1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на бебето и околината

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 19 октомври 2014.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јасно ми е дека свекрва ми едвај чека да ја види, и недостига. Со јатрва ми се договоривме да купиме хранилка таму, за малата да не си ја изгуби навиката за седенје во нејзе. И храненје секако. Бремена е па ке си ја користи после она. И кажувам на свекрва ми и ми вика нема да дојде ред да ја ставиш она цело време ќе биде во раце. На смеење и реков дека после ке си дојде со мене назад затоа што јас неможам да ја држам во раце цел ден. И ми вика немој но да помислиш да ми браниш нешто. како да постапам? Дали грешам што не сакам да е во раце цело време? Она е голема љутка а не сакам да си расипувам односи, добро си стоиме. Но не сакам ни живци да изгубам. Знам дека цел ред што и го поставив ќе ми го поремети :(. Плус запнала од 5 ипол месеци да сме ја држеле под мишки да оди(facepalm)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Svekrva mi razbira deka vo denesno vreme decata se vospituvaat po drugi pravila, razlicni od onie koi oni gi praktikuvale i ne mi se mesa, znae da rece nekogas ej ova vaka treba, no posle odma vika aj aj si znaete da ne se mesam... :D Kazi i tamu pedijatar deka sve sto pravis vi preporacal, deka nema drzenje pod miski do tamu koj mesec itn, pa valjda kje se smiri malku :D
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми ја нема видено малата 7 месеци, односно кога се породив. Тоа претставува малку проблем затоа што знам дека и недостига премногу, прво внуче и е. Но сега се прашувам дали треба да и дозволам се затоа што ја нема видено толку долго? А верувајте по доминантна жена немам сретнато. Буквално во СЕ сака да се меша и за Се е во право. Да си поставам граници или да и дозволам да прави што сака? Како би постапиле вие?
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    A daleku zivee od vas? Kolku vreme kje bidete so nea ako ste na gosti? Moze zenata saka maksimalno da go iskoristi vremeto zatoa sto posle pak nema da go gleda bebceto, a i deka ja nema videno 7 meseci moze zatoa e takva :D Od sto se radosni vikaat deka vnucinjata im bile pomili od decata, a i starosta si go pravi svoeto, sakaat lugeto da si gledaat bebcinja sega zatoa sto posle otislo vremeto :) Veruvaj nema da mu nasteti na bebenceto, nemoze taka brzo da mu stvori nekoja neubava navika, se e individualno i do samoto bebce e... Nekoi uste odma ne sakaat da sedat vo hranilki :) Mama si e mama, baba si e baba... i dvete nekako posebno se sakaat... Jas bi ja ostavila da vidam do kade kje odi, epten ako preteruva so nekoi raboti sekako deka kje i recam, sepak tvoe bebe e, ne nejzino :)
     
    На chocolade, Sky-butterfly и Пчела им се допаѓа ова.
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила ај остави ја баба нека се израдува ја нема ич видено не вреди да се караш,и нервираш за такви банални работи како мисли нека прави,ти како мислиш прави кога ќе си дојдете ќе си го фатите пак вашиот ред ,во однос на исхрана само кажи и некои работи што не си ги вовела да внимава да не ги дава ;)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Jas pak obratno od drugite bi ti kazala na vreme da si postavis granici. Osobeno za bitni raboti, ishrana, i von pamet e na 5,5 mes dete da go patkas so sila, mislam edno e merak da go drzis vo race a sosema drugo da mu se nastetuv. svesno ili nesvesno zatoa sto mislat deka taka treba.
     
    На Daydream, Jagoda123, chocolade и 2 други им се допаѓа ова.
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    @chocolade uste se opteretuvas za svekrvati ? Pisuvase porano neli , neznam sto se zamaras bespotrebno .
    celo vreme si mislis sto kako kje bide ? Uste sega ti se stavara odbivnost od nea sprema malata
    Ne se opteretuvaj bez potrebno . Kje gi prezivees tie 20 dena . Veruvaj se osekja sekoja napnatost od tvoja strana . Zamerki kje i naogjas samo kako sto gledam
    Ne e ubavo
    greota e , sepak e baba , pa koja radost e da si go vidi prv pst vnuceto . Jas bi bila navredena da nosn stop mi se zbori nemoj vaka , jas taka praam..sl
    nema da mu nasteti na deteto...

