1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одговори на прашањата од екстерно

Дискусија во 'Канта' започната од smiley16, 26 декември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Па матуранти гимназијалци доколку имате одговорени прашања по некој предмет ставете ги овде, кога ќе успеам да ги одговорам по неки предмети и јас ќе ги ставам. Да си помогнеме помеѓу себе :)
   
  На HypnoticElena, Михајло Џус, FilipD123 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  јас уште немам почнато со одоварање но ветувам кога ќе ги одговорам и јас ќе ставам!
  идеата за темава е за поздрав :)
   
  На FilipD123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  баш интересна тема.....
  мене навистина добро би ми дошла помош за прашањата по математика и германски јазик :wasntme:
  ај ако одговорам нешто ќе ставам, да си помогнеме.... :)
  ако самите не си помогнеме меѓусебе нема кој друг :wasntme:
   
  На RioDe и feminium им се допаѓа ова.
 4. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Математика можам да помогнам една другарка кажа дека ќе ми ги прати штом ќе ги одговори, па јас ќе ги ставам тука, но фала богу германски не учам :D
   
  На Gandy и feminium им се допаѓа ова.
 5. Martina156

  Martina156 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  Jaс почнав да ги одговарам ,па кога ќе завршам ќе ги ставам тука :)
  Инаку ме интересираше дали има некој логика што учи и дали има одговорено нешто?
   
 6. Chica.Loca

  Chica.Loca Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  2.260
  На kiketoooo, Rosie-posie, katy995 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.244
  Дечки ај ако може малце помош за биологија...

  1.Кај доматот (2n = 24), со формирање на машки гаметофит,
  изостана создавање на целото делбено вретено, па
  спермалните клетки имале променет број на хромозоми.
  Колкав е бројот на хромозомите?

  2.Оформеното ембрионално торбиче содржи:
  3.При втората бременост кај мајка која е Rh-,
  крвта на Rh+ фетусот се згрутчува поради:

  4.Генските алели на Rh - крвниот фактор се
  изразени како:

  5.Слободна ушна ресичка (А) е доминантно својство, а срасната
  (а) е рецесивно. Таткото е хетерозигот за ушна ресичка, а
  мајката е рецесивен хомозигот. Каква ушна ресичка има
  таткото
  ?
   
  На Lady995 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  само 3 и 4 ги знам
  Затоа што во крвта на бебето има антиген D а во крвта на мајката го нема тој антиген, па во крвта на мајката ќе почнат да се создаваат антитела против антигенот D кои ќе навлезат во крвта на бебето и поради тоа крвта на бебето се згрутчува
  4. Мислам дека таткото има слободна ушна ресичка затоа што доминантното својство го потиснува рецесивното.
   
  На Georgia4ever и Smilly им се допаѓа ова.
 9. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  благодарам, ветувам дека утре ќе ставам и јас прашања :)
  Јас учам логика, но кај нас професорката рече дека ќе ги одговори, па кој ќе биде тестиран од кај неа да си ги земеме, ако успеам да дојдам до нив ќе ги ставам.
   
 10. Anonymous996

  Anonymous996 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  755
  Ја одговарам Хемија, за природно-математичко подрачје Комбинација Б. Ако му требаат на некого-инбокс. :)
   
  На KristinaBDE, ina5, ivona1311 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. happy16

  happy16 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  ФИЛОЗОФИЈА (задолжителен)
  екстерно тестирање
  1. На која филозофска школа припаѓаат наведените филозофи:
  Ксенофан, Парменид и Зенон? ЕЛЕЈСКА ШКОЛА
  2. Хераклитовиот фрагмент: „Војната е општа, борбата е правда
  и се настанува низ борба и по нужост“ - би значело дека: постои борба на спротивности кои се предуслов за промените
  3. Кои се теоретски дисциплини на филозофијата?
  4. Рационализмот е гледиште според кое основата на
  спознанието е во: РАЗУМОТ
  5. Која филозофска дисциплина ни дава приказ за развојот на
  филозофските идеи? ИСТОРИЈА НА ФИЛОЗОФИЈА
  6. Кој поим го вовел Анаксимандар сметајќи го како прапочеток
  на сè? АПЕЈРОН
  7. Колку светови постојат според атомистите? БЕЗБРОЈ
  8. Како се нарекува учењето на Демокрит? АТОМИЗАМ
  9. Како се нарекува етиката според која Бог е изворот на
  моралот?
  10. Како се вика гледиштето на емпиризмот кое учи дека само
  сетилното искуство е главен извор на спознанието? СЕНЗУАЛИЗАМ
  11. Онтологијата е наука која се занимава со проблемот на: БИТИЕ
  12. Која наука го истражува човечкото сознание? ГНОСЕОЛОГИЈА
  13. Кој од следниве искази најдобро ја отсликува целта на
  антропологијата? (исказ кој е поврзан со човекот, смислата на постоењето)
  14. Епикур атараксијата ја сфаќа како: НЕПОМАТЕНОСТ НА ДУХОТ преку ослободување од стравовите, страстите и болките
  15. Софистите во основа, застапуваат: РЕЛАТИВИЗАМ
  16. Која е правилната етичка вредност како најголемо добро за
  Демокрит? ЕВТИМИЈА – се постигнува со умереност
  17. Настанокот на филозофијата и науката во стара Грција
  почива врз постепената превласт на логосот над: СЕТИЛНОСТА (или митологијата)
  18. Науката за убавото во творештвото се вика: ЕСТЕТИКА
  19. Смислата и задачата на филозофијата, за милетските
  филозофи е: БАРАЊЕ НА АРХЕ – прапочеток, извор, праелемент
  20. Што е аксиологија? НАУКА ЗА ВРЕДНОСТИТЕ
  21. Кој е бројот кој означува совршенство на целата природа на
  броевите според Питагорејците? 10
  22. Какво е битието според Елејците? ЕДНО, НЕМЕНЛИВО, НЕПОДВИЖНО, ЦЕЛО
  23. Една од најпознатите апории на Зенон е: Ахил и желката, Дихотомија, Стрела во лет, Стадион...
  24. На кое спознание Хераклит му дава предност и го смета за
  сигурен извор? РАЗУМСКОТО
  25. Емпиризмот одговара на прашањето:
  26. Како се нарекува учењето во кое едното е темел на сè? МОНИЗАМ
  27. Кој е авторот на првата филозофска книга со наслов „За
  природата“? АНАКСИМАНДАР
   
