Одењето во црква

Дискусија во 'Религија' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

 1. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  не одам по цркви, освен за празници, инаку стварно вервам во господ и постам ко ке се пости ама сепак не сакам да одам по цркви не знам како шо рече unfaithful18 поповите не си ја работат работата како шо треба и не вервам дека тие всушност верват во господ и само се бунат за нешто за глупости и ги собират парите од по иконите и ништо друго па зато и не одам често само за празници и мама ако ме собери некогаш пошто таја оди во недела скоро секогаш
   
 2. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.037
  Пол:
  Женски
  ...и се е кажано :x
   
 3. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  14.471
  Пол:
  Женски
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Не видов дека има ваква тема,па затоа ја отворив. :)
  Бевте ли денес на црква?Да се помолите на Господ за успешна учебна година?И да ве благословат свештениците?Како размислувате на оваа тема?
  Јас бев :) Одам секоја година.И убаво е чувството кога на едно место ќе видам многу млади луѓе и деца.
  :)
  Инаку,нормално дека ако не се учи,и 100 пати да се оди на црква, оценките нема да бидат поволни :lol:
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.470
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Значи вчера тема seks/odnosi-za-vreme-na-praznici-t2907/
  денеска ова. :D
  Пропуштам јас нешто, се чувствувам дефинитивно како еретик.
  Не, не сум била никогаш во црква пред учебната година (а имам диплома по ѓаволите)!
  Поапсурдно нешто не сум слушнала.
   
  На Bokicka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  77
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Јас одам секоја година, не дека ке ми крене многу годината ако отидам на црква но онака убаво се чувствувам кога отидам на црква но оваа година беше и доста разочарувачко повеке од тие што беа само галама правеа а да ги прашаш и сигурно не се знајале за што се ојделе . ;)
   
 6. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  14.471
  Пол:
  Женски
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Зошто апсурдно?Не си слушнала дека има таков обичај да се оди на црква пред 1ви септември?Не го измислив јас тоа,туку црквата ;)
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.470
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Искрено не, прв пат слушам за вакво нешто. А живеев во три различни градови во Македонија, затоа и се чудам.
  Како и да е, ако Дедо Боже помага за некоја 5ка или 10ка... Убаво.
   
 8. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  169
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Тоа сигурно не го измислила црквата,туку народот кој мисли дека ако еднаш појдеш в црква се ќе се среди.Епа не е така.Ова ти е некое помодарство.За успешна учебна година ти треба да си го стопиш столчето од учење ;)
  Да не сум офф топик.Не,не бев денес в црква,немам таков обичај.Одам в црква кога имам некој душевен немир и за празници,а не кога тоа е во мода ;) |(
  П.С. и јас прв пат слушам за оваа нова мода.....
   
 9. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  14.471
  Пол:
  Женски
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Па јасно е дека без учење нема ништо,го пишав тоа погоре.
  Инаку,не знам како прв пат слушате за ова,кога секоја година го има низ цела Македонија,и на вести даваат. ;)
   
 10. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  169
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Не видов на вести јас.....до пред малку ги гледав на сител и не видов....можда сум пропуштила.Поентата ми беше дека тоа не е наметнато од црквата или т.н.измислено од црквата,туку од самиот народ.Сите се прават верници кога ќе е некој голем празник или во случајов пред први септември и после забораваат каде се наоѓа црквата.И јас сум живеела во два различни градови во државава и ни таму ни таму ова го имаше.Ваше право,правете што сакате,јас само си кажав што мислам за оваа мода.
  П.С.Се пишува во црква или в црква.Ти случајно да не се качуваш на црквата па вака си пишала.Извини за забелешката,не те напаѓам,ама многу ми посмета насловот......
   
 11. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  14.471
  Пол:
  Женски
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Кога сме веќе кај забелешките, од каде зборот "посмета"? :)
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  Teмава слободно може да се спои со онаа, дали одите во црква.
  И да, она на во насловот смета...
  Како и да е, кога се запишав конечно на факс, бев во црква да се заблагодарам.
   
 13. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  прв пат слушам за ова, и многу глупаво ми е, досега имав слушнато од баба ми нешто мислам дека вода се турваше пред тебе пред да тргнеш или нешто така не знам не ми текнува како рече, ама бабини деветини, а за ова немав слушнато, ама и ова глупости се, и се сложувам со винтер грл за ова
   
 14. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  3.243
  Одите ли на црква ден пред учебната година?

  За ова и јас прв пат слушам :^)
  Инаку не бев денс ;)
   
 15. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  169
  Се извинувам за грешката!
  Еве ќе корегирам.Насловот боде очи со својата неправилност!
  И јас ти реков ова не го пишувам за да те нападнам,а ти одма контра одиш.Како сакаш.....
   
 16. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Сум верник! Но да ви кажам искрено не одам премногу често во црква , а и не ми е баш блиску:worried: Друга причина е што не им верувам баш на поповите, од премногу примери околу нас, и исто доста ме нервира што кога ќе отидам гледам многу луѓе како цело време де се крстат де ги бацуваат сите икони по ред, демек да покажат колку се побожни... Скоро секоја вечер пред спиење си се молам, и се обидувам да бидам добар човек... Знам дека црквата си ја сметаме за божји дом, но тој е насекаде и секогаш со нас.Наша грешка е што најчесто знаеме кога ни е тешко да одиме во црква и да се молиме. Но исто се водам и по изреката "одењето во црква не те прави верник, исто како што и стоењето во гаража не те прави автомобил".
   
  На papijon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  495
  Одам колку што можам почесто.
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.470
  Во црква одам еднаш годишно. Дали и толку.
  Што знам, немам некоја потреба од тоа.
  Единствено наменски, одам во манастирот Св. Гаврил Лесновски, затоа што сум емотивно поврзана, и за мене тоа е Божјиот дом.
  Или барем мотелот каде што сака да престојува најмногу :D

  Моето сфаќање за религијата опфаќа многу повеќе од трупање зејтини и чорапи во црква, мрсни попови, гасење на свеќите минутка откако ќе излезете, за да го претопат восокот и да направат повторно нови... :^)

  Не сакам цркви, немам обичај да се прекрстувам кога ќе поминам покрај нив во близина, ретко влегувам и кога сум внатре (освен во манастирот) не чувствувам спокојство, туку некоја нелагодност, и желба што побрзо да излезам на воздух...
   
 19. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  328
  Одам на поголемите христијански празници-Велигден,Божиќ,тоа ми останало од мала и уште ме држи.И да,одам на Св.Панталејмон,од лични причини,имав неубав настан на тој ден,па неколку години по ред,одам во црква на тој ден,не знам дали тоа е од помош или не,али ете осеќам дека морам да го правам тоа.А и никој не бил таму горе па за да знаеме како треба да правиме..А за денови кога се осеќам јас лично неубаво имам одено,али мене искрено не ми помага како што велат некои дека им олеснувало после излегување од црква.Мене дури не ми проработи во глава дека не ми е добро така и дека морам да се трудам да бидам подобро,црквата не ми е од никаква помош.И да,посебно па во нови цркви ич не сакам да одам,се осеќам како во музеј...
   
 20. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  не одам мн често во црква, ама не одам ни само за празници, значи секогаш кога ќе ми испадни прилика одам позз :)