    kazi mi isto se odnesuvas kon majkati ili samo kon svekrvati?
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На chocolade, Kitten и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.839
    Пол:
    Женски
    Пρед неполн месец пρистигна и нашата баба,заедно ќе бидеме 3 месеци(сρеќа не сме нон-стоп заедно,имаме две κуќи) и јас наместо да одмоρам малκу,јас сум измоρена повеќе отκолκу κога бев сама. Не е тоа тема за овде,јас ја имам ρаа сρеќа да,воопшто не ми се меша во однос на исхρана,хигиена исл.но нема ниκаκов осет за бебиња. Го саκа пρемногу,јаси дозволувам да го шетκа,но забоρава да му стави κапа,со κомшиκата дρемат еден саат во двоρ,синκо се досадува вκоличκа. Κога веќе го земаш,биди од неκаκва κоρист,занимавај го,патκај го(неа ја мρзи и дома да потфати нешто и бебе да го занимава).
    И нешто што најмногу ме изиρитиρа е муабетот,таа го дρжи во ρаце и свеκоρ ми саκаше да го земе,а она 'не може,тој само мене ме саκа' или 'не оди κај дедо'. И смешно е знам но моρа да споделам. Бебе виκа та-та,ма-ма,те-те а она му виκа 'не таκа,κажи бааабааа' :D :D :D
     
    На chocolade и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  9. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Греота била и да и дозволи детето да го тера да оди на 5 месеци???? :oШто зборувате луѓе? Може сум лоша ама ако треба мајку му па и замери се, се залагаш за свое дете. Јас за себе секогаш стиснувам заби, поќутлив човек амин. Ме газат ко што сакаат. Ама кога е за дете ако треба оган блујам. И сега ако бабата не го видела внучето, ај да му ги искривиме ноџињата и да го научиме да кенка за раце. Се знае какви маки се тргаат за дете да се научи на нешто, па сега ај баба нека прави што сака. Па уште и рекла да не помислува да и брани нешто. Ало бреее па мајка ли е @chocolade што ли е. Кој ја ферма а? Па и моја мајка да е не дозволувам да праи со моето дете што сака. Каков е тој однос да правиш што сакаш со нечие дете? Може свеки да советува и да кажува ама одлуката е сепак на @chocolade . Срцка јас мислам со фино да и објасниш се, ако не прифати, па имаш право да се лутиш зошто кога на тоа дете ќе му се искриват ноџињата (не дај Боже) ти ќе го носиш по ортопеди и терапии.
     
    На iloveyou29, ArmaniCode, Jagoda123 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Zosto da se navredi? Odgovornosta za deteto e na roditelite, tie gi postavuvaat pravilata i donesuvaat odluki i najmalku imaat pravo da gi menuvaat onie sto ke go vidat 20 dena vo godinata. A so prinudno patkanje na tolku malo bebe moze da se nasteti i toa kako. Pak ke kazam edno e merak, da go drzi, da go igra, a sosema drugo da postapuva za inaet na majkata ili da pravi naopaku. I kaj mene ova vazi i za dvete, i za majka i za svekrva, a osobeno za majka zasto mnogu pocesto ja gleda i so toa ima i poveke moznosti za postapuvanje po nejzino. I kaj mene imase otpor na pocetokot ovakva sum bila, onakva, drn drn, ama sekoe cudo za 3 dena. Vo sprotivno, za da ne im go krsam aterot moite deca ke pieja kravjo mleko od mesec dena, ke lizea med na cucla od radjanje, ke im se zabajuvase od ne znam sto se, ke se povitkuvaa kako fisek, ke se pravea cirkusi.od tipot bebe da se banja pred publika od celo.semejstvo, prva hrana ke mu bese cokolino na nepolni 3 mes itn itn da ne nabrojuvam. I najstrasno od se e sto se toa bi se pravelo.so navistina najdobri nameri i od ljubov kon vnuceto zatoa sto neli taka treba. E zatoa poarno jas da imam rogovi na glavata, otkolku po sekoja cena da bidam dobra snaa i kerka. I da, mene mi e potesko oti ispaga ne sakam pomos od nikogo, ama pa od dr strana nikoj i ne mi ponudil pomos od tipot daj otspi so bebeto jas ke zacistam, tuku mi vikaat nie ke go pazime bebeto dur spie, ti sraboti si sto inas?????? E zatoa ja razbiram kompletno chocolate, ti go odgoeduvas deteto sama, se trudis od petni zili da mu napravus dobri naviki i se naoga nekojsto saka se da ti rasipe u 3potezi od kvazi ljubov kon bebeto.
     
