1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одењето во црква

Дискусија во 'Религија' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

  1. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    пред месец дена ми се деси чудно чуство абе ме тера ме тера да идам на црква и крај! Отидов во 20ч си запалив свека се помолив и си дојдов,еве во сабота излегов за да купам некои работи на доагање поминавме нис црква и јас одма: ај да запалиме по една свекичка...

    Инаку не гледам само празници значи одам кога сакам,кога осекам дека морам да одам,и кога сум на поминување...а инаку и пред католичка и пред наша црква си се крстам,и плус секоја вечер се молам на Господ и се заблагодарувам за изминатиот ден и за следниот што иде....
     
  2. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Мене пак ми се нема случено чудо некое за да почнам на црква да одам. Порано одев на црква само на празник 2 -3 пати годишно колку да се видам со сите постари луѓе во градот.

    Кога дојдов во Скопје да студирам секој ден поминував покрај Соборниот храм и еднаш си реков ај да влезам. Не можам да го опишам спокојот кој го почуствував внатре. Заборавив тогаш и на болестите и на испитите и на смртта на баба ми и на тоа дека месец дена си немам одено дома. Од тогаш така го сваќам одењеето в црква. Не одам таму за да редам пари по иконите кажувајќи му ги на Бога моите желби, туку одам кога сакам мир и спокој. И секогаш в црква сама одам си псотојувам таму без да мислам на ништо и пак се вракам тоа ми е како еден вид на медитација
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    ќе ви раскажам една случка што се случи за Петровден...Бев со татко ми во црква и еден познаник го прашува: Ќе се причестуваш ?(пошо нели се причестуваат тие што сакаат и го постеле петровденскиот пост) и таткоми вики: Не. и овај човеков му вика: Епа што бараш тогаш во црква?... и татко ми му вели: Епа тебе сега џабе ќе ти е причесната кога веќе направи грев, јас немора да се причестувам за да одам во црква... А и стварно е така...Некако не ми се логични тие мислење на луѓето со причесната и одењето во црква :/
     
  4. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Кога можам и кога чуствувам потреба а не обврска.

    Си имам некоја традиција, кога сум во можност, да си шетнам до Св. Димитрија (црквичено пред влез во чаршија), обично бирам помирен ден - како недела, да запалам свеќа за тато, и за моите најблиски, да си испушам цигарче во дворот, и тука обично спонтано а сепак по правило си ја испуштам душата.
    Чуствувам поврзаност заради фактот дека татко ми е крстен таму. И токму таму имам внатрешен дијалог со него.

    Значи црквава ми стана еден вид на светилиште каде знам да се повлечам кога сакам да си комуницирам во мислите со татко ми.

    Инаку со тек на време, самите цркви ми станаа прекомерцијализирани и вриштат на храмови за заработка, така да духовното во голем дел од нив - исчезнува и затоа, не гледам потреба да одам во нив.
    Се восхитувам на стари манастири или готски катедрали од чисто историски и уметнички аспект, но тоа е тоа.
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми се случува кога одам во Соборниот храм, таков мир чувствувам, не можам да опишам, сум била и во други цркви, ама таму ми е најубаво, додека сум во Соборниот храм, едноставно имам чувство како самата црква да не припаѓа на тој дел од градот, како отцепена да е, има нешто таа црква што е толку посебно убава, што владее во неа таков мир.Меѓутоа нешто во последно време не одам често во црква, не знам зошто така :doh: иако знам секогаш да отидам во црква, да запалам свеќа, едноставно само да отидам, без некоја посебна причина.Секоја црква е убава, мирот владее во неа, но и во нас, само се зависи од тоа колку го чувствуваме тој мир.Одам во Соборниот храм, а нешто во последно време сакам и во католичката црква да отидам, не знам што таква желба ми се појави :D никогаш не сум била таму, сакам да тркнам да видам како е внатре, иако отприлика знам, ама сакам да отидам таму :)
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. petar-mihaela

    petar-mihaela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    odam dosta cesto vo crkva,so blgoslov,so pricest,prekrsno se custvuvam.

    Mnogu luge odat vo crkvaa a ne znaat sto znaci odenjeto,koga treba,kako treba i mnogu dr raboti. citam deka bile samo za pari itn,toa ne e vo red,zasto popovite i lugeto sto rabott tamu treba plata da zemat,i tie treba da jadat,imaat deca,treba da gi skoluvaat,znaci i im treba pari,vo crkva se plaka struja,voda itn,i oni e kako nas,ne e duhovi:)drzavata ne gi finnsira, da zemat plata,isto za popovi sto gresat,pa i oni e luge,kako sto gresi hirurgot idr,treba da ne gledame na tie raboti,sepak sekoj za sebe si e odgovoren,a i sekoj umira sam,negov grev

    [mod-kirilica:wrgaf0pc][/mod-kirilica:wrgaf0pc]
     
  7. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    "Одењето во црквата ќе те направи христијанин, исто како што и седењето во гаража ќе те направи автомобил.. " - Многу добро кажано :lol:
    Значи убаво е да се посетува црквата,почесто, а не само за празници како што многумина практикуваат. :?:
     
