дека многупати преку ноќ се буди само како да провери дали мама е тука. И тоа го имам приметено кога спијам до него се буди без плачење, ќе почне да мрда и така ќе го осетам а преку ден кога не лежам до него се буди со вриштење.
     
    На TIGARCE86 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  8. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mozebi e smesno ama jas na sin mi mu stavam moja pizama do nego ili go pokrivam so nesto sto go nosam i funkcionira ahaha i nie sme eve za edna nedela 5 meseci i toj se budi mn cesto preku nok,zavisi koga kako ama ima periodi koga se podi po 4-5 pati i jas ziva nenaspana.
    inaku i sin mi e isti,koga spie do mene se budi i ne place,iako jas izbegavam da go stavam do nas da spienastojuvam da si e vo negovoto krevetce
     
    На Tajnaotrovna и Kaffe им се допаѓа ова.
  9. Lunaa21

    Lunaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мајки ние имаме 6 месеци и 3 дена. На доење сме плус кашички. До сега немав проблем никаков, бебуш заспиваше во 23 или 24 часот и се будеше во 11 сабајле. А сега еве неколку вечери станува точно во 6 и седи буден цели 2 часа. Во што е проблемот за гладен не е гладен.
     
  10. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Мајки на која возраст престанавте да ги храните малечките преку ноќ? Ние сме 9м и сеуште и давам по 200мл но мислам веќе да престанам.
    Дали денот ви завршува со кашичка или млеко?
    По колку пати ви се будат бебушките на оваа возраст?
     
  11. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    Уште после 40 престанав да будам за оброк. Знаеше сам да стане некад, а некад не стануваше. Сега веќе па ич не ми станува. Последен оброк му е било каква млечна каша. Цице му е ужинка преку ден. Мој совет ти е да не будиш , ако те разбуди ок, ако не пак ок.
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Скоро 8 месеци сме и веке 4 месеци не се буди за јадње навечер, си јаде околу 23 часот обично ( млеко 200 мл) и дури сабајле се буди :)
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Да споделам тука околу прашањето од вчера...
    Педијатарот ми рече на оваа возраст децата сонуваат и затоа често стануваат. Да не нудам веќе млеко навечер и денот да завршува со кашичка.
     
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    I na mojot denot mu zavrsuva so kasicka. Ne pie mleko bo tekot na nokjta no se budi.
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    А, во колку ја јадат последната каша? Нели вечерата треба да е порано некаде околу 18-9 часот. Ние немаме уште воведено вечера, ама мислам нема да може да издржи да заспие без млеко, сигурно ке огладне, бидејки заспива покасно.
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.296
    Околу 8 месец воведовме млечна каша и почна да ја преспива цела ноќ. НЕ се будеше веќе за цицање.
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  17. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Иста песна со будењето (facepalm).

    Јас заменив млеко со вечера, околу 21h.
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На wannaBeMomma и alisijad им се допаѓа ова.
  18. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    9+ m sme i se pocesto i pocesto se budime navecer za cicanje:(. Dodeka bese pomalo bebe, jas vo son ja stavav da cica i toa samo ednas kon 3h posle polnokj i si prodolzuvase da si spie. Sega kako raste taka pocesto bara da cica preku nokjta:( Dnevnite podoi ni se namaleni na 3 pati na den, sabajle cica, potoa kon 17h koga se vrakam od rabota i posledno pred zaspivanje. Vecera kasicka vo 19-20h , a zaspiva kon 22-22:30h....Navecer moze 6-7 pati se budi za cicanje......dali e skok vo razvoj, dali se zabi, dali ova ke prodolzi vecno:sweat:..no kako da ja odviknam od ovaa nokjno cicanje na sekoj saat?:envy:
     
  19. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Моето е 15+ и уште се буди навечер за да цица.
    Вечера јаде во 19 часот и околу 21 заспива со цицање. Преку ден имаше еден подој кога ќе се вратам од на работа во 17 часот, но последнава недела го прескокнавме и останавме само на подојот за заспивање и оние во текот на ноќта.
    Гинекологот ми препиша апчиња Бромергон, за кога ќе почнам со одбивање, зошто имам многу млеко. Сакам од понеделник скрос да прекиниме со доење, но многу ми е страв за спиењето, како ќе го презаспијам, досега кога ќе се размрдаше ќе му дадев цице и си продолжуваше, сега ќе е тешко :(
     
  20. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Isto I sin mi e 15 + mnogu pati se budi na vecer po 4 do 5 pati I si cica dolgo vreme I pocnav da mu davam mleko da pie pa taka ke si prodolzi AMA pocna mnogu da pie sega probvam so kompotce ama isto e si se budi pak , za cicanje mislam deka lesno ke se odbie AMA neznam Koga ke pocnam da spijam cela nok :yawn::)