1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Оди во ќош" како воспитна мерка

Дискусија во 'Дете' започната од edna_malecka, 16 јули 2020.

?

Дали ја користите оваа воспитна мерка?

  1. Да

    5 глас(а)
    8,2%
  2. Не

    56 глас(а)
    91,8%
  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Сите имаат еднакви права, да. Децата се деца, и родителите треба да ги воспитуваат без да им ги прекршуваат нивните. Казните како такви одат против нив, почнувајќи од тоа дека родителот ги изречува.

    А казните не ги спречуваат опасностите да се случат, така?

    Значи нема поента оваа "воспитна мерка", како и сите други од овој калибар, како и оваа дискусија со тебе повеќе. :hai:
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    New study says time-outs for children have an unwarranted bad rap

    Steps for Using Time-Out

    Timeouts get a bad rap, but they work -- when used correctly

    Читај.
     
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Тајм аут не е казна "Оди во ќош!", и може да се изведе на безброј начин.

    Така да, повторно ќе кажам по не знам кој пат, казнава предмет на дискусија не воспитува. И тука ќе прекинам, за да не преминат мислењата во натегање.
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Истото е.
    Може да е во ќош, во соба, или на 'казнено столче'.
    Не е во тоа поентата на казната, туку времето од неколку минути кое ќе го помине во 'самотија', само со своите мисли.

    Никогаш не сум ја применила, ама според сите истражувања, докажано е дека позитивно делува, дури и кај деца кои преживеале траума.

    Не знам зошто со мене се објаснуваш, кога научно е докажано дека е во ред?
     
    На Nightwish11, Dalia93 и Spidy им се допаѓа ова.
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Исто е со тие тајм аути што ти ги напиша, кои за мене се исто еднакви на "Оди во ќош!" казната, и исто не ги поддржувам.

    Ама не се исти со друг тип на тајм аут, каде на детето му велиш да седне на нештото најблизу до него, и дека ќе разговарате за 2 минути. Ако веќе сакаш да го седнеш и изолираш па да му објасниш, оти и меркава има таргети и не е за сите деца.
    Во тој случај детето не е заробено од 2 страни, кој е и целиот кеч во оваа "мерка".

    И тука навистина ќе прекинам, оти ептен го измести муабетот за друга мерка.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да седни и нема разговарање.
    Тоа е поентата на казната.
    Да биде само со своите мисли неколку минути.

    Ги прочита ли текстовите на линковите кои ги постирав?

    Остај ме мене што зборувам, прочитај истражувањата што покажуваат.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Напиши на гугл зошто е лоша оваа мерка и ќе најдеш исто толку поддршка за тоа, зашто е лошо за понатамошниот развој и самодовербата на децата.
    На крајот останува на родителот која страна сака да ја заземе и какви мерки ќе употребува.
    За мене ова не е ефикасно зашто не сметам дека ќе научи нешто. Како ќе научи дека нештото е опасно? Може само да го направи без да го види родителот за да не го прати во ќош, да ја избегне казната.
     
    На theowndemon, cresa-jagoda, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Има логика.

    Ама сепак сум 'за'.
    Павлов ефект :x малку
     
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Меркава "пали" само кај поосетливи деца што згрешиле ненамерно и стави ги во ќош уште толку да се засрамат и да им набиеш вина дека се лоши. Тие и така за секоја ситница се секираат и преиспитуваат, доутепај им ја таа малку самодоверба што ја имаат со вакви мерки и наречи го тоа -послушност заради стоењето во ќош.
    Оние другите и така уво не ги боли, не ќош, во подрум да ги ставиш ќе излезат уште подрски и спремни за нови глупости.
     
    На Nightwish11, theowndemon, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Markian

    Markian Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    387
    Пол:
    Машки
    Spored zakonot duri i na RM ova e krivicno kaznivo delo so zakon,ili psihofizicko nasilstvo koe kaj nekoi deca moze da predizvika pogolemi posledici ponataka vo razvojot na psihofizickoto i mentalno zdravje na deteto.
     
    На Autumn_ и edna_malecka им се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Меркава ја поддржуваат само луѓе три чисти што немаат од детска психологија.
     
    На Autumn_, edna_malecka, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ти како експерт по детска психологија што ќе ги советуваш?
     
    На Nightwish11, edna_malecka и Frosty! им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Еве јас ви кажувам после искуство, уште ми е жал за тоа што го направив. Веќе не ја праќам у соба.

    А ја пратив оти шлапкапе по барички, дозволено, заврши и влеговме дома.

