1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одење во црква за време на менструација

Дискусија во 'Религија' започната од CIA, 13 април 2012.

 1. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  Демек не е ПРИСТОЈНО пуштена коса, ПРИСТОЈНО е фатена. 100 баби 1000 адети :)
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  64.583
  Не се тоа бабини деветини.Нетреба верниците меѓусебе да си сметат и деконцентрираат при молитвата со нивните појави.
   
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  А што го деконцентрира некој мојата пуштена коса? Можеби грешам ама ова е чиста бабина деветина.

  За облеката во црквата, имам одено во манастири каде што даваат наметки. Треба да се даваат сегде, жените стварно претеруваат. И тоа не само младите туку и постарите. Ставила 100 слоја кармин и ги бакнува крстот и иконите.
   
  На Victory15 и sweet-star им се допаѓа ова.
 4. Ordinary

  Ordinary Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  64.583
   
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  Под дотерана сметам дека мислеше на чисто и пристоно облечена, а не во стара облека за по дома или во тренерки.

  Вистина денес за жал многу девојки незнаат да направат разлика за облека за во црка и за во диско. На Велигден дента кога одам на црква секогаш сум запрепастена кога ќе ги видам во штикли 15 см и минич до п*ч што на ништо не личи сепак мораш да се наведнаш за да се спровреш под масичката и тогаш цел задник на мегдан. Еве на пример во Лесновскиот манастир не е дозволено да се влегува со голи нозе и на секоја девојка и даваа голема шамија да ја врзи околу струкот како долга суќна, исто така во Куќата на Дева Марија на влезната врата ( иако куќичката е ептен мала има две врати) имаш марами за да се приприе косата, минуваш низ куќата и на излезот ја враќаш марамата али ние не сме така воспитани и ретко која ќе ставеше марама додека минуваше низ куќата. Истиот счучај е и со џамиите еве јас бев облечена во туника и хеланки и не ми дозволија така д авлезам и ми дадоа марама да ја ставам околу половината.
  Секоја вера си наложува примерност и пеистојност!
  А за ова одењето на во црква за време на менструација имам разговарано со поп и тој ми има кажано дека можеш да одиш, да си се помолиш, да запалиш свеќа, но не и да ги бакнуваш иконите.

  Да грешиш не е бабина деветина, деконцертира и привлекува внимание. Пуштената коса се смета за непристојнот, кренете низ годините наназат па и кај нас во Македоија кога сите жени и девојки носеле шамии и морало секое влакно од главата да и биде покриено.
   
  На crazylady, Serafima и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 6. Stefaniya

  Stefaniya Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  66
  Јас избегнувам да одам во такви ситуации но сепак и кога одам не ги допирам/бакнувам иконите само палам свеќа и се прекрстувам.
   
  На FashiongirlD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ana-girl

  ana-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  648
  одам секогаш но знам од мајками дека не било убаво да бациш икона :)
  нешто како жените не се чисти во тој период ...
  тогаш оставам пари ке ја погалам иконата свеќа ке запалам а следниот пат ке ја бацам :)
   
 8. Liebe.Love

  Liebe.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  23
  Кога "црвената тетка" ќе ти дојде те сметаат за валкана, нечиста.....
   
 9. IvanaOneD

  IvanaOneD Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам за ова..
   
 10. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  677
  прв пат слушам и јас , ама мислам дека нема врска тоаа..
   
 11. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  и јас знам дека не се оди во црква со добиено,а причината не ја знам стварно :^)
   
 12. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  7.143
  Мене ми имаат кажано дека може да се оди, но не се бакнуваат икони. Јас многу пати имам одено кога сум добивала, палам свеќа, ама не бакнувам икони.
   
 13. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  6.307
  Пол:
  Женски
  Мене многу ме интересира што се случува ако невестата има добиено? Ако знае некој нека каже.
  Инаку јас одам и во тој период во црква. Порано мислев дека не смее само да се бакнува икона, па се случувало да допрам и да оставам пари. Откако се информирав повеќе не се доближувам до иконите, молитва и палење свеќи е дозволено и доволно во тие денови
   
 14. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.975
  Јас имам прашано поп за тоа дали се оди во црква кога девојката/жената има добиено и дали смеат да се бакнуваат икони и тој ми одговори дека слободно може да оди во црква жената ако има менструација и да бакнува и икони, бидејќи тоа е од мајката природа и не е никаков грев, само не можеш да се причестуваш, ете така ми одговори.
   
  На Hipica и Gordana10 им се допаѓа ова.
 15. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  исто и јас така правам
   
 16. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  јас се имам причестено со менз. за Жал :worried: сеа мн ми е мака.. али то е то :doh:
  Инаку колку што се сејќавам икона немам бацено.. ми има раскажувано мајками дека не треба..
  Но ете за причесната непланирано така ми дојде сабалјето све дог. бевме со другарками и со бабами... , и етеееее -.- :swear:
   
 17. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  38
  Да и јас така сметав се додека од отец немам разбрано дека може слободно да се влегува и од тогаш немам гајле, јес да е и така од времето што зборуваат за да не им падне крв,но господ не створил такви.
   
 18. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  6.307
  Пол:
  Женски
  Девојки имам едно прашање, братучетка ми додека имала се пресоблекувала во соба :fubar: и се случувало да и капне на подот. Значи не можам да разберам што ја чини да оди во веце ама ете секој со својот памет. За неа тоа си е најнормално ама јас малку се замислив пошто нели во црква ако капне треба повторно да се свети, па ме интересира дали тоа важи и за домот или нема врска
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  ^ Се извинувам пред време за вулгарностите:
  WTF?! :fubar:
   
 20. marija.directioner

  marija.directioner Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  24
  Незнам ама јас имам слушнато дека може, но не било убаво затоа што в црква требало да се оди чист.. :?: