1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одењето во црква

Дискусија во 'Религија' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

  1. Vittoria

    Vittoria Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Еднакви сме секако, дали правиме добро или не, дали сакаме со срце или не, но секако има разлики од друг аспект... Бог е машко, жената е втора, разликите во нивните можности и размислувања се неминовни. Кажано е дека жената треба да го гледа и сака мажот како Бог а тој неа да ја почитува и љуби како црквата.
    Не е работата во никакви поделби ама ете од толкави дискусии за еднаквости, демоктатски, либерални или не знам какви проповеди низ светот кои се провлекуваат и таму каде не треба ситуацијата во глобала оди кон се полошо.
    Се надевам ти појаснив малку иако има доста за пишување.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Има логика и ова што го пишуваш, ама нели кога маж и жена ќе се венчаат стануваат едно тело и една душа? Чуму тогаш овие поделби?
    Хумано е прво да се причестат децата и болните, а после сите останати.
    Некои поделби се настанати исклучиво од стари баби и стрини кои немале друга работа и изигравале редари во црквите.
    Побогу сите сме Божји чеда.
     
    На Idedemja, Just.do.it, edna_malecka и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Da devojko, delumno se soglasuvam. Ama mn e pobitno kakvi dela pravime i shto nosime vo dushata, otkolku dali ke pushtam nekoe mashko pred mene na prichest. Ne pochituvam takvi raboti. Isto taka prochitav zhenite levo mazhite desno vo crkva. Totalno nebitno. Kaj sakam ke stojam osven vo Oltarot.
     
    На Idedemja, Just.do.it, edna_malecka и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Vittoria

    Vittoria Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Не е баш од баби ова, на почеток само мажите имале право на учењата во врквата кои потоа тоа го пренесувале на жените и домот. Штета ако такво мислење имаш од стрини кои немале работа, ти секако стој си каде сакаш нашата вера нема пишани забрани заради неукост но ете колку за пример во која црква и да одиш погледни каде стојат иконите на Божјата мајка и Бог Исус Христос, тоа е неменливо на која страна се и така ке остане исто е и со ликовите на иконостосите... Се си е со симболики и многу добра причини кои на крај почитувајки ги не соединуваат и не прават едно во величењето на Бога
     
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Некои кои далеку подобро се разбираат од тебе во религија, рекле дека бог нема пол, туку се нарекува во машки род чисто за леснотија во разговор, да се посочува некако, а не дека бог е машко, а жената е втора, тоа чисто доаѓа од времиња кога мажите имале апсолутни права, за разлика од жените кои не можеле да одат да мочаат без дозвола од мажот.
    Верувај ми, на бог повеќе ќе му е драго да не си ја подценуваш ќерка ти, а да го величиш син ти пошто е машко, а ич не му е гајле дали на причесна ќе застанеш од лево или од десно.
     
    На noteforself, Idedemja, S.W.A.G и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Da, Isus e na desnata strana na ikonostasot, Bogorodica na levata pa do taa ikona stoi ikonata na svetecot komu mu e posvetena crkvata.t.e kako se vika crkvata. Do Isus stoi Sv. Jovan Krstitel. No, ova ne e primer kako nie treba da stoime vo crkva. Ako stojam kaj mazhite nema da se soedinam so Boga?! Ako ne pushtam nekoe mashko pred mene na prichest nema da se soedinam so Boga? I dali ovie greshki spored tebe, nebulozi spored mene se smrtnite grevovi?
     
    На Idedemja, cresa-jagoda, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    @Vittoria vo crkva ikonite se vaka rasporedeni. Isus e na desnata strana na ikonostasot, Bogorodica na levata pa do taa ikona stoi ikonata na svetecot komu mu e posvetena crkvata.t.e kako se vika crkvata. Do Isus stoi Sv. Jovan Krstitel. No, ova ne e primer kako nie treba da stoime vo crkva. Ako stojam kaj mazhite nema da se soedinam so Boga?! Ako ne pushtam nekoe mashko pred mene na prichest nema da se soedinam so Boga? I dali ovie greshki spored tebe, nebulozi spored mene se smrtnite grevovi?
    Bidejki ne mi odgovori, pak gi postavuvam prashanjava
     
    На Just.do.it, edna_malecka, GrimTheReaper и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ☆P!nselsp!tze☆

    ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2020
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    814
    Пол:
    Женски
    :o :o :o
    Ама сигурно е трол, не постои црква кај што жените седат лево, мажите десно, или како и да беше. (facepalm)
     
    На Biljarkata, Lady D ❤️, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Постои. Ете јас не сум верник, ама имам видено во црква дека така стојат. Само жените беа лево, мажите десно. Иконите, врска немам. Можеби не е во сите, не знам.
     
    На cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
  10. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Пред да се омажам одев во црква скоро секоја недела за да запалам свеќа и да се помолам за здравје, но ретко влегував внатре на литургија. Сега од како се омажив и дете родив дали само 2-3 пати сум била во црква. Баш деновиве си мислев да отидам и ќерка ми да ја однесам да запалиме свеќичка за сите нас. Секој за себе си одлучува дали, кога и колку пати ќе оди во црква. Не значи дека ако не оди во црква не е верник или пак обратно. Јас верувам во Господ и дека што е мое ќе си дојде.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vittoria

    Vittoria Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Ете денес бевме, празнично. Прекрасно чувство на благодат од таму си ја носам со мене. Убави слави ни следат.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Има ли некаде, некаков правилник/бон-тон за тоа како треба да се однесуваш во црква?
     
  13. Vittoria

    Vittoria Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Ке се обидам да најдам нешто пишано за тебе, иако е добро да се информираме од свештените лица, кои верувам со задоволство би одговориле на сите прашања.
     
    На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vittoria

    Vittoria Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    upload_2021-1-16_20-54-48.jpeg
    Ете ова би требало да го има сеуште низ православните храмови. Ова е постаро издание и беше како прилог брошура во тие списанија кои на 3 месеци ги издаваа. Конкретно ова од повардарска епархија е. Некои конкретни совети би рекла за однесувањето плус толкувања во врска со светата Литургија е.
    Според мене стравопочитта и љубовта кон Бога е поголема кога ги знаеш и разбираш зошто ги правиш нештата.
    Искрено на нет има пишано некои како правилници со кои не можам да се согласам каде пишале меѓу другото дека жени не треба да ги целиваат иконите.
    Затоа го потенцирав ова како најсигурно, секако колку знам ќе одговорам и јас
     
    На Orthophill, Rama и BY<3 им се допаѓа ова.
  15. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Денес до колку работи соборниот храм??
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    До кај 19:30. Свештеници би требало да има го 17:20.
     
    На Pepi17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Зашто не работат црквите навечер?Знае ли некој?Нели храмовите треба секогаш да се отворени за верниците, мене обично навечер ме фаќа тоа одењето во црква, и а отидам затворено
     
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Знам за хинду храмовите ноќе ги затвораат бидејќи божествата одмараат, а имало исклучоци каде само олтарот е затворен со завеси но храмската просторија е отворена за верниците ако сакаат да се приклучат на пеење побожни песни (баџани).
     
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Црквите се места за заедничка , соборна молитва... Индивидуалната, самостојна, молитва можеме да ја молиме и дома, на улица и на било кое друго место. Впрочем и затоа дома имаме икони, кандила, молитвеници и Свештени Писанија, за да можеме да се молиме и дома.
     
    На Rama и Vildiz им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Епа јас немам дома ниедна икона, а и во црква ми е некогаш поубаво, се чувствувам поблиску до Господ