Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување зеленчук и овошје

Дискусија во 'Дом' започната од Theodora, 27 февруари 2011.

 1. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  74.299
  Пол:
  Женски
  Саксиите ги имаше во Меркур и Хубо, а веќе никаде :smirk:
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.577
  Извини што доцна со одговор, не сум видела.:( Од расад се садат. Ни ги има дадено пријател уште пред десетина години. Се разможуваат многу, па доволни ти се неколку садници. Не бараат посебен услов, упеваат, барем јас не се сеќавам дека татко ми некако ги третира, значи не. :)
   
  На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.577
  @emkaemka супер ти е идејата, гледав вакво нешто на интернет и се токмев слично да ги подредам. Ајде другата година сега е касно. Стварно се фенси, само мој совет е да бидат изложени на сонце, побрзо растат и успеваат, јас многу пресадив од под сенка, веќе имаат цвет. Можеби ги грее сонце твоите само не се погодил моментот или времето или сликата ако е така ок ,ако не смести ги во некој друг агол, ако можеш секако. :)
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.511
  Допаѓања:
  27.261
  Пол:
  Женски
  Нема ништо поубаво од домашно произведство на овошје и зеленчук. Ние имаме голем двор, дрвце мислам дека нема што немаме, сега и овоштарник направи мм со бадеми едвај чекам да почнат да раѓаат. :)
  Од зеленчук сега е сезона на марули, младо лукче и кромидче, ротквици, спанаќ, блитва.... секој ден имаме свежа салата. :sun: Исто скоро секогаш имаме магданос, мирудија, морков, а скоро треба да засадиме патлиџан, краставици, пипер, тиквици....
  Зеленчукот не го прскаме, овошјето само во цвет, откако ќе се формират плодови, не. Јас немам многу време да се занимавам со тоа, годинава пак со бебче уште помалку, ама затоа мм ужива додека го работи.
   
  На didisi, Giovanna, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Машки
  Сакав оваа година да засадиме нешто со пријатели (малку) ама не стигнавме. Немам многу искуство, па ако некој/а од вас може да помогне со совет или идеја што може да се засади сега, во мај?
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.888
  Пол:
  Женски
  Дали знаете како да посадам авокадо ?
   
 7. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.090
  Допаѓања:
  30.212
  Пол:
  Женски
  Јас босилек си имам стандард. Лани имав и мента и рузмарин и брат ми зимата мислел дека се суви треви и ги искубал, а тие зимата скроз се сушат и напролет пак ми никнуваат. Сега имам јагоди, босилек и младо авокадо. Ама планирам да земам рузмарин пак и некои други зачински билки. А и шери доматите ги мислев ама не посадив.
  За авокадото како се сее можеш да видиш на нет, ама ако ти е само за украс плод раѓа после многу години ако ти успее на оваа клима.
   
  На koritsaki и joy1 им се допаѓа ова.
 8. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  12.775
  Пол:
  Женски
  На која страна ви е терасата? Јужна?

  Мислам дека род не се добива само од семката. И јас сакав, читав и пишеше дека не може да се оплоди така само. Во странство се продаваар расади
   
  На 1209 и Tinushka им се допаѓа ова.
 9. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  74.299
  Пол:
  Женски
  Јужна :)
   
 10. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  12.775
  Пол:
  Женски
  Ее, ќе успеат. Јас сакав на источен, ама се премислив
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.734
  Допаѓања:
  52.217
  @Zlatna12345 Успеваат малините, и се рашируваат многу, кај што нема да ги насадиш ќе никнат :)

  @zhap4e мајка ми садеше годинава компири во буре за прв пат, баш ќе ти кажам дали ќе биде нешто од нив ако сакаш :D
   
  На mira.mira, Zlatna12345 и zhap4e им се допаѓа ова.
 12. ZAHRA

  ZAHRA Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2016
  Пораки:
  1.090
  Допаѓања:
  14.784
  Пол:
  Женски
  image.jpeg Јас имам желба да засадам шери домати на тераса,купив семки.Ќе може некој поискусен да ми објасни кога и како да го засадам,што му е потребно?И уште нешто на сликата од лева страна не ми се јасни точките и бројките што значат:lol:...тешко на мојот домат:sun:
   