  На maci95, butterfly33, Rosie-posie и 2 други им се допаѓа ова.
 12. happy16

  happy16 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  28. Што е суштина на сè што постои според Питагорејците? БРОЕВИТЕ
  29. Во Зеноновата апорија Ахил и желката: Ахил никогаш не би можел да ја претрча бавната желка ако и даде најмала предност
  30. Според Ксенофан, бог е: ЕДНО И СЕ (единствен, неменлив, неподвижен, вечен)
  31. Која филозофска дисциплина се бави со можностите,
  потеклото и границите на човечкото сознание? ГНОСЕОЛОГИЈА
  32. Хилозоизам е: ВО ПРИРОДАТА СИТЕ НЕШТА ИМААТ ДУША (сета природа е оживеана)
  33. Во својата филозофија Парменид зборува за: битието и небитието (за сетилно и разумско сознание)
  34. Што е празниот простор за атомистите? НЕБИТИЕ
  35. Што е Епикур во однос на теоријата на сознанието? СЕНЗУАЛИСТ – основи на сознанието се сетилното сознание и чувствата
  36. Воздржувањето и сомневањето во изрекување на тврдења за
  можноста да се спознае вистината се нарекува: СКЕПТИЦИЗАМ
  37. Догматизмот е гледиште во филозофијата кое учи дека
  светот: може да се сознае, дека човекот може јасно да ја сознае вистината, дека нема потреба од сомневање
  38. Кој смета дека архе е еден конкретен елемент? Монистите ТАЛЕС, АНАКСИМЕН
  39. Кога филозофите дискутираат за бројот на принципите како
  основа на светот и се декларираат како плуралисти, тие
  говорат за: МНОШТВО (ПОВЕЌЕ) ПРИНЦИПИ
  40. Апорија значи: БЕЗИЗЛЕЗНА СИТУАЦИЈА, ПАРАДОКС... индиректно побивање на противникот со користење на методот „сведување на апсурд“
  41. Кој е основач на стоицизмот? ЗЕНОН ФЕНИЧАНЕЦОТ ОД КИПАР
  42. Која теза не е точна во атомистичкото учење?
  43. Кој е почетниот став на Сократовата гносеологија? ЗНАМ ДЕКА НИШТО НЕ ЗНАМ или СОЗНАЈ СЕ СЕБЕСИ
  44. Што застапува реализмот во сколастиката? ИДЕИТЕ ВИСТИНСКИ ПОСТОЈАТ, ЕДИНЕЧНИТЕ НЕШТА СЕ МИНЛИВИ
  45. Учењето кое тврди дека постојат само единечните нешта, а
  општото е само збор, име се нарекува: НОМИНАЛИЗАМ
  46. Која идеја е на врвот на хиерархијата во Платоновата
  филозофија? ИДЕЈА НА ДОБРОТО
  47. Кој филозоф прв ја развил идејата дека битието е статична
  целина која опфаќа сè? ПАРМЕНИД
  48. Кој ја застапува тезата дека мислењето и битието се
  поклопуваат? ПАРМЕНИД
  49. Која година Константин Велики го прогласил христијанството
  за официјална религија? Во 324 г.
  50. Кои се најважните својства на Бог според Авицена (Ибн
  Сина)? Бог е ДОБРО, ВИСТИНА, ЉУБОВ и ЖИВОТ
  51. Која од наведените низи има хронолошки редослед?
  52. Која е најпознатата политичка книга на Платон? ДРЖАВА (ПОЛИТЕЈА)
  53. Кој од наведените дела не е на Платон?
  54. Која е темелната порака на христијанството?
   
