1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување зеленчук и овошје

Дискусија во 'Дом' започната од Theodora, 27 февруари 2011.

  1. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас гледав од тука и според оваа статија не треба да се лупи, ама скоро видов кај пријатели излупено и кај нив почнало да се појавува стебленце. Можеби не е толку битно тоа, ама за секој случај стави и нелупено.
    @Tinushka не се сеќавам точно кога го ставив во вода ама мислам околу 2-3 месеци поминаа пред да се појави стебленце.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Излупено да , за да се забрза процесот . Инаку вака треба да чекаме да падне коричката.
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Да да мене ми се нелупени во исто време ги ставив и едното ми пркна нагоре извади стебленце ама ми беше страв за понатаму да не ми угине затоа прашав.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во странство, но во Мк моите одгледуваат различни земјоделски култури.. Имаме голема градина во која одгледуваме домати, пиперки, лук, кромид праз... А и имаме ниви посадени со компири и пченка..:)
     
    На mira.mira и carangigia им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Гледам на инстаграм неколку профили како засадувале авокадо дома во саксија, пред некој ден слушнав за еден човек што имал посадено цреша во саксија и си чува дома. Мислење за одгледување дрва во саксија?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Jas imam avokado vo saksija no e samo dekorativno rastenie.Odgleduvanjeto na ovoshki vo saksii ne e praktichno zasto korenot im e golem .Postojat posebni sorti koi se uvezuvaat I koi mozat da se odgleduvaat vo saksii.Pred nekolku godini gi imase no skoro ne sum sretnala po rasadnicite.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Моите имаат голема градина каде садиме домати, краставици, пиперки, праз и др.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marishka998

    Marishka998 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Сакам да прашам дали некој од вас одгледува Micro greens и дали сте информирани околу заинтересираноста кај нас ?
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Моите родители посебно татко ми се залага за нашата бавча и двор, мајка ми,сестра ми помагаат а јас најмногу до пред да се омажам.
    Татко ми секогаш прскаше и пред да садиме нешто копаше.
    Потоа наводнуваењ, садење,копање, плевење ,јадење он и ние.
    Тој знае кога што се сади и со што кога се прска прптив инсекти и сл.

    јас секогаш во пролет ги белев со вар дрвцата и фрлав ѓубре 3-15ка или/и шалитра во тревникот.
    со кристално ѓубре ги прскав цвеќињата.

    садиме: компир,лук,кромид,зелка
    пиперки, домати, тикви,краставицо,марула,морков,магдонос.
    имаме: 7 дрвца јаболкаа на кои има по 1 калем и постојано јадиме, смоква,лешници,цреша,јапонска јаболка,мушмула, 3 сливи-разни сорти, ќиви, праски -разни сорти, зерзелија/кајсија

    благодарение на татко ми и тоа што имаме голем двор и бавча околу куќата.
    :)
     
    На PoisonGirl, didisi и marchi-cool им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Еве афтер ефект споредено со запалка, откако ќе заборавиш 2 стебленца пашканат цела зима во земја:lol:

    Инаку се снабдив со се за оваа година:lol: дури и домати во разни бои ќе имаме:D
    Докупив уште 100 корења јагоди, 50 малини, викам на мојов да засадиме уште неколку видови крушки..
    Спремна сум и со 3 видови моркови..
    Кад је бал нек је маскенбал:tmi:
    20200407_160510.jpg
     
    На see.emily.play, Оленка*, PoisonGirl и 10 други им се допаѓа ова.
  11. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Некој садел шери домати во саксија?
     
  12. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    Пробав една година, не ми беа многу благодарни. Ама беа на јако сонце, може на мешана сенка подобро ќе успеат. Иако, во принцип сакаат повеќе земја.
     
    На Milobebence и didisi им се допаѓа ова.
  13. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Од семки или семе купено?
     
  14. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    Расад ми дадоа.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mybabymio

    mybabymio Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    јас, земав семе од кај моите и посадив во 4 саксии, премногу родија и морав да ги фрлам на крај
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    Си засадив босилек и магдонос во саксиички, и ги ставив во кујна. Имаат сонце попладне, па се надевам ќе ги биде. Си ги планирам за во салатичка, да ми бидат при рака и во свежа состојба.
    Декоративно, зелено и практично решение. Кој има дневна светлина во кујна вреди да се испроба.
    Screenshot_20200507_220418_com.android.gallery3d.jpg
     
    На Kbr, PoisonGirl, didisi и 3 други им се допаѓа ова.
  17. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Имам засадено рузмарин,босилек и нане во саксии. Арно ама нането има фатено лисни вошки ( барем јас мислам дека се тоа). Ако знае некој што можам да ставам нешто природно да ги исчистам. А баш му се радував на нането дека ново ми е.
     
  18. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Здраво :hai:
    Јас многу имам мерак да си насадам било што но ништо не ми успева. Па доколку можете да ми помогнете.
    Имам засадено јагоди во саксија од расад пред 2 недели мислам, но почнаа да ми се сушат, листовите им пожолтеа, тие што беа како цверови се исушија испопаѓаа. Ги наводнувам често. Е сега знам дека сакат сонце а мене ми стојат на прозор од надвор бидејќи сум во стан и само наутро ги фаќа сонце а деновиве некако не се баш сончеви утрата. Совет како да ги спасам?
    Исто засадив и шери домати но ми овена стебленцето, дали има начин да го вратам во живот?
    Друго што сакав да прашам, авокадо од семка ртев 6 месеци конечно да порасне поголемо стебленцето и го засасив. Откако го засадив ми паднаа ливчињата и стеблото се исуши а ете го уште ми стои во саксија од жал да го фрлам бидејќи го чекав премнгу време да порасне. Како ги засадувате, на колку време ги наводнувате и каде ви стојат. Имам уште 2 семки сега ставено во вода па да не ги зафркнам и нив понатаму.
     
  19. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.468
    Да се пофалам - годинава засадив домати за првпат, од проверени сорти, има јабучари неколку вида, воловско срце, долгнавести домати. Околу 20 и кусур садници имам. Со помош на искусна помошничка ги околчив, направивме бразда, редовно ги подврзувам, навадувам и арни се засега, си цветаат и имаат плодови. Дегустација во август, со ладна ракија :D
    IMG_20220704_184620.jpg IMG_20220701_195331.jpg IMG_20220701_195342.jpg IMG_20220701_195323.jpg
    Имам и една краставица, колку за приказ:
    IMG_20220704_184607.jpg
    Органско, природно, нетретирано. Едвај чекам да узреат, па да здробам една домаќинска салата.
     
    На Dust, ZAHRA и angelche16 им се допаѓа ова.
  20. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    374
    280199297_10161286602919863_730798742881674026_n.jpg
    Како се одгледуваат? Дали треба да се пресадат, колку се наводенуваат? @orevokrsacka гледам и ти имаш босилек и магдонос..ако имаш некој совет..во кујна планирам да ги чувам
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.