1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одењето во црква

Дискусија во 'Религија' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

  1. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Па одам ама морам да признаам не многу често :|
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Не одам често во црква од една друга причина што не сакам сега да ја дебатирам, но секој пат кога ќе осетам дека сакам да одам, дека треба да отидам одам. Иначе покрај она што го прават поповите ""светите"" лица тотално сум разочарана, и за да не ме нападнете, ке ви кажам знам од искуство, мајка ми работеше во соборна 5 години и маки си виде, се дур не ја избрка дека не сакаше ништо со него, а оред ова имаше други маки, крштеница му носеше, ја вреѓаше не ја ппушти да оди на гроб кај брат ми..неможам да зборам се нервирам, ама да одам во црква и да им оствам пари на нив и да им го полнам џебот немам намера.
    Сите пари од касите се собираат, им се дава плата на вработените, сметки се тоа се подмирува, и каде иде вишокот, мислите за црквата??? Не за поповите....сите пари што се оставаат на икона, на свадба крштевка ги зимаат исто они. А каса за сиромаси има една како од кутија за кондури таа големина, и пак колку сиромаси просат пред црква, и не им се даваат пари. Срамота, тоа треба да е свето место а не јавна кука или уличен криминал.
     
  3. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Цццццццццц..... Да не можеш да се изначудиш :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock: Тотално те подржувам за поповите! Тоа не се свети лица, тоа се општи лопови! Не генерализирам има и вакви и такви, ама лоповиве НЕ СМЕАТ да постојат! Па, у црква работиш брееееееее!!! Леле и мене ме фати нервоза :evil:
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Ајде бе, ги тера вработените да постат иначе- торбичката на рамо и дома(отказ), а мајка ми си доаѓа дома и и ѕвони на мобилен,,ај купи едно пиле и јас ке поминам со кола да го земам да не ме видат. И ред други работи. :evil:
     
  5. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Одењето во црква не те прави верник, исто како што и седењето во гаража не те прави кола.
    Ептен реално.
    Колку само да се каже. :D
     
  6. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    ubavo kaza kratko i jasno. :clap: :y: treba sekoj sam da raboti na svoite osobini
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Па не знам зашто неверник би одел во црква :?: И каква глупост е тоа седењето во гаража не те прави кола?
    Кој си верува во Господ има потреба да отиде во црква. Инаку нема зошто да оди.
     
  8. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Jas odam vo crkva koga ke pocuvstvuvam potreba za toa, me smiruva i nekako psihicki me rasteretuva. Taka nekako sum se naviknala od malecka deka ziveam do crkva i koga ke sum posakala sum odela. A inaku Ve poddrzuvam za ova so popovive i cel toj sindzir na kriminal ama ne sme nie tie koi treba da im sudime ima niv koj da mu sudi. A i go poddrzuvam toa deka odenjeto vo crkva ne te pravi vernik ako veruvas vo Boga toj e sekade okolu nas pobaraj go i ke go najdes do sekoev drvo, pod sekoj kamen tamu kade sto ke posakas.
     
  9. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    :D :) ;) rainbow ne znam sto ne ti e jasno .vo garaza sigurno ne ne ocekuva fotelja i kancelarisko biro :) tuku zasukuvas rakavi rabotis zdravo muski.krsot go popravas za podocna voziloto da bide ispravno i ne daj boze da te ostavi nekade defekt na sred pat .slicno i so odenjeto vo crkva.za da toa idenje bide kompletno ispravno,treba da gi isfrlime site negativni osobini sto se krijat vo sekoj od nas, togas verata ke bide potkrepena so dela,i idenjeto vo crkva nema da bide zaludno.kolku samo idat eve pocnuvam od samite "sveti"lica-koi se smetaat za vernici a voedno kradat ,lazat ,pcujat,vrsat blud,..........znaci treba da se iscisti prvo od takvite dela pa potoa da sedne na prestolot i da upravuva te vodi narodot .inaku ne samo sto ke te ostavi kolata na pat tuku i ke te odnese vo provalija.sekoj sam treba da se samosovladuva .. :) :) pozz
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Многу глупава компарација...Види во Господ или веруваш или не веруваш. Јас не зборам за попови и сл. за тоа веќе сум си кажала мислење. Сето тоа е извештачено. Јас во црква одам за да се помолам и да си најдам мир. Ако не верував во Господ немаше воопшто ни да ми текне на црква или нешто слично. Некако ич не си ми јасна :?: :^)
     
