1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одговорни или сепак не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од danniela5, 14 февруари 2012.

 1. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Дали сте одговорни спрема : пријателите, роднините, колегите ?
  Дали сте одговорни спрема задачите кои треба да ги завршите за одреден период?

  На пример , јас секогаш баш и не сум одговорна спрема задачите кои треба да ги завршам. На пример ако треба да научам нешто за утре го оставам за другиот час ( секако доколку не е повторување :) ) и се спремам стриктно на тестот или некое повторување каде сум сигурна дека ќе ме станат да одговарам. Нешто оставам на ризик. Не многу често , но гледам дека во последно време почнав се повеќе да го правам тоа за разлика од минатите години... Можеби е адолесценција. Но можеби се и почетни знаци на недоволна организираност...
  Што се однесува до некои задачи кои што се неодложни како на пример купување леб , секогаш наоѓам време за да ги исполнам. Или срдување на соба во недела, СЕКОГАШ.
  Одговорна сум и спрема пријателите , роднините, соучениците. Никогаш не доцнам на договорени средби. Се трудам колк што можам да им помогнам за решавање на некои наши заеднички проблеми и слично.Се на се еден вид на принципиелност и одговорност.

  Вие?
   
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.716
  Да, се сметам себеси за одговорна личност.
  Не се чувствувам убаво ако имам незавршени обврски, работи што ми висат на глава и чекаат да бидат завршени. Откако ќе остварам нешто посакувано, откако ќе исполнам некоја задача или ќе завршам некаква работа, полесно ми е.
  Едноставно од мала сум научена на тоа дека обврските треба да се извршат, и сега и да сакам неможам поинаку.
  И спрема моите блиски и пријателите сум одговорна, знам да дадам совет, да ги ислушам, да им пружам помош ако е потребна, се трудам да не доцнам итн.
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Се сметам за доста одговорна личност.Во секој сегмент, дури некогаш мислам дека самата себеси си штетам, од што сакам на сите да угодам помогнам, се преоптеретувам со обврски, ... на крај успеавам да ги завршам сите тие работи но тоа на крај на најразлични начини се одразува на мене
   
 4. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Јас себеси се сметам за одговорна личност и се обидувам да бидам што повеке да сум одговорна! :)
   
 5. Cija-si

  Cija-si Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  47
  не воопшто, само планови прање, рокови, распореди...нови правила, нови зарекувања...ама џабе кога не се придржувам кон нив...барем јас не сум задоволен...мислам дека би можело и повеќе дисциплина и одговорност да покажам кон себе
   
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Мислам дека сум одговорна но сепак некогаш знам да направам некој акцес.
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.117
  Допаѓања:
  56.741
  Пол:
  Женски
  Не се однесувам секогаш одговорно, особено кон обврските на факултет и кон она што треба да го средам и суредам дома.
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.646
  Пол:
  Женски
  Да, одговорна сум.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.945
  Допаѓања:
  140.872
  Пол:
  Женски
  Одговорна сум дури и премногу, не чини ни толку.
  50 пати проверувам да не нешто фали пред некоја работа официјално да ја завршам.
  Ако на некој па нешто му ветам дур не го направам, не можам да заспијам што се вика, цело време на мисла ми е тоа.
  Секогаш си имам план и пробувам да организирам однапред се.
   
  На lovemme му/ѝ се допаѓа ова.