  На Rosie-posie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. happy16

  happy16 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  55. Која е најпознатата изрека на Св.Климент? ТРГАЈ СЕ ОД ЗЛОТО И ПРАВИ ДОБРО
  56. Што е злото за Авицена? Злото е недостаток на добро, тоа се наоѓа во земскиот, а не во небесниот свет.
  57. Кој исламски мислител го напишал делото „Несистематичност
  на несистематичноста“? ИБН РУШД АВЕРОЕС
  58. Каде е развиено монашкото движење исихазам? АТОС НА СВЕТА ГОРА
  59. Кога се родил св. Климент Охридски? 835 ГОДИНА
  60. Кој е првиот филозоф кој изградил целосен, развиен филозофски систем?
  АРИСТОТЕЛ
  61. Векот што започнува со нови идеи, принципи и методи во
  филозофијата и науката е познат како: НОВ ВЕК
  62. „Верувам затоа што е апсурдно“. Ова е изрека која му се
  припишува на: ТЕРТУЛИЈАН
  63. Во средиштето на Августиновата филозофија Бог има
  средишно место. Ова филозофско учење е познато како:
  64. Според Авероес (Ибн Рушд) какво е местото и улогата на
  философијата во однос на религијата? Филозофијата е близначка на религијата, целта на религијата е определена со филозофски термини
  65. За основач на новата природна наука го сметаат? ГАЛИЛЕО ГАЛИЛЕЈ
  66. Која е основната смисла на Беконовата критика на идолите? Луѓето да се ослободат од заблудите и лошото сознание за да може да дојдат до вистинско знаење
  67. Ставот на Џордано Бруно за макрокомосот е дека: Макрокосмосот (светот) е вечен, бесконечен и еден. (совршена хармонија)
  68. Кој од наведените мислители се прославил со сатиричното
  дело „Пофалба на глупоста“? ЕРАЗМО РОТЕРДАМСКИ
  69. За ренесансата е карактеристична критиката на: Догматизмот и на духовната закоравеност и фанатизам
  70. Што се универзалии? Тоа е прашање за тоа што реално постои: Идеите (Платон) или единечните нешта (Аристотел)
  71. Кој ренесансен мислител ја изложил хелиоцентричната
  концепција за космосот? НИКОЛА КОПЕРНИК
  72. Социјалната критика во ренесансата создала посебен вид на
  хуманистичка филозофија позната како: УТОПИЗАМ
  73. Кое е прочуеното дело на Макијавели? ВЛАДЕТЕЛ
  74. Како се нарекува периодот во филозофијата од први до осми
  век, кога се гради и разработува христијанската наука?
  75. Кој ренесансен филозоф е запален на Цветниот плоштад во
  Рим? ЏОРДАНО БРУНО
  76. Кој морал го препорачува Аристотел? НА УМЕРЕНОСТА
  77. Претставници на емпиризмот, покрај Џон Лок, се и: ЏОРЏ БЕРКЛИ И ДЕЈВИД ХЈУМ
  78. Филозофскиот правец на Беркли според кој „Постојам само
  јас“ е: СОЛИПСИЗАМ
  79. Августин зборува за развиток на две држави и тоа: ЗЕМСКА И БОЖЈА
  80. Што се предметите од надворешиот свет за Беркли? ЗБИР ОД ОСЕТИ
  81. Според теоријата на Џон Лок, човекот кога се раѓа е ,,табула
  раса'', сите идеи кои луѓето ги имаат се: ДОБИЕНИ ОД ИСКУСТВОТО (емпириски, преку сетилата)
  82. Што е скепса? СОМНЕВАЊЕ
  83. Кој не е претставник на стоицизмот? Стоици се Зенон,Клеант, Хризип, Сенека, Епиктет, Марко Аврелиј
  84. Како Парменид го нарекува несигурното и искривено
  спознание кое се темели на набљудување, а не на мислење? СЕТИЛНО ПРИВИДНО СОЗНАНИЕ, МНЕНИЕ
  85. Ставот „Верувам за да разберам“ припаѓа на: АВГУСТИН
  86. Софистите во историјата на филозофијата се познати како
  основачи на: Антропологијата
  87. Кој е клучен поим во Плотиновата филозофија? ЕДНО (евентуално еманација)
  88. Како гласи максимата на Френсис Бекон, а воедно е и
  максима на новиот век? ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ
  89. Основниот став: „Во умот нема ништо што не поминало низ
  сетилата“, е на: ЏОН ЛОК
  90. Какви квалитети разликува Џон Лок? ПРИМАРНИ И СЕКУНДАРНИ
  91. Во Ксенофановата филозофија Бог се изедначува со: ЕДНО И СЕ
  92. Кој е авторот на делото „За божјата држава“? АВГУСТИН
  93. Платоновото учење е еден вид на: ОБЈЕКТИВЕН ИДЕАЛИЗАМ
  94. „Се е поврзано со се“ - е филозофска идеја која прв
  експлицитно ја формулира кој? ЏОРДАНО БРУНО
  95. Аристoтеловите категории имаат: 10 видови (најопшти поими за видовите на постоење)
  96. Кој метод го предлага Бекон во современата наука? ИНДУКЦИЈА
  97. Кое е најсигурно спознание според Лок? Емпириското (сетилно)
  98. Системот на индукција кај Бекон се состои од следниве
  индуктивни постапки: Таблица на ПРИСУСТВО, ОТСУСТВО, СПОРЕДУВАЊЕ И ОСТАТОК
  99. Што според Бекон треба да направи нашиот дух за да дојде
  до вистината? Треба да се ослободи од идолите, заблудите
  100. Кој од наведените филозофи не е претставник на Милетската
  школа? Претставници се Талес, Анаксимандар и Анаксимен
  101. Кое е значењето на филозофскиот поим апејрон воведен од
  Анаксимандар? НЕОГРАНИЧЕНО, БЕСКОНЕЧНО