    На manasija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Јас лично одам само за празници со семејството не сме баш редовни во црква но секако тоа не значи дека не веруваме во господ
     
  9. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Одам за празници и кога можам и чуствувам некоја потреба не одам во црква така само ради реда туку за да се помолам за нешто или пак да се покајам за нешто што сум направила или едноставно да избегам од надворешниот свет и да се опуштам и за момент да заборавам на проблемите и секако да му се заблагодарам на бога за секој нов ден што ми го дава
     
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    За празници, од почит кон бога, и да се помолам за душата на покојните. НЕ верувам во цркви и попови, ама во бог да. Одам исклучиво заради тоа и искрено не верувам мн во секакви обичаии кои кеми ги кажат бабите, пола и повеќе се суеверие.
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    одам во црква но морам да признам дека повеќе одам кога имам мака отколку да се заблагодарам за нешто,кога ќе одам во црква имам мир и спокој барем на момент имам седено со сати во црква и имам плачено кога излегов од внатре како едена планина да имаше паднато од моите гради :doh:
     
  12. Page

    Page Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    359
    Oдењето во црква, манастир (свет Божји дом ) е едно од каноните на православното христијанство , и сметам дека секој православен христијанин треба да ги посетува. Бог во Светото Евангелие рекол 6 дена работи 7 ден одмарај и посвети се на Мене. Што значи неделата е секогаш одредена да се отиде на литургија. Уште од времето на Апостол Павле нашава прекрасна Македонија има толку многу храмови што и ден денес сеуште може да се видат. Сум слушнала црква е моето срце. Тоа е се убаво но... Како ние ќе му заблагодариме на БОГ за се? Со посета на литрургија, пост, земање на Света Причест. И секако со всадување на Љубов во нашите срца кон ближниот.
     
    На stylishh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Одам во црква и не само во празници или кога имам мака одам секогаш кога можам
     
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не одам во црква бидејќи верувам во исправноста на Исусовите зборови дека ние самите сме храм на Светиот Дух.

    Би се согласил со форумџиката која на некоја од претходните страници ги наведе зборовите на францускиот теолог, музичар и хуманист Алберт Швајцер:

    "Со одењето в црква се станува христијанин колку што се станува автомобил со одењето во гаража!" :lol:

    Бог пребива во нас а не некаде надвор, со Христа преку искрена и спонтана молитва во секое време можеме да се поврземе интензивно со него. Црквите ми се мрачни и зачадени, нешто што е сушта спротивност на моето сфаќање за Бог како нешто што зрачи со светлина и свежина. Црквите ми се некако само за во монографии кои го представуваат културно-историското наследство на некоја земја и добри локации за историски филмови.
     
  15. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320

    Би идела на црква кога би имало цркви каде што сум јас. Но за жал, посетувам цркви само кога идам во Македонија на одмор.
     
  16. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Не сум атеист, но не сум ни некој опеан верник.

    Одењето во црква ми се случува спонтано, кога ќе почувствувам потреба, немир. И обично нема врска со тековните случувања, едноставно, ме тера нешто, и најчесто тоа го правам во Соборниот храм, или Св Богородица, карши МАНУ. Палам свеќа, седам внатре кратко и си одам.

    Никогаш не го поврзувам тоа со општите канони за одење на празници, или дека така мора. Своето духовно Јас го слушам, и така и ми е подобро.
    Не верувам во машкиот принцип на Бог, верувам во енергијата што се создава, така што, храмот е само одбележан простор кој може да ти даде привремен мир, прибежиште, наспроти урбаниот хаос и интуитивната затапеност која владее наоколу.
    Сепак, храм може да биде и сопственото срце, Дом.
     
    На crazylady, Feminkaa, Gordana10 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Не одам во црква, не верувам во господ и не сум религиозна.Имам отидено неколку пати, само затоа што сум морала, бидејќи ги изучувавме фреските додека бев средно.
    Не ги оправдувам тие што одат колку да се рече дека се православни, а кога ќе излезат и пред да отидат неможат да си ги добројат гревовите.Дали ќе одиш во црква, џамија или синагога ќе останеш тоа што си..
     
  18. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Одам на црква ама не често.
    И јас одам само на празници и такви работи... :)
     
  19. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Обично за празници и ако имам потреба одам и во обични денови. При поминување покрај некоја црква секогаш чувствувам потреба да влезам, да запалам свеќа и да се помолам.
    Секогаш после одењето во црква се чувствувам смирена и исполнета со позитивна енергија.
     
  20. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    „Одењето во црква не те прави верник,исто како што одењето во гаража не те прави автомобил“ - добар статус од фб :)
    Јас одам во црква секоја недела.Претходната не бев ете така испадна.Ама си всадив една таква навика.Секоја седмица во недела одам во црквата во моето маало.Со сестра ми,а патем си правиме муабет.Некогаш и со мајка ми.И незнам зошто ама ако не одам не се осеќам убаво како да не сум заштитена,може сум си умислила нешто..
     
    На smilleyy му/ѝ се допаѓа ова.