1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одење во црква за време на менструација

Дискусија во 'Религија' започната од CIA, 13 април 2012.

 1. teletabis4e

  teletabis4e Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  27
  Од толку денови во месецот, баш тие ли три дена се проблем бреееееееееееееееееееее...........
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.501
  Слободно може да се оди, да се присуствува на литургија, да се поклонува, не смее само да се бакнуваат иконите и да се причестува. Нафора може да се јаде, се разбира некој да ви даде.
   
 3. Deemy

  Deemy Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.295
  Пол:
  Женски
  Jас на премин портал во прашања и одговори прочитав дека за време на циклусот може да се оди во црква,може да се бакнуваат икони и да се зема нафора само во никој случај не може да се причестува за време на циклусот
   
 4. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  Слобдоно може да се оди во црква, и запали и свеќа - но не смеат да се бакнуваат икони и секако не да се причестува - (девојката не е чиста) - така ми кажаа мене и јас го слушам тоа.
   
 5. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  Која дискриминација на женски пол е ова... значи незнам .
   
  На teddi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Епа да,ама ако се падне Велигден,Божиќ...
   
 7. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Кога мора да се оди одам палам свеќа но не бакнувам икони.
   
 8. la-lita-e

  la-lita-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  150
  Бабичката на црквата шо работи ми кажа дека може да се оди само да не се бакнуват иконите.
   
 9. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  И јас сум слушнала дека не се влегува ... Неколку пати ми се има случено на некој од големите празници да имам добиено, и не влегувам, седнам пред врата и ги чекам моите :^)[/quote]

  А да треба да се венчаш, ќе ја откажеш ли свадбата ако ти дојде?
  Не бакнувај икони, влези си и свеќа запали.[/quote]

  Добро ја си кажувам за мене .... И да ке ја откажам, бидејќи целата ќе сум во бело и постои голема веројатност да расцветам на сред чочек :rofl:[/quote]

  Епа зато ќе си рачунате кога би тебало да ви дојди :D
   
 10. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Сум слушнала дека не треба да се оди,па и не су била.Ма да многу многу не верувам во вакви работи,но ајде,така останало кажано од старите!
   
 11. AliceInWonderland

  AliceInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  10
  Јас знам дека може да се оди, може да се палат свеќи, но иконите не смеат да се бакнуваат.
   
 12. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.408
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека можеш да одиш, ама да не се бакнуваат икони :)
   
 13. MaCa-Swiss

  MaCa-Swiss Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  959
  Погоре прочитав дека менструацијата била казна од Господ :^)
  Не е точно :shake: Никаде во библијата не го пишува тоа . Пишува само дека Господ ја казнил Ева, да се справува со тешките маки во бременоста и породувањето ако сака да има челад, а Адам го казнил со тоа што морал сам да работи и да се мачи за да го издржува семејството ..
  Јас се имам консултирано со поп, и тој ми рече дека нема никаков проблем ако влезам и запалам свеќа, само да не ги бакнувам иконите.. Така да, може да се оди, само иконите да не се бакнуваат :)
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Може да одиме, затоа што сме сега заштитени, нормално, да не ги бакнуваме иконите. Тоа со неодењето се поврзува со тоа дека ако капне крв во црква, таа треба повторно да се осветува... Јас мислам така, барем така знам...
   
 15. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.831
  Допаѓања:
  4.521
  Пол:
  Женски
  Jас имам читано во библијата дека кога имаме менструација сме нечисти но никаде не пишува дека не смееме да одиме на црква или да бакнуваме икони :?: .Mногу ме јаде совеста ако отидам во црква кога имам менструација но некогаш се налага да одам,ете кога крштевавме бебе бев со тоа и што личеше ли да не одам :shake:
   
 16. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.327
  Поголеми се шансите на некој да му капне крв од нос отколку на жена да и капне крв преку гаќи и улошка.
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Па да, ама тоа е логиката зад неодењето во црква. Мислењето е од Серафима, најверојатно од тука и на мене ми останало.
   
 18. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  912
  Пол:
  Женски
  Мене старите ми имаат кажано дека кога има менструација тогаш жената не е чиста и затоа не треба да оди во црква,мене еднаш ми се има случено да заборавам дека имам и да отидам на поминување во црква и дури отпосле ми текна дека имам,го прашав мојот колега од факултет што учеше паралелно и богословски факултет дали има нешто врска,а тој ми рече дека тогаш жената не треба само да се причестува,додека,пак,човекот во црквата што работи ми рече дека не треба тогаш да влегувам воопшто во црква бидејќи се сметам за нечиста,сега од претходните мислења дознав дека тогаш не требало да се бакнуваат и да се допираат иконите!Јас ќе гледам во иднина да се придржувам до тоа да не бакнувам и допирам икони кога имам менструација,исто и да не се причестувам,е сега ако,пак ептен искрсне нешто,па да мора да се причестувам ќе ги прашам моите пријатели Власи како да постапам тогаш бидејќи тие како многу побожни православни христијани многу повеќе се упатени во таа проблематика,а и веројатно на сајтот Премин убаво се објаснети работите,исто и на некои други духовни сајтови! :) ;) :* :inlove:
   
 19. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.526
  Ти само примиго Бог во срцето твое и верата сето тоа што треба да го знаеш,а одењето во цркава дали со менсруален циклус или не ти е бадијала ако не ја познаваш верата ако не го познаваш бог колку сакаш биди телесно чист ,колку сакаш пали свеќи тоа е вистината.
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  Абе едно не разбирам:
  Жена што има менструација не треба да допира и бакнува икони зашто била нечиста.
  Ами онаа без менструација, која патем секојдневно го задоволува шефот од работа за да добие работни бенефиции а шефов успат е женет со деца, таа може ли да допира и бакнува икони? Зашто по оваа логика е чиста нели :?:
   
  На imelda и Orthophill им се допаѓа ова.