  102. Се во светот, според, Левкип и Демокрит, настанува со: СПОЈУВАЊЕ НА АТОМИТЕ
  103. Што е логос во учењето на Хераклит? УМ, РАЗУМ, ДУХ, СЕОПШТА КОСМИЧКА ЗАКОНИТОСТ
  104. Кој од наведените филозофи е заслужен за примената на
  индиректниот доказ? ЗЕНОН ОД ЕЛЕЈА
  105. Кое е централното прашање во периодот на схоластиката? Обнова на теолошката мисла со посебен осврт врз идеите на Аристотел
  106. За кој период во филозофијата, целта не е да се бара
  вистината туку да се прифати објавената вистина? СРЕДНИОТ ВЕК
  107. Во делото „Аналитика“ првпат е поставено и објаснето
  формалното заклучување познато како: СИЛОГИЗАМ
  108. Во византиската теологија и филозофија познат е
  исихастичкиот спор помеѓу: Григориј Палама (мистицизам) и Варлаам (рационализам)
  109. Кое сознание според Питагорејците дава најдобри резултати?
  110. Според Аристотел, овој свет е составен од единечни нешта и
  кај секое единечно нешто разликува: ГРАЃА (материјал) и ФОРМА (облик)
  111. Аристотеловите логички сознанија се собрани во книги со
  наслов: ОРГАНОН
  112. Главен претставник на исихазмот е: Григориј Палама
  113. Кој е автор на првата дефиниција на словенски јазик за
  филозофијата? СВЕТИ КИРИЛ
  114. Кој од наведените мудреци кажал: „Необразованоста е тежок
  товар“? ТАЛЕС
  115. Кој од античките следбеници го развивал Демокритовиот
  атомизам? ЕПИКУР
  116. Кој антички филозоф е родоначалник на филозофијата? ТАЛЕС
  117. Кој од наведените антички филозофи смета дека единството е
  хармонија на спротивните сили? ХЕРАКЛИТ
  118. Подреди ги по ред, почнувајки од науката за сознанието,
  науката за моралот и науката за битието? ГНОСЕОЛОГИЈА, ЕТИКА, ОНТОЛОГИЈА...
  119. Која е главната одлика на војниците во идеалната држава на
  Платон? ХРАБРОСТ (срце)
  120. Која е главната идеја во мислата на Хераклит „panta rei“? СЕ ТЕЧЕ, СЕ СЕ МЕНУВА
  121. Августин вели: „Верувам за да разберам“. Тоа би значело
  дека: Бог е извор на сето постоење, како и на сите вистини и сето добро. Верата ни покажува дека Бог е во се и дека се е во Бог
  122. Што пишувало на вратата на Платоновата академија? НЕКА НЕ ВЛЕГУВА НИКОЈ КОЈ НЕ ЗНАЕ ГЕОМЕТРИЈА
  123. Кој е најзначаен средновековен филозоф кој направил систем
  на сколастиката како официјална доктрина на католичката
  црква? ТОМА АКВИНСКИ
  124. Што се случува со филозофијата во периодот на
  схоластиката? СТАНУВА СЛУГИНКА НА ТЕОЛОГИЈАТА
  125. Која е најстарата монотеистичка религија? ЈУДАИЗАМ
  126. Во средниот век филозофијата станала блиска до: РЕЛИГИЈАТА
  127. Први кои се обидуваат со сознанието да дојдат до вистината
  за верата и да воспостават филозофија за христијанството
  се: ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ПАТРИСТИКАТА
  128. Аристотел го дели знаењето на:
  129. Кој филозоф тврди дека „Човекот е мера на сите нешта, оние
  кои сè дека сè, а оние кои не сè дека не сè“: ПРОТАГОРА
  130. Каде се појавува Христијанството? Во ИЗРАЕЛ (Палестина)
  131. Која од наведените форми на власт е лоша според Аристотел? ТИРАНИЈА, ОЛИГАРХИЈА, ОХЛОКРАТИЈА (една од нив се бара)
  132. Клучен поим во Епикуровата филозофија е: АТАРАКСИЈА
  133. Кој е општиот лозунг на антиката и лична максима на Сократ? СПОЗНАЈ СЕ СЕБЕСИ
  134. Како се викал универзитетот кој го основал Аристотел во
  Атина? ЛИКЕЈ
  135. Учењето на Платон дека идеите се вечни и се основа на
  светот, се нарекува: ОБЈЕКТИВЕН ИДЕАЛИЗАМ
  136. Што е добродетел за Сократ? Добродетелта е знаење, може да се научи
  137. Како се нарекува божествениот глас кој го предупредувал
  Сократ да не прави лоши дела? ДАЈМОНИОН
  138. Колку сталежи разликува Платон во неговата идеална
  држава? ТРИ (филозофи-владетели, војници и селани, занетчии, трговци)
  139. Аристотел бил ученик на: ПЛАТОН
  140. Во античката филозофска мисла први кои говореле за
  битието и тврделе дека тоа е еднородно, вечно и
  непроменливо биле: Елејците (Зенон, Парменид, Ксенофан)
  141. Во какви општествено политички услови се појавува
  средновековната филозофија во Европа? ???
  142. Најзначаен претставник на схоластиката е: ТОМА АКВИНСКИ
  143. Каков е светот на идеите за Платон? Највисок онтолошки свет, идеите се вечни, единствени, трајни, неделиви, совршени
  144. Која теза е точна според Хераклитовото учење? ???
  145. Верувањето во повеќе богови се нарекува: ПОЛИТЕИЗАМ
  146. Какви биле општествата во средниот век? ТЕОКРАТСКИ
  147. Основата на сèшто постои античките филозофи ја именувале
  како: АРХЕ
  148. Во каков однос се битието – небитието?
  149. Во Аристотеловата прва филозофија опишувањето на битието
  се одвива преку:
  150. Зборот филозофија потекнува од зборовите „phileo“ и „sophia“
  што значат: ЉУБОВ И МУДРОСТ
   