    На CameliaMiller, Daydream, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Здраво IveBrajan !
    тие боцки наречени влакна поточно се викаат----Бокмаџа
    Не се појавуваат кај секои дечина, кога сум била малецка мајками била на гости кај некои пријатели имало една стара бабичка и ме држела враце ме затријала на рачето и видела влакненца, рекла дека имам бокмаџа и дека мора под итно да се избричат тие не смеат да се остават на детето, среќа знаела таа ад го прави тоа и ме избричила, како и да е да не објаснувам многу, не земај ништо на своја рака ќе си најдиш жена што знае да го прави тоа поздрав
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ова се бабини деветини. Во 21ви век сеуште верувате во вакви не-медицински работи???

    @chocolade Чоколатке, опушти се малце, сигурно нема да му наштети на детето, за големите работи ќе и кажеш јасно и гласно дека така не сакаш или не треба, појасни и и зошто да не помисли дека ради инает го кажуваш тоа, но не се фаќај за ситници, можеш и да ја навредиш. За паткањето и менувањето на исхраната по памет на бабите и јас не се сложувам, така да одреди си сама граници што е исклучително важно да и се каже да не го прави.
     
    На Jagoda123, Пчела, chocolade и 4 други им се допаѓа ова.
  13. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Dobro be devojce i ti poveruva vo vakva budalastina? I sto ako majka ti ne ja sretnala babata i ostanale neizbriceni sto ke se slucelo, mnogu me interesira? Inaku dvete kerki mi se rodija so vlakna na usite, za golemoto otide vozot padnaa samite, na maloto da gi izbricam ili ke mi preporacate baba za sigurna dijagnostika dali e kako bese bikmadja
     
    На CameliaMiller, Annath, Jagoda123 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Млади современи во што веруваат...
     
    На CameliaMiller, Daydream, Jagoda123 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Девојко твое право дали ќе ја носиш ќеркати или нема да ја носиш. Имам внук 4 месеци е и тој имаше бокмаџа и го избричија.
    Значи немаш право да коментираш вака, секој има право на свое мислење и јас сум една од тие што не веруваат бабини деветини, (вештерски работи) јас ги викам. Како и да е, така ми кажале мене дека морало да се избричат да не стојат на детето,така и знам, знаеш кога ќе ни кажат нешто потоа како шубе ние. Има еден куп луѓе со различни мислења и нема ДВЕ исти на светов
    http://roditeliideca.bbgraf.com/t3313p40-topic
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    ^
    Лугето секакви совети ке ти даваат,не треба во се да веруваш.Зошто повеке веруваш на вештерски работи него ли на медицина,лекар?
    Зар не ти беше страв брич да се употребува на бебе??
    Зар немаш разумно решение за нештата?
     
    На CameliaMiller, Jagoda123, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Кажав дека не верувам во вештерски работи, ние немаме медицина, медицината е во странство овде само ќе те дозапустат, ние само знаеме да кажеме еј јас сум ДОКТОР, а колку има докорлук во нив? Лесно е да се облечат во бел мантил а дали имаат заслужено? Нема врска, јас не правам нешто што ќе ми кажат еј напрај го ова вака ќе испадни. Глупости, го правам тоа што го имам видено со свои очи. Поздраав :*
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Значи повеќе ќе веруваш на такви баби отколку на нашите доктори...? Паметно ;)
    А што да правиме сите ние еден куп жени што сме имале бебиња со влакненца? Нема да имаат среќа во животот зашто не сме ги бричеле или што?

    Ако не веруваш во бабини деветини тогаш логиката ти е отидена во аут, без навреда.
     
    На CameliaMiller, Annath, Jagoda123 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Китен, првин велиш повеќе ќе веруваш во бабини деветини отколку на нашите доктори, потоа велиш... Ако не веруваш во бабини деветини тогаш логиката ти е отидена во аут, без навреда. о.О
    Одлучи се девојко :) јас само ви го кажав моето мислење, а вие веднаш ме нападнавте, абре ало мое е да кажам не ве фатив за гуша да го напрајте тоа.. господ да чува и да брани. Како и да не не вреди да се расправаме за глупости моето мислење јас го кажав, мислете му ја вие со вашите дечина, кога ќе имам јас дете тогаш ќе му ја мислам. А и темава да не ја расипуваме не е за ова Чао!
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.839
    Пол:
    Женски
    Ова со влаκненцава....
    Во мојот гρад има неκоја 'пρочуена' бабичκа κоја ги бρичела бебињата со влаκненца за паρи и тоа 'дебело' си наплаќала за т.н услуга.
    Уште аκо бρичи со едно исто биκче......