1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одење во црква за време на менструација

Дискусија во 'Религија' започната од CIA, 13 април 2012.

 1. K-pozitiv

  K-pozitiv Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  142
  има слушано смејш да влезиш ама икона да бакниш несмееш, ни пак да запалиш свеќа или да остајш пари :) сепак по мое немат нешто врска пошто имат многу нечисти женчиња ( без менструација ) што си влегуваат вцрква ко ништо да небило ко што кажа hipica :) сепак ке си го поштува она што си го кажуваат постарите и црквата :)
   
  На TIGRICA123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TIGRICA123

  TIGRICA123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  43
  јас сум влегла во цркава со менструален циклус и свеќа сум запалила сметам дека не е никаков грев или нешто гршно од аспект што сепак и тоа е дел од едн човек....се согласувам со тебе во потоплност затоа што како кажа има многу жени што не се чесни и грешни до бескрај,,,,менструалниот циклус е природно нешто....лошо е некому да му наштетуваш, да си злобен, да мислиш лошои д аправш лоши работи некому тоа е грешно....
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  320
  Не сум религиозна но верувам во Господ. Одам во црква кога ќе ми посака душата. Сигурно Господ нема да ми замери што влегувам во црква кога имам добиено!!
   
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.478
  Допаѓања:
  47.265
  Пол:
  Женски
  Имам одено ,ама не ги бакнувам иконите,ако е грешка Господ нека простува :)
   
 5. teddi

  teddi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  ја треба да одам на крштевка ама има добиено сеа не знам што да правам.дали смеам да влезам во црквата или не?
   
 6. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  3.473
  Пол:
  Машки
  Смееш, ако и само ако не постои можност да ти капне крв.
   
 7. oraiaeleni

  oraiaeleni Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  107
  Ако така капело крв улиците позади секоја жена ќе имаше трага.
   
  На EvAngelos, mimiiiii, Gordana10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.327
  Δ
  Тука поминал полжав, а тука жена со менструација :D
   
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.488
  Допаѓања:
  134.405
  Пол:
  Женски
  Одам и мислам дека добиеното не е грев некој. Верувам во Господ и од вас прв пат слушам за вакви бабини деветини.
  Мислам толку жени влегле во црква пред ние да се родиме со менструации, па немало ништо. Незнам зошто менструацијата се смета за грев и за нечистотија, кога преку неа ги исфрламе сите бактерии и организмот на некој начин ни се чисти.
   
 10. agios

  agios Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  484
  Ciklusot ne se smeta za grev, se raboti za toa deka dokolku kapne krv ili na drug nachin se oskvernavi, Crkvata povtorno treba da se osvetuva. Od istata prichina ne se dozvoluva vlez na domashni milenici vo vnatresnosta, tie se beslovesni, nerazumni, mozhat da izvalkaat sveti predmeti. Znachi, nema potreba da gi vagjate od kontekst ukazhuvanjata na Crkvata, taka se provocira polova diskriminacija nad zhenskite chlenovi na Crkvata koi imajkji ja Bogorodica kako svoj najsvetol primer, ne bi mozhele da dojdat vo sostojba da go izvalkaat teloto na svetata zaednica. :) I, kako i site lugje i zhenite se povikani da prisustvuvaat na sekoja sluzhba, bez razlika dali bash vo nedelnite ili praznicnite denovi im pocnal ciklusot. Edinstveno shto ne smee togash da se napravi e da se pristapi na Prichest. Celivanjeto na ikonite, palenjeto svekji itn. e blagosloveno odnosno dozvoleno. Ako povtorno ne vi e jasno, mozhe da ja sledite praksata na odnesuvanje na zhenite vo vashata parohija, se razbira, vo sekoj sluchaj zapazuvajkji go praviloto da ne se pricestuvate.


  [mod-kirilica:2w7gdbt1][/mod-kirilica:2w7gdbt1]
   
  На joy1 и tessie им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.164
  Допаѓања:
  57.145
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека ако имаш добиено тогаш не се бакнува икона а можеш да влезеш во црква. Јас сепак тие денови избегнувам одење во црква за секој случај. :D
   
 12. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.371
  Пол:
  Женски
  Кога бевме помали (5то или 6то одд.) бевме на екскурзија и подовме во манастир. (не знам ни кој град, ни кој манастир..одамна беше). Една од соученичкие имала баш тогаш добиено, и ја замоли наставничката да праша некој од калуѓерите дали може да влезе.
  Го прашаа еден од калуѓерите (или не знам што беше, битно ми текнува дека маж беше) и рече дека може да влезе, да стои колку сака внатре, да запали свеќа ама да не бакнува икона.
  Е сега нормално повеќе свештени лица да прашаш сите различно ќе ти кажат, ама ете останало по народот од порано дека не смее да се влегува во црква/манастир кога се има менструација за да не капне крв внатре (ова е за порано кога не знаеле што се влошки и тампони, може само некои стари крпчиња ставале таму долу и норомално крвта пробива, па било можно и да капне во црквата/манастирот).
  Во денешно време, нормално дека сме заштитени и нема шанси од никаде да протече, посебно не може преку ногавица, и затоа викаат може да се влезе ама ете најдобро е да се избегнува тие денови да се бакнува икона или крст.
   
  На душленце и Love...music им се допаѓа ова.
 13. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  6.307
  Пол:
  Женски
  Девојки денес добив, а утре ми е свадбата :@ Треба да го прашувам попот или нема никаква врска?
   
 14. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.999
  Допаѓања:
  102.646
  Пол:
  Женски
  И јас имав таков случај, па си се венчав,не ќе одложуваш свадба... Честитки, убав провод!!!
   
 15. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.124
  Па да не постоеше таа ,, нечистотија ,, , немаше ни да има кој да иде во тие цркви...Какви дегенштини, значи страшно...

  Ај кај им бил паметот пред илјада години со глупостиве, али кај ви е на вас паметот не знам...Жени сте, и сами себе си се понижувате.

  И секако дека жената што работи во црква ќе ти каже дека нема врска ова - да не мислиш дека поповине ќе ја пуштаат еднаш месечно , по недела на боледување?

  (facepalm)
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.506
  Пол:
  Женски
  @Orthophill сакам да ми објасниш зошто жената за време на месечен циклус не смее да оди во црква, не смее да се поклонува и да бацува икони, да се причестува идр..Зарем не е фер да бидеме во тој мензис период кој ни даден од Бога, значи не е по наша воља, да не викаат нечисти жени!?
  Истото прашање го имам поставено и на друг форум, но не добив соодветен разумен одговор.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 17. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.388
  Баба Радо, смее сѐ, освен да се причести. А зошто - заради смирение, како потомок на Ева. :)
  Едит: Објаснувањето не ми го сфаќај официјално. Просто си го примам како правило. Логично ми е да има врска со Ева. Очекувам Ортофил убаво да образложи.
   
  Последна измена: 9 мај 2017
  На sonuvana, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.506
  Пол:
  Женски
  Сигурно!?
   
 19. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.388
  Што? Правилото или објаснувањето?
   
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.506
  Пол:
  Женски
  Правилото душо, може значи да одиме во црква, но од каде потекнува тоа нечиста жена...па нели и жена леунка ја сметаат како валкана и не смее да оди в црква.