  На Rosie-posie и kikojuvmkd им се допаѓа ова.
 14. happy16

  happy16 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  eve vi gi odgovorite filozofija i ako moze da gi objavite ili da mi pratete vo poraka sto imate reseno :)
   
  На DirtyQueen, sanjaeva, Chica.Loca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  Девојки некоја да не ги има одговорено ГЕРМАНСКИ и ФИЗИКА ЗА ПРИРОДНО МАТ.-А???
   
 16. Chica.Loca

  Chica.Loca Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  2.260
  За германски се уште чекам да ми ги дадат одговорите.Кога ќе ми ги дадат на мене ќе ги ставам овде. :)
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Belle1995

  Belle1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Devojki eve vi gi odgovorite biznis.. nekoj da nema odgovoreno makedonski?
  1. Што од наведеното не спаѓа во организација и менаџмент од
  бизнис планот?
  2. Пионерска иновација претставува: нов производ постоечки производствен процес ( безалкохолни вина и пива )
  3. Адаптација претставува: процес кога се направени мали промени во производот и во производствениот процес
  4. Претприемништвото во малите и средните претпријатија е
  познато како: индивидуално претприемништво
  5. Средно претпријатие е до: 250 вработени
  6. Годишниот приход во малите претпријатијата е до: 2 милиона евра
  7. Годишниот приход во средните претпријатијата е до: 10 милиони евра
  8. Микро претпријатие е до: 10 вработени
  9. Радикална иновација претставува: процес во кој нов производ се произведува со нов процес на производство ( комп. Игри )
  10. Која од наведените стратегии не припаѓа во претприемнички
  стратегии? (имаме стратегија на целосно планирање , на критична точка , опуртунистичка стратегија , реактивистичка стратегија и рутинска стратегија)
  11. Која од следниве карактеристики го опишува претприемачот?
  12. Технолошко приспособување претставува:користење на најсовремена технологија во претпри.
  13. Претприемнички карактеристики се: посветеност и одлучност , лидерство , мотивираност, ориентираност кон можности , прифаќање на ризик и неизвесност , креативност , самоувереност , способност, иновативност, емотивна стабилност, висок степен на интелигенција
  14. Претприемништво претставува: процес на откривање можности и превземање ризик за реализација на тие можности со рационална употреба на ресурсите
  15. На кој начин едно големо претпријатие може да создаде
  поволна клима за внатрешно претприемништво? Користење на современа технологија , стимулирање на оделите на претпријатието , толерирање на грешките, охрабрување во експериментирањето , отстранување на пречките , достапност на ресурси , охрабрување на тимскиот приод во развојот на новите производи и идеи , воспоставување на долг временски хоризонт за оценка на успехот на идејата , практикување на принципот на доброволност, адекватно наградување на претприемачите , постоење на спонзори , постоење целосна подршка на внатрешните претприемачи .
  16. Претприемништвото во основа се базира на: иновација , ризик комбинација и заемна супституција и рационално користење на ресурси
  17. Претприемништвото во големите претпријатија е познато
  како: корпоративно претприемништво
  18. Мало претпријатие е до: 50 вработени
  19. Супконтракторски претпријатија се основаат и работат за
  потребите на: големите корпорации
  20. Дали малите претпријатија лесно доаѓаат до кредит? Не
  21. Вистинските претприемачи шансите ги бараат во промените
  на : цените модата , сезонските промени , промени на закони и прописи , потреби на потрошувачи.
  22. Сопствениците на малите бизниси, во отсуство на
  претприемништво, сметаат дека успехот и профитот ќе дојде: сам по себе и дека некој друг треба да им создаде услови и ресурси за развој на нивниот бизнис
  23. Претприемачот најчесто идеи за нов бизнис добива преку
  контактите со: други личности (спортистите добива идеја за создавање спортска облека )
  24. Трговец според формата: сите видови трговски друштва ( ЈТД , ДОО, АД, КД ,КДА )
  25. КД е: командитно друштво во кое се здружуваат две или повеќе лица меѓу кои најмалку еден содружник одговара за обврските на претпријатието неограничено со целиот свој имот ( комплементар ) а најмалку еден содружник одговара за обврските на друштвото само до износот на запишаниот влог ( командитор )
  26. Во Република Македонија микро, мали и средни претпријатија
  се застапени со над: 95,5%
  27. ЈТД е здружение на : две или повеќе правни или физички лица – содружници кои одговараат неограничено со својот имот
  28. Профит е: разлика меѓу вкупниот приход до продадените добра и услуги и вкупните трошоци кои се направени за нивното производство.
  29. Кои се фактори на производство? Труд земја капитал и претприемништво
  30. ЈТД е: здружение на две или повеќе правни или физички лица – содружници кои одговараат неограничено со својот имот
  31. Во суштината на претприемништвото нее содржано:
  32. Трговец според дејноста е: секое лице кое самостојно трајно во вид на занимање врши трговска дејност заради остварување добивка во производсрво трговија и давање услуги .
  33. Под поимот бизнис се подразбира: организиран напор на поединецот или група луѓе за да се произведе и продаде некое добро или услуга со што ќе се задоволи определена туѓа желба или потреба а притоа да се оствари профит
  34. ДОО е: друштво во кое содружниците учестуваат со по еден основен влог кој може да биде изразен во пари предмети и во права во однапред договорена осносвна главнина на друштвото .
  35. Големо претпријатие е над: 250 вработени
  36. Годишниот приход во микро претпријатијата е: до 50.000 евра
  37. Објекти, машини и алати се:капитал
  38. Исплатените плати на ангажираните работници
  претставуваат: трошоци на трудот
  39. Во постојани средства спаѓаат: погонот за производство , магацинот за складирање , суровините и материјали , инсталациите и конструкции, целокупната опрема , машини , алати транспортни средства
  40. Доколку едно физичко лице има занаетчиски вештини и сака
  да работи во мал обем, тогаш може да регистрира бизнис
  организација како: трговец поединец
  41. Доколку две или повеќе физички или правни лица пред
  доверителите одговараат лично и неограничено солидарно со
  целиот свој имот, тогаш станува збор за: командитно друштво со акции
  42. За да се има успех во малиот бизнис потребна е:
  43. Која е една од предностите на големиот бизнис? Остварување пониски просечни трошоци при работа , снабдени со најсовремена технолошка опрема , имаат разгранета мрежа на управување и одговорност , располагаат со големи парични средства и се распространети на
  44. Кој е еден од недостатоците на малиот бизнис? (недостатоци : се соочуваат со проблемот на обезбедување парични средства , не уживаат доверба кај баникте , иммат несоодветно управување , имаат мал и ограничен пазар )
  45. Секогаш и секаде каде што луѓето вршат размена настанува: пазарна економија
  46. КДА е: командитно друштво со акции кое го основаат еден или повеќе комплементари кои одговараат неограничено и солидарно за обврските на друштвото со целиот свој имот и командитрои кои имаат својство на акционери и не одговараат за обврските на друштвото . Осносвната главнина е разделена на акции а бројот на командитори не може да биде помал од 3 .
  47. Постојани средства се оние средства кои по нивното
  купување на бизнисот му служат подолго од: 1 година
  48. Пари, суровини, матријали и готови производи се:
  49. Патенти, лиценци, концесии се: нематеријални вложувања
  50. Што од наведеното неспаѓа во план на производство од
  бизнис планот?
  51. Основен економски проблем е? Што како и за кого да се произведува
  52. Што од наведеното не спаѓа во капитални добра?
  53. Тековни (обртни) средства се оние средства кои во
  претпријатието се задржуваат до: 1 година
  54. Рамнотежна цена се воспоставува кога понудата за определен производ се изедначува со неговата побарувачка на пазарот
  55. Која е една од предностите на малиот бизнис? Приспособливост кон пазарните промени , можноста лесно да се започне со работа , профитот го поседуваат сопствениците, процесот на донесување одлуки е брз и едноставен , малите бизниси имаат помали даночни оптоварувања
  56. Трошоци кои не се менуваат, без оглед на промената на
  обемот на производството се: фиксни
  57. Во обртни средства спаѓаат: парични средства, краткорочни побарувања , краткорочни финансиски вложувања . залихи
  58. Што претставува опортунитетен трошок? Испуштен приход врзан за алтернативната употреба на некој ресурс се нарекува опуртунитетен трошок
  59. Трошоци, за кои што при нивното настанување не се знае за
  кои производи се однесуваат, се: индиректни
  60. Трошоците за производство на секоја дополнителна единица
  производ се: маргинални
  61. Мерките на Владата со кои се поедноставуваат прописите и
  административните процедури за водење бизнис се наречени
  со терминот: регулаторна гилотина
  62. Откако претприемачот ќе ја открие можноста за нов бизнис,
  тој пристапува кон: нејзина проценка (евалуација)
  63. За реализација на целите и политиките за поддршка на
  развојот на малото стопанство и претриемништвото
  Република Македонија во 2003 година ја усвои: европска повелба за мали претпријатија
  64. Трошоци, за кои што уште при нивното настанување се знае
  за кој производ се однесуваат, се нарекуваат: директни трошоци
  65. Во SWOT анализа не спаѓа:
  66. Што од наведеното не спаѓа во воведот од бизнис планот?
  67. Што од наведеното не спаѓа во опис на проектот од бизнис
  планот?
  68. Што од наведеното не спаѓа во маркетинг планот од бизнис
  планот?
  69. Што предизвикува конкуренцијата меѓу бизнисите ? исти производи , подобра цена , подобар производ
  70. Трошоците кои зависат од промената на обемот на
  производство се нарекуваат: варијабилни
  71. Која е една од причините за неуспех на малиот бизнис?
  72. Кој е еден од недостатоците на големиот бизнис?
  73. Доколку друштвото има определена и на еднакви делови
  поделена главнина, чии што обврски се обезбедени со целиот
  имот на друштвото, тогаш станува збор за: акционерско друштво
  74. Растот на вкупното производство води до повисоки стапки на
  економски раст и пораст на : профит
  75. АД е:Доколку друштвото има определена и на еднакви делови
  поделена главнина, чии што обврски се обезбедени со целиот
  имот на друштвото, тогаш станува збор за акционерско друштво

  76. Иновативноста која е карактеристична за претприемачите, воекономијата ја поттикнува:

