1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одвикнување од ноќни оброци

Дискусија во 'Бебе' започната од jana31, 9 мај 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ќе му создадеш лоша навика ако му даваш млеко или сок од компот навечер, потешко ќе ти биде да го одвикнеш од шишето, отколку од градата. Кога ќе прекинеш со доење, млеко нема, колку и да бара, нема да има,, а од другово млеко или сокот, полесно ќе ти биде да му дадеш, само да не плаче. Ама така забите ќе му ги запустиш. Намалувај подои, или скроз прекини ги, без да заменуваш со друго. Само така најверојатно ќе преспива цела ноќ, ама нема гаранција. Големиов го одбив на 14-15 месеци, после неколку дена почна да спие цела ноќ. Ама за кратко тоа, пак почна да се буди. На фази му одеше тоа. Дури и сега, на 6 години ретко спие цела ноќ без да се разбуди.
     
  2. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    L
    imam probano da go niskam AMA ne odi pocnuva da place I ke se rasoni I posle edvaj ke prizaspie
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ти си знаеш најубаво. Кај сите е исто при одвикнувањето од ноќни оброци. Сите плачат неколку ноќи, па се навикнуваат. Наше е да издржиме. Ако веќе мораш да нудиш нешто, давај обична вода или незасладен чај. И не попуштај.
     
    На victoria, TutiFuti и S.Snezana им се допаѓа ова.
  4. Sihana

    Sihana Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Nie sme 8+ I sme na doenje I cvrsta hrana 2 do 3 pati zavisi kako jadel.Noke mi stanuva na sekoj saat bukvalno na sekoj saat I si cica veke mesec I pol.Jas cel den lebdam niz doma ziva nenaspana sum ne znam kako da go odviknam sum probala i so nisanje ne.saka bara da cica.Sovet nekoj kako da se odvikni?Blagodaram.
     
    На Emana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Ajde nekoj so iskustvo za tehnika koja ima efekt, da go odviknam 10 mesecno bebe da cica na sekoj saat navecer :whew:. Ne cuca cucla lazlivka, nepie od sise, edbvaj uspevam da mu stavam nekoja goltka voda preku den.....Ima li nacin da se odvikne od nokjnoto cicanje na sekoj saat ili dodeka samo ne resi nema kako?
     
    На Emana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    Уф...ајде и јас да си се пожалам тука..малата (8+) легнува 23:30-00:00 (ако легне порано има опасност дека ќе стане за саат два и ќе седи до 4,5).кога и да легне, дали доена или со Ад млеко, како под саат за 40 мин станува плачејќи во сон и пак сака да цица. Следните 2 часа кенка или се буди во сон и цело време сум на штрек и се презаспиваме, што со нишкање, што со цицање..следниве два саати може да врзи сон и после пак почнува стани, легни, докај 9, 10 сабајле.. Незнам, може ни се фаќа едно 5, 6 пати цицање и 2,3 пати нишкање...И јас сум жива ненаспана, сакам да ја будам рано, да и сменам ред, ама искрено, често и јас веќе сабајлето неможам да се освестам од што цела вечер сум била будна, а за две недели се враќам на работа..

    Долг испадна постов.. накратко, и јас се приклучувам кон барањето ако некој имал слично искуство и успеал да смени нешто, нека дава совети :)
     
    На Emana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Јас имам техника :)
    Многу работи читав на нет како да се одвикнува и на крај решив да почнам, битно е да е постепено за да нема многу бунтување и стрес.
    Откако ќе го заспиев во 9, првите 2-3 часа знаеше да ги спие во целост а потоа до сабајле на 40 мин- саат време будење. Еден по еден подој му кратев, пример тој на полноќ не му давав да цица, со тоа што не го ни кревав, се правам дека спијам и оставам да си поплаче..по некое време ќе заспие па на следното будење за саат време ќе му дадев. Секој исфрлен подој го терав 5-7дена зошто моево дете многу реагира на промени и се бунтува. Долго траеше и беше мачно за сите ама после еден месец еве спие од 9 ноќе до 7 сабајле без звук да пушти :)
     
    На jovana03, Saraa, TutiFuti и 5 други им се допаѓа ова.
  8. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    Еве и јас ќе се замешам во муабетов, зошто и јас ја имам истата мака..
    Јас пробував така неколку вечери по ред, кога ќе се разбуди плачејќи по 40 мин, да не и давам да цица, некогаш ја оставав да поплаче, некогаш ја кревав да ја нишкам да презаспие без доење, но ниту еднаш не ми успеа.. и во двата случаи после кратко време се буди и после во следниве два часа не заспива... :(
     
  9. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    @wings Blagodaram za sovetot wings, no se plasam dali pri ovaa budenje koga nema da i dadam da cica, samo malku ke poplace pa ke prodolzi da spie:smirk:, koga sum probala da ne i dadam da cica najprvin zapocnuva da mrmka, place i se rasonuva:smirk: pa pak treba da ja prezaspivam. No sepak ke probam da vidam dali ke ispee.

    @moli.mk Ne mi e jasno koga se budat taka na toj interval od 40mim do saat vreme, vo tekot na nokjta, dali se gladni zosto veke se pogolemi i jadat cvrsta hrana, ili pak im e navika ili sakat da ne osetat deka sme tuka.. Nie toj problem nekade do 6ti-7mi mesec go nemavme, jas ja stavav da cica vo son,no preku nokj od bebe koe ja prespiva cela nokj se smeni....go povrzuvav so niknenjeto na zabi,mislev period e, no eve veke 3-4meseci sme taka....
     
