1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на зеленчук во домашни услови

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kloki, 17 март 2023.

 1. kloki

  kloki Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  140
  Здраво
  Сакам да одгледувам во домашни услови марула (зелена салата). Марула купена од маркет ја 'ртев во вода и сега е засадена во саксија.. Сакам да ве прашам на колку време да ставам вода и дали може да се чува надвор или во соба?
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kloki

  kloki Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  140
  .
   
 3. Евроазија

  Евроазија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2022
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  2.372
  Пол:
  Женски
  Ќе ти одговори некој ако знае.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tomato

  Tomato Нов член

  Се зачлени на:
  7 март 2023
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Za nadvor e ladno preku nok ,a voda ke vidis koga ke bide posuva zemjata ke i stava nemoj mnogu ke se skape
   
  На daylight и kloki им се допаѓа ова.
 5. kloki

  kloki Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  140
  фала ти многу... Исто сакам да те прашам дали знаеш друго што може да се посади во саксии и дали може со семе од земјоделска аптека?
   
 6. Tomato

  Tomato Нов член

  Се зачлени на:
  7 март 2023
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Vo saksija moze da sadite jagodi od koren ke gi kupite,moze patlizani od seme,moze magdanos,luk,kromid i drugi zelencuci samo treba zelba da imate
   
  На simoncelicius, daylight и kloki им се допаѓа ова.
 7. Vraloma

  Vraloma Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2020
  Пораки:
  486
  Допаѓања:
  844
  Пол:
  Женски
  И јас имам голем мерак за ова, ама не би садела во саксии, во дворче би засадила неколку леички. Вака во саксии на балкон повеќе сум за некои зачини, мирудии за марули, домати не баш, освен оние малите шери доматчиња.
  За во саксии колку имаат успех и како оди со другиве растенија не знам точно, еве нека споделуваат повеќе па ќе дознаеме.
   
  На simoncelicius, kloki и Tomato им се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.951
  Допаѓања:
  14.307
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам татко ми садеше еднаш пиперки и домати во саксија. Во една саксија од оние кои се долги имаше по две стебленца. Е сега за доматите треба и стапче кои ќе го држи стеблото исправено па така нему оградата од терасата му служеше за тоа. Не дека нешто посебно се вади од нив ама искрено во секое време имаш свежо домашно а и не треба многу работа
   
  На kloki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.487
  Пол:
  Женски
  Пред 15 години се и сешто садев на балкон и речиси секогаш успешно. Најдобро изгледаат и најлесни за гледање се шери домати, чили и јагоди (иако не се зеленчук).
   
  На marchi-cool и kloki им се допаѓа ова.
 10. kloki

  kloki Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  140
  дали сега можам да посадам чили,јагоди и шери? Семе треба да посеам или треба да ги купам? може да ми кажеш подетално?
   
 11. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Шери доматчиња обавезно :)
   
 12. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.487
  Пол:
  Женски
  Веќе е доцна да ги садиш од семе но можеш од веќе изникнат расад ако најдеш. За јагоди е лесно да се најде.

  Од семе најкасно сум садела на 8ми март. Може да пробаш ама подобро ти е од веќе изникнат расад.
   
 13. kloki

  kloki Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  140
  Здраво да ве прашам дали сега може од продавница да си купам шери патлиџани и семето од нив да го посадам следната година? Што треба да правам на семето?
   
 14. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.963
  Допаѓања:
  21.044
  Да го извадиш и да го оставиш да се исуши.
  Откако ќе се исуши собери го и чувај го во кесичка.
  Внимавај да е убаво исушено за да не мувлоса.
   
  На kloki му/ѝ се допаѓа ова.