  77. Втората фаза од подготовката на претприемачкиот процес не
  содржи: содржи ( подготовка на бизнис план насловна страна , содржина , резиме . маркетинг, финансиски, организационен, операционен, опис на секторот и бизнисот, заклучок и додатоци)
  78. Во Република Македонија вкупната работна сила која е
  вработена во малите и средни претпријатија е околу: 300 вработени
  79. Бројот на фазите од кои е составен претприемачкиот процес
  е: 4 фази
  80. Пренасочување на ресурсите од една кон друга употреба, во
  практиката значи производствена преориентација или: рационално користење на ресурсите ( релокација – селење на ресурсите )
  81. За да се реализира се она што е испланирано со бизнис
  планот, претприемачот воспоставува :
  82. Двата најзначајни сектори кои се занимааат со развој на
  претприемништвото во Република Македонија се: секторот за претприемништво во РМ и и агенција за подршка на претприемништвото
  83. Амортизација е: загубената вредност на фиксните средства котга тие се трошат или застаруваат
  84. Амортизацијата претставува: загубената вредност на фиксните средства котга тие се трошат или застаруваат
  85. Истакнување на јаките и слабите страни на проектот, како и
  согледување на можностите и заканите за нереализација на
  идејата, може да се провери со помош на: Свот анализа.
  86. Цена е: збир од трошоците и процент од профитот
  87. Амортизацијата може да биде: временска и функционална
  88. Утврдувањето на цената на чинење на одделните производи се врши преку групирање на трошоците на: создадениот производ односно инпутите
  89. Просечни трошоци се: трошоци по единица производ и се добиваат кога одделните видови вкупни трошоци се делат со бројот на произведените производи
  90. Како се пресметува амортизацијата? Годишно и месечно
  91. Фиксните средства се делат на: нематеријални вложувања . материјални вложувања и долгорочни финансиски вложувања
  92. Нематеријални вложувања се: форма на вложување средства што се ефектуира во текот на подолг временски периос ( лиценци концесии патенти и основачки вложувања )
  93. Краткорочни кредити се: кредити со рок на враќање до 1 год.и се наменети за финансирање на тековни потреби на претп.( трговски кредит , кредит од финансиски институции, кредити од др претпријатија)
  94. Фиксни трошоци се: оние кои на бизнисот му служат подолго од 1 година
  95. Бизнис планот овозможува да се провери остварливоста на бизнис идејата и да се согледа и намали ризикот во бизнисот, затоа е потребен на: секој претприемач кој сака да оствари што е можно по сигурен профит
  96. Под чистење на пазарот, се подразбира кога: колку е понудено толку е купено ( понуда и побарувачка во една точка се сечат )
  97. Со помош на SWOT-анализата неможе да се согледа: ( можат да се согледат јаките страни, слабости , можности и закани )
  98. Од 70% до 90% од западнао-европскиот бизнис е во
  сопственост на:
  99. Бизнисмените својот профит го заработуваат преку:
  100. Збир на фиксните и варијабилните трошоци се: вкупните трошоци
   
  На Love dogs <3, kater4e, Barbie07 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. happy16

  happy16 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  Gi imam i odgovorite za filozofija izboren na koj mu treba neka pise porakaaa :)
   
 19. bitola123

  bitola123 Нов член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Некој да не ги има прашањата по физика за матема.Б..?
   
 20. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Еве ви ги прашањата економија од мене :)