  11. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Иако живеам на десет метра од црквата одам само на празници, и тоа на најголемите. Не знам, немам навика да одам во црква, но тоа не значи дека не верувам во Господ, или дека сум неверник. Почитувам празници, постам кога се пости, често знам и да се помолам пред спиење. Инаку, навистина има попови кои не си ја работат работата како што треба.Како што кажав живеам веднаш до црквата, а попот не дошол да свети вода со месеци. Еднаш на еден празник гласно им се развика на едни жени што муабетеа.Мислам не му личеше на попот така да се понесе, се развикал како ненормален не бирајќи зборови. А за друг поп, ми има кажувано баба ми, го протерале од градот бидејќи им се пуштал на многу жени. ц.ц.ц и демек попови се, ќе речеш поштени луѓе се... Какви се луѓе има на светов |(
     
  12. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    :) ok samo bez nervozi.kako bese ubava nasmeana i naednas stana oblak .pa da ti kazam ic ne ti stoi .sekoj razlicno svaka pa ne sme site isti,no sepak tuka sme da si kazeme svoe mislenje ;) ;) :) :*
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Па ако не ставам некакво смајли не значи дека е нервозен постот :?: Ајде еве да не ме разбереш пак погрешно :D
    На форумов очигледно не може сериозно да си кажеш мислење, одма мислат дека си нервозна :lol: :D
     
  14. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Јас верувам во Господ и често одам во црква да си запалам свеќа подоцна се чувствувам многу полесно и поубаво
     
  15. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    живеам многу блиску до црква на 50-тина метри но не одам многу често но верувам во господ а мислам дека одењето во црква е убаво..некако дава мир.
     
  16. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    SE SOGLASUVAM SO VAS DVETE.VO CRKVITE LEZI NAJGOLEMOTO SKRIENO BOGATSTVO-TAMU LEZI PARATA.A POPOVITE SE OBICNI LUGE OD KRV I MESO,NESOVRSENI I NAJGOLEMITE GRESNICI ,LOPOVI, IDAT PO MANASTIRITE I ZA 1000-KA SI JA BIRAT KOJA JA SAKAAT. :!: :!: :puke: :puke: :fubar: :fubar: ALOOOOOOOO!!!!!!!!!!TOA E CRKVA.A ZA SVETILICA NEZNAM STO DA KAZAM OSVEN TOA DEKA E GOLEM BROJOT NA ONIE STO NE ZNAAT STO ZNACI ZBOROT -SVET- VO PRAVA SMISLA.TAKA DA TOA E OBICEN SMRTNIK-ZINAT GAS ZA STO POGOLEMA PARA I DA MU PADNE SVEZO MEVCE U RACE DA NE RECAM P....E-OVA SE ZBOROVI KAZANI OD POP....UPS.. SVETO LICE NARECEN POP SO PREZIME AJDUK . TIE GO RASPNAA I ISUS ,SE ISPLASIJA DA NE IM JA PREZEME VLASTA.......
     
  17. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    ha...zatoa sto nekoi luge go tretiraat bog kako advokat,mu se obrakaat samo koga se vo nevolja.ne odat zatoa sto ne deka ziveat daleku od crkvata tuku zatoa sto ziveat daleku od boga. ;) a crkvata TREBA da bide rabotilnica a ne gostilnica,da BIDE bolnica za gresnici a ne MUZEJ ZA SVETCI. ;)
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Со ова посебно се согласувам.
     
  19. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    јас не одма само на празници,си одам постојано кога ќе почуствувам дека немам отидено подолго време,со дечко ми заедно одиме си палиме свеќа,и оставаме паричка на иконите и сите таму обичаи...така се чуствувам некако помирно,полесно....
     
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Одам во црква не само за празници и така црквата ми е многу блиску.Многу често ми се има случено да одам кога ми е многу страв,кога неможам ни очи навечер од страв да затворам.Додека бевме во школо кога се секирав за некој тест и тогаш поминував пред тој ден во црква..како и да е одам во црква. :)