    По 4 мин излезе без чизми у март и по чорапи пак почна. Ја вратув, ја пресоблеков, објаснив дека ќе се изразболи.
    Додека одев да фрлам валкани алишта слушам пак отвора врата, викам, пак одиш у вода??? Неееееее. Се враќам пак цела жива вода.
    Ја пресоблеков и и викам, сега оти не ме слушаш и ме лажеш, казна, сама да седиш у твојата соба.
    Мислев дека ќе си игра, и дека нема да излегува, не дека ќе се казни со тоа што ќе седи тажно на кревет. Не ни плачеше.

    Уште еднаш такво фацле да видам... не.

    Следен ден и викам, еј немој... нешто. И она, пак ќе ме пратиш сама у соба?? Јок јок

    У градинка, така фи казнуваке кога се тепале, гребеле... мојава вука дека она умна и никој не го тепа. Затоа не ја казниле.

    Ама таму се повеќе деца, секакви, и мора понекогаш така. Дома не.
     
    На Nightwish11, theowndemon, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам во која тема, имаше дискусија за тоа дека деца кои правеле бељи во градинка биле ставани во посебно креветче кое било нарекувано "затвор". И сега ќе го кажам истото што го реков и таму.
    Ние возрасните не крадеме, не тепаме, не убиваме зошто за оние кои не ги почитуваат општествените закони постои казна затвор. Ако не постои казнениот систем, сите би возеле со 170 по улица, би земале нешто туѓо секогаш кога тоа би ни одговарало, многу работи би правеле само затоа што ни се може. Можеби не сите, ама повеќето немаат толку јака совест за да не прават погрешни работи само затоа што не е културно. Има зошто е измислена казната. Ако јас од утре решам гола по улица да шетам, прво ќе страдам сама зошто може ќе се разболам, а после ќе ме уапсат и казнат за нарушување на јавен ред и мир. И немам никаков проблем моето дете да сфати од најрана возраст како функционира светот.
    Не ги ставаме на пуст остров со диви волци 5 години. Ги ставаме на безбедно место неколку минути за да сфатат дека тие дејства за кои претходно биле предупредени дека не се во ред, а продолжиле свесно да ги прават, имаат негативни последици (во случајов наместо да се забавува со играчки и другарчиња, ќе се досадува само, дали е во празно креветче, досадна соба или пред бел ѕид не е битно).
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Уште една глупа мерка.
    Нема подобро од разговор.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Постарите генерации ми кажувале дека во училиште ги казнувале така.
    Јас дури учев неколкупати ставија мој соученик во ќош.Воопшто не даде никаков резултат казната освен бес.
    А за дома да ставаат дете во ќош не ми ни паднало на памет сега читам.
    Многу е лошо да имаш едно или две деца па да ги воспитуваш со праќање во ќош.:shake:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Во градинка кога се не мирни ги ставале на СТОЛЧЕ, и да гледаат како другите си играат а детето мора да седи.

    Сепак, ќошот е без-излез ситуација, кога ќе те стават дс немаш видик а позади грб сите се смеат.
    Незнам, до сега не сум го применила, имам мирно дете, со збор може да се разберам со него.
    Ама големите кога беа мали и цел ден да седеа во ќош, џабе ќе беше.
    Толку многу се тепаа, што во текот на денот морав да ставам меѓу нив бариера...дали столови ќе наредам, па дури и во различна соба сум ги ставала за да не се степаат (ама крвничко тепање беше) и пак не помагаше ниту една метода.
    И до детето е изгледа.
    Како тоа ја приема казната.
    Малово сега, за грешка да го ставам во ќош, мислам дека ќе го пореметам, осетливо е и внимателно.
    Знае да збесне, ама сепак оваа метода ми е пре строга.

    Можеби во моменти на збеснувачка тајм аут со подвикнување е подобра варијанта отколку ќош.

    Сега сум на ова мислење , за претгодните сум заборавила како беше (да имаш бесни деца).
     
    На Nightwish11, theowndemon и lackygirl им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не гледам разлика дали гледа во ѕид или седи на страна на столче ко грев. Иста е целта. Не го поддржувам ниту едното, ниту другото.
     
    На Autumn_ и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Воведниов текст има “вообичаени грешки при примена на методата” :o
    Вообичаена грешка е само примена на методава, убаво кажа @referentka ниедна репресивна метода не треба да се применува кај деца, точка.
    Time out е друго, се применува кај големи деца кои дел од емоциите можат да ги процесираат и се дава простор за да се осамат и размислат во удобноста на својата соба/кревет. Кај малите деца time out може да се сфати исто како казна, баш затоа што причините за да ги ставите во ќош се од едноставна природа која вика дека нивниот мозок не може да процесира толку емоции, информации и стимулации кои секојдневно ги доживуваат, па имаат тантруми и слично
     
    На edna_malecka, Sexybaby86 и referentka им се допаѓа ова.