  1. Други релевантни фактори во фактори на понуда се:
  Очекувањата за промената на цената во доброто во иднина и мерките и инструментите на економската политика во земјата
  2. Испуштен приход врзан за алтернативната употреба на некој
  ресурс се нарекува:
  опуртунитетен трошок
  3. Централно економскиот проблем-што, како и за кого да се
  произведува, е содржан во:
  секое општество
  4. Големината на производството за определеното добро и
  понудата на тоа добро зависи од:
  трошоците ( профитот)
  5. Производна функција претставува однос помеѓу:
  Количеството на употребени инпути за да се добие определено количесто аутпут
  6. Добра кои извршуваат иста функција и задоволуваат исти
  потреби ги нарекуваме:
  супститути
  7. Средстсвата кои се употребуваат во процес на производство
  се нарекуваат:
  инпути
  8. Висината на доходот е фактор на:
  побарувачката
  9. Што ќе преземат претпријатијата ако се зголеми цената на
  производите на пазарот за да го зголемат профитот?
  Ќе ја зголемат понудата
  10. Кога зголемената побарувачка на едно добро, предизвикува
  зголемена побарувачка на друго добро, тие добра се
  нарекуваат:
  комплементарни добра
  11. Готовите производи кои се добиваат во процесот на
  производство се викаат:
  аутпути
  12. Збирот на индивидуални побарувачки за определено добро
  претставува:
  пазарна побарувачка за доброто
  13. Кривата на побарувачка го претставува односот меѓу:
  Пазарната цена на одредено добро и бараното количество за тоа добро
  14. Кога покачувањето на цената на доброто, под претпоставка
  дека не се променило ништо друго, предизвикува опаѓање на
  вкупното барано количество за тоа добро и обратно, во
  економијата се нарекува:
  закон за побарувачка
  15. Сопствениците на капитал кои постојано вршат разместување
  на ресурсите, воведуваат иновации и преземаат ризик се:
  претприемачи
  16. Урамнотежувањето на понудата и побарувачката на пазарот
  на добра и услуги значи урамнотежување на:
  пазарот
  17. Производни ресурси се:
  капиталот
  18. Односот помеѓу пазарната цена за одредено добро и
  бараното количество за тоа добро се нарекува:
  крива на побарувачка
  19. Покачувањето на цената на определено добро ќе предизвика:
  Опаѓање на вкупното барано количество за тоа добро
  20. Кои од наведените фактори ја условуваат побарувачката?
  21. Интерни фактори кои влијаат врз економичноста на
  препријатијата се:
  22. Вкупниот производ расте со опаѓачка прогресија кога:
  Постојано се ангажираат дополнителни единици варијабилен фактор
  23. Опортунитетни трошоци се јавуваат поради фактот дека
  постојат:
  многу можности за ангажирање на остварениот доход
  24. Трошоците за материјали, средства, плати за вработените и
  други потребни средства претставуваат:
  варијабилни трошоци
  25. Маргиналниот производ ги покажува промените во:
  Вкупниот производ
  26. Кога маргиналниот производ е еднаков на нула, значи дека:
  Треба да се прстане со додавање на дополнителен фактор
  27. Просечниот производ опаѓа кога:
  Е поголем од маргиналниот производ
  28. Паричните издатоци претставуваат:
  Плаќања ( трошоци)
  29. AC=TC/Q, каде што Q значи:
  Големина на аутпут
  30. Екстерни фактори кои влијаат врз економичноста на
  работењето на претпријатијата се:
  31. За Република Македонија поисплатливо е да се користи
  ресурсот:
  труд
  32. Профит ќе се оствари само ако:
  Вкупниот проход е поголем од вкупните трошоци
  33. Природни ресурси се:
  земјата
  34. Човечки ресурси се :
  Труд и преприемништво
  35. Централно економскиот проблем гласи:
  Што, како, за кого да се произведува
  36. Античкиот мислител Аристотел, економијата ја дефинира
  како:
  богатство во материјални добра
  37. Физиократите-економисти од средниот век богатството го
  бараат во:
  земјоделството
  38. Претставник на англиската класична политичка економија е:
  Адам Смит
  39. Правичната распределба на доходот значи создавање на
  општество со:
  40. Слободата на поединецот и слободните односи на понудата и
  побарувачката се основа на :
  41. Во кое стопанство, централно- планските институции го
  решаваа централниот економски проблем?
  Во стопанството на поранешните социјалистички земји
  42. Алокација на ресурси е:
  Разместување на ретките и ограничени ресурси, кои можат алтернативно да се употребат
  43. Изучувањето и откривањето на причините и законитостите во
  формирањето на богатсвото на народите е предмет кој се
  изучува во:
  неокласичната концепција
  44. Мерканлистите-економисти, кои се јавуваат во средниот век,
  сметаат дека богатсвото е во: трговијата
  45. Висина на доходот, ширина на пазарот, вкусовите на
  потрошувачите, цената на добрата поврзани со тоа добро,
  очекувањата на потрошувачите за движење на цената во
  иднина и други релевантни фактори се фактори од кои
  зависи:
  побарувачката на добрата
  46. Криза, рецесија, инфлација, невработеност и пазарна
  економија се поими кои ги изучува:
  економијата
  47. Кога цената на производот расте, а опаѓа побарувачката за
  него тоа претставува:
  закон за побарувачка
  48. Како се вика производот кој се добива како резултат на
  вложување дополнителен варијабилен фактор, под
  претпоставка дека другите фактори се непроменливи?
  Маргинален производ
  49. Со ретките и ограничени ресурси може да се произведуваат:
  Ограничено количество добра
  50. Земјата, трудот, капиталот и претприемништвото се
  дефинираат како:
  стоки и услуги кои што ги користат претријатијата во процесот на производство ( фактори на производство- инпути)
  51. Пазарното стопанисување кое се манифестира преку
  размената и пазарот е предмет на проучување на:
  пазарната парадигма
  52. Инфериорни добра се добра чија побарувачка:
  Не зависи обратнопропорционално од цената ( ако расте цената расте и побарувачката, ако опаѓа цената опаѓа и побарувачката)
  53. Профитот на претпријатието е еден од факторите кој влијае
  на: понудата
  54. Парите, каматата, рентата, капиталот се:
  Цени и доходи
  55. Чистењето на пазарот настанува во точката кога:
  Понудата и побарувачката се изедначуваат ( колку се нуди, толку се бара)
  56. Користење на посовремена технологија за производство или
  услуга значи:
  намалување на производствените трошоци
  57. Ефектот од дополнителното ангажирање на варијабилен
  фактор со тек на време се намалува и е резултат на:
  законот за опаѓачки приноси
  58. Науката која не учи како да ги алоцираме-разместуваме
  ретките и ограничени ресурси, кои можат алтернативно да се
  употребат се нарекува: економија
  59. Заемна супституција на факторите на производство е
  функција на: економијата
  60. Индиректните трошоци се:
  Фиксните трошоци
  61. Закупнината за згради, каматата за кредити, платите за
  менаџерите, осигурувањето, обезбедувањето претставуваат:
  фиксни трошоци
  62. Добивката претставува:
  Разлика помеѓу вкупните приходи и вкупните трошоци
  63. Просечните трошоци се добиваат со делење на:
  Вкупните рошоци со големината на аутпутот
  64. Маргиналниот производ е негативен кога:
  Вкупниот производ опаѓа
  65. Маргиналниот производ се добива како резултат на
  зголемување на дополнителен: варијабилен фактор
  66. Вкупниот производ расте со растечка прогресија кога:
  Дејствува законот за растечки приноси
  67. Производ искажан во физички единици, кој се добива како
  резултат на користење на еден фиксен и еден варијабилен
  фактор претставува: вкупен производ
  68. Вкупниот производ е максимален кога:
  69. Вкупниот производ опаѓа кога:
  70. Што претставуваат просечните трошоци?
  Претставуваат вкупните трошоци на единица производ или услуга
  71. Кога просечниот производ расте, што се случува со
  маргиналниот производ?
  Маргиналниот производ е поголем од просечниот производ
  72. Просечниот производ расте кога е:
  Помал од маргиналниот производ
  73. Ако во Македонија се зголеми цената на брашното и лебот, а
  побарувачката за нив продолжи да се зголемува, таа појава
  се нарекува: Грифинов ефект
  74. Односот помеѓу пазарната цена на едно добро и количеството
  на доброто што производителите сакаат да го произведат ни
  ја дава: кривата на понуда
  75. AFC=FC/Q, каде што AFC значи:
  Просечни фиксни трошоци