 13. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.577
  20170510_150141.jpg
  Не можам да ги прикачам и другите слики :( Штета, а баш ги опфатив целосно.. нареден пат повеќе среќа :)
   
  На PoisonGirl, Maja333, Asterion и 12 други им се допаѓа ова.
 14. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.404
  Пол:
  Женски
  Живеам во куќа без двор но со голема тераса, така што за се наведено подолу се работи за саксиско земјоделство :D

  Кога бев помала имавме повеќе 10 големи саксии со лимони и 4-5 саксии мандарини, но бараат многу грижа, зашто зимно време треба да се внесат внатре, памтам дедо ми во собата кај што ги внесуваше саксиите понекогаш во поладните денови од зимата им пушташе греење за да не смрзнат. Ама сепак, послатки мандарини не сум јадела во животот, штета што не успеавме да ги одржиме во живот.
  Имавме и краставици, 3-4 вида чили пиперчиња, ама ни пресушија, остана само еден вид, сега мајка ми гледам секоја година по нешто ново си засадува и се и успева :rofl:
  Јагодите месечарки, ги имавме откако памтам за себе, ама ни се исушија откако дадовме коренче за пресадување. Ова ни е втора година откако имаме нови коренчиња, почнаа да зреат неделава и пресреќна сум, ме враќаат во детство :inlove:
  Мајка ми на балкон во мали саксии има посадено невен, магдонос, рузмарин, босилек, се надевам дека ќе засадиме повеќе зачински тревки, нема поубаво од свежо, а имаме и стебло авокадо и дрво кајсија (исто во огромен цреп) што ми има успеано како експеримент како мала и не се суши, секоја година се поголемо расте, сега можеби е високо скоро метро и пол ама никако да роди, одвај чекам да си се осамостојам и да си ја исполнам желбата за куќа со бавча и овоштарник, кајсијата ќе ми биде прво засадено нешто. :D

  Имам намера следната година да посадам по некое коренче домати, кромид, лук, краставици и најобични пиперки, верувам дека ќе успеат пиперките зашто чили пиперките си опстојуваа без проблем, а сега ми дадовте и идеа за компири во буре :wasntme:

  @Tinushka Мајка ми по овој принцип из'рте авокадо и и успеа, го посади и стеблото порасна http://www.nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=20250&scID=9959&l=63
   
  Последна измена: 17 мај 2017
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.888
  Пол:
  Женски

  Еве линк за Авокадо :)
   
  На zhap4e и Anacid им се допаѓа ова.
 16. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.424
  Пол:
  Женски
  А јаготките месечарки кога се садат? Има ли некој определен период и какво ѓубре му ставате?
   
 17. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.888
  Пол:
  Женски
  Само да ве известам дека по 1 месец , авокадото конечно напукна на средина , а одоздола ѕирка коренче . Премногу време му треба за да биде спремно за садење и премногу нега (мислам на менење вода често) Но целиот тој процес иако се одвива бавно ми е многу интересен:inlove:
  Инаку имам посадено и други растенија како што пишував погоре , но моментално сум сконцентрирана на авокадото и ѓумбирот:D
   
  На zhap4e, Mayyya и Anacid им се допаѓа ова.
 18. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  @Tinushka штом напукнало сега брзо ќе расте. Еве го моето, сликата е од март, сега веќе е големо, го пресадив во саксија.
  Не сум дома за да го сликам, ама веќе има 25 cm.
  FB_IMG_1498345981286.jpg
   
  На Lolipop23, Skorpija25, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.888
  Пол:
  Женски
  Јееее :inlove:
  За колку време појави корен и стебло ?
   
 20. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.032
  Пол:
  Женски
  А јас го имам излупено тоа корубчето гледам вас ви стои. Го гледав видеото од you tube и видов дека таму го лупат и јас го направив истото. Што е поправилно?
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.