Одењето во црква

Дискусија во 'Религија' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

 1. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  205
  Одам во црква. Порано одев скоро секоја недела, а сега поретко, но одам. Најубаво одење во црква ми е кога ќе почувствувам потреба за тоа. Ете баш пред некое време ми се случи баш тоа. Просто се почувствував преполна со мака, проблеми и гревови. И отидов и секако излегов од таму како нова личност. Нема зборови со кои се опишува тоа чувство. Тоа чувство за мене е едно и единствено. Мир. Мир во душата, во срцето, телото. Насекаде, во мислите.

  Сакав да искоментирам и за луѓето кои ги судат свештениците. Всушност не да искоментирам туку да кажам некои работи кои можно е да не ги знаеле. Свештениците несмеат да примаат плата. Никаква плата. Единствени пари од кој тој човек ќе преживее со неговото семејство, се парите кои ние ќе ги дадеме. Но од друга страна никој никого не тера да даде некоја одредена сума. Барем јас сум немала таква ситуација, а добро сум упатена во овие работи. Ако сакаш да оставиш, оставаш, ако оставиш никој не те присилува колку точно. И згора на се, ние не оставаме пари на свештените лица, туку на црквата, а тоа е некој вид нивно работни место, иако знам дека звучи многу лошо да речеме така за црквата, но така е . И тие се луѓе кои имаат семејства, а тоа семејство треба нешто да јаде и да се облече, Треба да се платат основните сметки, за скромен живот. Да има и такви кои се многу богати, но колку се такви ?! Обично тие и не се свештеници туку некои поголеми чинови. Се додека тоа се чесно заработени пари, тука нема грев.

  Во секој случај, верата нема никаква врска со парите или некои обреди. Одиме во црква за да се исповедаме или да се помолиме или едноставно на душата послено да ни дојде. Лошо е да се мешаат парите тука и црквата да се нарекува бизнис. :^)
   
  На kuc, Delta2 и Serafima им се допаѓа ова.
 2. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Одам колку што можам почесто :)
   
 3. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  2.119
  Пол:
  Женски
  Одам во црква може да се каже дека во 2 месеци барем еднаш одам, ќе си се помолам, ќе си запалам свеќа и си сум си на раат :)
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.236
  Допаѓања:
  44.709
  Пол:
  Женски
  Некогаш одењето е зачестено, сега еве неколку месеци немам појдено. Одењето во црква не треба да е обврска па да се оди само за празник.
   
  На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.294
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога сум во близина на некоја Црква влегувам да се помолам или да запалам свеќа,не го правам тоа само на празник,туку кога ќе осетам потреба и сум во можност:)
   
  На makedonkamak, 2212 и Orthophill им се допаѓа ова.
 6. Angie.sec

  Angie.sec Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2018
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Влегувам во црква кога се шетаме во близина на некоја, Атеист сум и на неа гледам како на знаменитост и убав архитектонски објект.
   
  На Someonespecial и makedonkamak им се допаѓа ова.
 7. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.970
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми (3 год) е и штом види црква, бара да влеземе. Ја поткреваме и пали свеќа со наша помош, знае и да се помоли и каже- Дедо Боже, помогни ми!
  Ја научила баба и , се.
   
  На kuc, sonuvana, Petra777 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Машки
  Ти не си верник?
   
 9. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.970
  Пол:
  Женски
  Што тебе тоа ти е важно?
   
  На Angie.sec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Машки
  Не ми е важно. Прашав само.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.