Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување зеленчук и овошје

Дискусија во 'Дом' започната од Theodora, 27 февруари 2011.

 1. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  Јас гледав од тука и според оваа статија не треба да се лупи, ама скоро видов кај пријатели излупено и кај нив почнало да се појавува стебленце. Можеби не е толку битно тоа, ама за секој случај стави и нелупено.
  @Tinushka не се сеќавам точно кога го ставив во вода ама мислам околу 2-3 месеци поминаа пред да се појави стебленце.
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.279
  Допаѓања:
  4.888
  Пол:
  Женски
  Излупено да , за да се забрза процесот . Инаку вака треба да чекаме да падне коричката.
   
 3. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.032
  Пол:
  Женски
  Да да мене ми се нелупени во исто време ги ставив и едното ми пркна нагоре извади стебленце ама ми беше страв за понатаму да не ми угине затоа прашав.
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  Јас живеам во странство, но во Мк моите одгледуваат различни земјоделски култури.. Имаме голема градина во која одгледуваме домати, пиперки, лук, кромид праз... А и имаме ниви посадени со компири и пченка..:)
   
  На mira.mira и carangigia им се допаѓа ова.
 5. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.141
  Допаѓања:
  12.936
  Пол:
  Женски
  Гледам на инстаграм неколку профили како засадувале авокадо дома во саксија, пред некој ден слушнав за еден човек што имал посадено цреша во саксија и си чува дома. Мислење за одгледување дрва во саксија?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  6.139
  Jas imam avokado vo saksija no e samo dekorativno rastenie.Odgleduvanjeto na ovoshki vo saksii ne e praktichno zasto korenot im e golem .Postojat posebni sorti koi se uvezuvaat I koi mozat da se odgleduvaat vo saksii.Pred nekolku godini gi imase no skoro ne sum sretnala po rasadnicite.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.794
  Допаѓања:
  18.523
  Пол:
  Женски
  Моите имаат голема градина каде садиме домати, краставици, пиперки, праз и др.
   
  На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marishka998

  Marishka998 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  12
  Сакам да прашам дали некој од вас одгледува Micro greens и дали сте информирани околу заинтересираноста кај нас ?
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.915
  Допаѓања:
  5.473
  Моите родители посебно татко ми се залага за нашата бавча и двор, мајка ми,сестра ми помагаат а јас најмногу до пред да се омажам.
  Татко ми секогаш прскаше и пред да садиме нешто копаше.
  Потоа наводнуваењ, садење,копање, плевење ,јадење он и ние.
  Тој знае кога што се сади и со што кога се прска прптив инсекти и сл.

  јас секогаш во пролет ги белев со вар дрвцата и фрлав ѓубре 3-15ка или/и шалитра во тревникот.
  со кристално ѓубре ги прскав цвеќињата.

  садиме: компир,лук,кромид,зелка
  пиперки, домати, тикви,краставицо,марула,морков,магдонос.
  имаме: 7 дрвца јаболкаа на кои има по 1 калем и постојано јадиме, смоква,лешници,цреша,јапонска јаболка,мушмула, 3 сливи-разни сорти, ќиви, праски -разни сорти, зерзелија/кајсија

  благодарение на татко ми и тоа што имаме голем двор и бавча околу куќата.
  :)
   
  На PoisonGirl, didisi и marchi-cool им се допаѓа ова.
 10. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.340
  Допаѓања:
  153.670
  Пол:
  Женски
  Еве афтер ефект споредено со запалка, откако ќе заборавиш 2 стебленца пашканат цела зима во земја:lol:

  Инаку се снабдив со се за оваа година:lol: дури и домати во разни бои ќе имаме:D
  Докупив уште 100 корења јагоди, 50 малини, викам на мојов да засадиме уште неколку видови крушки..
  Спремна сум и со 3 видови моркови..
  Кад је бал нек је маскенбал:tmi:
  20200407_160510.jpg
   
  На Оленка*, PoisonGirl, Lolipop23 и 9 други им се допаѓа ова.
 11. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.667
  Некој садел шери домати во саксија?
   
 12. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  6.419
  Пробав една година, не ми беа многу благодарни. Ама беа на јако сонце, може на мешана сенка подобро ќе успеат. Иако, во принцип сакаат повеќе земја.
   
  На Milobebence и didisi им се допаѓа ова.
 13. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.667
  Од семки или семе купено?
   
 14. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  6.419
  Расад ми дадоа.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mybabymio

  mybabymio Активен член

  Се зачлени на:
  21 март 2020
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  јас, земав семе од кај моите и посадив во 4 саксии, премногу родија и морав да ги фрлам на крај
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  6.419
  Си засадив босилек и магдонос во саксиички, и ги ставив во кујна. Имаат сонце попладне, па се надевам ќе ги биде. Си ги планирам за во салатичка, да ми бидат при рака и во свежа состојба.
  Декоративно, зелено и практично решение. Кој има дневна светлина во кујна вреди да се испроба.
  Screenshot_20200507_220418_com.android.gallery3d.jpg
   
  На PoisonGirl, didisi, marchi-cool и 2 други им се допаѓа ова.
 17. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  594
  Имам засадено рузмарин,босилек и нане во саксии. Арно ама нането има фатено лисни вошки ( барем јас мислам дека се тоа). Ако знае некој што можам да ставам нешто природно да ги исчистам. А баш му се радував на нането дека ново ми е.
   
 18. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  4.309
  Допаѓања:
  12.413
  Здраво :hai:
  Јас многу имам мерак да си насадам било што но ништо не ми успева. Па доколку можете да ми помогнете.
  Имам засадено јагоди во саксија од расад пред 2 недели мислам, но почнаа да ми се сушат, листовите им пожолтеа, тие што беа како цверови се исушија испопаѓаа. Ги наводнувам често. Е сега знам дека сакат сонце а мене ми стојат на прозор од надвор бидејќи сум во стан и само наутро ги фаќа сонце а деновиве некако не се баш сончеви утрата. Совет како да ги спасам?
  Исто засадив и шери домати но ми овена стебленцето, дали има начин да го вратам во живот?
  Друго што сакав да прашам, авокадо од семка ртев 6 месеци конечно да порасне поголемо стебленцето и го засасив. Откако го засадив ми паднаа ливчињата и стеблото се исуши а ете го уште ми стои во саксија од жал да го фрлам бидејќи го чекав премнгу време да порасне. Како ги засадувате, на колку време ги наводнувате и каде ви стојат. Имам уште 2 семки сега ставено во вода па да не ги зафркнам и нив понатаму.