  76. Што се варијабилни трошоци?
  Тоа се оној вид трошоци чии износи се зависни од големината на аутпутот
  77. Што се маргинални трошоци?
  Се дополнителни трошоци за една дополнителна единица аутпут
  78. Како се дефинира приходот?
  Приходот ја претставува вредноста што се остварува од продажбата на аутпутот на претпријатието
  79. AC=TC/Q, каде што TC значи:
  Вкупни трошоци
  80. Односот помеѓу количеството на употребените инпути за да
  се добие определено количество аутпут се нарекува:
  производствена функција
  81. Директните трошоци претставуваат:
  Варијабилни трошоци
  82. Трошоци за инпути, материјали, енергија, дистрибуција се:
  Варијабилни трошоци
  83. Во современата економска литература во терминот
  производствена функција, покрај производството се вклучени
  и: услугите
  84. Што се фиксни вкупни трошоци?
  Тоа се оној вид трошоци кои остануваат исти независно од промената на обемот на производство
  85. Просечниот производ опаѓа кога е:
  Поголем од маргиналниот производ
  86. Кога вкупниот производ ќе се подели со варијабилниот
  фактор се добива:
  просечен производ
  87. Просечни варијабилни трошоци се пресметуваат со делење
  на:
  вкупните трошоци со обемот на производство
  88. Маргиналниот производ расте кога:
  Вкупниот производ расте со растечка прогресија
  89. Диференцијална добивка е:
  Разликата помеѓу два сукцесивни нивоа на ангажираност на капацитет
  90. Од аспект на економијата како целина, секоја земја си
  поставува крајна цел да оствари обем на аутпут со кој ќе ги
  задоволи:
  материјалните и духовните потреби на потрошувачката
  91. Совршената конкуренција како пазарна структура:
  92. Што ќе преземат бизнисмените доколку очекуваат во иднина
  економијата да заживее?
  Ќе ја зголемата својата инвестициона активност
  93. Кој во услови на совршена конкуренција има влијание врз
  пазарните цени?
  пазарот
  94. Побарувачката за капитал ја формираат:
  Фирмите (претпријатијата)
  95. Кога има состојба на монопол на пазарот, цената на
  производите ја одредуваат:
  монополските претпријатија
  96. Дали во услови на монопол постојат бариери?
  да
  97. Кога секторот на фирмите позајмува дополнителен капитал,
  негов кредитор е:
  секторот на домаќинства
  98. Земјата како фактор на производство претставува:
  Примарен фактор
  99. Во одделни стопански сектори производството може да биде
  ефикасно само доколку се организира во масовни серии.
  Таквата појава е:
  Економија од обем
  100. Диференцијација на производи претставува:
  Разликување на производите
  101. Договорот меѓу олигополските фирми за ограничување на
  конкуренцијата се нарекува:
  колузија
  102. Компонентите: надници, ренти, камата и профит го
  сочинуваат:
  доходот и цените на факторите на производство
  103. Ценовно лидерство е: кога договорот за неконкуренција помеѓу олигополските претпријатија е тајно
  104. Наемнина што се добива врз основа на количеството
  производи што ги произведува работникот во определен
  временски период се вика:
  наемнина од парче
  105. На кому наемнината од парче му носи погодности?
  На работодавецот
  106. Разликите во платите кои се јавуваат поради способностите,
  степенот и квалитетот на образованието се разлики во:
  квалитетот на трудот
  107. Пазарна побарувачка за капитал е збир на побарувачка на
  капитал на:
  индивидуалните фирми
  108. Со порастот на каматната стапка:
  Опаѓа вкупната побарувачка на фирмита за капитал
  109. Заштедите на населението, домаќинствата и
  нераспределената добивка на фирмите ја формираат:
  понудата на позајмливи фондови
  110. Каматната стапка е цена на:
  капиталот
  111. Износот кој го добиваат вработените како дневница е:
  Временска наемнина
  112. Иновации, ризик и профит за претприемачот претставуваат:
  Извори на профит
  113. Состојбата во која доаѓа до урамнотежување на пазарот на
  трудот е позната како:
  чистење на пазарот на труд ( ортодоксна теорија на пазарот на труд)
  114. Во платите на вонредно талентирани, способни и славни
  личности, кои заработуваат екстремно високи наемнини има
  елементи на: чиста економска рента
  115. Кога вработениот може да пресмета колку производи може да
  купи со својата наемнина станува збор за:
  реална наемнина
  116. Кога компаниите се договараат јавно за ограничување на
  производството и зголемување на цената станува збор за:
  картел
  117. Произведени трајни добра кои фирмите ги користат
  повеќекратно во производниот процес се наречени:
  капитални добра
  118. Ако во економската активност, фирмите ги водат два мотиви:
  да се договорат меѓу себе или да си конкурираат меѓу себе,
  станува збор за: олигопол
  119. Во услови на монопол цената на призводството се утврдува
  со помош на:
  120. Кои се очекувањата на бизнисмените за во иднина ако земаат
  кредити, купуваат нови машини, отвораат нови работни места
  и го зголемат производството?
  Дека во иднина економијата ќе заживее
  121. Новите посовршени капитални добра ќе предизвикаат пораст
  на маргиналниот производ на капиталот, а со тоа :
  122. Во услови на колузија, фирмите ќе реализираат: поголем профит
  123. Кога имаме разлики во плати, а како основа за тие разлики
  се: пол, раса, религија, националност и сл. станува збор за:
  дискриминација на пазарот на трудот
  124. Во фондот на работна сила влегува работоспособно
  население меѓу: 15-65 години
  125. Побарувачката за земјата зависи од побарувачката на:
  Земјоделските производи
  126. Земјата е производствен фактор со:
  Совршено нееластична понуда
  127. Ангажирањето на факторите на прозводство од страна на
  претпријатијата, за сопствениците на факторите на
  производство претставуваат:
  доход
  128. Побарувачката на производните фактори е условена од:
  Побарувачката на добрата и услугите кои се произведуваат со нивна помош
  129. Број на часови што населението сака да ги вложи во работа
  претставува:
  понуда на труд
  130. Побарувачката за инпути, како фактори на производство од
  страна на претпријатијата, зависи од:
  побарувачката на добрата и услугите кои ги произведува тоа претпријатие
  131. Наемнина е цена на:
  трудот
  132. Стопанствата со повисок БНП (бруто национален производ)
  по жител:
  имаат повисока наемнина од работник
  133. Надокнадата која работниците ја добиваат во натура (стока и
  призводи) од работодавачите се вика: натурална наемнина
  134. Максимален финансиски резултат се остварува кога се
  израмнуваат:
  135. Цена на трудот се формира под дејство на:
  Понудата и побарувачката
  136. Највисока цена на трудот се плаќа за:
  Време на ноќна смена и за време на викенди и празници
  137. Совршената конкуренција е пример за стандард за:
  Идеално ефикасен економски систем
  138. Број и степен на концентрација на продавач и купувач е
  карактеристика на:
  139. Понудата во совршената конкуренција ја креираат:
  Многу претпријатија
  140. Кога вкупното призводство и понуда ги креира едно
  претпријатие станува збор за: монопол
  141. За да постои монопол, треба да се исполнат две
  претпоставки:
  -една корпорација да го дава вкупното производство во секторот
  - да нема други производи кои можат да го заменат монополското добро
  142. Кога наемнината се менува пропорционално со промена на
  животните трошоци или стапката на профит во одредена
  стопанска гранка, станува збор за временска наемнина по:
  лизгачки скали
  143. Единица мерка за цена на трудот во временската наемнина е
  цена на:
  еден час работа
  144. Водостопанските системи, јавната инфраструктура, ПТТ-
  услугите се во групата на: природни монополи
  145. Во совршената конкуренција:
  146. Олигопол е пазарна структура со следнава карактеристика:
  147. Кај пропорционалната наемнина секој производ се плаќа по:
  Иста цена
  148. Начинот на кој е организиран еден пазар претставува:
  Пазарна структура
  149. Текстилната индустрија, бизнисот на рестораните, маркетите
  се пример за: монополистичка конкуренција
  150. Кога може да се утврди колку стока (производи) може
  работникот да купи со својата наемнина, станува збор за:
  реална наемнина
   
  На cresa-jagoda, Buterfly2576 и butterfly33 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.