Одење во црква за време на менструација

Дискусија во 'Религија' започната од CIA, 13 април 2012.

 1. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.958
  Пол:
  Женски
  Јас лани за Велигден бев со менс. и си влегов во црква.
  Си запалив свеќа се помолив, гледам еве уште сум жива и здрава.
  Ништо страшно.
   
  На Asparagus и Broken♡ им се допаѓа ова.
 2. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  50.021
  Пол:
  Женски
  Можеш да влегуваш тие работи се од народот излезени,ама не смееш да целиваш икони и да се причестуваш.Но сепак за консултација прашај си поп.
  За многу години празникот!!!
   
  На SunnyGirl2 и Rama им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  5.855
  Пол:
  Женски
  Тоа дека демек не смееш да влегуваш во црква за време на менструација е останато од времето кога немале баш многу избор во хигиенски производи, па најпросто и најотворено кажано, можело да капне. Така да, слободно влегувајте си.
   
  На twilight123, Broken♡, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.238
  Допаѓања:
  44.774
  Пол:
  Женски
  Тоа за влегувањето во црква за време на циклус нема врска, но за причест има. Не смееш да се причестиш кога имаш циклус. Ако ти дојде, продолжи да постиш уште една недела.
   
  На Orthophill и La.loca им се допаѓа ова.
 5. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  9.282
  Пол:
  Женски
  ако ја прочитате библијата во стариот завед пишува зошто жена за време на циклус не треба да влегува во црква. Не е измислено од времето на прабаба.
   
  На SunnyGirl2 и hermosa им се допаѓа ова.
 6. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.004
  Пол:
  Машки
  Нема потреба да пости, ако го постела цел пост, може да се причести и по постот, без дополнително постење.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  41.177
  Ќе ми рече: "женско си, не може" и ќе му се вратам.
  Ахам... Дефинитивно. Сами си бирате да бидете потчинети.
   
  На Alisa22 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 8. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.056
  Допаѓања:
  13.266
  Пол:
  Женски
  На сите овие прашања, кога земавме молитва за малата на 40 дена, со свештеникот си изнаправивме муабет па ни кажа: единствено од гревови треба да се пазите, се друго е бабини деветтини.
  Ни објасни и зошто баш на 40 ден се оди за молитва. И не не е затоа што не крвариш веќе.
  Па според тоа, мислам дека нема врска.
   
 9. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.318
  Пол:
  Женски
  А поради што се зема молитва на 40 дена? Сериозно те прашувам, ме интересира, ние за внук ми земавме на 40 дена точно, а за внука ми на 42 дена, како му доаѓа тоа мислам шест недели, и попот не искара, рече дека поточно е на 40 дена, а не за шест недели, ама зошто е така не прашав....
   
 10. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.056
  Допаѓања:
  13.266
  Пол:
  Женски
  Нас попот ни објасни дека тогаш се оди зошто Марија тогаш прв пат отишла во црква после породување.
   
  На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  451
  Пол:
  Женски
  глупости живи
  тоа е природна работа како може такво нешто да се забранува, бизарно е!!!
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  4.046
  Пол:
  Женски
  Во петто одделение, бевме на екскурзија во Охрид. Требаше да влеземе во црквата на Плаошник (мојата омилена после Св.Наум). Имам пишувано дека не сум побожна, ама сакам цркви. Убави ми се.
  Претходно барав апче за болка/улошка (не памтам) од една од наставничките. Истата таа ми забрани да влезам во црква затоа што сум имала менструација. 11 годишно девојче.
  Трауми, сите внатре, јас надвор.
   
  На Rama и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 13. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.318
  Пол:
  Женски
  Жал ми е што си поминала низ тоа, никој нема право да ти забрани да влезеш во црква кога ти е желба на тебе, едноставно не треба да се бакнуваат икони, да се причестуваш и тоа е се.....е сега овде некој едвај ќе чека да се нафрли со зборовите како не ми сметало да се чувствувам "нечиста" и потчинета|( нечиста се осеќам да, ама потчинета воопшто не, како што сакаат да претстават дека денес таква е жената во христијанството....
  Ти си била само дете, самиот Исус нели велел- Оставете ги децата да бидат деца, и да доаѓаат при мене.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 14. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  4.046
  Пол:
  Женски
  Рама а зошто воопшто да не се бакнуваат икони и слично... зошто некој да го забрани тоа некому?
   
 15. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.228
  Допаѓања:
  17.568
  Јас уште не сфатив зашо е крвта од менструацијата нечиста.:?:
   
 16. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.318
  Пол:
  Женски
  Не знам искрено, тоа го кажал некој од старите луѓе и се врти во круг, немам прашано поп дали смее или не, ако знаат и тие, бидејќи многу работи само се така останати од порано.
  За бакнувањето икони, искрено не гледам некој проблем, ама за причестувањето е друго, тогаш нели пиеме вино кое ја симболизира крвта Христова и јадеме леб кое го симболизира Неговото тело....а ние во тој момент имаме нечиста крв која излегува од нас, ми има некоја логика дека не треба да ги мешаме двете работи...
  Може да е смешно за тие кои не се верници, но за нас другите не е.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.228
  Допаѓања:
  17.568
  Eпа ако крвта е нечиста зошто вино? Виното би симболизирало нешто нечисто. А и таа и таа крв се исти - крв.
  Ете прашав погоре, зашто таа крв при менструацијата е нечиста а исусовата чиста?
   
 18. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.318
  Пол:
  Женски
  Крвта на Исус е чиста и света, виното во таа смисла кога ја симболизира неговата крв исто така.
  Ние како обични грешници и луѓе, не смееме и не можеме да се споредуваме со него, ова е мое мислење, како што кажав и погоре, многу работи останале од народот и така тераме, ама ми има логика ете...
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Затоа што скоро сѐ што е поврзано со жената е нечисто :D
  А и самата менструацијата порано била повеќе обвиткана и асоцирана со срам, па претпоставувам останал и обичајов во народот?
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kjutche

  Kjutche Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  44
  Вечер на Војордание сакам да отидам во црква, се имам договорено со другарки, но денес ми дојде циклусот уфф. Дали можам да идам? Стварно ми се оди а се имам веќе и со другарки договорено заедно да идеме. По мислењата што го прочитав мислам дека можам да отидам но сепак нешто ме копка, само на тоа мислам