    Последна измена: 5 октомври 2017
  10. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    За гладни, не верувам..еве сум пробала да и дадам околу 180 мл плус цицање додека заспие цврсто и пак за 40мин станува. Сум пробала и од тие кашите за добра ноќ саат време пред спиење, па пак цицање пред спиење и пак исто.. Незнам..навика е, мислам..само незнам како да ја смениме..
    Инаку и мојата докај 4 ипол месеци спиеше убаво..времето на заспивање ни беше различно, обично покасно, но кога ќе заспиеше врзуваше по 4, 5 а неколу пати и 6 саати..ама се тоа се промени после тоа..
     
  11. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Види, тоа со плачењето е најзезнатиот дел, првите ноќи урлаше и по 30 мин а со кревање и смирување приметував дека полошо е па во недостиг на живци реков нека плаче неможам веќе. Среќа по 3-4 ноќи почна да се подобрува и да намалува со плачењето но секое дете е различно и незнам дали би успеало, пробај да осетиш што како реагира па некако да се прилагодиш, јас немав нерви за тоа премногу бев уморна и нервозна од константно неспиење па одма удрив на строга техника, полека одев само со укинувањето на секој подој.
    А за гладни, не се гладни. Страшна навика е цицањето и претежно децата што цицаат прават вакви сеанси ноќно време :) Ние до 5 мес немавме проблем, потоа само на полошо одеше и на 11 мес решив да не цица ноќе, преку ден уште си цица
     
  12. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Majki ima li nekoja taktika sto ste probale a bilo uspesno za kratenje na noknite podoi na bebusitenie sme sedum meseci I veke pocna dase budi na saat vreme pa I pomalku za cicanje neam dobar son I jas pa bi sakala nekako da ja odviknam bar do dva tri pati da se budi
     
  13. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ете сме врсници се по 7мес. Има денови кога 2 пати че се разбуди, а има и ноќи кога и 10 пати че се разбуди. Ама сум приметила дека не цица како цицање, туку како да види дали сум тука и како некој вид спокој и утеха/блискост. Ќе повлече/цуцне неколку пати и толку. Башка еве мојов извади и два заба доле и ептен е некој ноќи хаос. Но, колку што сум ги читала на фб во групата на доење....нормално е ова и ќе трае подолго зашто денски подои се скратени т.е. веќе се со кашички и вака навечер надокнадуваат.
    И да ептен е некој денови тешко и неподносливо, жив ненаспан си а треба денот да го функционираш, но тоа е ќе издржиме уште некој период . Јас си пијам Моринга капсулите па за среќа и тие даваат енергија наспроти витамините и појачувањето на млекото.
    Период е да не вади заби твоето. Еве јас некој вечери за да може да функционирам нареден ден ако закенка навечер знам дека не е дека е гладен, туку онака да се рече демек цица и го будам мажми па го зима и нишка и презаспива. Сеа таа финта ми пали ;)
     
    На LanaDelR и eli25 им се допаѓа ова.
  14. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    Сум читала дека морингата не се препорачува при бременост и доење.. Ти се имаш консултирано со лекар или на своја рака ја земаш?
     
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Морингата на самата декларација си е наведено дека е за доилки и трудници препорачана. Ти можеби си чула за моринга корењата тие не се препорачуваат. Морингата е докажано најдобра за лактација кај доилки. Слободно во соба за доење на фб, здрава храна здрави деца, во групата за доење па и на гугле за нејзе можеш да прочиташ. Ја пијам по препорака на доилки, лактациски советнички и по она све што го прочитав за нејзе еве веќе 7мес.
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=603306123099749&id=603295693100792
    http://breastfeedingmommas.com/increase-breast-milk-supply-with-moringa-an-amazing-superfood
    Имаш и на други сајтови.
     
    Последна измена: 9 ноември 2017
  16. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    За лист од моринга читав, линкот е овој
    http://www.zegin.com.mk/home/uvoz/Nutrislim-MORINGA.html

    Ќе разгледам тоа што го постираше..јас одамна сакав да земам, ама поради ова се предомислив. Но и сега добро би ми дошло, периодов доста ми се намали млекото.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.757
    Допаѓања:
    6.641
    Пол:
    Женски
    Прочитај два-три поста над тебе, @wings има убаво објаснато се.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    216
    Мајки што успеале со одвикнување од ноќните подои кажувајте чаре. Значи сега за некој ден ќе биде полни 5 м. И станува да цица на секои 2 часа, ама буквално како швајцарски саат е. Кога беше новороденче сврзуваше и 3 па и 4ч а сега на 2. Дека имам млеко и се измолзувам откако ќе цица јас останувам будна уште 30 мин и станувам н 1 час. Жива ненаспана сум.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  19. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да знам :rofl:
     
  20. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    А јас па кога ја видов темава мислев дека е нешто за нас што гмечиме у 3 сабајле ко да не сме виделе а оно за бебиња да ти било..... (facepalm):rofl:
     
    На Scorpion91, lackygirl и slavica999 им се допаѓа ова.